Veda | Topky.sk

°C

Streda, 20. január 2021. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Veda

Archeológovia mali objaviť miesto, kde údajne odsúdili na smrť Jána Krstiteľa!

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 5 minútami

JORDÁNSKO - Archeológovia objavili "tanečný parket smrti", kde bol pravdepodobne na smrť odsúdený Ján Krstiteľ. Vytvorili dokonca rekonštrukciu toho, ako vtedajšia oblasť mohla vyzerať. Nie všetci vedci sú však presvedčení o dôveryhodnosti a dostatočnosti dôkazov. viac »

Epidemiológ upozorňuje na ďalší, málo známy príznak nákazy KORONAVÍRUSOM

Epidemiológ upozorňuje na ďalší,
Foto

pred 9 hodinami

LONDÝN - Britský epidemiológ Tim Spector vedie aplikáciu ZOE COVID Symptom Study. Pacienti sa môžu zaregistrovať a nahlásiť príznaky, ktorými sa u nich prejavila koronavírusová infekcia. Štúdia iba nedávno odhalila ďalší, nie až tak známy symptóm ochorenia COVID-19. viac »


FOTO Vedcov totálne zaskočil objav v národnom parku: Myslel som si, že je to photoshop!

FOTO Vedcov totálne zaskočil
FotoVideo

pred 16 hodinami

WASHINGTON - S priemernou výškou približne 4,8 metra sú žirafy najvyššími cicavcami na Zemi. I tá najnižšia je dvakrát vyššia než priemerný profesionálny basketbalista. Takže keď vedec Michael Brown s kolegami v roku 2015 narazili v ugandskom národnom parku na žirafu núbijskú, ktorá merala len 2,8 metra, boli zaskočení, napísal The New York Times. viac »


Vedci varujú pred ďalšou hrozbou: Vírus s vysokou úmrtnosťou, zabíja príliš rýchlo!

Vedci varujú pred ďalšou

včera o 21:48

LONDÝN - Uprostred globálnej pandémie, ktorá infikovala už takmer sto miliónov ľudí, by Ázia mohla čoskoro čeliť ďalšej vírusovej hrozbe s vyššou mierou úmrtnosti. Podľa vedcov by tento vírus mohol naplno vypuknúť v prípade, že sa ľudia nepoučia z aktuálnej pandémie. viac »


FOTO Archeológovia objavili v jaskyni najstaršiu maľbu: Pozrite, čo pračlovek namaľoval na stenu

FOTO Archeológovia objavili v
FotoVideo

včera o 12:08

JAKARTA - Archeológovia v Indonézii objavili najstaršiu známu jaskynnú maľbu. Vyobrazenie divokého prasaťa v jaskyni na ostrove Sulawesi podľa odborníkov praveký umelec namaľoval najmenej pred 45 000 rokmi. Informoval o tom spravodajský server BBC. viac »


Hrozivé správy: V Rusku zaznamenali už 1500 mutácií KORONAVÍRUSU!

Hrozivé správy: V Rusku

včera o 08:42

MOSKVA - V Rusku doteraz objavili takmer 1500 mutácií koronavírusu. Uviedla to v piatok šéfka úradu na ochranu zdravia spotrebiteľov Rospotrebnadzor Anna Popovová na ekonomickom fóre. Koronavírus a podľa nej stane sezónnou infekciou ako chrípka. viac »


Vedci vytvorili SCENÁR vývoja Zeme: To, k čomu dospeli, je ešte mizernejšie než si všetci myslíme

Vedci vytvorili SCENÁR vývoja

17.01.2021 08:43

STANFORD - Medzinárodný tím vedcov zhromaždil viaceré enviromentálne štúdie a na základe ich výsledkov vytvoril budúci scenár vývoja našej planéty. Autori uvádzajú, že je potrebné odložiť optimizmus, pretože vyhliadky na život na Zemi sú mizernejšie, ako sa všetci domnievajú. Zároveň apelujú na kompetentných, aby konečne prestali podceňovať alarmujúci stav našej planéty. viac »


KORONAVÍRUS Tento veľmi nepríjemný SYMPTÓM môžu ľudia po prekonaní nákazy pociťovať navždy!

