Dobré správy | Topky.sk - Bleskovky

Nedeľa, 21. apríl 2019. Meniny má Ervín, zajtra Slavomír.

Dobré správy

KVÍZ Ukáž, koľko vieš o Slovensku! Vieš, v čom je tvoj kraj výnimočný?

pred 17 hodinami

BRATISLAVA - Dnes prinášame kvíz (nielen) pre milovníkov geografie. V ňom si môžeš overiť svoje znalosti o slovenských krajoch. Ak aj sa ti nepodarí správne zodpovedať na všetky otázky, nezúfaj. Tento kvíz si môžeš hocikedy zopakovať. Uvidíš, že sa určite na teba niečo nalepí. viac »

5 najdivnejších veľkonočných zvykov podľa svetoznámeho magazínu: Drastickí Slováci nemôžu chýbať!

5 najdivnejších veľkonočných zvykov

včera o 12:00

BRATISLAVA - Veľkonočné sviatky sú u nás plné zvykov, na ktoré sme patrične hrdí a ktoré s radosťou dodržujeme. Iné krajiny sveta sú na tom podobne. A tak, ako naše šibanie a oblievanie môže v očiach cudzincov vyzerať divne, ani my si nie sme celkom istí tradíciami ďalších národov. Svetoznámy magazín National Geographic pred časom pripravil článok, ... viac »


Po kodifikácii sa slovenská literatúra rozbehla naplno: Vypočuj si slovenský romantizmus v PODCASTE

Po kodifikácii sa slovenská

18.04.2019 15:00

BRATISLAVA - #Je osemnáste storočie a svet začína byť pomaly pokrokovejší a novátorskejší. A taký bol aj romantizmus, ktorý sa naplno rozvinul v druhej polovici 18. storočia a nahradil dovtedajší klasicizmus. viac »


Toto, že je romantika? Hrdinovia romantizmu sa rozhodli búriť: Prečo to bolo tak, sa dozvieš z nášho PODCASTU

Toto, že je romantika?

17.04.2019 11:00

BRATISLAVA - Čo ti napadne, keď niekto spomenie obdobie romantizmu? Áno, dnešná téma bude aj o romantických príbehoch a obdivuhodných postavách, ale aj o celom smere, ktorý priniesol výrazné zmeny v zmýšľaní a vnímaní sveta. viac »


Veľká výzva: Liga za duševné zdravie hľadá odborníkov do nového projektu, možno ste to práve vy!

Veľká výzva: Liga za

16.04.2019 16:00

BRATISLAVA - Ako sa hovorí, zdravie je nadovšetko. Nielen to telesné, ale aj duševné, ktoré je rovnako dôležité. Liga za duševné zdravie teraz hľadá do svojho nového projektu 24-hodinovej telefonickej Linky dôvery Nezábudka tím odborníkov na 4, 12 a 24-hodinové zmeny. Ak spĺňate podmienky a prijmete túto výzvu, aj vy sa môžete podieľať na tom, že práve ... viac »


Rezort práce prichádza s novým návrhom: Vianočný príspevok by sa mal zvýšiť na dvojnásobok

Atmosféra v pléne pred

16.04.2019 11:55

BRATISLAVA – Vianočný príspevok pre dôchodcov by sa mal podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR zvýšiť až na dvojnásobok. Nárok naň by zároveň malo mať viac ľudí. Rezort práce to navrhuje v novele zákona, ktorú predkladá na stredajšie (17. 4.) rokovanie vlády. viac »


VIDEO Emotívna záchrana psa vďaka hrdinským robotníkom: Plával 220 kilometrov od pobrežia

VIDEO Emotívna záchrana psa
Video

16.04.2019 10:13

BRATISLAVA - Robotníci na ropnej plošine zachránili približne 220 kilometrov od thajského pobrežia psa, ktorého videli plávať vo vode. viac »


Tento človek kodifikoval prvú slovenčinu: O Bernolákovi aj jeho súputnikoch sa dozvieš z dnešného PODCASTU

