Veda | Topky.sk - Bleskovky

Piatok, 19. október 2018. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Veda

Posledné slová slávneho Hawkinga: Boh neexistuje, 10 odpovedí na veľké otázky ľudstva

Stephen Hawking

Stephen Hawking

pred 17 minútami

WASHINGTON - Zosnulý vedec Stephen Hawking znovu ožil prostredníctvom svojej novovydanej knihy, ktorá nesie názov „Stručné odpovede na veľké otázky“. Slávny fyzik sa v nej okrem iného zaoberá aj problematikou Boha či umelej inteligencie. Taktiež odhalil svoje obavy o budúcnosť ľudstva. viac »

FOTO Pokles hladiny v priehrade odhalil úžasný objav: Rybári len nemo pozerali na tú krásu

FOTO Pokles hladiny v

pred 8 hodinami

AIDIYMAN - Náhodný objav tureckých rybárov, na ktorý narazili v okrese Kahta, uchvátil zamestnancov miestneho múzea. Napriek tomu, že starobylé kresby datované do obdobia paleolitu boli väčšinu času ukryté pod vodou, ich kvalita veľmi neutrpela a momentálne sú podrobené prvému prieskumu. viac »


Špárate sa v nose? POZOR! Riskujete tým smrteľné ochorenie

Špárate sa v nose?

14.10.2018 21:40

LAUSANNE - Odborníci radia, aby rodičia dohliadali na čistotu detských hračiek a rúk. Podľa najnovších výskumov môže totiž špáranie sa v nose rozšíriť nebezpečnú baktériu, ktorá spôsobuje zápal pľúc. K prenosu tejto baktérie dochádza práve prostredníctvom rúk a nosa. Informácie sa objavili v odbornom časopise European Respiratory Journal. viac »


Sex s neandertálcami ľudstvu výrazne pomohol: Prežili sme aj vďaka miešaniu tekutín

Sex s neandertálcami ľudstvu

14.10.2018 17:00

STANFORD - Výsledky výskumu vedcov zo Stanford University odhalili ďalší dôkaz o párení medzi človekom neandertálskym a homo sapiens. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Cell si tieto dva druhy za posledných 100 000 rokov dôkladne premiešali telesné tekutiny aspoň dvakrát a ľudstvo prežilo aj vďaka tejto výmene genetického materiálu. viac »


Vedci sú zhrození z toho, čo sa deje so sopkou Etna: Modlia sa, aby nedošlo ku katastrofe

Vedci sú zhrození z

14.10.2018 09:00

KIEL - Sopka Etna nachádzajúca sa na Sicílii pomaly klesá svojou juhovýchodnou časťou do mora. Detailná štúdia odborníkov z centra GEOMAR - Helmholtz Centre for Ocean Research v nemeckom Kieli potvrdila, že hlavný dôvod tohto poklesu je oveľa nebezpečnejší, ako sa doteraz predpokladalo. Výsledky svojho výskumu publikoval tím vedený Dr. Moreliou Urlaubovou ... viac »


TAJOMSTVO, ktoré by mali vedieť všetky ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu

TAJOMSTVO, ktoré by mali

12.10.2018 12:52

LONDÝN - Deväť percent žien v reprodukčnom veku užíva tabletky proti počatiu. Podľa lekárky je však zbytočné, ak ženy užívajú placebo tabletky počas posledného týždňa pred menštruáciou. Tvrdí totiž, že ak ženy berú hormonálnu antikoncepciu, v ich prípade aj tak nejde o prirodzený cyklus, ale iba o reakciu tela na rozkolísané hormóny. viac »


Dietológovia šokujú: Ak cvičíte, môžete pribrať! Vysvetlili, ako je to možné

Dietológovia šokujú: Ak cvičíte,

11.10.2018 16:18

BRADFORD - Dietológovia v posledných rokoch čoraz častejšie upozorňujú na to, že pri upravenej strave by sme to nemali preháňať s pohybom, pretože sa môže dostaviť presne opačný efekt. Tento názor potvrdzuje aj dvojica lekárok, ktoré urobili zaujímavú štúdiu na škrečkoch. viac »


Čas neubieha všetkým rovnako! Kto sa cíti byť mladší, než v skutočnosti je, robí dobre

Čas neubieha všetkým rovnako!

