Veda | Topky.sk - Bleskovky

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Veda

Dvanásť vecí, ktoré o vás hovorí vaše písmo: Ani netušíte, ako veľa ním o sebe prezrádzate

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 7 hodinami

TORONTO - Rukopis môže o vás prezradiť naozaj veľa. Odborníčka na grafológiu Annette Poiznerová vo svojej štúdii Klinická grafológia: Interpretačná príručka pre praktických lekárov duševného zdravia tvrdí, že už spôsob, akým niekto kladie pero na papier, odhaľuje podstatné časti osobnosti, ktoré sú inak ťažko rozpoznateľné. viac »

FOTO Archeológovia objavili 1700 staré vajcia: Nechtiac ich rozbili, toto sa v nich ukrývalo!

FOTO Archeológovia objavili 1700
Foto

pred 22 hodinami

AYLESBURY - Na neobvyklý nález narazili oxfordskí archeológovia neďaleko mesta Aylesbury v grófstve Buckinghamshire. Z rozmočenej jamy sa im totiž okrem iných vzácností podarilo vytiahnuť aj slepačie vajíčka. Nie všetky však zvládli prechod do súčasného sveta. viac »


Vedci skúmali súvislosť medzi farbením vlasov a rakovinou prsníka: Obozretné by mali byť tieto ženy

Vedci skúmali súvislosť medzi

10.12.2019 15:55

BETHESDA - Nová štúdia amerického Národného ústavu pre zdravie skúma, či ženy, ktoré používajú permanentnú farbu na vlasy alebo chemické vyrovnávače vlasov, sú vystavené väčšiemu riziku rakoviny prsníkov. Experti zistili, že toto riziko je obzvlášť zvýšené v prípade žien afroamerického typu. Onkologička ale varuje, že farbenie vlasov automaticky neznamená rakovinu. viac »


Uznávaný profesor varuje: Apokalypsa, ktorá vyhubí ľudstvo, je len otázkou času

Uznávaný profesor varuje: Apokalypsa,

09.12.2019 09:52

BELFAST - Existuje veľa teórií o tom, ako a kedy sa skončí život na našej planéte. Vedci tvrdia, že spomedzi všetkých scenárov je najväčšou hrozbou pre Zem pád asteroidu. Práve preto by podľa nich mali byť v tejto oblasti uskutočnené viaceré výskumy a experimenty, ktorých výsledky by dokázali nielen predpovedať, ale aj odstrániť hroziace nebezpečenstvo, ... viac »


Ohromujúce oznámenie maďarských vedcov: Objavili sme piatu silu prírody!

Ohromujúce oznámenie maďarských vedcov:

08.12.2019 14:38

DEBRECÍN - Už dlho je známe, že prírodu ovládajú štyri základné sily. Je to gravitačná a elektromagnetická sila a sily známe ako silné interakcie a slabé interakcie. Vedci však zistili, že existuje aj piata sila, ktorou je temná hmota. Ide o ničím nepotvrdenú hypotézu, temná hmota totiž nikdy nebola viditeľná. Maďarskí experti ale tvrdia, že majú dôkaz o jej existencii. viac »


Alarmujúce čísla! Pneumatiky pri jazdení sú obrovskou hrozbou pre životné prostredie

Alarmujúce čísla! Pneumatiky pri

08.12.2019 08:45

ZÜRICH - Časopis Enviromental Pollution zverejnil záverečnú správu výskumu švajčiarskych vedcov z Federálneho laboratória pre vedu a technológiu materiálov. V štúdii sledovali, čo všetko uvoľňujú nielen do ovzdušia automobilové pneumatiky. Výsledky nie sú veľmi potešujúce. viac »


Jedna vianočná tradícia ľuďom prekvapivo ničí duševné zdravie: Pozor na ňu, môžete prísť o nervy!

