c Ekonomika - ekonomické a finančné správy z domova aj zo sveta | Topky.sk
Piatok, 9. jún 2023. Meniny má Stanislava, zajtra Margaréta, Gréta.

Ekonomika

Mimoriadne zvyšovanie dôchodkov aj rodičovského príspevku: Prezidentka podpísala novelu zákona

Ilustračné foto

Ilustračné foto

FotoVideo
pred 5 hodinami

BRATISLAVA - Dôchodky sa budú môcť mimoriadne valorizovať už v polovici tohto roka. Takisto sa už v auguste mimoriadne zvýši rodičovský príspevok. Sociálna poisťovňa (SP) začne viesť elektronický účet poistenca a budúcich dôchodcov bude informovať o ich dôchodkovej prognóze. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. viac »

Prezidentka podpísala novelu týkajúcu sa predčasného splatenia pôžičky študentov

Zuzana Čaputová

pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Študenti budú mať možnosť predčasne splatiť pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania bez poplatkov alebo iných nákladov súvisiacich s predčasným splatením pôžičky. Vyplýva to z novely zákona o Fonde na podporu vzdelávania, ktorú vo štvrtok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. viac »


Ďalšie zvýšenie ziskov zdravotných poisťovní občanom nijak nepomôže, upozorňuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Ďalšie zvýšenie ziskov zdravotných
Foto

pred 7 hodinami

BRATISLAVA - Ďalšie zvýšenie ziskov zdravotných poisťovní nijak nepomôže občanom ani slovenskému zdravotníctvu. Naopak, profitovať z neho budú akcionári súkromných zdravotných poisťovní. Upozorňuje na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). V liste preto vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby zvážili prijatie novely, ktorá má zvýšiť... viac »


ANALÝZA Ojazdených elektromobilov je na slovenskom trhu trikrát viac než pred covidom

Ilustračné foto
Video

pred 13 hodinami

BRATISLAVA – Ojazdených elektromobilov je na slovenskom trhu trikrát viac než pred covidom. Kým v roku 2019 ponúkol trh 661 ojazdených elektromobilov, v minulom roku ich bolo už 1809, teda takmer trojnásobok. Vyplýva to z analýzy trhu spoločnosti Aures Holdings, prevádzkovateľa sietí autocentier AAA Auto a Mototechna. viac »


Eurokomisia zasahuje voči ukrajinským obilninám! Rozhodnutie sa dotkne aj Slovenska: TOTO sa susedným krajinám nepáči

Európska komisia predĺžila obmedzenie
FotoVideo

včera o 19:58

BRATISLAVA – Európska komisia (EK) predĺžila obmedzene dovozu obilní z Ukrajiny. Toto rozhodnutie EK sa týka piatich krajín vrátane Slovenska, ktoré sú susedmi Ukrajiny a súčasne členmi Európskej únie (EÚ). Podľa ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša ide o dôležité rozhodnutie. Dodáva, že Slovensko je otvorené tranzitu obilnín do tretích krajín, ... viac »


Kanadská centrálna banka pokračuje v sprísňovaní menovej politiky

Majte perfektný prehľad o

včera o 18:11

OTTAWA - Kanadská centrálna banka zdvihla úrokové sadzby, ktoré sa dostali na najvyššiu úroveň za 22 rokov. Dôvodom je inflácia, ktorá by mohla pre rýchly rast ekonomiky trvale zostať nad dvojpercentným cieľom banky. Informuje o tom agentúra Reuters. viac »


Rodičia detí neprijatých do škôlky môžu poberať predĺžený rodičovský príspevok

Rodičia detí neprijatých do
Foto

včera o 14:45

BRATISLAVA - Nárok na predĺžené poskytovanie rodičovského príspevku majú rodičia detí do troch rokov, ktoré z kapacitných dôvodov neprijali do spádovej materskej školy. Opatrenie platí od 30. mája tohto roka. Pripomenulo to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. viac »


