Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

Vedec v roku 1948 šokoval svojou PREDPOVEĎOU: Nikto to nečakal, no začína sa napĺňať!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
15.05.2021 09:56

VANCOUVER - Veľký sen Elona Muska o kolonizovaní Marsu ľuďmi je známy širokej verejnosti. Zaujímavosťou však je, že istý nemecký vedec tento scenár predpovedal už v 40. rokoch minulého storočia. Dokonca vo svojom rukopise napísal, že vodcom tejto výpravy má byť muž menom Elon.


Na sociálne siete sa nedávno dostal rukopis knihy s názvom The Mars Project. Ľudia si takmer okamžite všimli spojenie medzi hlavnou postavou a miliardárom Elonom Muskom, ktorého snom je umožniť ľudstvu cestovanie na Mars. Kniha, ktorú napísal nemecký vedec Wernher von Braun v roku 1948, je v podstate technickou špecifikáciou mechaniky života a spoločnosti na Marse a vysvetľuje, ako by to tam mohlo fungovať.

V jednom odseku, ktorý sa zaoberá tým, ako bude vyzerať panovanie na planéte, von Braun predpovedá, že vodcom bude istý Elon. "Marťanskú vládu riadilo desať mužov, ktorých vodca bol volený na päť rokov vo všeobecných voľbách a volal sa Elon. Dve komory parlamentu schválili zákony, ktoré má spravovať Elon a jeho kabinet," píše sa v knihe. Keďže von Braun bol nábožensky založený, predpokladá sa, že výraz Elon pochádza z hebrejského slova znamenajúceho "dub", ktoré pravdepodobne odkazuje na vodcu ako robustného jedinca. 

Elon Musk
Zdroj: SITA/AP

Kniha The Mars Project bola pôvodne koncipovaná ako príloha vedecko-fantastického románu Marsprojekt, ktorý napísal von Braun v roku 1948. Snažil sa vytvoriť základ prednášky, ktorú predniesol na prvom sympóziu o kozmických letoch v New Yorku o tri roky neskôr. Nasledujúci rok bola príloha vydaná osobitne v Nemecku a v roku 1953 vyšla aj v angličtine. Aj keď ide pravdepodobne o súhru náhod, Elon Musk skutočne tvrdo pracuje na svojom prvenstve v kolonizácii Marsu. Minulý týždeň SpaceX konečne prvýkrát úspešne pristál s verziou svojej rakety Starship. Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode sa skončili výbuchom.


Galéria

Ilustračné foto Elon Musk

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články