Jedna vianočná tradícia ľuďom

07.12.2019 12:20

LONDÝN - Napriek zhonu majú Vianoce stále veľa pozitívnych vecí, ktoré prospievajú nášmu duševnému zdraviu. Radosť vyvoláva už pohľad na vianočné dekorácie či sladkosti a rozosmiať nás dokáže aj kreativita detí, ktoré píšu listy Ježiškovi. Viaceré výskumy však prekvapivo potvrdili, že v záujme zachovania psychickej pohody by ste sa mali vyhýbať počúvaniu vianočnej hudby. viac »


Lekári varujú: Máte nutkanie chodiť stále na záchod? Môže to signalizovať smrteľnú chorobu

Lekári varujú: Máte nutkanie

06.12.2019 12:26

LONDÝN - Akonáhle sa počasie ochladí, niektorí ľudia majú nutkanie chodiť častejšie na záchod. Mohlo by sa zdať, že o nič závažné nejde, opak je však niekedy pravdou. Potreba ísť na toaletu v chladnom počasí môže totiž signalizovať smrteľnú chorobu. Britská lekárka tvrdí, že v dôsledku častého močenia sa z tela vyplavuje nadmerné množstvo soli, čo môže viesť až k smrti. viac »


Výnimočný experiment: Vedci dostali ľudí do hladiny snívania s otvorenými očami, prekvapivé výsledky

Výnimočný experiment: Vedci dostali
Foto

06.12.2019 12:24

LONDÝN - Vedci z Centra pre psychedelický výskum v Imperial College v Londýne sa vo svojom výskume zamerali na činnosť mozgových vĺn po požití látky DTM známej ako molekula ducha. Výsledky pozorovania účastníkov tejto zaujímavej štúdie neskôr publikovali v časopise Scientific Reports, kde ich prirovnali k "snívaniu s otvorenými očami". Podľa záverečnej ... viac »


Infračervená technológia odhalila na egyptských múmiách skryté tajomstvo

Infračervená technológia odhalila na

06.12.2019 08:14

KÁHIRA - Infračervená fotografia pomohla identifikovať tetovanie na siedmich múmiách starých vyše tritisíc rokov, ktoré objavili v starovej egyptskej dedine Deir el-Medina. Totožnosť týchto tetovaných Egypťanov zatiaľ nie je známa. Experti momentálne skúmajú, čo jednotlivé tetovania znamenajú. viac »


Vedci vypustili nad Grónskom dron: Nechceli veriť tomu, čo nakrútil

Vedci vypustili nad Grónskom
Video

05.12.2019 08:35

CAMBRIDGE - Vedci z univerzity v Cambridge spoločne s projektom RESPONDER uskutočnili štúdiu, v ktorej zisťovali, akým tempom a v akom rozsahu sa roztápa ľadová masa v Grónsku. Záznamy zachytené dronom potvrdili, že následky globálneho otepľovania sú oveľa výraznejšie a intenzívnejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Svoje zistenia publikovali v zborníku ... viac »


Vedci päť mesiacov sledovali tigra: Odhalenie, ktoré ich absolútne šokovalo

Vedci päť mesiacov sledovali

04.12.2019 12:04

NAÍ DILLÍ - Indickí vedci zaznamenali doteraz najdlhší pochod tigra vo svojej krajine. Dvaapolročný samec, ktorého sledovali, ušiel za päť mesiacov asi 1300 kilometrov. Podľa odborníkov zrejme hľadal korisť, vlastný revír či samicu. Informáciu priniesol spravodajský web BBC. viac »


Už tento piatok má okolo Zeme preletieť asteroid veľký ako egyptské pyramídy!

Už tento piatok má

04.12.2019 08:35

WASHINGTON - K našej planéte sa približuje asteroid veľký ako egyptské pyramídy. Okolo Zeme by mal len preletieť, môže sa však stať, že sa rozbije na povrchu planéty. NASA prvýkrát zaznamenala asteroid koncom minulého týždňa. Pravdepodobnosť nárazu je nízka, ale jeho dôsledky by zato boli katastrofálne, varuje vedec z Európskej vesmírnej agentúry (ESA). viac »


Posilnite svoju imunitu a vyhnite sa prechladnutiu! Väčšina z vás porušuje hneď prvý bod

Posilnite svoju imunitu a

03.12.2019 15:17

BRATISLAVA - Silná imunita je pre správnu obranyschopnosť tela veľmi dôležitá. Preto by ste ju mali posilňovať celoročne. Nielen v zime, ale aj v teplých dňoch, keď prechádzate zo slnka trebárs do klimatizovaných budov a autobusov. Prečítajte si pár jednoduchých rád, ako na to. viac »


