Veda | Topky.sk - Bleskovky

°C

Piatok, 21. február 2020. Meniny má Eleonóra, zajtra Etela.

Veda

Mali ste v živote viac ako desať sexuálnych partnerov? Pozorne čítajte, čo vám možno hrozí

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 13 hodinami

CAMBRIDGE - Ak často striedate sexuálnych partnerov, mali by ste spozornieť. Nová štúdia dokázala, že existuje vzťah medzi množstvom sexuálnych partnerov a rizikom rakoviny. Britská profesorka však tvrdí, že výskum predložil viac otázok než odpovedí. Experti napríklad zistili, že záletníci majú tendenciu správať sa inak ako ľudia s trvalými partnermi. viac »

VIDEO Strom starý 3200 rokov je tak veľký, že ho museli odfotiť na 126-krát: Ale koľko má listov!

VIDEO Strom starý 3200

pred 13 hodinami

VISALIA - Matka príroda je skutočne úžasná, v niektorých chvíľach dokonca vyráža dych. Nádherný strom v kalifornskom Národnom parku Sequoia je toho dôkazom. Meria neuveriteľných 75 metrov a nesie honosný názov "Prezident". Tím z National Geographic musel urobiť až 126 fotiek, aby zachytil celý strom do jedného záberu. viac »


Mladý Slovák nakrútil VIDEO so silným odkazom: Všimli si ho aj v zahraničí

Mladý Slovák nakrútil VIDEO
Video

včera o 19:05

BRATISLAVA - Slovák Jakub natočil unikátne video o lesných požiaroch, ktoré si všimli aj v zahraničí. Chce tým poukázať na akútnosť riešenia problematiky klimatických zmien. Všetko, čo robíme, totiž ovplyvňuje prostredie okolo nás, tvrdí. viac »


Odborníčka varuje: Orálny sex môže spôsobiť rakovinu! Päť varovných príznakov

Odborníčka varuje: Orálny sex

včera o 12:01

LONDÝN - Podľa odborníkov je orálny sex spúšťačom onkologických ochorení. Dentálna hygienička v tejto súvislosti zostavila zoznam varovných príznakov, ktoré vás upozornia na ich prítomnosť vo vašom tele. Poukazuje najmä na nebezpečenstvo vzniku infekcie spôsobenej papilomavírusom, ktorou sa môžete nakaziť nielen pri pohlavnom styku, ale aj pri kontakte ... viac »


Vrásky v tvári odrážajú náš zdravotný stav: Ak máte TIETO, mali by ste si dať obzvlášť pozor

Vrásky v tvári odrážajú

17.02.2020 18:37

RÍM - Pozrite sa na seba do zrkadla a pohovorte si o tom s lekárom. Veľa hlbokých vrások na čele môže totiž súvisieť s vyšším rizikom vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Známky času, ale tiež známky zdravia srdca sú vidieť na tvári, píše taliansky denník La Repubblica. viac »


FOTO V Antarktíde sa odtrhol ľadovec veľký ako päť Manhattanov! Toto by sa stalo, keby sa roztopil

FOTO V Antarktíde sa
Foto

17.02.2020 09:32

PARÍŽ - Satelity Európskej vesmírnej agentúry Santinel zaznamenali ľadovú kryhu, ktorá sa oddelila z antarktického ľadovca Pine Island Glacier. Keby sa spolu so svojím "susedom", ľadovcom Thwaites, roztopili, hladiny morí by stúpli o viac ako meter. Rozsah a tempo, akým sa topia ľadovce, znepokojuje mnohých expertov. viac »


Vedci objavili skameneliny korytnačiek veľké ako osobné auto

Vedci objavili skameneliny korytnačiek
Foto

16.02.2020 08:48

BOGOTA - Pred 13 až 7 miliónmi rokmi sa vodami dnešnej Južnej Ameriky preháňali jedna z najväčších korytnačiek, ktorá kedy žila. Sladkovodný plaz, ktorého skamenené pozostatky našli vedci v Kolumbii a vo Venezuele, dosahoval rozmery osobného auta. viac »


