Veda | Topky.sk - Bleskovky

Piatok, 22. február 2019. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Veda

Odborníci radia: Deväť rád, ako zastaviť čkavku

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 3 hodinami

NEW YORK - Problémy s čkaním prenasledujú občas každého z nás. Niekedy ide o niekoľkosekundovú záležitosť, inokedy nepríjemné natriasanie bránice trvá celé minúty či dokonca hodiny. Ak patríte do tejto skupiny a už si neviete rady, ako to zastaviť, vyskúšajte zopár nasledujúcich tipov od odborníkov. viac »

Máte problémy s hmotnosťou? V týchto momentoch v živote najviac priberáte

Máte problémy s hmotnosťou?

pred 23 hodinami

V živote niekedy príde obdobie, kvôli ktorému sme náchylnejší k priberaniu na váhe. Dobrou správou je, že existuje akýsi návod, vďaka ktorému sa tomu dá predísť. Medzi obdobia, kedy máme najväčší potenciál priberať, patrí napríklad odchod z domu na vysokú školu či manželstvo. viac »


Vedci vytvorili novú technológiu, ktorá môže zničiť internet: Zo strachu to doteraz tajili

Vedci vytvorili novú technológiu,

pred 23 hodinami

SAN FRANCISCO - Výskumná organizácia podporovaná Elonom Muskom vytvorila softvérový program, ktorý by mohol "absolútne zdevastovať" internet. Textový stroj zvaný GPT-2 bol vyškolený na množine osem miliónov webových stránok a slúži na napodobňovanie štýlu písaného textu. Táto technológia dokáže písať rovnaké spravodajské články ako samotní novinári. viac »


Ste dostatočne inteligentní? Spravte si TEST, ktorý dával Thomas Edison uchádzačom o prácu!

Ste dostatočne inteligentní? Spravte

včera o 08:40

NEW YORK - Ak ste si mysleli, že pohovorová otázka od Elona Muska je tá najťažšia na svete, mýlili ste sa. Keď nebol vedec Thomas Alva Edison práve zaneprázdnený vynájdením žiarovky či fonografu, s najväčšou pravdepodobnosťou navrhol tento triviálny test. Obsahuje 146 otázok, zo 718 testujúcich dosiahlo uspokojujúce výsledky len 32 jedincov. Skúste to aj vy! viac »


Nacisti vraj chceli zničiť kresťanstvo: Toto im na ňom vadilo

Nacisti vraj chceli zničiť

20.02.2019 08:51

SEATTLE - Dokumentárny film Amazonu odkrýva ďalšie detaily neúspešného snaženia nacistov pri hľadaní Svätého Grálu, po ktorom intenzívne pátrali v 30. rokoch minulého storočia. Autori dokumentu ponúkli dôkazy o tom, že kvôli honbe za vzácnou legendárnou relikviou zostavili zakladatelia Tretej ríše špeciálny tím, ktorý okrem artefaktu pátral aj po dôkazoch ... viac »


Mužom, ktorí nedokážu spraviť 10 kľukov, hrozí obrovské riziko: Radšej hneď začnite cvičiť!

Mužom, ktorí nedokážu spraviť

19.02.2019 17:38

CAMBRIDGE - Zaujímavý výskum uskutočnili vedci z Harvard University. Z jeho výsledkov zverejnených v časopise JAMA Network Open vyplýva, že muži sa môžu vyhnúť infarktu už len tým, že denne urobia zopár kľukov. Ich počet, ktorý zvládnu, im zároveň napovie, ako sú na tom so svojím zdravím a čo im v budúcnosti hrozí. viac »


Toto by na púšti nikto nečakal: Sahara je pokrytá záhadnými monumentmi

Toto by na púšti

19.02.2019 09:57

TIFARITI - Záhadné kamenné monumenty nachádzajúce sa v Západnej Sahare prilákali pozornosť vedcov z britskej University of East Anglia už počas výskumu v rokoch 2002 až 2009. Celú oblasť neskôr zasiahol vojenský konflikt medzi Marokom a Saharskou arabskou demokratickou republikou, kvôli ktorému museli opustiť lokalitu bez toho, aby našli odpovede na viaceré otázky. viac »


