Veda | Topky.sk
Streda, 20. október 2021. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Veda

Ľad na Antarktíde odhalil znepokojujúci jav a vedcov vyviedol zo strašného omylu

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 9 hodinami

RENO - Výskumníci boli zmätení vysokou koncentráciou "čierneho uhlíka" v ľadových jadrách odobratých z Antarktického polostrova. Zistili, kedy presne dosiahol jeho výskyt svoj vrchol. Okrem toho získali dôkazy o tom, že ľudia zasahovali do životného prostredia v južnom oceáne už najmenej sedemsto rokov. viac »

KORONAVÍRUS Ohromujúci dôsledok protipandemických opatrení: Zrejme vyhubili túto pliagu

KORONAVÍRUS Ohromujúci dôsledok protipandemických

pred 13 hodinami

MELBOURNE - Podľa vedcov z Univerzity v Melbourne znížili protipandemické opatrenia výskyt sezónnych chrípkových vírusov. V článku publikovanom v časopise Nature Reviews Microbiology dokonca uvádzajú, že vďaka noseniu rúšok, sociálnej izolácii a častému umývaniu rúk jedna línia chrípkového typu úplne vyhynula. viac »


KORONAVÍRUS Účinnosť tejto vakcíny proti nákaze klesá po určitom čase najviac

KORONAVÍRUS Účinnosť tejto vakcíny

včera o 18:03

ALBANY - Ministerstvo zdravotníctva štátu New York zverejnilo aktuálne zistenia týkajúce sa poklesu účinnosti vakcín proti ochoreniu COVID-19. Vo výsledkoch štúdie sa uvádza, že po druhom očkovaní sa tzv. prielomovou infekciou nakazili najmä príjemcovia vakcíny od spoločnosti Pfizer-BioNTech. Ich zistenia sa tak zhodujú s rozhodnutím odborníkov o potrebe... viac »


Znepokojivé VAROVANIE vedcov: Analýza pravekej udalosti odhalila vážnu hrozbu

Znepokojivé VAROVANIE vedcov: Analýza

17.10.2021 17:30

BARCELONA - Experti predstavili novú štúdiu, v ktorej sa zamerali na výbuch sopky na Kanárskych ostrovoch pred viac ako stotisíc rokmi. Na základe historických udalostí boli schopní zanalyzovať, aké dôsledky by malo, keby sa táto erupcia zopakovala. Ich zistenia sú znepokojivé, no riziká vraj nie sú bezprostredné viac »


VIDEO Nečakaný objav na severovýchode USA: Takéto zviera ste ešte nevideli

VIDEO Nečakaný objav na
Video

16.10.2021 17:30

BOSTON - Má dve hlavy, dva páry predných končatín a dostala meno Mary-Kate a Ashley. Reč je o mláďati korytnačky so vzácnou mutáciou, ktoré nedávno skončilo vo veterinárnej klinike neďaleko amerického mesta Boston. Podľa personálu sa zvieraťu zatiaľ darí dobre a aj napriek špecifickej telesnej konštitúcii dokáže plávať, napísal na svojom webe denník Boston Globe. viac »


Dokážete stáť na jednej nohe? Pozrite, čo to podľa expertov znamená

Dokážete stáť na jednej

16.10.2021 16:23

GLASGOW - Trénovať státie na jednej nohe sa skutočne oplatí. Potvrdzujú to výskumy, ktoré ukazujú, že schopnosť ľudí stáť na jednej nohe je ukazovateľom zdravia. Experti totiž zistili, že to môže prispieť k dobrej kondícii a potenciálne aj k dlhšej životnosti. viac »


Vedci analyzovali exkrementy pravekých ľudí: Bombastické odhalenie, TOTO naozaj nečakali

Vedci analyzovali exkrementy pravekých

14.10.2021 21:39

VIEDEŇ - Vedci vďaka analýze exkrementov starých 2700 rokov zistili, že ľudia v dobe železnej už pili pivo a jedli plesňový syr. V stolici pravekých horníkov, ktorá sa zachovala v soľných doloch v rakúskom Hallstatte, totiž pri mikrobiologickom rozbore objavili okrem iného stopy modrej plesne, ktorá sa dodnes používa pri výrobe zrejúcich syrov. viac »


Ľudia infikovaní týmto variantom vydychujú do vzduchu až stokrát viac KORONAVÍRUSU!