Podľa premiéra Ódora je riziko prepadnutia eurofondov približne na úrovni 800 miliónov eur

Podľa premiéra Ódora je
FotoVideo

včera o 14:08

BRATISLAVA - Z nevyčerpaných eurofondov by mohlo prepadnúť 800 miliónov eur. Na spoločnej tlačovej konferencii to po stredajšom rokovaní vlády povedal premiér Ľudovít Ódor. Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková uviedla, že o miliardy SR nepríde. Nie je však podľa nej reálne dočerpanie celej alokácie. viac »


Čerpanie eurofondov z veľkej časti závisí od prijímateľov

Čerpanie eurofondov z veľkej
Foto

včera o 11:54

BRATISLAVA - Slovensku zostalo ku koncu mája vyčerpať ešte 4,29 miliardy eur zo "starých" eurofondov. Projekty s podporou z európskych štrukturálnych fondov sú už však zazmluvnené na vyššiu sumu. Efektívne čerpanie eurofondov tak do veľkej miery závisí práve od prijímateľov, pretože je v ich réžii, aby svoje projekty úspešne dokončili a peniaze z eurofondov... viac »


Počet dokončených bytov v 1. štvrťroku výrazne rástol, nová výstavba klesá

Počet dokončených bytov v
Foto

včera o 11:06

BRATISLAVA - Tempo dokončovania bytov na Slovensku sa v prvých troch mesiacoch tohto roka zrýchlilo, počet kolaudácií vzrástol medziročne aj v porovnaní s priemerom piatich rokov pred pandémiou. Naďalej sa však utlmoval rozbeh výstavby nových bytov. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad (ŠÚ) SR. viac »


Obchod Číny s Ruskom dosiahol najvyššiu úroveň od začiatku vojny na Ukrajine

Obchod Číny s Ruskom
Foto

včera o 11:01

PEKING - Hodnota obchodu Číny s Ruskom v máji vzrástla a na najvyššiu úroveň od začiatku vojny na Ukrajine. Ukázali to v stredu oficiálne údaje čínskeho colného úradu. To naznačuje, že Peking zvýšil podporu svojho sankciami zasiahnutého spojenca. viac »


Americká komisia SEC zažalovala ďalšieho veľkého obchodníka s kryptomenami

Americká komisia SEC zažalovala

06.06.2023 18:48

NWE YORK - Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v utorok zažalovala spoločnosť Coinbase, ďalšiu významnú platformu pre obchodovanie s digitálnymi menami, ako je bitcoin. V žalobe podanej na súde v New Yorku uviedla, že Coinbase ponúkala na obchodovanie kryptoaktíva, ktoré SEC klasifikuje ako cenné papiere a spoločnosť ich mala zodpovedajúcim... viac »


O peniaze z eurofondov nemusíme prísť, vláda však musí urobiť maximum, tvrdí Raši

Richard Raši
Video

06.06.2023 14:06

BRATISLAVA - Slovensko má k dispozícii nové eurofondy na roky 2021 až 2027, ale stále hrozí, že prepadnú miliardy eur z predchádzajúceho eurofondového obdobia, kde musí do konca tohto roka vyčerpať viac ako štyri miliardy eur. Upozornil na to podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD a poslanec Národnej rady SR Richard Raši. viac »


Mimoriadne zvýšenie dôchodkov je definitívne! Pozrite si detaily, koľko dostanete naviac: Toto je kľúčový deň

Mimoriadne zvyšovanie dôchodkov: Penzistom
FotoVideo

06.06.2023 09:36

BRATISLAVA – Slovenských penzistov čakajú lepšie zajtrajšky. Sociálna poisťovňa (SP) už toto leto zvýši všetky dôchodkové dávky. Dlhoočakávanej pomoci, ktorá má penzistom pomôcť vyšplhať sa z úrovne pásma chudoby a ktorá je odpoveďou na rapídny nárast spotrebiteľských cien sa tak slovenský dôchodcovia dočkajú už 1. júla 2023. Poisťovňa upozorňuje aj... viac »