FOTO V Pompejach narazili na super objav: Mytologická postava, ktorú pozná každý z nás

FOTO V Pompejach narazili
Foto

18.02.2019 07:56

MILÁNO - Archeológovia objavili v talianskych Pompejach fresku zobrazujúcu antickú mytologickú postavu, mladého lovca Narcisa, ktorý sa zamiloval do vlastného odrazu na hladine rieky. O náleze informovali vo štvrtok talianske úrady. viac »


Odborníci varujú: Nikdy nenechávajte pootvorené dvere na detskej izbe!

Odborníci varujú: Nikdy nenechávajte

17.02.2019 09:04

NEW YORK - Mnoho detí rado spí s pootvorenými dverami na izbe, má to však isté riziko. Hasiči varujú, že rozdiel medzi otvorenými a zatvorenými dverami detskej izby je v prípade požiaru rozhodujúci faktor pre život alebo smrť. Podľa nich by v rámci bezpečnosti mali byť dvere úplne zatvorené. viac »


Vedci varujú pred antarktickou časovanou bombou: Ľudstvu hrozí apokalypsa ako v praveku

Vedci varujú pred antarktickou

16.02.2019 09:30

BOSTON - Ak by vodné hladiny oceánov vzrástli o 1,8 metra, európske mestá môžu skončiť pod vodou. Vedci varujú pred dramatickým topením ľadu v Antarktíde. Tvrdia, že dnešné teploty sú rovnaké, ako pred 115-tisíc rokmi, keď ľudia začali opúšťať africký kontinent. Zároveň varujú, že práve v tom čase spôsobili rastúce teploty oceánov globálne topenie ľadových plôch. viac »


Spíte menej ako sedem hodín denne? Robíte obrovskú chybu, hrozia vám tieto vážne choroby

Spíte menej ako sedem

15.02.2019 15:38

HONGKOK - K zaujímavým výsledkom sa dopracovali vedci z univerzity v Hongkongu, ktorí na lekároch sledovali, aký dopad má nedostatok spánku na štruktúru ich DNA. Zistili, že málo spánku nespúšťa iba únavu a depresie, ale zároveň vytvára podmienky pre vznik zhubného ochorenia. Ak sa teda chcete vyhnúť podobným zdravotným rizikám, mali by ste spať aspoň sedem hodín denne. viac »


Ohromujúce odhalenie o smrti Alexandra Veľkého: Lekári sa hrozitánsky mýlili!

Ohromujúce odhalenie o smrti

14.02.2019 12:05

DUNEDIN - Hoci sú z histórie veľmi dobre známe vojnové úspechy Alexandra Veľkého, okolo jeho úmrtia je stále veľa otáznikov a existuje viac teórií o tom, aká bola jeho príčina. S poslednou verziou prišla doktorka Katherine Hallová z lekárskej fakulty Dunedin School of Medicine a opísala ju v časopise The Ancient History Bulletin. viac »


Vedci varujú pred vymieraním tohto druhu: Do sto rokov má zmiznúť úplne, katastrofa pre svet

Vedci varujú pred vymieraním

13.02.2019 17:47

LONDÝN - Každý rok vo svete zmizne 2,5 percenta z celkového objemu hmyzu a ak bude ubúdať doterajším tempom, tak o sto rokov zmizne úplne. Vyplýva to z analýzy zverejnenej v časopise Biological Conservation, na ktorú upozornil britský denník The Guardian. viac »


Polovica svetových oceánov sa do konca storočia rapídne zmení

Polovica svetových oceánov sa

12.02.2019 08:41

CAMBRIDGE - Podľa pracovníkov Technologického inštitútu v Massachusetts sa farba mnohých oceánov do konca 21. storočia zmení. Tropické moria sa stanú modrejšími a jasnejšími, zatiaľ čo chladné vody bohaté na živiny ozelenejú a stmavnú. Za všetkým stoja klimatické zmeny, informuje štúdia zverejnená v odbornom časopise Nature Communications. viac »