Príroda sa totálne zbláznila: V Antarktíde zaznamenali rekordnú teplotu

Príroda sa totálne zbláznila:

15.02.2020 12:48

SAO PAULO - V Antarktíde zaznamenali novú rekordnú teplotu 20,75 stupňa Celzia. Na tomto kontinente bola tak po prvý raz nameraná teplota vyššia ako 20 stupňov Celzia. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na jedného z tamojších výskumníkov. viac »


Vedci objavili záhadný signál z vesmíru: Opakuje sa každých 16 dní

Ilustračné foto

14.02.2020 20:32

OTTAWA - Kanadskí vedci objavili záhadný rádiový signál z galaxie vzdialenej 500 miliónov svetelných rokov od Zeme, ktorý sa opakuje každých šestnásť dní. Rádiové signály sa opakujú často, prvýkrát však ide o pravidelné opakovanie z jediného zdroja. Informovala o tom v stredu americká stanica CNN. viac »


FOTO Vedci vyše 50 rokov riešili záhadu na jazere Bajkal: Vidno ju až z vesmíru, pravda odhalená

FOTO Vedci vyše 50
Foto

13.02.2020 12:07

WASHINGTON - Od roku 1969 sa na sibírskom jazere Bajkal vytvárajú záhadné ľadové kruhy. Pôvod a príčina ich vzniku boli až doteraz neznáme. Vďaka satelitným záberom NASA sa konečne podarilo odhaliť dôvod, prečo sa tvoria. Najnovšie zistenia už boli zverejnené v časopise Limnology and Oceanography. viac »


Chcete schudnúť? Dietologička prezradila štyri jedlá, ktoré môžete jesť a ktorých sa vyvarujte

Chcete schudnúť? Dietologička prezradila

12.02.2020 08:23

SYDNEY - Dietologička prezradila, čo môžeme jesť na desiatu či olovrant, ak chceme schudnúť. Zabudnite na ryžové chlebíky a ovocné džúsy. Najlepším riešením sú podľa Susie Burrellovej štyri alternatívy, ktoré si môžete jednoducho a rýchlo pripraviť doma. A potom vraj budete prekvapení, ako rýchlo idú prebytočné kilá dole. viac »


Ženy, sexujete pravidelne? Túto jednu výhodu vám to prinesie vo vyššom veku

Ženy, sexujete pravidelne? Túto

11.02.2020 20:48

LONDÝN - Zdravotné benefity sexu potvrdili v minulosti viaceré výskumy. Aj nedávna štúdia londýnskej University College sa skončila s rovnakým výsledkom - že milovanie prospieva zdraviu. Jej výsledky boli zverejnené v časopise Royal Society Open Science. Okrem iného z nich vyplýva, že ženy v strednom veku si môžu pravidelnými sexuálnymi aktivitami oddialiť nástup menopauzy. viac »


VIDEO Vedci objavili semená staré 2000 rokov: Aha, čo z nich vyrástlo!

VIDEO Vedci objavili semená
Video

10.02.2020 10:23

JERUZALEM - Izraelským vedcom sa podarilo vypestovať datľové palmy zo semien starých približne 2000 rokov. Našli sa počas vykopávok v jaskyniach a v zrúcaninách palácov a osád v Judskej púšti na juhu Izraela. Podľa televízie CNN sa vedcom týmto spôsobom podarilo vypestovať šesť rastlín. viac »


Chodíte sa stravovať do reštaurácií? Veľká chyba! Prináša to jedno veľké riziko

Chodíte sa stravovať do

08.02.2020 09:03

MEDFORD - Výsledky štúdie vedcov z Tufts University v Massachusetts zverejnené v časopise Journal of Nutrition potvrdili, že pravidelné stravovanie v reštauráciách a v zariadeniach rýchleho občerstvenia je vstupnou bránou k obezite. Polovica ponúkaných jedál v týchto prevádzkach má totiž nedostatočnú výživovú hodnotu a takmer žiadne z nich nedosahuje ... viac »


Vedci sú mimoriadne znepokojení: Antarktíde hrozí nebezpečná invázia!

