Veda | Topky.sk

°C

Nedeľa, 27. september 2020. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

Veda

Lekári radia po prekonaní tohto OCHORENIA pravidelne sexovať: Zvyšuje to šancu na prežitie

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 12 hodinami

TEL AVIV - Výsledky štúdie publikované v časopise European Journal of Preventive Cardiology uvádzajú, že pacienti, ktorí zostali po prekonaní infarktu aktívni v spálni, mali o tretinu nižšiu pravdepodobnosť úmrtia v porovnaní s tými, ktorí ignorovali intimitu. Sexuálna aktivita im totiž pomohla prekonať šok z ochorenia, podporila ich duševné a fyzické ... viac »

Toto sa stane s MOZGOM po rozchode partnerov: Zažili ste niečo podobné?

Toto sa stane s

pred 13 hodinami

AMSTERDAM - V časopise NeuroImage: Clinical boli publikované výsledky štúdie, ktorej cieľom bolo zistiť, ako vplýva rozchod partnerov na činnosť ich mozgu a jeho funkcie. Autori výskumu uviedli, že rozpad vzťahu do istej miery naruší prirodzené fungovanie tohto orgánu, čo sa prejavuje zníženými behaviorálnymi a kognitívnymi schopnosťami. viac »


Už o pár dní nás čaká mimoriadny nebeský úkaz: Ale to ešte neviete, čo príde tesne pred Vianocami!

Už o pár dní

včera o 10:00

BRATISLAVA - Rok 2020 nám po kratšom čase opäť naservíruje ďalší mimoriadny nebeský úkaz. Mars sa totiž už o pár dní priblíži k Zemi na vzdialenosť 62 miliónov kilometrov. Ocitne sa tak najbližšie k našej planéte až do roku 2035. Len o týžden neskôr bude červená planéta pozorovateľná celú noc. viac »


Experti o druhej vlne epidémie KORONAVÍRUSU: Môžu za ňu hlavne turisti v Chorvátsku!

Experti o druhej vlne

včera o 08:22

ZÁHREB - Chorvátsko bolo jedným z mála európskych štátov, ktorým sa podarilo v máji znížiť počet nových prípadov covidu-19 na nulu. Teraz je príkladom, ako letný turizmus spustil druhú vlnu nákazy zasahujúcu väčšinu kontinentu, píše americký denník The Wall Street Journal. viac »


Na Halloween nás čaká parádny úkaz na oblohe: Bude viditeľný zo všetkých kútov sveta

Na Halloween nás čaká
Foto

24.09.2020 08:13

BRATISLAVA - Už koncom októbra sa objaví vzácny, tzv. Modrý mesiac. Bude ho vidno vo všetkých časových pásmach. Stane sa tak prvýkrát za ostatných tridsať rokov. Aj napriek svojmu názvu však mesiac nebude skutočne modrý. Odborníci preto upozorňujú ľudí, aby neurobili pri fotografovaní úkazu zásadnú chybu. viac »


KORONAVÍRUS Jedna cestujúca (27) nakazila až 15 ďalších ľudí! Už pred cestou mala tieto príznaky

KORONAVÍRUS Jedna cestujúca (27)

24.09.2020 08:11

ATLANTA - Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vydalo správu, v ktorej uvádza, že jedna cestujúca počas letu z Londýna do vietnamského Hanoja nakazila novým koronavírusom pätnásť ďalších ľudí. Štúdia zároveň poukazuje na najčastejšie riziká spojené so šírením tejto nákazy v lietadlách a na letiskách. viac »


Experti radia: Ak pracujete z domu, musíte pri tom bezpodmienečne dodržiavať túto jednu VEC

Experti radia: Ak pracujete

24.09.2020 08:10

PARÍŽ - V čase, kedy stále viac ľudí začína pracovať z domu, sa odporúča pravidelne sa pri tom zdvihnúť zo stoličky a hýbať sa. Sedavý životný štýl totiž aj bez toho stále viac preniká do nášho každodenného života. Napísal francúzsky denník Le Monde. viac »


Lekár varuje pred používaním mydla pri sprchovaní: Ani netušíte, čo všetko vám kvôli nemu hrozí!

