Veda | Topky.sk
Nedeľa, 18. apríl 2021. Meniny má Valér, zajtra Jela.

Veda

Hrozivé odhalenie meteorológov: V máji ľudstvo prekročí extrémne nebezpečný míľnik

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred hodinou

MELBOURNE - Najnovšie výsledky meraní atmosférického oxidu uhličitého sú dôkazom, že ľudstvo minulý mesiac prekonalo ďalší nelichotivý rekord, ktorý má byť opätovne prekonaný už o pár týždňov. Odborníci preto čoraz viac apelujú na potrebu znižovania emisií CO2 a upozorňujú na potrebu zavádzania efektívnych opatrení, pretože súčasný trend smeruje k ... viac »

Nová štúdia: Riziko nákazy KORONAVÍRUSOM je až päťkrát väčšie u týchto ľudí

Nová štúdia: Riziko nákazy

pred hodinou

LONDÝN - U príslušníkov amerického námorníctva, ktorí predtým neprekonali COVID-19, je zhruba päťkrát väčšie riziko nákazy než u tých, ktorí už ochorenie majú za sebou. Vyplýva to zo štúdie, ktorej výsledky zverejnil časopis Lancet Respiratory Medicine. viac »


Ďalšia hrozba pre svet?! Vedci vo Wu-chane objavili neznáme KORONAVÍRUSY

Ďalšia hrozba pre svet?!

pred 11 hodinami

WU-CHAN - Neznáme koronavírusy, ktorých prítomnosť zaznamenali laboratórni vedci pred piatimi rokmi a zmienili sa o nich vo viacerých štúdiách, vedú k špekulácii o možnom porušovaní protokolov biologickej bezpečnosti. Dôkazom sú správy čínskych univerzít popisujúce výsledky analýz niektorých poľnohospodárskych produktov. viac »


Fajčenie marihuany v mladom veku môže spôsobiť tieto vážne ZMENY vo vašom tele

Fajčenie marihuany v mladom

včera o 18:55

GUELPH - Nová štúdia vedcov z Katedry ľudského zdravia a výživových vied z univerzity v kanadskom Guelphe naznačili potenciálnu súvislosť medzi užívaním kanabisu a rizikom rozvoja srdcovocievnych chorôb. Ide o jeden z prvých výskumov zameraných na rizikové faktory vzniku kardiovaskulárnych ochorení po fajčení marihuany. viac »


Vedci prezradili, ako je to s mortalitou u pacientov s britským variantom KORONAVÍRUSU

Vedci prezradili, ako je

včera o 08:23

LONDÝN - Podľa dvoch nových britských štúdií majú pacienti s takzvaným britským variantom koronavírusu vyššiu vírusovú nálož. Nepotvrdilo sa však, že by táto nákazlivejšia mutácia zároveň mala za následok horší priebeh ochorenia COVID-19 alebo vyššiu mortalitu. Štúdiu tento týždeň zverejnili vedecké časopisy The Lancet Infectious Diseases a The Lancet Public Health. viac »


Unikátny objav: Nad Antarktídou došlo v praveku k zvláštnej udalosti

Unikátny objav: Nad Antarktídou

16.04.2021 12:18

KENT - Medzinárodný tím vedcov publikoval výsledky štúdie, v ktorej analyzovali kondenzačné kvapôčky meteoritu nájdené v oblasti Antarktídy. Vesmírne teleso dopadlo do tejto lokality zhruba pred 430-tisíc rokmi. Tieto zistenia môžu pomôcť identifikovať veľké vesmírne udalosti, ktoré zasiahli našu planétu. viac »


Bombastické odhalenie o asteroide, ktorý vyhubil dinosaury: Postaral sa o vznik tejto nádhery

Bombastické odhalenie o asteroide,

15.04.2021 12:12

WASHINGTON - Dopad yucatánskeho asteroidu, ktorý pred 66 miliónmi rokov viedol k vyhubeniu dinosaurov, umožnil zrod dažďových pralesov na Zemi. Vyplýva to z vedeckej štúdie, ktorú zverejnil časopis Science. Experti na základe štúdia fosílnych peľových zrniek a listov z Kolumbie zistili, že po dopade kilometer širokej skaly sa typ vegetácie v juhoamerických... viac »


Experti varujú pred týmto liekom: Nikdy ho neužívajte na ochorenie COVID-19!

