Veda | Topky.sk - Bleskovky

Štvrtok, 16. august 2018. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

Veda

Prelomový objav: Vedcom sa podarilo zvrátiť starnutie, našli konečne recept na večnú mladosť?!

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 9 hodinami

EXETER - Vedci sa posledné roky intenzívne snažia určiť korene biologického procesu s názvom starnutie. Skúšajú, či sa dá zastaviť alebo dokonca úplne zvrátiť. Nová štúdia dokázala, že starnutie niektorých ľudských buniek sa dá skutočne zvrátiť. viac »

Spíte viac ako osem hodín denne? Nerobte to! Podľa vedcov to môže spôsobiť katastrofu

Spíte viac ako osem

pred 14 hodinami

STAFFORDSHIRE - Výskumy zamerané na dĺžku spánku, ktorú potrebujeme na to, aby sa naše telo zregenerovalo, zamestnávajú vedcov mnohých inštitúcií. Ak patríte k tým, ktorí radi vyspávajú a myslia si, že to prospieva vášmu telu, budete po nasledujúcom zistení nemilo prekvapení. Dlhodobý spánok môže totiž signalizovať poruchy kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. viac »


Vedci vyriešili záhadu dávno strateného ôsmeho divu sveta: Vďaka denníku mŕtveho geológa

Vedci vyriešili záhadu dávno
Foto

včera o 21:36

AUCKLAND - Záhada o tom, kam zmizol ôsmy div sveta, sa zrejme dočkala rozlúštenia. Podľa výsledkov poslednej štúdie, ktorá spojila vedcov z geologickej inštitúcie GNS Science a University of Auckland, zostala časť tohto jedinečného prírodného úkazu na dne jazera Rotomahana. Prieskum denníka zosnulého geológa, ktorý bol nájdený minulý rok, túto teóriu iba potvrdil. viac »


Jete tento POKRM na raňajky? Zvážte to, môže sa stať, že kvôli nemu neprejdete drogovým testom

Jete tento POKRM na

včera o 15:51

ST. PETERSBURG - Na prvý pohľad vyzerajú neškodne, no v skutočnosti sa môžu postarať o veľké nepríjemnosti. Reč je o potravinách obsahujúcich napríklad mak. Tie totiž môžu spôsobiť, že neprejdete drogovým testom. Na vlastnej koži sa o tom presvedčila žena, ktorej lekári po zjedení makovej žemle tesne pred pôrodom našli stopy ópia v krvi. viac »


Vedci zistili, prečo máme večer najväčší hlad: Takto sa mu môžeme poľahky vyhnúť

Vedci zistili, prečo máme

13.08.2018 12:19

RÍM - Večer nás prepadá hlad, pretože sa zvyšuje produkcia hormónu, ktorý stimuluje chuť na jedlo. Aby sme odolali pokušeniu, je lepšie nevynechávať obed a desiatu. V neskorších hodinách totiž klesá hladina peptidu YY a proteínu leptínu, ktoré vyvolávajú pocit sýtosti. Preto nesmieme čeliť večernému pokušeniu vyhladovelí. Napísal to taliansky denník Corriere della Sera. viac »


Vedci pod Tibetom objavili obrovské trhliny: Už aj vedia, čo to znamená

Vedci pod Tibetom objavili
Foto

11.08.2018 21:27

CHAMPAIGN - Geofyzikom z University of Illinois sa podarilo zistiť, že pod masívnou Tibetskou náhornou plošinou je ukrytá sieť obrovských trhlín, ktorá rozdeľuje oblasť do štyroch častí. Ich prítomnosť pravdepodobne vysvetľuje, prečo táto časť našej planéty patrí k seizmologicky najviac aktívnym. Výsledky svojej štúdie už publikovali v časopise Proceedings ... viac »


Študent mal zistiť pravú príčinu zániku mayskej civilizácie: Podobná katastrofa vraj hrozí aj teraz

Študent mal zistiť pravú

09.08.2018 12:01

CAMBRIDGE - Študent Univerzity v Cambridge sa vo svojej štúdii pokúsil odhaliť príčinu pádu Mayskej civilizácie. Snažil sa tak potvrdiť alebo vyvrátiť teóriu, ktorá ako dôvod jej zániku uvádzala sucho. K výsledkom svojho výskumu sa dopracoval prieskumom sadrových sedimentov z dna jazera Chichancanab na mexickom polostrove Yucatán. viac »


Chlapcovi (6) odstránili šestinu mozgu: Potom sa začalo diať niečo úžasné

Chlapcovi (6) odstránili šestinu

09.08.2018 11:00

PITTSBURGH - Pred štyrmi rokmi sa lekári rozhodli odstrániť šestinu mozgu malému chlapcovi. Chceli tak dostať pod kontrolu jeho záchvaty. Skutočne sa im to podarilo, pacient už záchvaty nemáva. Jeho operácia však zdôraznila skutočne pozoruhodné schopnosti, ktoré vo svojom vnútri mozog skrýva. viac »


