Veda | Topky.sk
Streda, 4. august 2021. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Veda

Stalo sa vám toto pred očkovaním Pfizerom? Potom ste podľa vedcov viac chránení pred KORONAVÍRUSOM

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 2 hodinami

DOHA - To, akú ochranu pred covidom-19 máte po očkovaní, môže závisieť od mnohých aspektov, napríklad od veku či zdravotných problémov. Podľa novej štúdie majú niektorí príjemcovia očkovacej látky Pfizer väčšiu ochranu proti ochoreniu spôsobeného novým koronavírusom. Platí to obzvlášť u ľudí, ktorí prekonali COVID-19 pred vakcináciou. viac »

Ako je to s imunitou po očkovaní proti COVIDU-19? Jasný verdikt expertov

Ako je to s

pred 3 hodinami

LONDÝN - Ochrana, ktorú vakcíny poskytujú proti nákaze koronavírusom či vážnemu priebehu covidu-19, pravdepodobne postupom času slabne. V nasledujúcich rokoch je preto treba počítať s preočkovaním, uviedla s odvolaním na dokument britskej vládnej zdravotníckej komisie SAGE agentúra Reuters. viac »


Najnovšie odhalenie: Protilátky môžu po niektorých vakcínach spôsobiť vznik zrazenín!

Najnovšie odhalenie: Protilátky môžu
531

pred 6 hodinami

HAMILTON - Niektoré covidové vakcíny sú spájané s nebezpečnými, ale mimoriadne vzácnymi krvnými zrazeninami. Najnovšia štúdia odhalila podrobnosti o tom, ako sa tieto zrazeniny tvoria. Zdravotníci aj napriek možným komplikáciám apelujú na ľudí, aby sa dali očkovať. viac »


Vedci zistili, ktoré miesto na Zemi je najlepšie pre prežitie globálnej katastrofy

Vedci zistili, ktoré miesto

včera o 12:10

AUCKLAND - Nový Zéland, Island, Veľká Británia, austrálsky ostrov Tasmánia a Írsko sú najvhodnejšími miestami na prežitie celosvetového kolapsu spoločnosti. Vyplýva to zo štúdie publikovanej na odbornom serveri Sustainability. viac »


Vedci varujú pred syndrómom, ktorý sa objavuje po uvoľnení opatrení proti šíreniu KORONAVÍRUSU

Vedci varujú pred syndrómom,
410

včera o 12:08

VANCOUVER - Výsledky viacerých vedeckých pozorovaní a štúdii poukazujú na fakt, že po uvoľnení opatrení majú mnohí ľudia problém opätovne sa zaradiť do bežného spoločenského života a zostávajú radšej izolovaní od okolitého sveta. Odborníci však upozorňujú, že utápanie sa v samote a úzkosti nie sú správnou voľbou a najlepšie je zostať aktívni. viac »


Z KORONAVÍRUSU niektorí hlúpnu! Vedci zistili, že COVID-19 môže spôsobiť pokles inteligencie

Z KORONAVÍRUSU niektorí hlúpnu!
457

02.08.2021 12:10

LONDÝN - U ľudí, ktorí prekonali COVID-19, je pravdepodobnejšie zhoršenie výsledkov inteligenčných testov, pričom najhorší vplyv na rozumové schopnosti má ťažký priebeh ochorenia. Tieto zistenia len potvrdzujú správy o tzv. dlhom covide, ktorým trpia ľudia týždne či dokonca mesiace po tom, ako prekonali ochorenie. viac »


Najnovšie odhalenie vedcov: KORONAVÍRUS sa stal globálnou pohromou kvôli jedinej veci!

Najnovšie odhalenie vedcov: KORONAVÍRUS

01.08.2021 09:50

BLACKSBURG - Jediná zmena kľúčového vírusového proteínu mohla koronavírusu pomôcť preskočiť zo zvierat na ľudí a vírus tak nadobudol podobu, akú má dnes. Experti sa dokonca domnievajú, že bez mutácie by takáto pandémia nenastala. V budúcnosti preto plánujú výskum, aby podobným scenárom zabránili. viac »


Pijete KÁVU týmto spôsobom? Pozor! Zvyšujete tým riziko vzniku rakoviny

Pijete KÁVU týmto spôsobom?

