Streda24. apríl 2024, meniny má Juraj, zajtra Marek, Marko, Markus

Vedci vyvinuli umelú maternicu: Môže zachrániť tisíce predčasne narodených bábätiek

Vývoj ľudského plodu Zobraziť galériu (2)
Vývoj ľudského plodu (Zdroj: profimedia.sk)

WASHINGTON - Vedci v Spojených štátoch vyvinuli mimotelové podporné zariadenie, ktoré svojou funkciou nahrádza maternicu a placentu, čo by mohlo výrazne zvýšiť šancu na prežitie detí narodených dlho pred termínom. Nádej na zlepšenie starostlivosti o predčasne narodené deti dávajú predklinické testy na jahniatku, uviedla agentúra Reuters.

Tento zákrok podľa vedcov ovplyvňuje evolúciu: Kedysi by sme zomierali, dnes je všetko inak

V umelom vaku naplnenom plodovou vodou odborníci dokázali vytvoriť podmienky podobné v maternici a placente. Prototyp zariadenia vyskúšali na šiestich jahňatách, ktorých prirodzený vývoj v materskom lone bol prerušený v čase, ktorý zodpovedá 23. či 24. týždňu ľudského plodu, teda koncu piateho mesiaca tehotenstva.

Počiatok šiesteho mesiaca je všeobecne považovaný za hranicu prežitia. Nedonosený novorodenec v období po 23. týždni váži okolo 500 gramov a jeho pľúca nie sú schopné spracovávať vzduch.

Napríklad v USA sa predčasne v rozmedzí 23. až 26. týždňa tehotenstva narodí ročne 30-tisíc detí, nádej na ich prežitie je mimoriadne nízka, zomrie ich až 70 percent. Mnoho z tých, ktorí extrémne skoré narodenie prežijú, sa potom následne potýka s celoživotnými zdravotnými problémami.

Vedci vyvinuli umelú maternicu:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: YouTube/GeoBeats News)

S pomocou umelého vaku a v laboratóriu pripravenej plodovej vody však boli vedci schopní pokračovať vo vývoji plodov jahniat. Takéto prostredie navyše bolo takmer sterilné. Vývoj pľúc plodov jahniat je podľa fyziológa Marcusa Daveyho, ktorý sa na testoch podieľal, veľmi podobný tomu ľudskému.

"Pľúca plodu sú uspôsobené k činnosti v kvapaline. Takéto prostredie sme vytvorili, čím sme umožnili, aby sa pľúca aj ďalšie orgány mohli vyvíjať," vysvetlil Davey s tým, že súčasne bola umožnená aj výživa a rast plodu.

Vedúci tímu vedcov Alan Flake povedal, že cieľom práce je vyvinúť mimotelový podporný systém, do ktorého môžu byť na niekoľko týždňov kľúčových pre prežitie umiestnené deti narodené extrémne predčasne. Po dosiahnutí 28. týždňa prekonáva totiž plod jeden z medzníkov svojho vývoja, takzvanú hranicu životaschopnosti, kedy je schopný prežiť mimo maternice.

Hoci vývoj podporného systému môže trvať aj desať rokov, Flake verí, že dovtedy budú mať lekári k dispozícii zariadenie s plodovou vodou, ktoré dramaticky zvýši šance na prežitie nedonosených detí. V súčasnosti sú predčasne narodené deti umiestňované do inkubátorov s umelou pľúcnou ventiláciou.

Viac o téme: PlotBábätkoMaternicaPlacenta
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu