Veda | Topky.sk - Bleskovky

Streda, 19. jún 2019. Meniny má Alfréd, zajtra Valéria.

Veda

Vedci varujú pred obrovskou katastrofou, ktorá ľudstvu hrozí do sto rokov

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 7 hodinami

BOULDER - Vedci z univerzity v Colorade zverejnili v časopise The Astrophysical Journal výsledky štúdie, ktoré nevyznievajú príliš optimisticky. Podľa ich zistení sa o zánik našej planéty postará Slnko, ktoré vyradí z činnosti všetky technické zariadenia, čo spôsobí obrovské škody a odštartuje chaos na celej zemeguli. A čo je horšie, toto všetko má ... viac »

Chystáte sa na dovolenku k Stredozemnému moru? Tieto lokality sú najviac zasiahnuté veľkým hnusom

Chystáte sa na dovolenku

pred 15 hodinami

BRATISLAVA - Každý rok skončí v Stredozemnom mori 0,57 milióna ton plastového odpadu. To je akoby sme do neho vyhodili každú minútu 33 800 plastových fliaš. Krajiny na brehu obľúbenej dovolenkovej destinácie nezvládajú manažment plastového odpadu. Konštatuje to správa, ktorú minulý týždeň zverejnila organizácia WWF. Uvádza sa v nej aj to, ktoré štáty ... viac »


Vedci odhalili limit ľudského fyzického výkonu: Toto je bod zlomu, za ktorý by ste nemali ísť

Vedci odhalili limit ľudského

pred 15 hodinami

DURHAM - Nová štúdia dokazuje, že náš bod zlomu pri fyzickej aktivite nie je len záležitosťou psychológie. Ani tí najlepšie trénovaní vytrvalostní športovci nie sú údajne schopní spaľovať kalórie na viac ako 2,5-násobok svojej pokojovej metabolickej aktivity. Ak telo prekročí tento limit, začne rozkladať vlastné tkanivá, aby nahradilo kalorický deficit. ... viac »


Monštrum z Antarktídy: Vedci odhalili megaplaza, ktorý bol najväčší svojho druhu na svete

Monštrum z Antarktídy: Vedci

včera o 12:10

V Antarktíde bola nedávno objavená skamelenina obrovského plaza, ktorá mimoriadne potešila vedcov posadnutých vyhynutými druhmi dinosaurov. Nález starý približne 70 miliónov rokov svedčí o tom, že miestne vody tvoril v dávnej minulosti živý morský ekosystém. V nájdenej fosílii našli mnohí podobnosť s najznámejšou vodnou príšerou z jazera Loch Ness. viac »


Štyri jednoduché veci, ktoré vás urobia šťastnejšími, než keby ste vyhrali v lotérii

Štyri jednoduché veci, ktoré

16.06.2019 13:18

BOSTON - Profesor medicíny z Harvard Medical School má pre všetkých jednoduchý recept na šťastný život. Mnohých možno prekvapí, že jeho prísadami nie sú ani majetky, moc, či peniaze. Úplne vraj stačí, ak sa obklopíme správnymi ľuďmi a začneme sa radovať z bežných vecí. viac »


Astronómov zarazila hviezda vo vesmíre, ktorá sa čudne správa

Astronómov zarazila hviezda vo

16.06.2019 09:05

LONDÝN - Zvláštne pulzujúce hviezdy vzbudzujú u astronómov stále väčšiu pozornosť. Objavili ich vo vesmíre už niekoľko, každá z nich sa správa inak. Je otázne, či ide o čudnú orbitálnu mechaniku alebo je to náznak solárnych panelov, ktoré poháňajú nesmierne vyspelú civilizáciu mimo planéty Zem. viac »


Štúdia priniesla nechutné zistenie: Ľudia každý týždeň nevedomky zjedia tento hnus

Štúdia priniesla nechutné zistenie:

15.06.2019 14:05

SYDNEY - Človek za týždeň priemerne vypije a zje päť gramov plastu, čo je ekvivalent kreditnej karty, tvrdí štúdia Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Podľa vedcov ľudia týždenne skonzumujú 2000 čiastočiek umelej hmoty menších ako jeden milimeter, 90 percent ich pochádza z vody. Časť plastov prijmeme aj z piva, soli, alebo kôrovcov. viac »


