Veda | Topky.sk - Bleskovky

Nedeľa, 21. apríl 2019. Meniny má Ervín, zajtra Slavomír.

Veda

Viete, ako rýchlejšie a viac schudnete? Robte TOTO po práci a kilá pôjdu dole

Ilustračné foto

Ilustračné foto

včera o 16:55

SYDNEY - Ak dlhodobo cvičíte a napriek tomu nevidíte žiadne výsledky, vyskúšajte sa riadiť zisteniami štúdie vedcov z Charles Sturt University v Sydney. Správny čas tréningu je vraj rovnako dôležitý ako jeho pravidelnosť a zohráva nemalú úlohu v tom, koľko sa nám podarí schudnúť a ako kvalitný bude náš spánok. viac »

Vedci varujú pred hrozbou väčšou ako Černobyľ: Na Sibíri sa roztápa permafrost a spolu s ním...

Vedci varujú pred hrozbou

včera o 14:01

JAKUTSK - Globálne otepľovanie a následné rozmrazovanie sibírskeho permafrostu vyvoláva oprávnené obavy zo šírenia nebezpečnej antraxovej infekcie. Tá sa môže začať uvoľňovať z tiel uhynutých zvierat, ktoré doteraz bezpečne ukrývala zamrznutá pôda a chránila tak ľudstvo pred veľkým nebezpečenstvom. viac »


Vedci odhalili ďalšiu hrozbu súvisiacu s topením ľadovcov: Môže spôsobiť katastrofu

Vedci odhalili ďalšiu hrozbu

17.04.2019 17:31

VIEDEŇ - Znepokojivé výsledky výskumu prezentoval medzinárodný tím vedcov na aprílovom valnom zhromaždení Európskej únie geovied (EGU) vo Viedni. Podľa ich zistení predstavujú topiace sa ľadovce nebezpečenstvo súvisiace nielen so zdvíhajúcou sa hladinou oceánov, ale aj s uvoľňovaním rádioaktívnych látok, ktorými sú priam nasaté. viac »


Ste naozaj inteligentní? Odpovedzte na týchto 10 otázok a dozviete sa to

Ste naozaj inteligentní? Odpovedzte

17.04.2019 08:35

LONDÝN - Mnohí z nás sa považujú za inteligentnejších než ľudia naokolo. Problémom však je, že rovnako uvažujú aj tí ostatní. Awdhesh Singh je autorom kníh o duchovnej inteligencii a vodcovstve. Na otázku, ako zistíme, či sme naozaj inteligentní, odpovedal desiatimi otázkami. viac »


Máte problémy s chrápaním? Jednoduchý CVIK vám pomôže sa ho zbaviť

Máte problémy s chrápaním?

16.04.2019 16:08

LONDÝN - Hlasné chrápanie už vyhnalo zo spálne uprostred noci nejedného partnera či partnerku. Lekár Mike Dilkes z londýnskej nemocnice Hospital of St. John and St. Elizabeth tvrdí, že sa môžeme tohto nepríjemného zvukového fenoménu zbaviť pravidelným cvičením. Zároveň upozornil na to, že tak, ako je chrápanie nepríjemné, môže byť aj nebezpečné. viac »


Vedci skúmali najhlbšie miesto na zemi: Toto sme tam naozaj nečakali

Vedci skúmali najhlbšie miesto

15.04.2019 15:00

ČCHING-TAO - Výskum vedcov z čínskej Ocean University potvrdil prítomnosť zaujímavých mikroorganizmov na dne Mariánskej priekopy. Vo výsledkoch ich štúdie, ktoré boli publikované v časopise Microbiome, vedecký tím informoval, že na dne najhlbšieho miesta našej planéty prežívajú mikroorganizmy eliminujúce prítomnosť ropných látok. viac »


VIDEO Objav pod jedným z najväčších ľadovcov Antarktídy predstavuje hrozbu pre celý svet

VIDEO Objav pod jedným
Video

15.04.2019 11:37

KINGSTON - Tím výskumníkov z Austrálskej antarktickej divízie (AAD) sa vo svojom poslednom výskume dopracoval k záveru, že pod jedným z najrýchlejšie tečúcich a najväčších ľadovcov Antarktídy sa nachádzajú obrovské subglaciálne jazerá. Ich objav radikálne mení doterajšie odhady vzostupu hladiny morí. viac »


Zadržiavanie vetrov vážne škodí zdraviu: Prd aj tak unikne von, ale cez iný otvor!

