Sobota, 12. jún 2021. Meniny má Zlatko, zajtra Anton.

Šokujúce odhalenie: Bezos, Musk aj Soros! Americkí superboháči neplatia takmer žiadne dane

Elon Musk a Jeff Bezos neplatili takmer žiadne dane z príjmu.
Elon Musk a Jeff Bezos neplatili takmer žiadne dane z príjmu.
Zdroj: Christophe Gateau/dpa via AP, AP Photo/John Locher
09.06.2021 22:43

WASHINGTON - Zakladateľ americkej internetovej spoločnosti Amazon Jeff Bezos, šéf automobilky Tesla Elon Musk aj niektorí ďalší z najbohatších ľudí v Spojených štátoch majú za posledných 20 rokov na konte aspoň jeden rok, za ktorý neodviedli ani cent na federálnych daniach z príjmu.


Uviedla to investigatívna skupina ProPublica, ktorá sa dostala k rozsiahlemu súboru dát amerického finančného úradu IRS o priznaniach tisícov najbohatších Američanov. Záznamy podľa nej ukazujú, že títo ľudia môžu úplne legálne každoročne odvádzať sumy predstavujúce len nepatrný zlomok svojich ziskov.

Šokujúce priznanie Elona Muska: Často zverejňujem čudné veci, trpím totiž Aspergerovým syndrómom

ProPublica uvádza, že získala doteraz nikde nezverejnené informácie o daňových záznamoch pokrývajúcich obdobie trvajúce dlhšie ako 15 rokov. Dáta podľa nej poskytujú bezprecedentný pohľad do finančného života amerických podnikateľských titanov vrátane zakladateľa softvérovej spoločnosti Microsoft Billa Gatesa, šéfa internetového podniku Facebook Marka Zuckerberga alebo investora Warrena Buffetta.

"V súčte tieto informácie rozmetávajú základný mýtus amerického daňového systému - že všetci prispievajú spravodlivým dielom a že najbohatší Američania platia najviac," uvádza ProPublica. "Záznamy IRS ukazujú, že tí najbohatší môžu, a to úplne legálne, platiť dane z príjmu, ktoré zodpovedajú len malému zlomku zo stoviek miliónov, ak nie miliárd, o ktoré ich majetky každý rok narastú," pokračuje článok.

Medzi tými, kto podľa webu za niektoré z posledných rokov neodviedli žiadne dane z príjmu, sú okrem Bezosa a Muska tiež podnikateľ a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg a finančník George Soros. Zakladateľ Amazonu podľa zistení organizácie ProPublica federálnej vláde nič neodviedol v rokoch 2007 a 2011, zatiaľ čo Soros zaznamenal rovnaký výsledok dokonca tri roky za sebou.

George Soros
Zdroj: SITA/AP/Francois Mori

V snahe dopátrať sa ich "skutočnej miery zdanenia" reportéri porovnali sumy, ktoré odviedlo 25 najbohatších Američanov s tým, o koľko sa podľa časopisu Forbes za rovnaké obdobie zvýšila hodnota ich majetku. Za roky 2014 až 2018 dosiahol nárast sumy 401 miliárd dolárov, pričom celkové odvody za uvedených päť rokov predstavovali 13,6 miliardy USD, teda asi 3,4 percenta. Americká domácnosť s ročným príjmom na strednej hodnote 70-tisíc dolárov medzitým platí 14-percentnú daň z príjmu.


Galéria

Elon Musk a Jeff George Soros

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články