Piatok, 25. jún 2021. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

KORONAVÍRUS Problémy s cestovaním: Táto krajina cudzie očkovanie neuzná, strach z podvodu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
12.05.2021 18:52

PRAHA - Výhody pre osoby zaočkované proti koronavírusu platia nateraz v Českej republike len pre tých, ktorí vakcínu a potvrdenie o jej podaní dostali v ČR. Tamojší rezort zdravotníctva to zdôvodňuje obavami z falšovania dokumentov a nemožnosťou skontrolovať certifikáty vydané v zahraničí, informoval v stredu server Novinky.cz.


Nemecký minister vnútra sa nakazil KORONAVÍRUSOM: Je zaočkovaný touto vakcínou

Ako príklad uvádzajú prípad nemeckého občana s prechodným bydliskom v ČR, ktorý sa dal zaočkovať vo vlasti a Česko jeho očkovací preukaz neuznáva. On to pritom považuje za diskrimináciu. Opatrenie českého ministerstva zdravotníctva o zrušení povinnosti negatívneho testu pre očkované osoby cestujúce do ČR zo štátov so stredným a vysokým rizikom nákazy, ktoré nadobudlo účinnosť 4. mája, sa totiž nevzťahuje na ľudí zaočkovaných mimo územia ČR. Tieto problémy sa týkajú i občanov ČR, ktorí sa pre počiatočný nedostatok vakcín nechali zaočkovať v zahraničí.

Redakcia portálu Novinky.cz sa v tejto súvislosti obrátila na ministerstvo zdravotníctva s otázkou, ako chce v tejto veci postupovať. Hovorkyňa rezortu Jana Schillerová uviedla, že situáciu má vyriešiť až európsky covidový pas, ktorý bude spoločný pre všetky členské štáty EÚ. "Technické a metodické riešenie tejto situácie sa práve pripravuje," priblížila.

Certifikát uchovávajúci údaje o očkovaní, testovaní či prekonaní choroby COVID-19, o ktorom aktuálne rokujú členské štáty s Európskym parlamentom, má uľahčiť cestovanie v rámci eurobloku. Jedným z problematických bodov je otázka, či sa bude uznávať i vakcinácia látkami, ktoré v EÚ zatiaľ schválené neboli. Český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek minulý štvrtok po rokovaní s rakúskym rezortným kolegom Alexanderom Schallenbergom povedal, že dokončenie celoeurópskeho riešenia smeruje k 1. júlu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články