VIDEO V Antarktíde sa objavujú záhadné gigantické diery: Vedci objasnili ich pôvod

VIDEO V Antarktíde sa
Video

15.06.2019 14:02

SEATTLE - Diery v ľadovcoch Antarktídy s rozlohou niekoľko tisíc kilometrov priťahujú pozornosť vedcov už od sedemdesiatych rokov minulého storočia. Prebiehajúci výskum, do ktorého boli zapojené aj tulene, už čiastočne zodpovedal, čo vedie k ich vzniku, hoci sú stále záhadou. viac »


Experti varujú: Toto európske mesto do 25 rokov zmizne pod hladinou mora

Experti varujú: Toto európske

15.06.2019 09:04

FAIRBOURNE - Dedina v západnom Walese zvaná Fairbourne by mohla byť prvou vo Veľkej Británii, ktorá skončí opustená a stratená v hlbinách mora. Reálne hrozí, že sa tak stane v dôsledku stúpajúcej vody, pričom tento trend má pokračovať aj nasledujúce desaťročia. Kompetentní už vypracovali plán na evakuáciu miestnych obyvateľov. viac »


VIDEO Vedci ukázali verejnosti unikátny nález starý 40-tisíc rokov

VIDEO Vedci ukázali verejnosti
Video

14.06.2019 16:18

MOSKVA - Ruskí a japonskí vedci verejnosti ukázali prvýkrát hlavu dospelého vlka, ktorá sa takmer neporušená našla v permafroste, teda večne zamrznutej pôde na Sibíri. Pozostatky sú staré 40-tisíc rokov, napísal britský server The Telegraph. Spoločne s hlavou sa našli aj takmer nedotknuté mláďatá leva jaskynného. Vedci dúfajú, že im unikátny nález pomôže ... viac »


Ľudia narodení v tomto období sa podľa profesora stanú svedkami úžasnej udalosti vo vesmíre

Ľudia narodení v tomto

12.06.2019 16:06

WASHINGTON - Vážne hrozby súvisiace s budúcou existenciou našej planéty nútia vedcov, podnikateľov a astronautov tvoriť návrhy riešení zameraných na záchranu ľudstva mimo zemegule. O kolóniach na Marse sa už dlhodobo diskutuje najmä v súvislosti s Elonom Muskom. On však zďaleka nie je jediný, kto vidí možnú alternatívu v zdrojoch červenej planéty. A ... viac »


V kostole otvorili tisícročný sarkofág: Narazili na telo, pomôže im odhaliť starodávne tajomstvo?

V kostole otvorili tisícročný

11.06.2019 18:00

MAINZ - Medzinárodný tím vedcov po mesiacoch prípravy v utorok konečne otvoril tisícročný sarkofág. Stalo sa to v nemeckom kostole svätého Jána v Mainzi. Údajne sa cítili ako „Indiana Jones“. Čerstvý vzduch však starobylému nálezu nerobí dobre, vedci musia identifikovať telo vnútri sarkofágu čo najskôr. viac »


Neuveriteľné VIDEO, toto dokážu ľudia so šiestimi prstami: Budete si želať, aby ste ich mali aj vy

Neuveriteľné VIDEO, toto dokážu
Video

11.06.2019 08:50

LONDÝN - Výskumníci z londýnskej Imperial College skúmali ľudí s polydaktýliou, teda tých, ktorí majú šesť prstov na každej končatine. Zistili, že prst navyše môže byť užitočným, pokiaľ je dobre vyvinutý a plne funkčný. Expertom dokonca navrhli, aby v budúcnosti vytvorili robotov so šiestimi prstami. viac »


FOTO Optická ilúzia, ktorá vám zamotá hlavu: Pozrite sa na diamant, čo vidíte?

