Piatok, 25. jún 2021. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

KORONAVÍRUS Nová štúdia šokuje! Ako dlho máme v tele protilátky? Výsledok vás zaručene prekvapí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Jens Büttner/dpa-Zentralbild/dpa,dpa-Bildfunk
12.05.2021 09:05

RÍM - Protilátky na koronavírus zostali v krvi pacientov s ochorením COVID-19 najmenej osem mesiacov po nakazení, oznámili v utorok talianski vedci. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.


Gigantická vlna infekcie po KORONAVÍRUSE: Vedci majú obavy! Varovanie pred týmto ochorením

Protilátky sa v krvi nachádzali "bez ohľadu na vážnosť ochorenia, vek pacientov alebo prítomnosť iných chorôb", uvádza sa vo vyhlásení nemocnice San Raffaele v Miláne. Výskumníci, spolupracujúci s talianskym štátnym zdravotníckym ústavom ISS, skúmali 162 pacientov s príznakovou nákazou koronavírusom, ktorí prišli na pohotovosť počas prvej vlny pandémie vlani v Taliansku.

VIDEO Slováci opísali svoju skúsenosť s takzvaným dlhodobým covidom

Vzorky krvi im odobrali v marci a apríli a tým, čo prežili, znova koncom novembra. Zomrelo približne 29 pacientov. "Prítomnosť neutralizujúcich protilátok, ktoré časom ubúdajú, bola veľmi trvácna - osem mesiacov po stanovení diagnózy sme zistili iba troch pacientov, u ktorých sa už neukázala pozitivita na test (na protilátky)," písalo sa vo vyhlásení vedcov vydanom spoločne s ISS.

Štúdia zverejnená vo vedeckom časopise Nature Communications takisto zdôraznila dôležitosť rozvinutia protilátok pri vyliečení sa z koronavírusu. "Tým ľuďom, ktorým sa nevytvoria protilátky do 15 dní od nakazenia, viac hrozí, že sa u nich rozvinie vážny priebeh ochorenia COVID-19," dodali vedci vo vyhlásení. Dve tretiny skúmaných pacientov tvorili muži a priemerný vek bol 63 rokov. Približne 57 percent z nich malo aj pridružené ochorenie, predovšetkým vysoký tlak a cukrovku.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: MZ SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články