11.10.2018 12:44

RÍM - Čas neubieha všetkým rovnako. Kto sa cíti mladší, než je jeho skutočný vek, robí dobre. Nejde totiž len o pocit, pretože existuje reálny vzťah medzi takzvaným subjektívnym vekom, teda vekom, na ktorý sa cítime, a dobrým zachovaním mozgových funkcií. Ten, kto sa cíti byť zdravý, je tiež menej vystavený depresiám. Kto sa teda cíti mladší, v skutočnosti ... viac »


Vedci varujú: Zem je naozaj na pokraji katastrofy, toto dokáže urobiť pol stupňa Celzia

Vedci varujú: Zem je

10.10.2018 18:15

ŽENEVA - Parížska dohoda z roku 2015 predstavuje akčný plán zameraný na obmedzenie globálneho otepľovania výrazne pod dva stupne Celzia a vzťahuje sa na obdobie po roku 2020. Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC) pôsobiaci pri OSN ale upozorňuje na to, že táto hranica nie je dostatočná. Už rozdiel pol stupňa smerom nadol by obrovskou mierou prispel ... viac »


Experti vyvrátili veľký mýtus o veľkej potrebe: Takto často by sme ju mali vykonávať

Experti vyvrátili veľký mýtus

10.10.2018 08:48

LONDÝN - Niektoré dni strávite na toalete oveľa viac času než iné. Stáva sa však aj opačný prípad, kedy na veľkú potrebu nemusíte ísť aj niekoľko dní za sebou. Ktorá z týchto situácií je pre náš organizmus prirodzenejšia a zdravšia? Vedci vyvrátili mýtus o tom, že veľkú potrebu musíme vykonať každý deň. viac »


Ako dosiahnuť ploché brucho aj bez cvičenia: Stačí dodržiavať tieto rady a úspech je zaručený

Ako dosiahnuť ploché brucho

09.10.2018 08:53

RÍM - Tuk v brušnej dutine je ten najproblematickejší, pretože nevyzerá vôbec esteticky. Existujú však ľahké riešenia, ktoré sú na dosah všetkým, a ktoré pomôžu znovu získať ploché brucho, píše taliansky denník Corriere della Sera. viac »


VIDEO, pri ktorom sa zastavuje srdce: Cyklista o milimetre unikol katastrofe

VIDEO, pri ktorom sa
Video

08.10.2018 22:22

LONDÝN - Dramatické video z Londýna dokumentuje, ako cyklistu len o kúsok minie padajúci strom. Športovec sa stromu vyhol doslova zázrakom. Vinníkom je nepozorný pilčík, ktorý spôsobil, že strom spadol priamo na cestu. viac »


Vedci skúmali, ako dlho trvá, kým ich začne priťahovať iná osoba: Veľké PREKVAPENIE

Vedci skúmali, ako dlho

07.10.2018 21:59

BAMBERG - Vedcov z univerzity v nemeckom Bambergu inšpirovali sociálne siete k realizácii zaujímavého výskumu, o ktorom informoval časopis Neuroscience Letters. Podľa jeho výsledkov potrebuje ľudský mozog iba niekoľko milisekúnd na to, aby vyhodnotil, či je osoba opačného pohlavia pre vás príťažlivá alebo nie. Na takéto posúdenie navyše nepotrebujete ... viac »


Nikdy nezabíjajte osy! Ani netušíte, aký to môže mať následok na prírodu

Nikdy nezabíjajte osy! Ani

06.10.2018 09:02

LONDÝN - Jedným z dôvodov, prečo ľudia neobľubujú osy, je nedostatočné pochopenie ich úlohy v prírode. Percento vyhynutia ôs je úplne rovnaké, ako u včiel. Je dôležité vedieť, že oba druhy opeľujú kvety, osy naviac ničia škodcov, ktoré prenášajú ľudské choroby. Vedci sa preto snažia zvýšiť verejný záujem o ne. viac »


