Veda | Topky.sk - Bleskovky

Streda, 23. október 2019. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Veda

Kedy chodievate spávať? Hrozivá správa vedcov: Kto ponocuje, tomu hrozí častejšia smrť!

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred hodinou

RÍM - Byť dlho do noci hore nie je dobrá investícia pre zdravie. Okrem toho, že ponocujúcim hrozí vyššie riziko kardiovaskulárnych chorôb alebo cukrovky, majú podľa posledného prieskumu takzvané sovy proti ranným vtáčatám riziko úmrtia vyššie o desať percent. Potvrdila to štúdia vedcov z dvoch britských univerzít, ktorú zverejnil časopis Chronobiology International. viac »

FOTO Archeológovia objavili najstaršiu perlu na svete: Hádajte, kde

FOTO Archeológovia objavili najstaršiu

pred hodinou

ABÚ ZABÍ - Pri prieskumoch na ostrove Maravá neďaleko Abú Zabí bola objavená 8000 rokov stará perla, čo z nej robí najstaršiu na svete. Informoval o tom spravodajský server BBC s tým, že na mieste sa zároveň našli pozostatky prvých budov v regióne. Nález podľa miestnych úradov dokazuje, že sa s perlami v oblasti obchodovalo už počas neolitu, mladšej dobe kamennej. viac »


Prelomový výskum: Tieto pohyby majú na naše myslenie prekvapivý efekt

Prelomový výskum: Tieto pohyby

pred 7 hodinami

NEW YORK - Keď sa rozhodnete preskúmať akúkoľvek kanceláriu, spozorujete šťukanie pier o stôl, nervózne poklepávanie nohou o podlahu či ľudí hrajúcich sa s vlasmi. Vedci zistili, že podobné správanie sa prejavuje aj u myší. Dochádza k nemu v momente, keď sa musia sústrediť. viac »


Švajčiarske ľadovce sa za posledných päť rokov zmenšili o desatinu

Švajčiarske ľadovce sa za

včera o 12:34

ŽENEVA - Švajčiarske ľadovce prišli v posledných piatich rokoch o desať percent svojho objemu, upozornila minulý utorok švajčiarska akadémia prírodných vied. Autori novej štúdie monitorovali dvadsať alpských ľadovcov a namerané hodnoty nemajú v posledných sto rokoch obdobu. viac »


Chcete prestať s fajčením? Ak dodržíte týchto 15 krokov, dokážete to

Chcete prestať s fajčením?

21.10.2019 16:06

BRATISLAVA - Medzi fajčiarmi sú aj takí, ktorí túžia s týmto zlozvykom skoncovať. Ak k nim patríte aj vy, prečítajte si pätnásť tipov, ktoré vám pomôžu navždy zahodiť cigarety do koša. Dôležité je napríklad si uvedomiť, ako veľmi fajčenie poškodzuje vaše zdravie a nevzdať to, keď pri prvom pokuse zlyháte. viac »


Doprajete si každý deň pohár vína? Keď zistíte, čo to môže spôsobiť, zhrozíte sa

Doprajete si každý deň

20.10.2019 19:01

SOUL - Pohár vína denne považuje väčšina lekárov za dúšok zdravia, ktorý povzbudzuje trávenie, cirkuláciu krvi a odbúrava z tela voľné radikály. Juhokórejskí vedci však po dlhodobom výskume dospeli k znepokojivému záveru. Na základe svojich zistení varujú pred každodenným popíjaním čo i len symbolického množstva alkoholu. Čo i len pohár vína denne ... viac »


Archeológovia mali rozlúštiť záhadu zániku prvej európskej civilizácie: Veď oni vôbec nezanikli!