FOTO Optická ilúzia, ktorá

10.06.2019 09:53

WASHINGTON - Vedci z Americkej univerzity vo Washingtone zverejnili optickú ilúziu, ktorá doslova manipuluje ľudský mozog. Zdá sa, že stacionárny diamant sa v ilúzii pohybuje do rôznych smerov. Autori prezradili, v čom spočíva záhadný trik. viac »


Astronómovia varujú pred veľkým asteroidom: Priletí v septembri, takáto šanca zrážky už dávno nebola

Astronómovia varujú pred veľkým
Video

09.06.2019 19:27

PARÍŽ - Obrovský asteroid sa už v septembri dostane do blízkosti Zeme. Existuje len malá pravdepodobnosť, že zasiahne našu planétu, no jednoznačne stojí za zmienku. Podľa Európskej vesmírnej agentúry dosahuje šírka asteroidu päťdesiat metrov a preletí rýchlosťou viac ako 40-tisíc kilometrov za hodinu. viac »


Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo je obloha modrá? Tu je zrozumiteľné VYSVETLENIE

Rozmýšľali ste niekedy nad

09.06.2019 12:26

WASHINGTON - Jasné a hlavne zrozumiteľné vysvetlenie príčin, prečo je obloha niekedy modrá a inokedy sa sfarbí na červeno, priniesol na svojej stránke Národný úrad pre letectvo a vesmír. Jednoduchou formou tak máte šancu dozvedieť sa viac o jave, ktorého ste svedkom každý deň. Zistíte, že hra svetelného žiarenia v atmosfére dokonale mätie naše farebné vnímanie. viac »


Vedci poriadne prekvapili: Staroveká Sibír bola domovom doteraz nepoznaných praľudí

Vedci poriadne prekvapili: Staroveká

08.06.2019 17:29

SIBÍR - Najnovšie výsledky práce archeológov na Sibíri rozpútali pochybnosti týkajúce sa pôvodu obyvateľov Severnej Ameriky. Analýza ľudských pozostatkov nájdených v tejto paleolitickej lokalite totiž naznačuje, že v oblasti žil doteraz neznámy ľudský druh geneticky úplne odlišný od Euroázijcov a Východných Aziatov. viac »


Vedci potvrdili, že Stephen Hawking mal pravdu: Jedného dňa možno budeme schopní...

Vedci potvrdili, že Stephen

07.06.2019 17:33

HAIFA - Výsledky experimentu, ktorý vykonali vedci v Technion Institute of Technology v Izraeli, potvrdili Hawkingovu teóriu o čiernych dierach. Fyzici a matematici porovnávali výpočty britského génia už v roku 2016 a v budúcnosti plánujú overiť ich správnosť aj v odlišných podmienkach. O zaujímavej štúdii informoval časopis Nature. viac »


Vedec varuje: Mount Everest sa otepľuje, bude ešte nebezpečnejší ako dnes

Vedec varuje: Mount Everest

07.06.2019 10:01

KÁTHMANDU - Mount Everest a okolité vrcholky hôr sú stále viac znečistené a ich okolie sa otepľuje. Blízke ľadovce sa preto topia znepokojujúcim tempom, kvôli čomu bude výstup na najvyššiu horu sveta v budúcnosti ešte nebezpečnejší ako dnes. Tvrdí to americký vedec John All, ktorý tento región dlhodobo sleduje. Tento rok pri pokuse o zdolanie Everestu ... viac »


Z predpokladu vedcov o vývoji klímy zostanete zdesení: O pár desaťročí hrozí niečo nepredstaviteľné

Z predpokladu vedcov o

06.06.2019 15:51

SYDNEY - S desivým predpokladom vývoja klímy v nasledujúcich tridsiatich rokoch prišli austrálski odborníci. Podľa údajov uvedených v ich správe Existential climate-related security risk (Existujúce bezpečnostné riziko súvisiace s klímou) je scenár globálneho otepľovania planéty oveľa hrozivejší a okamžité riešenie ekologickej situácie je doslova otázkou ... viac »


Nástrahy grilovania: Nikdy nejedzte surový hamburger! Riaďte sa týmito pokynmi

Nástrahy grilovania: Nikdy nejedzte

05.06.2019 12:28

LONDÝN - Hamburgery a klobásky sú základom takmer každej jednej grilovačky. Odborníci však tvrdia, že pri príprave týchto lahôdok treba myslieť aj na opatrnosť. Surové mäso a hamburger k sebe údajne nepatria, v opačnom prípade hrozí vážna otrava jedlom. viac »


Najčítanejšie články