Ľudia infikovaní týmto variantom

14.10.2021 09:43

COLLEGE PARK - Podľa výsledkov experimentu vedcov z Univerzity v Marylande vydychujú ľudia infikovaní variantom alfa do vzduchu 43-krát až stonásobne viac čiastočiek vírusov než je to pri pôvodnom kmeni SARS CoV-2. Na základe týchto zistení sa domnievajú, že variant delta je v tomto smere ešte "výkonnejší" a apelujú na potrebu nosenia priliehavých ... viac »


FOTO Vedcom sa podarilo vyriešiť záhadu v Austrálii starú 50 rokov

FOTO Vedcom sa podarilo
Foto

14.10.2021 09:41

LOS ANGELES - Geológovia boli zmätení perforáciami v austrálskom kremenci, tvarovo identickom s norami vytvorenými v pieskoch kôrovcami. Pôvodný piesočnatý sediment je ale o miliardu rokov starší ako najstaršie známe zvieratá. Medzinárodný tím vedcov teraz záhadu vyriešil. viac »


KORONAVÍRUS Experti prezradili, ako je to s očkovaním u ľudí nad 50 rokov

KORONAVÍRUS Experti prezradili, ako

13.10.2021 17:27

PARÍŽ - Očkovanie dvoma dávkami po štrnástich dňoch znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia na COVID-19 u ľudí starších ako 50 rokov o 90 percent. Vyplýva to z rozsiahlej štúdie uskutočnenej vo Francúzsku, o ktorej informovala agentúra AFP. viac »


VIDEO Unikátny objav pod ľadom v Nórsku: Archeológovia sršia nadšením, GPS odhalilo...

VIDEO Unikátny objav pod
FotoVideo

13.10.2021 08:26

NORDBERG - Na hore Digervarden v Nórsku bola v roku 2014 nájdená lyža. O sedem rokov neskôr sa archeológovia vrátili s nádejou, že nájdu aj ďalšiu. To sa im vďaka topeniu ľadovej pokrývky podarilo. Súprava lyží je nielen najlepšie zachovanou v prehistórii, ale tiež najstaršou, aká bola kedy objavená. viac »


Štyri faktory, ktoré zvyšujú riziko, že zaočkovaní ľudia ochorejú na COVID-19

Štyri faktory, ktoré zvyšujú

13.10.2021 08:23

NORWICH - Ľudia, ktorí boli zaočkovaní proti ochoreniu COVID 19 a napriek tomu sa nakazili vírusom SARS CoV-2, získali tzv. prielomovú infekciu. Jej priebeh je však odlišný od toho, ktorý prekonávajú nezaočkovaní pacienti. Článok publikovaný v časopise The Conversation priniesol zoznam faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vznik tejto infekcie aj po podaní druhej očkovacej dávky. viac »


Experti odhalili šokujúce zistenia o Ivermektíne, ktorý sa používal na liečbu COVIDU-19

Experti odhalili šokujúce zistenia
1460

11.10.2021 12:19

LONDÝN - Všetky vedecké štúdie, ktoré poukazujú na účinnosť lieku ivermektín proti covidu-19, obsahujú vážne chyby alebo vykazujú známky manipulácie s dátami, napísal server BBC s odkazom na zistenia štyroch nezávislých vedcov. Tí posudzovali všetky dostupné výskumy, v ktorých sa liek testoval na ľuďoch infikovaných koronavírusom. Rešpektované klinické... viac »


KORONAVÍRUS Boli ste zaočkovaní vakcínou Pfizer? Vedci zistili, akú máte ochranu proti delte

Vakcína proti koronavírusu
1648

11.10.2021 08:16

STANFORD - Účinnosť vakcín proti variantu delta je predmetom mnohých výskumov, v ktorých vedci analyzujú, do akej miery sú chránení očkovaní ľudia. S najnovšími zisteniami prišli experti z univerzít v Stanforde, v Georgii a Wisconsine a z Národného inštitútu zdravia, ktorí skúmali vzorky krvi osôb po druhej dávke vakcíny Pfizer. viac »