Archeológovia mali rozlúštiť záhadu

20.10.2019 13:01

KNOSSOS - Vedci rozlúskli záhadu zániku prvej európskej civilizácie. Minojci žili na ostrove Kréta medzi rokmi 2700 a 1450 pred naším letopočtom. Experti doposiaľ netušili, kam sa táto civilizácia stratila. Domnievali sa len, že ich vyhubil výbuch sopky. Vďaka starovekým tabuliam však konečne odhalili jej osud. viac »


FOTO Archeológovia jasajú: Najvýznamnejší objav v Egypte za posledné roky

FOTO Archeológovia jasajú: Najvýznamnejší
FotoVideo

18.10.2019 09:50

LUXOR - Archeologóvia v egyptskom Luxore objavili najmenej dvadsať starovekých drevených sarkofágov. O náleze informovalo egypské ministerstvo pre pamiatky na Twitteri a uviedlo, že podrobnosti o "najväčšom a najvýznamnejšom" objave za posledné roky zverejnia v sobotu na tlačovej konferencii. viac »


Vedci panikária: Nová štúdia o Antarktíde ich vystrašila, topí sa zdola!

Vedci panikária: Nová štúdia

17.10.2019 08:45

WOOSTER - Časopis Science Advances priniesol znepokojivé výsledky výskumu z oblasti Antarktídy, ktorý tam vykonal tím glaciológov. Definitívne sa tak potvrdili zistenia štúdie z roku 2016, ktorá vtedy naznačila, že podzemné teplé prúdy sú jedným z faktorov podporujúcich topenie ľadových políc. Odborníci preto navrhujú, aby sa podobné výskumy opakovali častejšie. viac »


Inžinier v roku 1900 predpovedal, ako bude vyzerať dnešný svet: PREDPOVEDE, ktoré sa splnili

Inžinier v roku 1900

16.10.2019 16:16

BRATISLAVA - Už v roku 1900 ľudia premýšľali o ďalekej budúcnosti a vytvárali prognózy. Jedným z nich bol americký inžinier John Elfreth Watkins Jr., ktorý v tom čase publikoval článok obsahujúci jeho predpovede na nasledujúcich sto rokov. Predpokladal napríklad, že o niekoľko desaťročí už budú telefóny na celom svete bezdrôtové. A nemýlil sa. viac »


Prepisujte učebnice! Vedci prišli s revolučným objavom vo vesmíre

Prepisujte učebnice! Vedci prišli

14.10.2019 12:08

WASHINGTON - Vedci objavili dvadsať nových mesiacov, ktoré obiehajú Saturn, plynný obor je vďaka tomu planétou s najviac mesiacmi v slnečnej sústave. Doteraz mali odborníci za to, že s počtom 79 mesiacov ich má najviac Jupiter, s tými novo objavenými ich ale má Saturn o tri viac, informovala agentúra Reuters. viac »


Kombinácie liekov, ktorým sa určite vyhnite! Ibuprofen nikdy neužívajte s týmto

Kombinácie liekov, ktorým sa

13.10.2019 14:35

LONDÝN - Užívanie liekov a výživových doplnkov môže byť mätúce. Niektoré je lepšie užiť na prázdny žalúdok, iné zas po jedle. Zaujímavé však je, že účinky istých liekov dokáže ovplyvniť aj konzumácia ovocia. Farmaceut Philip Crilly tvrdí, že užité lieky na seba vzájomne pôsobia. Ak preto nejaké užívate, nasledujúce riadky budú pre vás určite užitočné. viac »


Máte psa a zároveň doma fajčíte? TOTO by ste mali zaručene vedieť

Máte psa a zároveň

12.10.2019 15:03

Domáce zvieratá fajčiarov môžu byť vystavené riziku rakoviny pľúc či iných chorôb. Môže za to vdychovanie sekundárneho dymu, ktoré je známe ako pasívne fajčenie. Priemerný fajčiar vlastniaci domáce zviera denne doma vyfajčí deväť cigariet, zvieratá v blízkosti sú tak vystavované vyše tritisíc cigaretám ročne. viac »


Vedci vo vytržení: Pompeje po sebe zanechali svedectvo, ktoré sa im teraz podarí prečítať!

Vedci vo vytržení: Pompeje

12.10.2019 15:01

LONDÝN - Keď v roku 79 nášho letopočtu vybuchol taliansky vulkán Vezuv, oblaky popola zavalili mestá Pompeje a Herculaneum. Nánosy sopečného prachu pochovali aj obyvateľov a majetok, vrátane zvitkov a textov v knižniciach. Vedci sú si teraz ale vďaka extrémne silným lúčov istí, že sa im pradávne papyrusy podarí prečítať. viac »


Vedci si nad Antarktídou všimli nezvyčajnú anomáliu: Prekonala všetky doterajšie rekordy

Vedci si nad Antarktídou

11.10.2019 16:45

MELBOURNE - Za posledných pár mesiacov teploty v hornej vrstve atmosféry nad Antarktídou vzrástli až na tridsať stupňov Celzia. Ide o jeden z najdramatickejších meteorologických fenoménov náhleho otepľovania. Vedecký tím tvrdí, že vysoké teploty môžu zapríčiniť rovnaké oteplenie v Austrálii. viac »


FOTO Archeológovia vo vytržení: Objavili sme druhý New York, hotové megalopolis!

FOTO Archeológovia vo vytržení:
Foto

10.10.2019 12:13

HARISH - Archeologické nálezisko En Ensur nachádzajúce sa 50 km severne od Tel Avivu je od roku 2016 predmetom záujmu izraelských archeológov, ktorí tam postupne odhaľujú pozostatky starobylého mesta. Doterajší výskum priniesol úžasné výsledky, ktoré potvrdili, že ide o najväčšiu usadlosť z doby bronzovej v danej oblasti. Vedci tak znovuobjavené mesto ... viac »


FOTO Robotníci kopali kanalizáciu: To, čo náhodou našli, vyrazilo všetkým dych

Egyptskí robotníci náhodou objavili
Foto

09.10.2019 16:07

KÁHIRA - Egyptskí robotníci neďaleko mesta Sohag náhodou objavili 2200 rokov starý chrám pochádzajúci z doby, kedy v Egypte vládol rod Ptolemaiovcov. Na reliéfmi zdobenú pamiatku z éry faraóna Ptolemaia IV. narazili, keď na brehu Nílu kopali kanalizáciu. O náleze informovalo egyptské ministerstvo pre pamiatky. viac »


Slováci, dnes v noci sa pozerajte na oblohu: Čaká nás jedinečné divadlo

Slováci, dnes v noci

09.10.2019 09:09

BRATISLAVA - Dnes v noci sa odohrá na oblohe jedinečná svetelná šou. Práve z utorka na stredu totiž vyvrcholí meteorický roj známy ako Drakonidy. Padajúce hviezdy tvorené prachovými časticami zo zvyškov kométy 21P/Giacobini-Zinner vytvoria v prípade priaznivých podmienok úžasné divadlo, ktoré sa bude znovu na oblohe odohrávať až o rok. viac »


Vedci vysvetlili pôvod ženského orgazmu: To by ste fakt nečakali!

Vedci vysvetlili pôvod ženského

08.10.2019 15:42

NEW HAVEN - Evolučný pôvod a účel ženského orgazmu boli predmetom mnohých špekulácií. Vedci sa najnovšie domnievajú, že ide o zvyšok dlhodobo zaniknutého biologického procesu. Ten sa stále vyskytuje u cicavcov, aby spúšťal ovuláciu. Odborníci preto tvrdia, že ženský orgazmus je evolučným návratom. viac »


Baníci ostali v nemom úžase: Pod zemou vykopali neskutočný poklad

Baníci ostali v nemom

08.10.2019 08:48

JAKUTSK - Pri triedení drahokamov v ruskom hlavnom meste diamantov - Jakutsku - bol objavený jedinečný nález. Ide o 800 miliónov rokov starý diamant v diamante, podobný ruskej matrioške. Ruská spoločnosť zaoberajúca sa ťažbou diamantov prezradila, že ide o prvý takýto úkaz v histórii ťažby drahokamov. viac »


Chystáte sa splodiť potomka? Muži, TOTO by ste nemali robiť polroka predtým!

Chystáte sa splodiť potomka?

07.10.2019 17:56

ČANGŠA - Nasledujúce riadky by si mali prečítať najmä muži, ktorí sa snažia splodiť potomstvo a myslia si, že ich konzumácia alkoholu nenaruší vývoj dieťatka v tele matky. Nová štúdia čínskych vedcov totiž potvrdila, že budúci oteckovia by sa mali zdržať alkoholu najmenej šesť mesiacov pred pokusom oplodniť svoju partnerku a budúce matky by mali abstinovať aspoň jeden rok. viac »


Najčítanejšie články