Lekár varuje pred používaním

23.09.2020 04:58

NEW HAVEN - Pravidelné sprchovanie patrí k tým najzákladnejším hygienickým návykom. V letných horúčavách má navyše povzbudzujúci a osviežujúci účinok na naše rozpálené telo, a to najmä vtedy, ak siahneme po voňavom mydle či sprchovacom šampóne. Odborník ale varuje pred použitím týchto prípravkov a dokonca odporúča, aby sme z času na čas vynechali aj sprchu. viac »


Experti varujú pred dlhodobým príznakom, ktorý pociťujú vyliečení pacienti z COVID-19

Experti varujú pred dlhodobým

23.09.2020 04:56

DUBLIN - Experti v novej štúdii skúmali prevalenciu pretrvávajúcej a extrémnej únavy u pacientov, ktorí sa zotavili z COVID-19. Viac ako polovica vyliečených pociťovala značnú únavu bez ohľadu na závažnosť choroby. Zistenia poukazujú na potrebu sledovať pacientov aj po tom, ako prekonajú toto ochorenie. viac »


Nezvyčajné PRÍZNAKY rakoviny: Ak ich pociťujete, okamžite choďte k lekárovi!

Nezvyčajné PRÍZNAKY rakoviny: Ak

22.09.2020 08:29

LONDÝN - Spozorovať prvé príznaky rakoviny môže byť náročné aj pre odborníkov. Mnoho ľudí ani nevie, na čo si treba dávať pozor a kedy sa oplatí spozornieť. Ak spozorujete nasledujúce symptómy na svojom tele, určite navštívte lekára. viac »


Ľudia v panike: Objavili sa nové prípady vykoreneného vážneho ochorenia, nie sú z vakcíny!

Ľudia v panike: Objavili

21.09.2020 04:59

LIBREVILLE - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v auguste ohlásila vykorenenie obrny na africkom kontinente. O niekoľko dní neskôr sa však objavila správa o nových prípadoch ochorenia v Sudáne. Ich pôvodcom je vírus obsiahnutý vo vakcíne. Na sociálnych sieťach sa vplyvom toho okamžite rozbehla kampaň proti očkovaniu. Prípady zo Sudánu sú však najčerstvejšou ... viac »


NASA na Venuši objavila možné stopy života! Mení plány: Chce tam poslať misiu

NASA na Venuši objavila

20.09.2020 09:19

WASHINGTON - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zvažuje schválenie až dvoch planetárnych vedeckých misií, vrátane misie k Venuši s cieľom zistiť, či na planéte skutočne existuje život. Informovala o tom agentúra Reuters po tom, čo tento týždeň vedci oznámili, že v atmosfére susednej planéty našli plyn spojovaný so životom. viac »


FOTO Vedci v nemom úžase, toto sa stalo len druhýkrát v histórii: Päť tropických cyklón naraz!

FOTO Vedci v nemom
Foto

19.09.2020 10:27

FLORIDA - Národné centrum pre hurikány (NHC) uviedlo, že zvyšok tohto roka sa ponesie v znamení veľmi aktívnej a značne nebezpečnej hurikánovej sezóny. Dôvodom je päť tropických cyklónov, ktoré sa nachádzajú nad Atlantikom súčasne. Takýto jav bol v tejto oblasti zaznamenaný iba druhýkrát v histórii. viac »


Desivá predpoveď vedcov pre strednú Európu: Túto POHROMU možno očakávať v nasledujúcich desaťročiach

Desivá predpoveď vedcov pre

18.09.2020 08:31

PRAHA - Pri výraznom zvýšení produkcie skleníkových plynov sa môžu ku koncu 21. storočia závažné dvojročné suchá vyskytovať v strednej Európe až sedemkrát častejšie. Ak by sa podarilo nárast emisií zastaviť, klesol by oproti tomu počet očakávaných suchých období až o 90 percent. Etapy sucha z rokov 2018 a 2019 boli závažnejšie než veľké sucho v polovici ... viac »