Experti varujú pred týmto

14.04.2021 08:42

SILVER SPRING - Z viacerých zdrojov sa množia informácie o ivermektíne a jeho účinnosti pri liečbe ochorenia COVID-19. So zvyšujúcim sa počtom ľudí užívajúcich toto liečivo však narastá aj počet tých, ktorí zaznamenali nežiaduce vedľajšie účinky. Zdravotnícke združenia ako aj a samotný výrobca ho neodporúčajú a upozorňujú najmä samoliečiteľov, ktorí... viac »


Pozor na tento jav na KOŽI! Ak ho zbadáte, je vyššie riziko, že dostanete infarkt

Pozor na tento jav

13.04.2021 19:01

MIAMI - Na vlastné oči nevidíte žiaden zo svojich orgánov, okrem toho najväčšieho, svojej pokožky. Dobrou správou je, že tá vám môže pomôcť zistiť, čo sa vo vašom tele skutočne deje. Podľa novej štúdie môže dokonca naznačovať, aké zdravé je vaše srdce. viac »


Kokteil proti korone: Kombinácia týchto látok radikálne znižuje príznakový COVID-19!

Kokteil proti korone: Kombinácia

13.04.2021 08:42

BERN - Podanie kombinácie protikoronavírusových látok casirivimab a imdevimab znižuje riziko ochorenia COVID-19 a s príznakmi o zhruba 81 percent. Uviedol to švajčiarsky farmaceutický koncern Roche na základe klinickej štúdie v rozhodujúcej fáze testovania prípravkov, ktorých "kokteil" firma vyvinula v spolupráci s americkou spoločnosťou Regeneron. viac »


FOTO Archeológovia sú vo vytržení: Objavili ďalšie Pompeje!

FOTO Archeológovia sú vo
FotoVideo

10.04.2021 08:43

LUXOR - Archeológovia objavili v Egypte rozsiahle staroveké mesto, ktoré bolo po stáročia v zabudnutí, hoci sa nachádza v blízkosti niektorých najznámejších egyptských pamiatok v meste Luxor. Bolo vystavané pred zhruba 3400 rokmi v čase slávnej vlády faraóna Amenhotepa III, uviedol podľa agentúry Reuters egyptský archeológ Zahi Havas, ktorý dohliada na vykopávky na mieste. viac »


Bombastická správa z amerického laboratória: Vedci mali objaviť piatu fyzikálnu silu!

Bombastická správa z amerického

09.04.2021 12:12

CHICAGO - Vedci z laboratória neďaleko Chicaga sa domnievajú, že pri svojich experimentoch objavili dôkazy existencie piatej základnej fyzikálnej interakcie, čiže sily. Narazili na ňu počas skúmania vlastností miónov, teda častíc menších než atómy, ktoré sú podľa fyzikov jedným zo základných stavebných kameňov všetkej hmoty vo vesmíre, napísal server BBC. viac »


Závažné zistenie o ľuďoch, ktorí prekonali COVID-19: Až tretina z nich trpí týmito problémami

Závažné zistenie o ľuďoch,

08.04.2021 19:27

LONDÝN - Každému tretiemu z viac než 230 000 skúmaných pacientov, ktorí prekonali COVID-19, boli do šiestich mesiacov diagnostikované neurologické či psychiatrické ťažkosti, uvádza štúdia zverejnená v odbornom časopise The Lancet Psychiatry. Ide zatiaľ o najrozsiahlejší výskum vplyvu covidu na mentálne zdravie. viac »


Nečakaný účinok Viagry! Toto mužov, ktorí ju užívajú, určite poteší

Nečakaný účinok Viagry! Toto

07.04.2021 12:09

SOLNA - Vedci z Karolinska Institutet pozorovali, aký vplyv má užívanie prípravkov na podporu erekcie na zdravotný stav mužov trpiacich ochoreniami koronárnych artérií. Uvádzajú množstvo prekvapivých zistení a súvislostí medzi liečbou erektilnej dysfunkcie a vznikom srdcových kolapsov. Pripúšťajú však, že táto oblasť si vyžaduje rozsiahlejší výskum. viac »