KORONAVÍRUS Tento veľmi nepríjemný

15.01.2021 19:12

CAMBRIDGE - Jedným z najbežnejších príznakov COVID-19, najmä u pacientov s miernym priebehom ochorenia, je strata čuchu a chuti. Odborníci najnovšie zistili, že po prekonaní ochorenia sa vám tieto zmysly už nemusia vrátiť. To vedie k pomerne veľkému problému. viac »


KORONAVÍRUS Ako dlho vám vydrží imunita po prekonaní nákazy? Vedci poznajú odpoveď

KORONAVÍRUS Ako dlho vám

15.01.2021 08:42

LONDÝN - Ľudia, ktorí prekonali chorobu covid-19, budú voči nej s vysokou pravdepodobnosťou imúnni najmenej päť mesiacov. Vyplýva to z britskej štúdie, o ktorej dnes informovala agentúra Reuters. Podľa vedcov však existujú dôkazy, že aj ľudia s protilátkami v tele môžu koronavírus ďalej prenášať a šíriť. viac »


Lekári varujú pred ďalším znepokojujúcim SYMPTÓMOM covidu-19: Objavil sa takmer rok po vyliečení

Lekári varujú pred ďalším

12.01.2021 19:00

NEW YORK - Následky koronavírusovej nákazy, na ktoré sa sťažujú vyliečení pacienti, sa rôznia. Okrem pretrvávajúcej únavy či dlhodobej strate čuchu a chuti zaznamenávajú lekári z celého sveta aj čoraz častejšie dermatologické problémy. O možných kožných komplikáciach sa v ostatných mesiacoch zmienili viaceré štúdie. viac »


Najzaujímavejšie vedecké správy roka 2020: Už tá prvá vyvoláva obavy

Najzaujímavejšie vedecké správy roka

12.01.2021 12:10

NEW YORK - Novinovým titulkom a televíznym správam vlani dominoval COVID-19. Okrem toho sa ale objavilo množstvo ďalších dôležitých vedeckých správ a niekoľko možno nie tak dôležitých, ale o to zábavnejších. Časopis Science pripravil prehľad tých najzaujímavejších. viac »


Lekári upozorňujú: Ak vás bolí táto časť tela, možno ste sa nakazili KORONAVÍRUSOM

Lekári upozorňujú: Ak vás

11.01.2021 22:01

ČANDÍGARH - S nárastom počtu pozitívnych prípadov a šírením pandémie stále pribúdajú aj nové príznaky koronavírusovej nákazy. Už dávno nimi nie sú iba horúčka, suchý kašeľ, únava či strata čuchu a chuti. Lekári v poslednom období upozorňujú na čoraz väčší počet covid pacientov, ktorí sa sťažujú na rôzne oftalmologické problémy viac »


Alarmujúce odhalenie: U pacientov, ktorí sa vyliečili z COVID-19, sa objavujú psychotické symptómy

Alarmujúce odhalenie: U pacientov,

11.01.2021 08:42

LONDÝN - Príznaky a následky koronavírusovej nákazy sú neustále predmetom predmetom vedeckého skúmania. Najnovšie sa zistilo, že značný počet pacientov, ktorí sa vyliečili z ochorenia COVID-19, trpí rôznymi formami psychických až psychiatrických problémov. Príčinou ich vzniku môže byť kombinácia viacerých faktorov. viac »


S vírusmi bojujeme od nepamäti: Takúto skazu dokážu spôsobiť v tele

S vírusmi bojujeme od

10.01.2021 13:56

BRATISLAVA - Šíria sa vzduchom, pretrvávajú na povrchoch rôznych predmetov, prenášajú sa pri ľudskom kontakte. Téma vírusov je rozpracovaná dopodrobna, no počas roka 2020 sa o nej rozpráva viac ako kedykoľvek predtým. Ako vlastne vírusy fungujú, prečo sú pre ľudský organizmus tak nebezpečné a ako sa proti nim môžeme úspešne brániť? viac »


Vedci odobrali vzorky ľadu neďaleko miesta, kde objavili Ôtziho: To zistenie ich ohromilo

Vedci odobrali vzorky ľadu

10.01.2021 08:26

BENÁTKY - Alpy mali pred 6000 rokmi pravdepodobne výrazne menej ľadovcov než dnes. Uvádza to štúdia vedcov z benátskej univerzity Ca´Foscari, Univerzity v Berne a rakúskej akadémie vied, napísala agentúra ANSA. Ľadovce pokrývali počas celého holocénu zrejme len alpské vrcholy v nadmorskej výške 4000 metrov a viac. viac »


Priekopník očkovania, ktorý zachránil milióny ľudí: Vakcíny skúšal sám na sebe!