Facebook konečne spúšťa službu, o ktorú ho užívatelia prosili už roky

Facebook konečne spúšťa službu,

11.02.2019 16:21

MENLO PARK - Facebook ponúka po dlhých rokoch svojim užívateľom službu, ktorou doteraz disponoval iba zakladateľ tejto sociálnej siete Mark Zuckerberg. Užívatelia aplikácie Messenger tak budú mať po novom možnosť odstraňovať odoslané správy v schránke príjemcu. Ak to však budú chcieť využiť, musia to stihnúť urobiť v istom časovom limite. viac »


Tajomný ostrov v Pacifiku mätie vedcov z NASA: Čakali pustatinu a našli tam...

Ostrov Angsana Ihuru, Maledivy

10.02.2019 09:01

TONGA - Vedci z NASA sa na konci minulého roku pustili do prieskumu ostrova, ktorý vznikol pred štyrmi rokmi sopečnou činnosťou v oblasti Tonžského kráľovstva v južnej časti Tichého oceánu. Na doposiaľ nepomenovanom a nehostinne vyzerajúcom mieste, na ktoré ešte nevstúpila ľudská noha, ich prekvapil pulzujúci život. viac »


FOTO Tajné kamery odhalili, že v Černobyle sa deje niečo neuveriteľné

FOTO Tajné kamery odhalili,

09.02.2019 19:02

ČERNOBYĽ - Výbuch reaktora v jadrovej elektrárni v Černobyle v roku 1986 rozptýlil do ovzdušia rádioaktívny mrak, ktorý sa tiahol nad takmer celou Európou. Z oblasti vtedy evakuovali obyvateľstvo a život sa vytratil aj z okolitých lesov. Je preto potešiteľné, že nedávny výskum potvrdil, že sa do tejto zamorenej lokality postupne vracia život. viac »


Pod nemeckým jazerom vrie vulkán: Vedci nebezpečenstvo výbuchu odmietajú, ale...

Pod nemeckým jazerom vrie

09.02.2019 13:01

MENDIG - Pod hladinou západonemeckého jazera Laacher See drieme vulkán, z ktorého ešte stále stúpa magma. Podľa nemeckých vedcov to dokazuje aj krátka séria zemetrasení, ktorú nedávno zaregistrovali. Sopka je podľa nich stále aktívna, prejavuje sa to ale iba bublaním vo vodách jazera. Podľa štúdie uverejnenej v odbornej tlači bezprostredné nebezpečenstvo ... viac »


Šokujúci výskum: Vedci odhalili jeden z najväčších rozdielov medzi mužmi a ženami

Žena a muž.

07.02.2019 18:01

ST. LOUIS - Na jeden obrovský rozdiel medzi mužmi a ženami poukázal vedecký tím Manua Goyala. Odborníci prostredníctvom výskumu, ktorý realizovali pomocou najmodernejších vedeckých metód, zistili, že mozgy nežného pohlavia sú v priemere takmer o štyri roky mladšie než mužské v rovnakom veku. viac »


Mrazivé varovanie vedcov: Do roku 2100 zmiznú dve tretiny tejto svetovej krásy

Mrazivé varovanie vedcov: Do

05.02.2019 20:05

KÁTHMANDU - Dve tretiny himalájskych ľadovcov, ktoré sú označované za tretí pól sveta, by sa mohlo roztopiť do roku 2100, ak sa neznížia globálne emisie, varujú experti v novej rozsiahlej vedeckej štúdii, publikovanej v pondelok. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. viac »


Užívatelia prestali na mesiac používať Facebook: Toto s nimi spravila deaktivácia sociálnej siete

Užívatelia prestali na mesiac

04.02.2019 17:47

SAN FRANCISCO - Horší prehľad o aktuálnych udalostiach, značne nižšia miera polarizácie pri hodnotení spoločenských problémov a malé, ale významné zlepšenie celkového duševného rozpoloženia. I tak sa odrazila mesačná prestávka od používania Facebooku na účastníkoch prieskumu vedcov zo Stanfordovej univerzity v Kalifornii. Zmena psychického stavu sa ... viac »


Najčítanejšie články