LONDÝN - Mikroplasty sa stali neviditeľnými, no nebezpečnými spolupútnikmi v našom každodennom živote. Tieto malé častice sa nachádzajú v mnohých predmetoch, od obalov potravín po kozmetiku a čoraz viac prenikajú aj do našej stravy. Na tento alarmujúci problém sa zamerali odborníci z BusinessWaste.co.uk a využili umelú inteligenciu na vytvorenie ilustrácií, ktoré zobrazujú, ako by mohli vyzerať ľudia dlhodobo vystavení týmto škodlivým látkam.
Výsledky ich práce vykresľujú pochmúrny obraz našej budúcnosti od nárastu hmotnosti a rednutia vlasov až po vyrážky podobné ekzémom a silnú únavu. „Hoci je väčšina výskumov účinkov mikroplastov na človeka v počiatočnom štádiu, je jasné, že existuje mnoho znepokojujúcich signálov, ako by nás toto znečistenie mohlo ovplyvniť,“ hovorí odborník na plastový odpad Mark Hall zo spoločnosti BusinessWaste.co.uk. „Snímky, ktoré sme vytvorili, vychádzajú zo zistení týchto štúdií a ukazujú alarmujúce výsledky. Dúfame však, že prinútia ľudí, aby si sadli a venovali pozornosť väčšiemu problému.“ Autori projektu najskôr analyzovali štúdie o účinkoch nízkeho, stredného a vysokého vystavenia sa mikroplastom.
Nízke vystavenie mikroplastom
Nízka expozícia mikroplastom zahŕňa vystavenie sa týmto časticiam cez jedlo, nápoje a všeobecné prostredie. Na tejto úrovni by podľa ilustrácie bola väčšina príznakov vnútorná. Mierne zmeny na pokožke sa prejavujú ako suchosť, začervenanie a podráždenie spôsobené interakciou mikroplastov s endokrinnými disruptormi. Ľudia môžu pociťovať niektoré zmeny v tráviacom trakte, vrátane nadúvania, bolesti žalúdka a nepravidelného trávenia.
Stredné vystavenie mikroplastom
Ak pravidelne konzumujete spracované potraviny, morské plody alebo často používate syntetické látky, pravdepodobne ide o stredné vystavenie sa mikroplastom. Táto úroveň sa môže prejavovať zvýšenými prejavmi podráždenia pokožky, spolu so známkami predčasného starnutia, ako sú jemné vrásky a linky. Oči môžu byť červené a podráždené, môžete tiež pociťovať mierne problémy s dýchaním, ako kašeľ a dýchavičnosť, spôsobené mikroplastami zo vzduchu. Medzitým sa v organizme uvoľňujú chemikálie, ktoré môžu narušiť hormonálnu hladinu, čo vedie k výkyvom hmotnosti a tráviacim ťažkostiam. Nakoniec môže nastať pretrvávajúca únava a problémy s mozgom.
Vysoké vystavenie mikroplastom
Pri vysokej úrovni sú ľudia dlhodobo vystavení mikroplastom. „Môže to byť prostredníctvom ich pracovného prostredia, z nekvalitnej pitnej vody a opakovaného používania syntetických látok v domácnosti a oblečení,“ vysvetlili odborníci. Medzi kožné problémy v tomto prípade patria chronický zápal kože, vyrážky alebo stavy podobné ekzému, zatiaľ čo modrastý alebo fialový odtieň pokožky je výsledkom zníženej funkcie pľúc. Mikroplasty v mozgu môžu viesť k pomalším reflexom, problémom s pamäťou, mentálnemu zmätku, ako aj k potenciálnemu traseniu rúk. Ďalšie nepríjemné vedľajšie účinky zahŕňajú nevysvetliteľný úbytok alebo prírastok hmotnosti, rednutie vlasov a zmenu farby pokožky.
Ako znížiť vystavenie mikroplastom
Našťastie existuje niekoľko jednoduchých zmien, ktoré môžete urobiť, aby ste sa vyhli nadmernému príjmu týchto nepríjemných častíc. Odborníčka na mikroplasty Dana Zhaxylyková z Nazarbayev University nedávno zverejnila na Instagrame video, v ktorom podrobne opisuje tieto zmeny. „Mikroplasty sú všade a nedávno boli nájdené v každom orgáne testovaných ľudí. Veľa z nich pochádza z každodenných predmetov, ktoré používame, ako sú plastové fľaše na vodu alebo 'papierové' poháre,“ uvádza a odporúča používať len sklenené alebo kovové fľaše na vodu. Okrem toho by ste nikdy nemali zohrievať jedlo v plastových nádobách v mikrovlnnej rúre. Povedala tiež, že by ste mali používať iba drevené kuchynské dosky, vyhnúť sa plastovým príborom, „papierovým“ pohárom a tanierom a radšej si vybrať sypaný čaj namiesto čajových vrecúšok. Nakoniec Zhaxylyková odporúča kupovať produkty s minimálnym alebo so žiadnym plastovým obalom a nosiť si do obchodu vlastné tašky.