Prekonali ste COVID-19? Ak sa dáte očkovať Pfizerom, možno sa aj vo vašom tele stane TOTO

Vakcína od spoločnosti Pfizer

06.04.2021 19:01

OXFORD - V súčasnosti prebieha najväčšia vakcinácia obyvateľstva v histórii. Na verejnosť v tejto súvislosti prenikajú výsledky prvých prieskumov, ktoré sa zaoberajú očkovaním, jeho vplyvom na imunitu a účinnosťou jednotlivých očkovacích látok. Vedú sa aj diskusie o tom, či je potrebné podávať ľuďom až dve dávky odporúčané výrobcami. A práve touto ... viac »


Lekári skúmali Lazarov syndróm: Podivné prípady ľudí, ktorí ožili po zjavnej smrti

Lekári skúmali Lazarov syndróm:

06.04.2021 08:32

WASHINGTON - Štúdia z minulého roku zhromaždila dostupné lekárske údaje o klinickej smrti a opisuje desiatky takýchto prípadov, ktoré boli zaznamenané v rôznych kútoch sveta v období medzi rokmi 1982 až 2018. Sú dôkazom, že smrť môže byť niekedy zdĺhavý a postupný proces. viac »


Vedci odhalili ďalšie hrozivé zistenie o Pompejach a o tom, ako v nich ľudia zahynuli

Vedci odhalili ďalšie hrozivé

05.04.2021 18:49

POMPEJE - Talianske mesto Pompeje je známe predovšetkým kvôli tragickej minulosti. Pred viac ako dvetisíc rokmi došlo v jeho blízkosti k erupcii sopky Vezuv, v dôsledku čoho zahynuli tisícky tamojších obyvateľov. Experti po dlhom bádaní zistili, za aký čas sa do mesta dostala smrtiaca láva. viac »


Vedci z Oxfordu odhalili pozoruhodný jav, ku ktorému došlo nad Tichým oceánom

Vedci z Oxfordu odhalili

05.04.2021 09:56

OXFORD - Vedci z Univerzity v Oxforde zdokumentovali pozoruhodný prírodný jav, ku ktorému došlo pred zhruba dvomi rokmi nad Tichým oceánom. Vtedy totiž klesla teplota nad touto oblasťou na extrémnu úroveň a posunula hranice hodnôt, ktoré je schopná zaregistrovať súčasná technika. viac »


KORONAVÍRUS Lekári radia: Chcete znížiť riziko nákazy? Stačí robiť túto jednu príjemnú vec

Koronavírus v Maďarsku

04.04.2021 17:54

LONDÝN - K pandémii sa viaže množstvo stále nevyriešených problémov a nezodpovedaných otázok. Jednou z nich je vzťah medzi covidom-19 a zlým spánkom, napísal spravodajský server The Huffington Post. Už vieme, že tieto dve veci sú spojené. viac »


KORONAVÍRUS Očkovanie vakcínou od Pfizeru má v tejto vekovej kategórii 100-percentnú účinnosť

Očkovanie vakcínou Pfizer

03.04.2021 13:28

NEW YORK - Farmaceutická spoločnosť Pfizer tento týždeň oznámila, že jej vakcína proti covidu-19 vyvinutá v spolupráci s firmou BioNTech sa v klinických testoch ukázala ako bezpečná a vysoko účinná u detí vo veku 12 až 15 rokov. Závery vychádzajú z predbežných dát o testovaní. Tento vývoj približuje scenár, že v danej vekovej skupine sa začne očkovať na konci tohto leta. viac »


Prevratný objav: Vedci zrejme vyriešili storočnú záhadu o rakovine!

Prevratný objav: Vedci zrejme

02.04.2021 12:01

NEW YORK - Vedci pravdepodobne prišli na to, ako by sa dala zastaviť rakovina. V rámci svojej nedávnej štúdie sa pozreli na imunitné bunky, ktoré sa od tých rakovinových v určitých smeroch nelíšia. Ich zistenia by mohli pomôcť lekárom v boji proti zákernému ochoreniu a jej šíreniu. viac »


Najčítanejšie články