Vedci po 30 rokoch zistili, že v otepľujúcej sa Arktíde sa deje niečo nezvyčajné

Vedci po 30 rokoch

05.10.2018 09:39

WASHINGTON - Do stále teplejšej Arktídy sa sťahujú vyššie rastliny. Po 30-ročnom výskume venovanému vzrastu rastlín v nehostinnom prostredí k tomu dospela medzinárodná vedecká skupina, ktorá svoje poznatky zverejnila v odbornom časopise Nature. viac »


Vedci pri testovaní generátora nechtiac vytvorili supersilné magnetické pole: Nasledoval výbuch!

Vedci pri testovaní generátora
Video

04.10.2018 17:50

TOKIO - Tím japonských vedcov neúmyselne vyhodil do vzduchu svoje laboratórium po tom, ako sa im podarilo vytvoriť najsilnejšie magnetické pole na svete. Fyzici budovali nový systém pre generátor, to však spôsobilo rázovú vlnu, ktorá bola dvojnásobne silnejšia, než očakávali. viac »


Vedecky potvrdené: Muži trávia v kúpeľni viac času ako ženy, šokujúci dôvod, prečo je to tak

Muž v kúpeľni

04.10.2018 08:56

LONDÝN - Je všeobecne známe, že nežnejšie pohlavie zvykne tráviť v kúpeľni viac času než to drsnejšie. Najnovší vedecký výskum to ale sčasti vyvrátil. Ženy praktizujú v kúpeľni najmä skrášľovacie procedúry, no muži tam chodia kvôli niečomu úplne inému - až sedem hodín ročne v nej strávia preto, lebo utekajú od reality. viac »


Uznávaný astrofyzik varuje: Hrozí, že Zem sa zmenší na guľu veľkú sto metrov!

Uznávaný astrofyzik varuje: Hrozí,

03.10.2018 17:19

LONDÝN - Zemi hrozí, že ak akcelerátory častíc zapríčinia katastrofický reťazec udalostí, zredukuje sa na hmotu s veľkosťou sto metrov. Profesor Martin Rees vo svojej najnovšej knihe vydávanej pod záštitou Princeton University tvrdí, že vedci, ktorí vykonávajú experimenty, ako je rozkladanie atómov na protóny a neutróny, môžu teoreticky zničiť ľudstvo. viac »


FOTO Vedci z NASA prezradili deň, kedy asteroid v tvare lebky preletí okolo Zeme: Už čoskoro!

Asteroid Veľká dyňa
FotoVideo

03.10.2018 17:18

USA - Krátko po helloweenskych oslavách preletí blízko Zeme asteroid v tvare ľudskej lebky. Vedci z NASA hovoria o neobvyklom objekte, ktorý sa zas objaví v roku 2088. Pred tromi rokmi minul našu planétu len o 482-tisíc kilometrov, čo je len o trochu ďalej, než sa nachádza Mesiac. viac »


VIDEO V Austrálii zo dňa na deň zmizol kus pláže: Varovanie expertov, toto hrozí o pár rokov

VIDEO V Austrálii zo
Video

03.10.2018 08:56

BRISBANE - Veľký kus populárnej pláže v austrálskom štáte Queensland zmizol v mori, ľudia sa obávali toho najhoršieho. A nestalo sa to prvý raz. Pred tromi rokmi, keď sa takto prepadla pláž, v jame zmizlo niekoľko karavanov a stanov. viac »


Zadržiavate v sebe moč? Okamžite s tým prestaňte, riskujete tieto ochorenia

Zadržiavate v sebe moč?

02.10.2018 12:38

BRATISLAVA - Nutkanie ísť na malú potrebu mnohí v návale povinností zaháňajú a návštevu toalety odkladajú na poslednú chvíľu. Podľa urológov ale môže viesť dlhodobé zadržiavanie moču k mnohým zdravotným rizikám a spustiť vážne urologické ochorenia vrátane ochromenia činnosti obličiek. viac »


Najčítanejšie články