01.08.2021 09:48

ATLANTA - Pre mnohých ľudí sa deň oficiálne nezačne, dokým si nedoprajú prvú šálku kávy. Ak ju ale pijete takto, výrazne zvyšujete riziko rakoviny. Experti prezradili, akú kávu je najlepšie piť ráno a ako sa vyhnúť možným zdravotným komplikáciám. viac »


Najnovšia štúdia odhalila desivú realitu: Životné funkcie planéty sú ohrozené!

Najnovšia štúdia odhalila desivú
1436

31.07.2021 11:51

LONDÝN - Autori novej štúdie, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise BioScience, varujú, že v mnohých ohľadoch sa svet blíži ku kritickému bodu klimatických zmien alebo už tento bod prekročil. Vedci sa zamerali na 31 kľúčových indikátorov, ktoré nazvali životnými funkciami planéty, a u zhruba polovice z nich vrátane koncentrácie skleníkových plynov... viac »


Vedci vytvorili matematický model, ktorý pomohol zastaviť šírenie KORONAVÍRUSU!

Vedci vytvorili matematický model,

29.07.2021 12:13

BOULDER - Vedci prvýkrát využili matematické modelovanie šírenia SARS-CoV-2, vďaka ktorému môžu krajiny po celom svete včas nastaviť vhodné protipandemické opatrenia. Experti veria, že ďalším nákazám sa podarilo zabrániť vďaka spoločenskému odstupu či noseniu rúšok a respirátorov. viac »


KORONAVÍRUS Desivé odhalenie o variante delta: Keď sa ním nakazíte, toto máte v tele

KORONAVÍRUS Desivé odhalenie o

28.07.2021 12:13

KANTON - Nákazlivejšia koronavírusová mutácia delta má až tisíckrát väčšiu vírusovú záťaž, teda množstvo vírusu v organizme infikovaného, než pôvodný variant vírusu, ktorý pred viac ako rokom odštartoval celosvetovú pandémiu. Vyplýva to zo štúdie publikovanej na odbornom diskusnom serveri Virological.org. viac »


KORONAVÍRUS Títo ľudia majú až sedemnásobne vyššie protilátky po očkovaní Pfizerom

KORONAVÍRUS Títo ľudia majú

28.07.2021 07:50

PORTLAND - Analyzovaním krvných vzoriek ľudí zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 vedci z Oregon Health & Science University zistili viac o imunitnej reakcii jednotlivých osôb. Z výsledkov ich skúmania vyplýva, že mladí jedinci mali po vakcinácii vyšší podiel protilátok ako starší účastníci. viac »


VIDEO NASA skúmala satelitné záznamy: Ohromujúci objav pod ľadom na Antarktíde

VIDEO NASA skúmala satelitné
Video

27.07.2021 12:05

GOLDEN - Dlhodobá analýza satelitných záznamov ľadovcových štruktúr v Antarktíde prináša pozoruhodné zistenia týkajúce sa najmä jazier vznikajúcich pod ľadovou vrstvou. Jej výsledky naznačujú, že ich počet neustále narastá. Okrem toho sa v priebehu posledných rokov tieto útvary postupne poprepájali. viac »


Vedci skúmali vakcíny a ich účinnosť proti variantu delta: Táto vás pred ním zrejme neochráni

Vakcína od spoločnosti Pfizer
399

27.07.2021 12:04

NEW YORK - Z výsledkov štúdie realizovanej na newyorskej Grossman School of Medicine vyplýva, že vakcína Johnson & Johnson vykazuje nízku účinnosť voči novým variantom SARS CoV-2, najmä delte. Hoci sa v poslednom čase hovorí o kombinovaní vakcín, odborníci opakovane pripomínajú, že dostatočnú ochranu proti koronavírusovej infekcii dokážu poskytnúť iba dve očkovacie dávky. viac »