Desivá predpoveď vedcov: Do 15 rokov zrejme zmizne jedna z pých Talianska

Desivá predpoveď vedcov: Do

18.09.2020 08:28

RÍM - Ľadovec na hore Marmolada, najvyššom vrchole talianskych Dolomitov, by mohol kvôli globálnemu otepľovaniu do pätnástich rokov zmiznúť. Informovala o tom agentúra ANSA s odvolaním sa na výskum vedcov z univerzity v Padove. Ide pritom o obľúbenú lyžiarsku lokalitu. viac »


11 ZNAMENÍ, že ste prekonali nákazu KORONAVÍRUSOM bez toho, aby ste o tom vedeli

11 ZNAMENÍ, že ste

17.09.2020 08:36

NEW YORK - Mnohí ľudia prekonali ochorenie COVID-19 bez vážnejších problémov. Lekári preto zostavili zoznam príznakov, ktoré niektorí ľudia síce v nedávnej minulosti zaregistrovali, ale nepripisovali ich práve nákaze koronavírusom. viac »


Vedci skúmali milióny žien a mužov, ktorí pravidelne pili víno či pivo: Výsledky sú zarážajúce

Vedci skúmali milióny žien

17.09.2020 08:35

SOUL - Lekári z juhokórejského Národného lekárskeho centra realizovali výskum, v ktorom hľadali súvislosť medzi pravidelnou konzumáciou alkoholu a možnosťou vzniku civilizačných chorôb. Z výsledkov vyplýva, že jeho pravidelná konzumácia je spúšťačom viacerých ochorení už aj vtedy, ak je iba minimálna. Autori štúdie prezentovali svoje zistenia počas ... viac »


Hrozivé zistenie vedcov: Asfalt ešte viac znečisťuje ovzdušie v mestách než samotné autá!

Oprava ciest Bratislava

17.09.2020 08:33

NEW HAVEN - Nová štúdia vedcov z Yale University naznačuje, že ľudstvo bude časom prinútené hľadať novú alternatívu cestných kobercov. Jej výsledky totiž preukázali, že asfalt je jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia. Najmä počas horúcich dní zaťažuje ovzdušie uvoľnenými škodlivinami ešte viac ako emisie z motorových vozidiel. viac »


NASA skúma záhadnú anomáliu v Atlantiku: Má byť predzvesťou prevratnej udalosti

NASA skúma záhadnú anomáliu

16.09.2020 09:11

WASHINGTON - Vedci z NASA skúmajú záhadnú anomáliu v južnom Atlantiku, konkrétne oblasť oslabenia magnetického poľa Zeme, ktorá sa zväčšuje. V priemere za ostatné dve storočia magnetické pole planéty stratilo takmer desať percent svojej sily. Táto oblasť sa tiahne od Afriky po Južnú Ameriku. Slnečné žiarenie sa tak dostáva nebezpečne blízko k Zemi. viac »


Expert radí, ako si čo najdlhšie udržíte opálenie: Ničí ho aj táto prekvapivá vec

Expert radí, ako si

16.09.2020 09:08

RÍM - Kto by si po dovolenke nechcel čo možno najdlhšie zachovať opálenie, ktoré s veľkým úsilím dosiahol, keď trávil nekonečné hodiny na slnku? Taliansky denník Corriere della sera ponúkol niekoľko rád od riaditeľa Dermatologického ústavu Vita Cutis v Miláne, ako sa to dá docieliť. viac »


Fyzik vypočítal, kedy a ako zanikne vesmír: TAKTO má prísť k úplnému koncu

Fyzik vypočítal, kedy a

15.09.2020 06:58

NORMAL - Zánik vesmíru je doposiaľ len špekuláciou, pretože vedecké chápanie vesmíru a fyziky je stále obmedzené. Asistent profesora fyziky Matt Caplan zo Štátnej univerzity v americkom Illinois však prišiel so zaujímavým scenárom o tom, ako by mohlo dôjsť ku koncu vesmíru. viac »


Najčítanejšie články