FOTO Vedcov šokoval objav na Sibíri: Zamrznuté a extrémne zachovalé šteňa staré tisíce rokov

FOTO Vedcov šokoval objav

02.12.2019 11:43

SIBÍR - Vedci zostali šokovaní novým objavom mŕtveho šteňaťa z obdobia praveku, ktoré našli na ďalekom východe Ruska. Nevedia presne, či ide o psa alebo malé vĺča. Vďaka ďalším skúmaniam zistili, že mŕtvola sa na mieste nachádzala 18 000 rokov. Zviera údajne žilo v období doby ľadovej. viac »


FOTO Pes trpí zriedkavou poruchou: Vďaka nej vyzerá neuveriteľne roztomilo

FOTO Pes trpí zriedkavou
Foto

02.12.2019 11:40

PHOENIX - Nemeckému ovčiakovi veterinár diagnostikoval hypofýzny nanizmus, čo znamená, že nestarne rovnako ako iné psy. Ranger má dva roky, no stále vyzerá ako šteňa. Odborníci sa o jeho chorobe dozvedeli po tom, čo sa nakazil parazitom. Napriek svojej abnormalite sa teší veľkej obľube na Instagrame. viac »


Čo treba jesť po tréningu: Ak cvičíte, tieto JEDLÁ ešte zvýšia účinok

Čo treba jesť po

01.12.2019 17:42

BRATISLAVA - Túžba po kondičke a štíhlej línii nie je iba otázka pravidelného tréningu. Všetci, ktorí chcú mať vypracované telo, nesmú zabúdať ani na kvalitnú a kaloricky vyváženú stravu. Mnohí si myslia, že odriekanie jedla po cvičení je tá správna cesta. Nie je to však správne a práve po fyzicky namáhavej aktivite by ste mali siahnuť po jedle, ktoré ... viac »


Budíte sa často v noci zo spánku? Veľký pozor, možno trpíte týmito vážnymi ochoreniami

Budíte sa často v

01.12.2019 17:40

LONDÝN - Každému sa niekedy stane, že sa uprostred noci z ničoho nič zobudí a má ťažkosti opäť zaspať. Pokiaľ sa to však deje pravidelne, môže to signalizovať vážne ochorenie, ako napríklad cukrovka či rakovina. Sú však aj iné príčiny, ktoré viete ľahko ovplyvniť. viac »


FOTO Tragické odhalenie v Pompejach: Dieťa hľadalo útočisko pred výbuchom, skrýša ho zabila

FOTO Tragické odhalenie v
Foto

01.12.2019 09:03

POMPEJE - Rímske mesto Pompeje, ktoré bolo zničené výbuchom sopky v roku 79 n. l., odhaľuje svoju tvár vďaka projektu The Great Pompeii Project. Archeológovia tak majú možnosť odhaľovať tajomstvá lokality zavalenej žeravou lávou a tvoriť teórie o tom, čo sa dialo s pôvodnými obyvateľmi v čase katastrofy. Podobne je to aj v prípade objavenej kostry dieťaťa, ... viac »


Randíte cez zoznamku? Nemusí stačiť ani to, že ste krásni, táto CHYBA vás môže nadobro odpísať!

Randíte cez zoznamku? Nemusí

30.11.2019 18:07

HAAG - Vo svete online randenia je síce príťažlivý vzhľad a charizma výhodou, ale tým, čo nakoniec rozhodne, môže byť správna gramatika a pravopis. Zistili to podľa britského denníka The Times holandskí vedci. Ľudia, ktorí si hľadajú partnera na internetových zoznamkách a dopúšťajú sa gramatických chýb či preklepov alebo volia príliš neformálny jazyk, ... viac »


Vedci sa na Antarktíde prevŕtali k ľadu starému dva milióny rokov a narazili na šokujúci objav

Vedci sa na Antarktíde

30.11.2019 12:00

PRINCETON - Analýza antarktického ľadovca priniesla šokujúce zistenia o vývine klímy na našej planéte. Záverečná správa štúdie vykonanej v oblasti Allan Hills bola zverejnená v časopise Nature a vedci z Princeton University v nej potvrdili, že ľadovce sa s najväčšou pravdepodobnosťou počas posledného 40000-ročného cyklu roztopili a vytvorili nanovo. viac »


Najčítanejšie články