Ponurá PREDPOVEĎ vedcov: Deti, ktoré sa narodili v tomto roku, čaká ťažká budúcnosť

Ponurá PREDPOVEĎ vedcov: Deti,

09.10.2021 10:42

TORONTO - Predstavte si, že vaše dieťa zažije oveľa viac povodní, vĺn horúčav či neúrody než vy. S týmto zistením prišla klimatická štúdia, ktorá zároveň odhalila nerovnosti v medzigeneračnom vystavení klimatickým extrémom. Podľa expertov bude mladšia generácia v porovnaní s tou staršou vážnejšie ohrozená klimatickými zmenami. viac »


Odborníci radia: Sexujte! Intímne hrátky v posteli vás dokážu zbaviť bežnej zdravotnej ťažkosti

Odborníci radia: Sexujte! Intímne
475

07.10.2021 12:13

BRISBANE - Tento rok bola zverejnená štúdia nemeckých a britských vedcov, ktorá získala Ig Nobelovu cenu za medicínu. Jej autori v nej naznačujú, že orgazmický sex pomáha pri upchatí nosa a pôsobí ako dekongestant. Toto pozoruhodné zistenie prezentoval odborný asistent David King z Univerzity v Queenslande. viac »


Najväčšia kométa, aká kedy bola objavená, sa blíži k našej slnečnej sústave

Najväčšia kométa, aká kedy

06.10.2021 12:12

PHILADELPHIA - Podľa nového výskumu zverejneného na serveri arXiv.org smeruje k vnútornej slnečnej sústave obrovská kométa. Možno najväčšia, aká bola kedy identifkovaná. Experti však tvrdia, že pre našu planétu nepredstavuje nijakú hrozbu. viac »


Vedci odhalili ďalšiu hrozbu v prípade, ak dostanete COVID-19: Môže spôsobiť vznik vážnej choroby

Vedci odhalili ďalšiu hrozbu

06.10.2021 12:11

LONDÝN - Lekári sú čoraz viac znepokojení nárastom počtu pacientov, u ktorých sa vyvinula cukrovka buď počas ochorenia COVID-19 alebo krátko po jeho prekonaní. Na vysvetlenie tohto javu existujú viaceré teórie, pričom odborníci aj naďalej apelujú na potrebu očkovania. viac »


Pitie tohto NÁPOJA dvakrát denne výrazne zvyšuje riziko demencie v starobe

Pitie tohto NÁPOJA dvakrát

06.10.2021 08:05

BOSTON - Dodržiavanie správnej životosprávy v mladom a strednom veku môže ovplyvniť kvalitu života v starobe. Viaceré štúdie zamerané na konzumáciu sladených nápojov naznačujú, že je lepšie sa im vyhýbať a radšej uprednostniť vodu. A to nielen kvôli priberaniu alebo riziku civilizačných chorôb. Eliminovanie sladkých nápojov, či už s cukrom alebo bez... viac »


Jedinečný objav astronómov vo vesmíre dokázal, že Albert Einstein mal v TOMTO pravdu

Jedinečný objav astronómov vo

04.10.2021 12:10

STANFORD - Po úspechu so zachytením prvej fotografie čiernej diery v roku 2019 prichádza ďalší dôležitý míľnik. Astronómom sa po prvý raz podarilo pozrieť za čiernu dieru a vidieť svetlo prichádzajúce z druhej strany. Ich úspech dokazuje teóriu relativity Alberta Einsteina. viac »


Fajčiari, pozor! Najnovšie odhalenie o tom, čo vám hrozí, ak sa nakazíte KORONAVÍRUSOM

Fajčiari, pozor! Najnovšie odhalenie

02.10.2021 22:05

OXFORD - Podľa výskumu zverejneného v pondelok v časopise Thorax majú ľudia s genetickou predispozíciou k silnému fajčeniu až desaťkrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na COVID-19. Vedci tiež zistili, že fajčenie výrazne zvyšuje šance jednotlivca na infekciu vírusom a následnú hospitalizáciu. viac »


Najčítanejšie články