Slovenská ekonomika začala rok s rastom 1 %, najpomalšie za dva roky

Slovenská ekonomika začala rok

06.06.2023 09:07

BRATISLAVA - Slovenská ekonomika v 1. štvrťroku medziročne vzrástla o 1 %. V rovnakom období vlani rástla ešte o 3 %. Rast spomalil aj oproti 4. kvartálu minulého roka, kedy dosiahol 1,2 %. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR. viac »


Prezidentka vetovala zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov: Odobrila zavedenie výnimiek zo zákazu prevodu vlastníctva

Zuzana Čaputová
FotoVideo

05.06.2023 18:52

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok vetovala novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov. Navrhuje, aby zákon nebol prijatý ako celok. Informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec. viac »


Slovenské výplaty rastú, inflácia nás však ubíja: TAKTO sme na tom v skutočnosti! Ako máme z tohto vyžiť?

Priemerná nominálna mzda na
FotoVideo

05.06.2023 18:00

BRATISLAVA – Slovenskej ekonomike sa blýska na lepšie časy. Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v slovenskom hospodárstve v 1. štvrťroku tohto roka dosiahla 1327 eur, medziročne sa tak zvýšila o 9,5 % alebo 115 eur. Napriek tomu však rast platov nestačil pokryť vysokú infláciu a reálne tak medziročne klesli o 4,9 %. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. viac »


Vykurovacia sezóna sa skončila úsporou 10 % tepla oproti minulým rokom

Šetriť na energiách sa
Foto

05.06.2023 16:55

BRATISLAVA – Uplynulá vykurovacia sezóna trvala v priemere 243 dní, čo je v porovnaní s predchádzajúcou sezónou v priemere o 19 dní dlhšie. Priemerná teplota vo vykurovacom období bola však asi o 0,4 stupňa Celzia vyššia ako vlani. Spotreba tepla klesla oproti predchádzajúcim vykurovacím obdobiam približne o 10 %, uviedol v pondelok generálny riaditeľ... viac »


Podľa analýzy v máji zbankrotovalo až 1025 občanov Slovenska

Podľa analýzy v máji
Foto

05.06.2023 16:50

BRATISLAVA - V máji 2023 zbankrotovalo 1025 občanov Slovenska, čo predstavuje medziročný nárast 9,63 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď v apríli zbankrotovalo 796 dlžníkov, ich v máji bolo o 28,77 percenta viac. Informovala o tom na základe vlastnej analýzy spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau, ktorá spravuje úverové registre bankových... viac »


Reálne mzdy klesajú podľa analytikov pomalšie, ich výhľad sa zlepšuje

Reálne mzdy klesajú podľa

05.06.2023 13:56

BRATISLAVA - Pokles reálnych miezd na Slovensku v 1. štvrťroku tohto roka v súlade s očakávaniami pokračoval, spomalil však na necelých 5 %. S postupne klesajúcou infláciou sa ich výhľad zlepšuje a ešte v priebehu tohto roka by mohli opäť rásť, predpokladajú ekonomickí analytici. viac »


Povinnosť skladovať plyn na Slovensku by podľa dodávateľov zvýšila jeho cenu

Povinnosť skladovať plyn na

05.06.2023 11:11

BRATISLAVA – Pokiaľ Národná rada (NR) SR na nadchádzajúcej schôdzi schváli novelu zákona o energetike, ktorá prikazuje dodávateľom skladovať časť plynu na území Slovenska, zvýši to jeho cenu. V pondelok na to upozornilo Združenie dodávateľov energií (ZDE). Návrh poslanca Karola Galeka (SaS) parlament v máji posunul do druhého čítania. viac »


Najčítanejšie články