Anton Bernolák
Foto

16.04.2019 10:00

BRATISLAVA - #Meno Antona Bernoláka a jeho jazyka – bernolákovčiny, ti asi niečo hovorí, však? Práve tento notoricky známy pán patrí do obdobia klasicizmu. Ale rozhodne nebude reč len o ňom, po vypočutí nášho podcastu sa dozvieš o tomto období omnoho viac. viac »


Ako vyzerala prvá vysoká škola na Slovensku? Vypočuj si PODCAST, ktorý ti ozrejmí, v čom bola renesancia výnimočná

Ako vyzerala prvá vysoká

15.04.2019 12:00

BRATISLAVA - Obdobie stredoveku je niekedy považované aj za dobu temna. To, či to bolo skutočne tak necháme na diskusiu historikov. Isté je však jedno, nasledujúce obdobie, ktoré sa vo svete objavilo v 15. storočí, zmenilo mnohé. Ako sme spomínali už v jednom z minulých podcastov, s humanizmom a renesanciou sa veci dali do pohybu. Za všetko hovoria ... viac »


Matúš a Robo sa rozhodli behom bojovať proti znečisteniu prostredia: Šport nemá byť o odpadkoch, hovoria

Matúš a Robo sa

14.04.2019 12:00

BRATISLAVA - Na Devíne sa bude v sobotu 4. mája 2019 behať bez odpadu. Presnejšie povedané bez propagačných letákov, PET fliaš a bez záplavy reklamných predmetov. Organizátori Less Waste Run chcú prostredníctvom tohto podujatia šíriť myšlienky udržateľného životného štýlu a sprostredkovať ľuďom športový zážitok s minimálnym dopadom na životné prostredie. viac »


ROZHOVOR Štěpánka sa nebojí motivovať: Najdôležitejšie je spájať ľudí, hovorí zakladateľka Women’s Talk

ROZHOVOR Štěpánka sa nebojí

13.04.2019 13:00

BRATISLAVA - Žena, ktorá motivuje a nebojí sa ísť do hĺbky samej seba. To bol prvý pocit, dojem, ktorý som mala zo Štěpánky Hojdovej, zakladateľky projektu Women’s Talks, teda ženských rozhovorov. Stretli sme sa na Okrúhlom stole žurnalistov, v rámci projektu Jediné zrno, ktoré organizovalo medzinárodné spoločenské hnutie ALLATRA. Cieľom projektu bolo ... viac »


Ako u nás vyzerala literatúra pred 1000 rokmi a čo s ňou majú Cyril a Metod? Odpoveď nájdeš v PODCASTE

Ako u nás vyzerala

12.04.2019 12:00

BRATISLAVA - Tisícročná literatúra. Nie, nehovoríme o knihách spred pár rokov, ktoré sa nám zdajú byť neskutočne staré. V dnešnom podcaste si niečo povieme o literatúre obdobia stredoveku. Stredovekom nazývame čas medzi 9. a 15. storočím po Kristovi, keď na území dnešného Slovenska ešte literatúra v našom jazyku nevznikala. viac »


Vieš aké umenie vznikalo pred stáročiami a tisícročiami? V dnešnom PODCASTE si o tom povieme

Vieš aké umenie vznikalo

11.04.2019 12:00

BRATISLAVA - #Či už sa v literatúre objavujú antickí bohovia alebo sklamaní romantickí hrdinovia, človek je vždy stredobodom pozornosti literatúry. Prečo je to tak? Hlavne preto, že ako čitatelia potrebujeme hrdinu, s ktorým sa dokážeme stotožniť. Ako sa však menil obraz človeka počas jednotlivých literárnych období, od antiky až po klasicizmus? Na ... viac »


Kultúra Slovákov je výnimočná aj vďaka ľudovému umeniu: Vypočuj si maturitný PODCAST, ktorý ti o ňom prezradí viac

Kultúra Slovákov je výnimočná

10.04.2019 13:00

BRATISLAVA - Tradície a zvyky sú niečo, čo robí každú krajinu špeciálnou. Odlišuje ju od iných a dáva jej pocit výnimočnosti a špecifickosti. Ak si sa niekedy ocitol alebo ocitla vo folklórnom súbore, alebo ti tvoja babička rozprávala v detstve rozprávky, asi vieš, o čom bude dnes reč. Náš folklór je niečo, na čo sme ako Slováci mimoriadne hrdí. Dnes ... viac »


KVÍZ: Spravil by si ešte vodičák? Zisti, ako dobre poznáš dopravné značky (II)

KVÍZ: Spravil by si

09.04.2019 12:00

BRATISLAVA - Po úspešnom kvíze, ktorý sme zverejnili takmer pred 2 rokmi, sme si pre vás pripravili pokračovanie! Tak čo, uhádnete všetky značky správne? A spravil by si ešte vodičák? viac »


Mladík vo svojom sne predpovedal budúcnosť: Stavil peniaze a vyhral!

Mladík vo svojom sne

08.04.2019 13:27

SOUTHAMPTON - Tomovi Sillsovi z anglického Southamptnou sa prisnil netradičný sen o tom, ako jeho futbalové mužstvo Colchester United vyhrá v poslednej minúte zápasu. Ihneď po prebudení preto stavil desať libier na víťazstvo družstva. Vďaka svojej intuícii vyhral 418 dolárov. viac »


Boli sme v Ríme nasať jeho neskutočnú atmosféru: Zabudni na fotky, poď si užiť Večné mesto

Boli sme v Ríme

08.04.2019 10:00

BRATISLAVA - #Z každej strany sa na nás priam valia reklamy s lacnými letenkami. Dostať sa môžeme prakticky kamkoľvek, výber destinácie je už iba otázkou vkusu. My sme si zo širokej ponuky zvolili Rím, kam sa vieme dostať už za pár eur, záleží od zvoleného dátumu. viac »


KVÍZ Ako dobre ovládaš slovenskú gramatiku? Otestuj sa!

KVÍZ Ako dobre ovládaš

07.04.2019 11:00

BRATISLAVA - Spomínaš si ešte na tie časy, keď si sedel v lavici a učil sa Slovenský jazyk, písal diktáty a rozoberali literárne diela? Sú pre teba tieto spomienky skôr nepríjemné, alebo naopak si hodiny slovenčiny obľuboval? viac »


Manželia z Liptova našli na prechádzke výnimočný poklad: FOTO Čaká ich rozprávková odmena

Manželia z Liptova našli

06.04.2019 21:56

LIKAVKA – Manželskému páru z Liptova sa koncom marca počas víkendovej vychádzky do prírody podarilo objaviť výnimočný nález - strieborný poklad z prelomu 15. a 16. storočia. Mince ležali v jame rozrytej po diviakoch v katastri obce Likavka neďaleko Ružomberka. Archeológ Martin Furman z Krajského pamiatkového úradu v Žiline predpokladá, že objav môže ... viac »


Kiná v apríli naplno ovládnu komiksovky: Pozri, čo všetko okrem Avengers Endgame musíš tento mesiac vidieť

Kiná v apríli naplno

06.04.2019 13:00

BRATISLAVA - Ťažko tomu veriť, no už tu máme štvrtý mesiac tohto roka. Apríl bude z pohľadu kinematografie naozaj bohatý. Dočkáme sa nielen množstva očakávaných filmov, ale zároveň napríklad aj premiéry poslednej série najpopulárnejšieho seriálu súčasnosti, Game of Thrones. Poď sa s nami ale teraz pozrieť na to, aké filmové pecky na teba čakajú v kinosálach ... viac »


Takto vyzerá to najzaujímavejšie z vegánskej kuchyne na Slovensku: Je to zážitok aj pre mäsožravcov

Takto vyzerá to najzaujímavejšie
Video

05.04.2019 14:00

BRATISLAVA - Jarné Vegánske hody opäť odprezentovali to naj z udržateľnej a ohľaduplnej kuchyne na Slovensku. Stará tržnica v Bratislave uplynulý víkend ožila nadšencami alternatívnej stravy. Ponuka bola naozaj pestrá a okrem vegetariánskej vitariánskej, bezlepkovej alebo raw stravy návštevníkov potešil aj predaj vegánskej drogérie a kozmetiky. viac »


Najčítanejšie články