Vedci vraj vedia vysvetliť záhadu Bermudského trojuholníka: Za miznutie lodí môže táto vec

Vedci vraj vedia vysvetliť

07.08.2018 16:21

SOUTHAPMTON - Objavila sa nová teória, ktorá vysvetľuje tajomstvo Bermudského trojuholníka. Výskumníci sa domnievajú, že za katastrofy, ku ktorým ňom došlo, môžu vlny. Tie totiž v v oblasti medzi Floridou, Portorikom a Bermudami dosahujú až neuveriteľných tridsať metrov. viac »


Vedci objavili v oceáne niečo totálne zriedkavé: Takýto pohľad sa im naskytol prvýkrát

Vedci objavili v oceáne
Video

07.08.2018 08:35

WASHINGTON - Nový druh morského živočícha - hybrida veľryby a delfína - identifikovali vedci vo vodách neďaleko Havaja. Nový tvor od nich dostal meno velfín a naďalej sa preháňa v blízkosti ostrova Kauai, napísal spravodajský server The Times. viac »


Desivá PROGNÓZA na ďalšie roky: Ani nechcite vedieť, čo ľudstvo v dôsledku horúčav čaká

Desivá PROGNÓZA na ďalšie

06.08.2018 21:58

LONDÝN - Tropické vlny horúčav, s ktorými momentálne zápasí takmer celá Európa, môžu mať v roku 2080 katastrofický dopad na ľudstvo. Súvislosť medzi nárastom teplôt a zvyšovaním úmrtnosti potvrdil vo svojom výskume nielen medzinárodný tím vedený Antoniom Gasparrinim z London School of Hygiene & Tropical Medicine, ale aj The Massachusetts Institute of Technology . viac »


VIDEO NASA chce vysvetlenie extrémnych teplôt: Prevratná misia na Slnko

VIDEO NASA chce vysvetlenie
Video

06.08.2018 08:53

MYS CANAVERAL - Americká Parkerova slnečná sonda (Parker Solar Probe), ktorá sa 6. augusta vydá na niekoľkoročnú púť k Slnku, pomôže vedcom objasniť, prečo je teplota koróny, čiže oblasti slnečnej atmosféry, o niekoľko radov vyššia, než na povrchu hviezdy. NASA tiež očakáva, že vďaka misii bude schopná lepšie predpovedať solárne búrky, ktorú môžu poškodiť ... viac »


Matka so synom záhadne ochoreli: Príšerný objav, za všetko mohli živé stonožky

Matka so synom záhadne

05.08.2018 22:16

PEKING - Určite sa nechcete nakaziť potkaním pľúcnym vírusom. Ide o skutočne škaredú záležitosť, ktorá napáda miechu a mozog, dokonca spôsobuje meningitídu. Tieto poznatky evidentne nemali matka so synom, ktorí konzumovali surové stonožky prenášajúce vírus. Skončili v nemocnici. viac »


Ľuďom, ktorí vôbec nepijú alkohol, hrozí vážna choroba: Najlepšie je nalievať si tento mok

Ľuďom, ktorí vôbec nepijú

05.08.2018 22:15

BRATISLAVA - Ľudia, ktorí v strednom veku úplne abstinujú, čelia vyššiemu riziku, že sa u nich v budúcnosti rozvinie demencia, ako tí, ktorí pijú alkohol s mierou. Zistili to vedci z University College London a francúzskeho národného inštitútu zdravia a medicínskeho výskumu Inserm. Najlepšie výsledky pritom zaznamenali u ľudí, ktorí pijú víno. viac »


Tieto SUPERPOTRAVINY jedzte, ak chcete schudnúť: Zredukujú vašu hmotnosť a udržia ju

Tieto SUPERPOTRAVINY jedzte, ak

05.08.2018 15:03

LONDÝN - V prípade mnohých diét nejde o nič viac, než o obyčajný jojo efekt. V skutočnosti však existuje veľa zdanlivo nenápadných potravín, ktoré dokážu vašu hmotnosť dlhodobo zredukovať a udržať ju na stálej hodnote. Ide o takzvané superpotraviny, ktoré dajú chudnutiu nový rozmer. viac »


Vedci vyriešili ďalšiu zo záhad, ktorým je opradený Stonehenge: Toto naozaj nečakali

Vedci vyriešili ďalšiu zo

04.08.2018 19:04

LONDÝN - Vedci vyriešili ďalšiu zo záhad, ktorými je opradená megalitická stavba Stonehenge. Niekoľko tu pochovaných ľudí podľa najnovšieho výskumu nepochádzalo z okolia miesta, ale z takmer 300 km vzdialeného západného Walesu. Možno práve oni na miesto v južnom Anglicku priniesli dolerit, druh čadiča vyťaženého v západowaleskom pohorí Preseli, ktorý ... viac »


Najčítanejšie články