Zadržiavanie vetrov vážne škodí

14.04.2019 13:28

NEWCASTLE - Radšej von, ako dnu - tento výrok stopercentne platí pri uvoľňovaní plynov. Zadržiavanie vetrov totiž môže spôsobiť, že sa plyn uvoľní výdychom cez ústa. Podľa profesorky z univerzity v Newcastli je teda úplne zbytočné strániť sa prdeniu. Netreba však pri tom zabúdať na istú etiketu. viac »


FOTO Hubbleov teleskop zachytil dych vyrážajúci úkaz: Brána do neba, dáva nám Boh znamenie?

FOTO Hubbleov teleskop zachytil
Foto

14.04.2019 09:04

WASHINGTON - Staré zábery, ktoré vznikli pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohladu, nanovo pritiahli pozornosť verejnosti po tom, ako sa objavili na kanáli disclose.tv. Pohľad na jedinečný, dych vyrážajúci úkaz, okamžite naštartoval milovníkov konšpiračných teórií, ktorí v ňom vidia bránu do neba. viac »


Vedci narazili na stopy obrieho medveďa: Monštrum, na ktoré by ste nechceli naraziť ani vo sne

Vedci narazili na stopy
Video

13.04.2019 11:33

BUENOS AIRES - V Argentíne minulý mesiac našli kosti najväčšieho známeho druhu medveďa, ktorý žil v starších štvrtohorách a vo vzpriamenej polohe meral viac ako štyri metre. Podľa miestnych paleontológov malo zviera šesť centimetrov dlhé tesáky a vážilo asi 800 kilogramov. viac »


Vedci asi objavili nový druh človeka, ktorý žil v praveku: Tipnite si, koľko meral

Vedci asi objavili nový

12.04.2019 14:45

WASHINGTON - Vedci zrejme objavili nový druh človeka, ktorý žil na filipínskom ostrove Luzon ešte pred 50 000 rokmi. Na základe zubov a kostrových pozostatkov boli títo dávni ľudia vysokí necelých 120 centimetrov a niektoré z ich rysov boli skôr opičie. Napriek tomu sú kosti podľa vedcov zreteľne ľudské a patria doteraz neznámemu druhu, ktorý podľa ... viac »


Alpy čaká do konca storočia veľmi krutý osud: Budúce generácie už TOTO nikdy nezažijú

Alpy čaká do konca

12.04.2019 08:35

ZÜRICH - Správy o topení ľadovcov sú väčšinou spájané najmä so situáciou v Arktíde a Antarktíde. Ako je to však v európskych veľhorách, ktorých štíty dokázali udržať ľadovú vrstvu počas celého roka? Profesor zo švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Zürichu sa vo svojej štúdii zameral práve na túto problematiku a jeho zistenia nie sú vôbec optimistické. viac »


VIDEO Curiosity zachytilo nevídaný jav vo vesmíre: Dve zatmenia na Marse!

VIDEO Curiosity zachytilo nevídaný
Video

11.04.2019 12:05

WASHINGTON - Vesmírne prieskumné vozidlo Curiosity zaznamenalo dve zatmenia Marsu, keď malé mesiace Phobos a Deimos koncom marca prešli popred Slnko iba niekoľko dní po sebe. NASA tvrdí, že toto dvojnásobné zatmenie im pomôže lepšie porozumieť obežným dráham mesiacov. Diskutuje sa tiež o pristátí na Marse. viac »


Vedci skúmali tajomnú podmorskú dieru: Hrôzostrašný nález na jej dne

Veľká modrá diera, Belize
Video

09.04.2019 16:47

BELIZE - Tím vedcov odhalil tajomstvo veľkej modrej diery pri pobreží Belize. Jej bezkonkurenčná krása prilákala už mnoho odvážnych potápačov, no nie každý bádateľ sa z nej aj vrátil. Nachádza sa v nej totiž veľké množstvo sírovodíka, ktorý rozloží všetko živé, vrátane človeka. viac »


