Pondelok29. apríl 2024, meniny má Leo, Lea, zajtra Anastázia

Tento zákrok podľa vedcov ovplyvňuje evolúciu: Kedysi by sme zomierali, dnes je všetko inak

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

VIEDEŇ - Pravidelné vykonávanie pôrodov cisárskym rezom má podľa vedcov vplyv na ľudskú evolúciu. Väčší počet matiek teraz kvôli úzkej panve potrebuje operáciu, aby mohli porodiť, zistila nová štúdia. Vedci podľa nej odhadujú, že sa počet prípadov, keď sa dieťa nedokáže pretiahnuť pôrodnými cestami, zvýšil z 30 na každých 1000 pôrodov v 60. rokoch na súčasných 36 na každých 1000 pôrodov. Historicky by sa tieto gény úzkeho panvového hrdla z matky na dieťa nepreniesli, pretože by obaja zomreli pri pôrode.

Ženy sú počas ovulácie schopné neskutočnej veci: Ostatné sokyne si musia dávať pozor!

Rakúski vedci, ktorí štúdiu urobili, odhadujú, že tento trend bude pokračovať, avšak nie do tej miery, že by nechirurgické pôrody úplne vymizli. Podľa doktora Philippa Mitteröckera z odboru teoretickej biológie Viedenskej univerzity ide o jednu z nezodpovedaných otázok v oblasti pochopenia ľudskej evolúcie.

"Prečo je počet problémov pri pôrode, a predovšetkým toho, čomu hovoríme fytopelvický nepomer - teda v podstate to, že dieťa neprejde pôrodnými cestami matky - taký vysoký?" pýta sa Mitteröcker. "Bez moderných lekárskych zásahov boli podobné problémy často smrteľné, a to je z hľadiska evolučnej perspektívy spôsob selekcie. Ženy s veľmi úzkou panvou by pred 100 rokmi neprežili pôrod. Teraz prežijú a odovzdajú svoje gény úzkej panvy svojim dcéram," dodal.

Evoluční antropológovia si dlho kladú otázku, prečo sa v priebehu rokov ľudská panva nerozšírila. Hlava ľudského bábätka je veľká v porovnaní s ostatnými primátmi, čo znamená, že zvieratá, akými sú napríklad šimpanzy, môžu porodiť relatívne ľahko.

Tento zákrok podľa vedcov
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Vedci navrhli matematický model s využitím údajov od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a ďalších veľkých štúdií o pôrodnosti. A objavili v nich protichodné evolučné sily. Jednou z nich je trend väčších novorodencov, ktorí sú zdravší. Avšak ak budú novorodenci príliš veľkí, potom pri pôrode uviaznu v pôrodných cestách, čo by historicky malo katastrofálne následky pre matku i dieťa - a ich gény by ďalej nepokračovali.

"Jedna strana tejto selektívnej sily - trend menších novorodencov, ktorým nehrozí, že uviaznu v pôrodných cestách - vďaka cisárskym rezom vymizol," uviedol Mitteröcker. "Naším cieľom nie je kritizovať lekárske zákroky," citoval ho spravodajský server BBC. "Len chceme upozorniť na to, že majú vplyv na evolúciu ľudí," dodal Mitteröcker.

Tento zákrok podľa vedcov
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Podľa odhadov vedcov predstavoval celosvetový počet prípadov, keď dieťa bolo príliš veľké na to, aby prešlo pôrodnými cestami, asi tri percentá. To je tých spomínaných 30 na každých 1000 pôrodov. Počas posledných 50 až 60 rokov sa tento pomer zvýšil na 3,3 až 3,6 percenta. Akokoľvek sa môže tento nárast zdať malý, v pomere k pôvodnému počtu ide o desať až dvadsaťpercentný nárast, o ktorý sa zaslúžil evolučný efekt.

"Otázkou teraz je, čo sa stane v budúcnosti," dodal Mitteröcker. "Ja očakávam, že tento evolučný trend bude pokračovať, ale len pomaly. Existujú určité hranice, takže si nemyslím, že by sa jedného dňa väčšina detí rodila cisárskym rezom."

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu