c Ekonomika - ekonomické a finančné správy z domova aj zo sveta | Topky.sk
Sobota, 10. december 2022. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Ekonomika

Doterajšie reformy Maďarska v boji proti korupcii nestačia na odblokovanie eurofondov

Eurokomisár Johannes Hahn

Eurokomisár Johannes Hahn

pred 5 hodinami

BRUSEL – Európska komisia (EK) v piatok uviedla, že nedávne reformy v oblasti boja proti korupcii v Maďarsku nestačia na uvoľnenie 7,5 miliardy eur z eurofondov pre túto krajinu. Informujú o tom správy agentúr AFP a DPA. viac »

Pomoc EÚ pre zraniteľné domácnosti a sektor ekonomiky je nevyhnutná, tvrdí Káčer

Pomoc EÚ pre zraniteľné

včera o 18:15

BRUSEL - Ďalšie kroky Európskej komisie vzhľadom na energetickú krízu, aktívne opatrenia na trhu práce v súvislosti s prichádzajúcimi inováciami, zlepšovanie pracovných či sociálnych podmienok pre obyvateľov EÚ boli hlavnými témami štvrtkových rokovaní Rady EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti (EPSCO). Potvrdil... viac »


Peter Kažimír: 10 % inflácie nie je dôvodom na spomalenie zvyšovania úrokov ECB

Guvernér Národnej banky Slovenska

včera o 11:55

BRATISLAVA - Je príliš skoro na to povedať, či rast spotrebiteľských cien v eurozóne dosiahol svoj vrchol. Uviedol to guvernér Slovenskej národnej banky (NBS) a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Peter Kažimír v rozhovore pre agentúru Bloomberg. viac »


Prilepšia si všetci rodičia! Od januára budú mesačne dostávať 60 eur na každé dieťa

Prilepšia si všetci rodičia!

včera o 07:29

BRATISLAVA - Kým doteraz sme na dieťa dostávali 30 eur každý mesiac, od budúceho roka to bude dvojnásobok. Rozhodli o tom poslanci parlamentu. Schválili viacero sociálnych zmien, ktoré sa pozitívne dotknú nielen všetkých rodičov nezaopatrených detí, ale aj dôchodcov. viac »


Ruské zúfalstvo v oblasti dodávok má hmatateľnú podobu: Tlačia sa tam už potravinové lístky!

Ruské zúfalstvo v oblasti
FotoVideo

07.12.2022 20:00

TULA - O tom, že ruská agresia a vojna ako taká stiera všetky hranice a dobré vplyvy trhu v rámci ekonomiky svedčí aj najnovšie video z ruského mesta Tula, kde podľa videí zo sociálnych sietí už dochádza k tlači tzv. potravinových lístkov. Tie sa tlačia v prípade ekonomickej nedostatočnosti krajiny či v prípade nedostatku tovaru v krajine a nemožnosti... viac »


Rodičia, pozor! Veľké zmeny v daňovom bonuse na dieťa: Mihál vypočítal, koľko po novom dostanete

Rodičia, pozor! Veľké zmeny

07.12.2022 18:00

BRATISLAVA - Poslanci dali rodičom na Mikuláša darček v podobe odhlasovania zmien týkajúcich sa daňového bonusu na dieťa. Ten sa od nového roka nie len zvýši, ale súčasne sa doplnia a upravia aj podmienky na jeho priznanie a vyplácanie. Na čo budete mať po novom nárok a ako bude vyplácanie daňového bonusu od januára vyzerať? viac »


Premiér upozornil na potrebu spolupráce Európy v boji s energetickou krízou

Premiér upozornil na potrebu

06.12.2022 20:21

BRATISLAVA – Slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) v utorok počas samitu EÚ – západný Balkán upozornil potrebu súdržnosti v boji proti energetickej kríze. Informuje o tom spravodajca TASR. viac »


Maďarská panika na pumpách: Ekonóm vysvetľuje, ako k nej došlo, zastropovanie cien musí čím skôr prestať!

Maďarská panika na pumpách:
FotoVideo

06.12.2022 19:00

PRAHA/BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA - To, čo sa momentálne deje na niektorých maďarských čerpacích staniciach, je vyslovene panika. Nebolo to pritom tak dávno, čo vláda Viktora Orbána vo víťazoslavne ohlasovala zastropovanie cien na pohonné hmoty, čo ocenili skôr voliči a spotrebitelia. Tí, čo to však neocenili a skritizovali, boli predajcovia, majitelia benzínových... viac »


SR sa prijatím 200 eur na dieťa stala lídrom v podpore rodiny

SR sa prijatím 200
FotoVideo

06.12.2022 17:47

BRATISLAVA – Slovensko sa schválením 200 eur na dieťa stalo európskym unikátom a lídrom v podpore rodiny. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) to vyhlásil v utorok na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR v súvislosti s nárastom prídavkov na dieťa na 60 eur a zvýšením daňového bonusu na 140 eur. viac »


ODKLEPNUTÉ: Sadzba DPH sa zníži nielen na vleky, ale aj na gastrosektor

ODKLEPNUTÉ: Sadzba DPH sa
FotoVideo

06.12.2022 16:59

BRATISLAVA – Sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) sa dočasne zníži na 10 %, a to nielen na lanovky či vleky, ale aj na reštauračné a stravovacie služby. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslanca Karola Kučeru (OĽANO) k vládnej novele zákona o DPH, ktorú v utorok schválila Národná rada (NR) SR. viac »


Aby mohol Slovnaft vyvážať palivá, časť ruskej ropy nahradí inými dodávkami

Aby mohol Slovnaft vyvážať

06.12.2022 16:23

BRATISLAVA – Rafinéria Slovnaft postupne nahradí časť ruskej ropy dodávkami z iných krajín cez ropovod Adria. Firme to umožní aj po 5. februári budúceho roka pokračovať v exporte do Rakúska, Česka či Poľska napriek zákazu vývozu ropných produktov vyrábaných z ruskej ropy. Slovnaft je od exportu závislý, pretože spotreba domáceho trhu je pod minimálnou... viac »


PRIESKUM Väčšina ľudí rozumie zvyšovaniu cien, chcú však zásahy štátu

PRIESKUM Väčšina ľudí rozumie
Foto

06.12.2022 15:49

BRATISLAVA - Väčšina ľudí rozumie zvyšovaniu cien, chcú však zásahy štátu. Vyplýva to z novembrového dotazníkového prieskumu spoločnosti Investart realizovaného na vzorke 1002 respondentov starších ako 18 rokov. viac »


VIDEO Ministerstvo hospodárstva vyplatilo prvé kompenzácie podnikom za energie, rezort očakával vyšší záujem

VIDEO Ministerstvo hospodárstva vyplatilo
Video

06.12.2022 14:41

BRATISLAVA - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR už vyplatilo prvé kompenzácie podnikom za vysoké ceny energií. Niekoľko stoviek spoločností dostane spolu viac ako 4,6 milióna eur, pričom sú medzi nimi aj také, ktorým štátna pomoc takmer dosiahla maximálnu výšku 500.000 eur. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister hospodárstva Karel... viac »


Rokovanie maďarského parlamentu narušili protestujúci proti stavu vzdelávania

Rokovanie maďarského parlamentu narušili

05.12.2022 19:53

BUDAPEŠŤ - Plenárne rokovanie maďarského parlamentu bolo v pondelok nakrátko prerušené pre protest proti nezáujmu vlády o riešenie problémov v školstve. Aktivistov hnutia Učil by som (Tanítanék Mozgalom) dal predsedajúci János Latorcai, nominant vládnej strany KDNP, z galérie parlamentu vyviesť, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na server 444.hu. viac »


Premiér avizoval riešenie výdavkových limitov, konsolidovať financie podľa neho treba v dobrých časoch

Premiér avizoval riešenie výdavkových

05.12.2022 18:45

BRATISLAVA - Premiér Eduard Heger (OĽANO) avizoval riešenie výdavkových limitov v rozpočte. Do zákona by sa podľa neho mala pridať "klauzula", ktorá by hovorila, že v čase, keď sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov, nebudú platiť ani výdavkové limity na Slovensku. Tento krok je podľa neho predkonzultovaný s Európskou úniou... viac »


VIDEO Navrhujeme, aby sa dôchodky valorizovali dvakrát do roka, avizoval Tomáš

VIDEO Navrhujeme, aby sa
Video

05.12.2022 16:24

BRATISLAVA – Dôchodky na Slovensku by sa mohli valorizovať dvakrát do roka v prípade, ak by dôchodcovská inflácia dosiahla minimálne 5 %. V novele zákona o sociálnom poistení to navrhujú nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD. Navrhované zmeny v pondelok na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR predstavil poslanec Erik Tomáš. viac »


Minister Doležal oznámil smutné správy: Slovensko niektoré európske projekty TEN-T do roku 2030 asi nedokončí

Minister Doležal oznámil smutné

05.12.2022 16:04

BRUSEL - Slovensko si uvedomuje, že do roku 2030 zrejme nestihne dokončiť dopravné projekty, ktoré sú významné z pohľadu transeurópskych dopravných koridorov (TEN-T). Uviedol to v pondelok v rozhovore minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) v rámci rokovaní Rady EÚ pre dopravu, telekomunikácie a energetiku v Bruseli. viac »


Rezorty majú nahlásiť prostriedky z eurofondov na dotovanie energií

Rezorty majú nahlásiť prostriedky
Video

05.12.2022 13:50

BRATISLAVA - Jednotlivé rezorty by mali do stredy (7. 12.) nahlásiť ministerstvu financií a ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie prostriedky z eurofondov, končiaceho sa programového obdobia, ktoré by mohli byť použité na dotovanie energií. viac »


Európska únia skresala spotrebu plynu o štvrtinu, aby znížila závislosť od Ruska

Európska únia skresala spotrebu
Video

05.12.2022 11:04

BRUSEL/LONDÝN - Európska únia (EÚ) počas novembra aj napriek poklesu teplôt obmedzila spotrebu plynu o štvrtinu. To je ďalší dôkaz, že Únii sa darí znižovať svoju závislosť od energií z Ruska, odkedy Moskva zaútočila na Ukrajinu. Informuje o tom Financial Times (FT). viac »


Maďari chodia nakupovať pohonné látky už aj na Slovensko: Pri čerpacích staniciach sa začali tvoriť rady

Maďari chodia nakupovať pohonné
Video

05.12.2022 10:00

BUDAPEŠŤ - Do nedele večera sa v Budapešti a na viacerých miestach Maďarska minuli pohonné látky, z prihraničných regiónov začali motoristi chodiť tankovať na Slovensko, kde za liter benzínu platili 1,7 eura. Konštatoval to v pondelok server telex.hu. viac »


Rusko nebude predávať ropu, ktorá podlieha cenovému stropu skupiny G7

Rusko nebude predávať ropu,

04.12.2022 17:16

MOSKVA - Rusko nebude exportovať ropu, ktorá podlieha cenovému stropu, na ktorom sa dohodli skupina G7 a Austrália, aj keby malo znížiť produkciu, vyhlásil v nedeľu ruský vicepremiér Alexander Novak. Informuje o tom agentúra Reuters. viac »


Najčítanejšie články