Vedci dokázali, že TEÓRIA o šedivých vlasoch je správna: Takto sa im vyhnete

Vedci dokázali, že TEÓRIA

26.07.2021 12:05

NEW YORK - Ak vám na hlave pribúda čoraz viac šedín, zamyslite sa nad svojím životným štýlom, spomaľte a začnite relaxovať. Nová štúdia zverejnená v časopise eLife totiž naznačuje, že okrem prirodzeného starnutia sa pod šedivenie vlasov výraznou mierou podpisuje najmä dlhodobý stres a napätie. viac »


Hrozivá prognóza vedcov z NASA: Už o pár rokov hrozia Zemi katastrofické povodne

Hrozivá prognóza vedcov z
799

26.07.2021 12:03

WASHINGTON - Výskum NASA odhalil, ako môže kolísanie obežnej dráhy Mesiaca spôsobiť ničivé záplavy v polovici roku 2030. Podľa expertov by to mohlo znamenať, že miesta, ktoré už v súčasnosti čelia povodniam, sa s nimi budú musieť vysporiadať až niekoľkokrát mesačne. viac »


KORONAVÍRUS Vedci priniesli šokujúce odhalenie o antigénových testoch

KORONAVÍRUS Vedci priniesli šokujúce

25.07.2021 09:56

BERLÍN - Vedci z nemeckej univerzity vo Würzburgu a jej univerzitnej kliniky dospeli k záveru, že rýchle antigénové testy odhalia nákazu koronavírusom len v necelých 43 percentách prípadov. Informoval o tom v piatok server Business Insider. Vedci analyzovali vyše päťtisíc výsledkov testov u ľudí, ktorí podstúpili antigénový aj PCR test. viac »


Vedci identifikovali 14 žijúcich potomkov rodiny Leonarda da Vinciho: Žijú v tomto regióne

Vedci identifikovali 14 žijúcich

23.07.2021 12:08

RÍM - Niekoľko desiatok rokov trvajúci výskum predpokladaných ostatkov Leonarda da Vinciho ukázal, koľko aktuálne žijúcich ľudí sa môže pýšiť tým, že sú potomkami rodiny renesančného génia a autora slávnej Mony Lisy. Je ich celkovo štrnásť. Toto zistenie vychádza z genealogického stromu, ktorý zahŕňa 21 generácií a štyri rodinné vetvy, napísal spravodajský server CNN. viac »


K Zemi sa približuje asteroid veľký ako mrakodrap: Vedci sa boja zrážky, chcú odkloniť jeho dráhu

K Zemi sa približuje

22.07.2021 12:17

PEKING - Čínski vedci plánujú vypustiť do vesmíru viac než dve desiatky rakiet s cieľom zmeniť dráhu letu planétky Bennu, ktorá by sa koncom budúceho storočia mohla priblížiť k Zemi, aj keď nebezpečenstvo zrážky je pomerne malé. Informoval o tom portál Live Science. viac »


Experti varujú pred hrozivým scenárom: Superinfekcia, ktorú prenášajú psy na svojich majiteľov

Experti varujú pred hrozivým

21.07.2021 08:30

LISABON - Odborníci upozorňujú, že patogénny mikroorganizmus odolný voči antibiotikám môže pri prenose z domáceho zvieraťa na človeka spustiť "scenár nočnej mory". Vedci preto apelujú na potrebu zvyšovania povedomia o rizikách, ktoré prináša bezprostredný kontakt človeka s domácimi zvieratami. viac »


KORONAVÍRUS Ak trpíte týmto ochorením, vakcíny Pfizer a Moderna sú menej účinné

KORONAVÍRUS Ak trpíte týmto

18.07.2021 08:01

MIAMI - Cieľom štúdie vedcov z Lekárskej fakulty Leonarda M. Millera v Miami bolo zistiť, akú účinnosť vykazujú proti nákaze SARS Cov-2 vakcíny Moderna a Pfizer u osôb s cirhózou pečene. V tomto smere bol zaznamenaný pokles, lekári preto radia pacientov trpiacich cirhózou na tento fakt upozorniť. viac »


Najčítanejšie články