Vedci sú mimoriadne znepokojení:

08.02.2020 09:02

BARCELONA - Pobrežné oblasti Antarktídy sa dlho považovali za izolované od zvyšku sveta prírodnými bariérami a procesmi, vďaka ktorým bol ľadový kontinent pre vonkajšie organizmy nedobytný. Táto teória je však narušená. Vedci najnovšie zistili, že v oblasti sa vyskytujú invazívne morské organizmy podobné machu. To naznačuje, že najsevernejší ekosystém ... viac »


Prevratný objav v Česku: Toto by ste inde na svete hľadali márne!

Prevratný objav v Česku:

07.02.2020 09:06

OLOMOUC - Drevená studňa, ktorú archeológovia našli počas záchranného výskumu pod budúcou diaľnicou D35 pri Ostrove v Pardubickom kraji, je najstaršia praveká drevená štruktúra na svete. Potvrdil to doterajší výskum archeológov, ktorí ju datujú do rokov 5256 až 5255 pred Kristom. Po ukončení výskumu bude objekt vystavený vo Východočeskom múzeu v Pardubiciach. viac »


NASA zverejnila unikátnu FOTO Mesiaca, keď na jeho povrch dopadol asteroid

NASA zverejnila unikátnu FOTO
Foto

06.02.2020 12:34

WASHINGTON - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) dnes ako astronomickú fotografiu dňa zverejnil Mesiac zobrazený zo siedmich miest na svete v čase, keď na jeho povrch minulý rok 21. januára dopadol asteroid. Na vzniku snímky sa podieľali aj Česi. viac »


Parádny úspech amatérskych astronómov: Objavili fenomén, jeden z najpamätnejších momentov

Parádny úspech amatérskych astronómov:
Foto

05.02.2020 12:52

HELSINKI - Amatérskym astronómom sa podarilo objaviť novú formu polárnej žiary, ktorú nazvali "duny". Prvé dôkazy o jej existencii zaznamenali pred dvomi rokmi. Tento fenomén vzniká v dôsledku gravitačnej anomálie a meria desiatky kilometrov. viac »


Hrozivé varovanie vedcov: Už tento rok sa má dramaticky zmeniť počasie, to najhoršie ešte len príde!

Hrozivé varovanie vedcov: Už

04.02.2020 12:01

NEWCASTLE UPON TYNE - Vedci upozorňujú, že nám hrozí nová doba ľadová. Odborníci z NASA sa domnievajú, že v roku 2020 dôjde k najmasívnejšiemu solárnemu minimu za posledných dvesto rokov. Slnečné lúče sa na našu planétu nedostavujú v potrebnej intenzite, hrozia preto dlhé obdobia zimy a chladného počasia. Znepokojivá správa sa týka aj potravín. viac »


Pijete diétne nápoje, aby ste schudli? Zo zistenia vedcov zostanete zhrození

Pijete diétne nápoje, aby

03.02.2020 12:05

ADELAIDE - Keď sa diétna kola pred takmer štyridsiatimi rokmi dostala na regále supermarketov, stala sa obrovskou senzáciou. Výrobcovia sľubovali skvelú chuť bez kalórií, no otázka znie, či je to skutočne tak. Vedci prezradili, že diétna kola môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Inak na tom nie sú ani iné podobné nápoje. viac »


Vedci šokujú, už jedna minúta cvičenia týždenne s ľuďmi vraj spraví toto!

Správne zloženie stravy a

01.02.2020 14:20

DUNDEE - Pravidelná fyzická aktivita a aktívny odpočinok pozitívne vplývajú na zdravie, podporujú vitalitu a zlepšujú náladu. Benefitmi cvičenia a jeho vplyvmi na kvalitu života seniorov sa zaoberal výskum škótskej Abertay University v Dundee. Výsledky sú viac ako pozoruhodné, pretože podľa nich už minimálna fyzická aktivita podporuje u starších ľudí ... viac »


Najčítanejšie články