°C

Streda, 19. február 2020. Meniny má Vlasta, zajtra Lívia.

Čaputová sa vyjadrila ku svojej právnickej praxi: Šefčovičovi to nestačí

Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.
Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.
Zdroj: Reprofoto/Facebook - Správy RTVS
23.03.2019 15:00

BRATISLAVA - Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová by mala vysvetliť okolnosti svojej koncipientskej praxe. V dueli kandidátov na prezidenta v RTVS to uviedol jej protikandidát Maroš Šefčovič s tým, že z právneho hľadiska vidí situáciu odlišne, ako to prezentuje ona.


Čaputová spochybňovanie jej praxe vníma ako antikampaň a je presvedčená, že postupovala v súlade s vtedajšími právnymi predpismi. "Pravidlá hovoria jednoznačne — advokát, teda aj advokátsky koncipient, je povinný bezodkladne oznámiť komore všetky skutočnosti, ktoré môžu byť dôvodom na pozastavenie výkonu advokácie, alebo vyčiarknutie zo zoznamu advokátov. Nenašiel som ani jednu interpretáciu, kde je možný súbeh koncipientskej praxe a živnosti," vyhlásil Šefčovič.

Čaputová čelí problému z minulosti: Musí vysvetľovať, či splnila podmienky! Nemala sa stať advokátkou?

Podľa Čaputovej je však súbeh advokátskej praxe a živnosti bežná vec, ktorú v minulosti nebolo potrebné ohlasovať. Podľa jej slov má takýto názor nielen ona, ale aj iní právnici. "Dokonca z tohto obdobia sú známe stanoviská disciplinárnej komisie u konkrétneho koncipienta, kde bola pochybnosť, že nestíhal robiť svoju koncipientsku prax. Komora sa vyjadrila vyslovene v tom zmysle, že súbeh jeho živnosti s koncipientskou praxou nebol problematický," dodala.

Prezidentská diskusia pred druhým
Zdroj: Facebook/Správy RTVS

Advokátska komora prax uznala

Šefčovič upozornil aj na fakt, že Čaputová vykonávala koncipientsku prax u advokátky v Banskej Bystrici, aj keď bývala v Pezinku. "Pokiaľ ide výkon koncipientskej praxe v mieste sídla advokátskej kancelárie, toto odo mňa zákon nevyžadoval — bolo možné robiť koncipientsku prax takýmto spôsobom," tvrdí Čaputová, ktorá vyzvala, aby jej prax neposudzovali podľa zákonov, ktoré začali platiť až neskôr. Pripomenula, že advokátska komora jej pred advokátskymi skúškami prax uznala.

Prezidentská diskusia pred druhým
Zdroj: Facebook/Správy RTVS

Slovenská advokátska komora v stanovisku, ktoré zverejnila v piatok uviedla, že právnik a advokát nie je to isté. "Právnikom je ten, kto ukončil vysokoškolské štúdium na právnickej fakulte. Ak sa chce právnik stať advokátom, musí sa zamestnať u školiteľa – advokáta, pod ktorého dohľadom sa bude ako koncipient 3 roky vzdelávať a pripravovať na prácu advokáta, následne musí vykonať náročné advokátske skúšky a po splnení všetkých zákonných podmienok zložiť advokátsky sľub," uvádzajú s tým, že každý advokát má disciplinárnu aj hmotnú zodpovednosť za svoje konanie a musí byť poistený pre prípad, že by v rámci výkonu svojho povolania spôsobil škodu.

Prezidentská diskusia pred druhým
Zdroj: Facebook/Správy RTVS

"Každý koncipient ak vykonáva inú činnosť popri praxi advokátskeho koncipienta, ktorá musí byť na plný úväzok, musí v súlade so Zákonom o advokácii požiadať SAK o vyjadrenie, či táto ďalšia iná činnosť je svojim obsahom a rozsahom zlučiteľná s povahou a princípmi prípravy na advokátske povolanie," objasňuje ďalej SAK. Práve za týmto účelom Predsedníctvo Slovenskej advokátskej komory zriadilo samostatný poradný orgán – Komisia pre zlučiteľnosť výkonu advokácie, resp. koncipientskej praxe s inými povolaniami, ktorá individuálne posudzuje každú žiadosť.

Najnovší volebný prieskum je vonku! Druhé kolo prezidentských volieb by malo dopadnúť takto

"Táto komisia bola zriadená po zmene zákona o advokácii v roku 2013. Od Mgr. Čaputovej takouto žiadosťou nedisponujeme, v dobe jej koncipientúry však ešte komisia zriadená nebola. Je však pravdou, že ak by bola takáto žiadosť komisii doručená dnes, s veľkou pravdepodobnosťou by komisia vyslovila nezlučiteľnosť živnosti s koncipientskou praxou," priblížili vo vyjadrení. "V rámci dispozícií a dokumentov nám dostupných v tej dobe sme mali za preukázané, že splnila všetky predpoklady na pripustenie k advokátskej skúške, ktorú riadne zložila," dodala SAK.

Šefčovič považuje stanovisko za nejasné

Šefčovič tvrdí, že dostáva otázky na koncipientsku prax svojej súperky najmä z Českej republiky. "Tam presne pre takúto tému musela pred pár rokmi odstúpiť z funkcie ministerka spravodlivosti Táňa Malá. Myslím si, že je to téma, ktorú treba vysvetliť a nedá sa to urobiť iba statusom na facebooku. Pokiaľ chceme budovať právny štát, tak tu si treba naliať čistého vína," vyhlásil. Stanovisko advokátskej komory k téme sa mu nezdalo jasné a myslí si preto, že koncipientska prax Čaputovej bude témou aj ďalších diskusií.


Galéria

Zuzana Čaputová a Maroš Prezidentská diskusia pred druhým Prezidentská diskusia pred druhým Prezidentská diskusia pred druhým

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články