Priekopník očkovania, ktorý zachránil
Foto

09.01.2021 08:23

MOSKVA - Za prvého mikrobiológa, ktorý vyvinul a aplikoval očkovanie proti cholere a moru, je považovaný Waldemar Haffkine. Tento ruský bakteriológ emigroval do Francúzska a pôsobil v Pasteurovom ústave v Paríži, kde vyvinul vakcínu proti cholere, ktorú neskôr úspešne vyskúšal v Indii. Tam vyrobil aj vakcínu proti moru. Preparáty pritom skúšal nám na sebe. viac »


KORONAVÍRUS Ak trpíte týmito štyrmi symptómami, vaša imunita na COVID-19 bude trvať dlhšie

KORONAVÍRUS Ak trpíte týmito

09.01.2021 08:21

MADISON - S príchodom vakcíny takmer každý dúfa, že pandémia už čoskoro dostane stopku. U ľudí, ktorí prekonali COVID-19, bola otázka, ako dlho potrvá ich imunita voči koronavírusu, predmetom vedeckého výskumu. Vedci teraz odhalili príznaky, ktoré vám napovedia, ako dlho vás bude imunitná reakcia chrániť. viac »


Bohatá elita má na svedomí väčšie emisie než polovica ľudstva

Bohatá elita má na

08.01.2021 12:12

NEW YORK - Ak má byť boj proti globálnym zmenám klímy úspešný, bude musieť svoj životný štýl zmeniť najmä bohatá elita, ktorá produkuje obrovský podiel emisí skleníkových plynov. Jedno percento najbohatších ľudí planéty má na svedomí dvakrát toľko emisií než celá chudobnejšia polovica ľudstva, uviedol vo svojej správe Program OSN na ochranu životného prostredia (UNEP). viac »


Mikrobiológ radí: Obmedzte túto činnosť! Šíreniu nákazy KORONAVÍRUSOM lepšie zabraňuje niečo iné

Začiatok očkovania proti koronavírusu

07.01.2021 18:01

NEW BRUNSWICK - V prvých mesiacoch pandémie sa dezinfekcia objektov a povrchov považovala za zásadný krok v boji proti šíreniu nákazy. Akonáhle ale odborníci získali viac informácií o tom, ako sa vírus šíri, niektorí začali tvrdiť, že prehnané čistenie nemusí byť úplne efektívne. Namiesto toho by ste mali robiť toto. viac »


Pandémia koronavírusu obrátila pozornosť na doteraz ignorovaný FENOMÉN: Zvyšuje riziko smrti!

Pandémia koronavírusu obrátila pozornosť

06.01.2021 13:26

RÍM - Koronavírus upútal pozornosť na čuch, často opomínaný zmysel. Strata či narušenie jeho funkcií nie sú ničím vzácnym. Pred nástupom pandémie covidu-19, pri ktorej je strata čuchu a chuti jedným z príznakov nákazy, sa odhadovalo, že jeden človek z dvadsiatich zažije niekedy v živote stratu čuchu. Dôvody? Chronická sinusitída (zápal vedľajších dutín ... viac »


Obľúbenému miestu na lyžovačky hrozí katastrofický scenár už o 15 rokov

Obľúbenému miestu na lyžovačky

05.01.2021 12:12

RÍM - Podľa štúdie organizácie Legambiente sa alpské ľadovce za ostatných 150 rokov zmenšili o 60 percent, pričom najhoršia situácia je na východe Álp. Marmolada, ľadovec v Dolomitoch na rakúsko-talianskom pohraničí, by sa mohol úplne roztopiť o 15 až 20 rokov, píše sa v štúdii, ktorú citovala agentúra ANSA. viac »


Najčítanejšie články