FOTO V známom jazere objavili potápači vzácny poklad: Stopy po tajomnom náboženstve

FOTO V známom jazere
Foto

07.04.2019 14:05

LA PAZ - Podľa výsledkov výskumu zverejnenom v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences bola v starovekom Tiwanaku vybudovaná doteraz nepoznaná viera, ktorej pravidlá napomáhali riešiť a presadzovať systém v tomto starovekom štáte. K tomuto záveru sa dopracovali archeológovia po objavení vzácnych artefaktov na dne jazera Titicaca v Južnej Amerike. viac »


Napchávate sa vitamínom C? Vedci odhalili, či má skutočne priaznivý vplyv na zdravie

Je pravda, že kvôli

07.04.2019 14:03

PARÍŽ - Vitamín C pôsobí spolu s ďalšími vitamínmi, a preto je účinnejšie prijímať ho v zelenine a ovocí ako v potravinových doplnkoch. Vitamínové preparáty obsahujúce vitamín C sú často považované za nevyhnutného spojenca v boji proti vírusom v zime. Je to skutočne tak? viac »


Amerike hrozí fekálna katastrofa: Bude to zle vyzerať a ešte horšie zapáchať!

Amerike hrozí fekálna katastrofa:

06.04.2019 14:25

WASHINGTON - Je známe, že klimatické zmeny spôsobujú topenie ľadovcov, následne nárast hladiny mora, rekordné vlny horúčav či ničivé suchá. Zdá sa však, že nás tento fenomén ohrozuje oveľa viac. Americká Služba Národných parkov sa napríklad pripravuje na lavínu ľudských výkalov z roztápajúceho sa ľadového povrchu Mount McKinley. viac »


Chcete, aby sa váš mozog stal aktívnejším a pozornejším? Stačí sa pozrieť na túto VEC

Chcete, aby sa váš

06.04.2019 14:24

TORONTO - Výsledky výskumu vedcov z University of Toronto určite potešia všetkým milovníkov kávy. Jej povzbudzujúci účinok na náš mozog je vraj nepopierateľný a na aktivizáciu jeho činnosti nám stačí iba to, keď ju vidíme alebo cítime. viac »


V mori pri Holandsku pátrali po stratených kontajneroch z trajektu: Objavili niečo oveľa vzácnejšie!

V mori pri Holandsku
Foto

05.04.2019 18:14

AMSTERDAM - Holandskí odborníci objavili na dne Severného mora vrak obchodnej lode, ktorý je starý skoro päťsto rokov. Po plavidle pritom cielene nepátrali. Ich úlohou bolo hľadať kontajnery, ktoré začiatkom tohto roka v nepriaznivom počasí stratila nákladná loď, informovala s odvolaním sa na holandské ministerstvo kultúry agentúra DPA. viac »


Historik sa prehrabával v knižnici: Netušil, aký poklad objaví v starej škatuli

Historik sa prehrabával v

04.04.2019 15:51

DURHAM - Historikovi z britskej Durham University sa podarilo nájsť vzácnu chartu z čias anglického Kráľa Johna, o ktorej si odborníci mysleli, že sa nezachovala. Ide o náhodne objavenú originálnu kráľovskú listinu, ktorá bola vydaná pred 819 rokmi v Yorku. Tento objav je pre historikov vzrušujúcou novinou. viac »


Zlepšite si pamäť pomocou tejto starovekej techniky, ktorá z vás urobí šampióna

Zlepšite si pamäť pomocou

03.04.2019 12:18

NIJMEGEN - Venujte tridsať minút denne starodávnej pamäťovej technike, zlepšíte si tak schopnosť memorovania. Túto techniku vynašiel grécky básnik už pred 2000 rokmi. Jediné, čo musíte urobiť, je zapamätať si zoznam slov. Pamäťová schopnosť nezmizne dokonca ani po tom, ako s tréningom prestanete. viac »


Najčítanejšie články