Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Správanie ľudstva je neúnosné: Sme asi posledná generácia, ktorá môže zvrátiť katastrofu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: youtube/national geographic)

LONDÝN - Mimovládna organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vo svojej najnovšej správe Živá planéta, vydanej v utorok v Londýne, upozorňuje, že populácia stavovcov na Zemi klesla v rozmedzí rokov 1974-2014 o takmer dve tretiny. Správa súčasne varuje, že pôdy sú vyčerpané a rozloha lesov sa zmenšuje. Strata biodiverzity bude mať ďalekosiahle dôsledky pre život človeka a pre ekonomiku, píše sa v texte.

WWF so znepokojením konštatuje, že svetoví lídri buď nemajú dostatok povedomia o masívnom zániku druhov, alebo mu nevenujú dostatočnú pozornosť. WWF preto apeluje, že treba povzbudiť štátnikov i neštátnikov, aby pristúpili k zmenám (...), aby "tí, ktorí rozhodujú, pochopili, že status quo už nie je udržateľný". WWF sa vo svojej správe obracia aj na "veľkých hráčov" v ekonomike. Pripomína, že služby a produkty poskytované prírodou zdarma predstavujú ročne 125.000 miliárd dolárov, čo je 1,5-násobok HDP celej planéty. Upozorňuje, že ak by firmy alebo štáty mali za "servis" poskytovaný prírodou platiť, nemali by na to prostriedky. WWF - bez ohľadu na morálne alebo duchovné aspekty - trvá na tom, že súčasné správanie sa ľudstva je neúnosné.

WWF vysvetľuje, že ničením biodiverzity ľudstvo neprichádza len o tigre či pandy, ale aj o pitnú vodu, potraviny, či lieky. Na ilustráciu WWF dodáva, že pokiaľ ide o lieky, 70 percent molekúl liečiv vyvinutých za posledných 40 rokov pochádza z prírodnej bázy. Čo sa týka potravín, 70 percent kultúr využívaných vo výžive človeka potrebuje opeľovače: hmyz či vtáky. Tieto živočíchy podľa jednej zo štúdií vydaných v roku 2016 poskytujú ľudstvu služby za najmenej 235 miliárd dolárov ročne, pripomína WWF. Vo svojej správe WWF tiež tvrdí, že príroda "v dobrej kondícii" by ľudstvu mohla pomôcť čeliť klimatickej zmene. 

WWF napríklad vysvetlil, že mangrovníkové porasty chránia močaristé pôdy, ktoré by inak boli zničené eróziou pobrežia. Koraly zasa ochraňujú ostrovy, ktoré sú často vystavené búrkam. Pôda ponechané ladom a bohatá na život absorbuje vodu pri nadmerných zrážkach lepšie ako makadam, konštatuje WWF. Dodáva, že pri zachovaní biodiverzity by aj faktúra za odstraňovanie prírodných katastrof mohla byť nižšia. Spomínané zníženie populácie stavovcov sa najviac týka trópov v Južnej a Strednej Amerike, pričom jeho hlavnou príčinou je nadmerné využívanie pôdy a intenzívne poľnohospodárstvo.   

WWF pripomína, že nie je možné zabezpečiť zdravú, šťastnú a prosperujúcu budúcnosť pre obyvateľov planéty, ak jej podnebie bude  destabilizované, rieky vyschnuté, moria vylovené, krajina zničená a lesy zdecimované. "Nemôže existovať život na planéte, ktorá sa úplne zbaví biodiverzity - ekosystému, od ktorého každý z nás závisí". "Možno sme posledná (generácia), ktorá môže podniknúť kroky na zvrátenie tohto trendu", varuje správa. 

"Od tejto chvíle do roku 2020 nastáva rozhodujúci moment v dejinách" ľudstva, píše sa v správe generálneho riaditeľa WWF Marca Lambertiniho. V roku 2020 budú totiž štáty sveta vyzvané, aby posilnili svoje záväzky na zníženie produkcie skleníkových plynov a súhlasili s opatreniami na ochranu prírody. Stane sa tak na konferencii v Pekingu, pričom cieľom je dosiahnuť v roku 2030 "nulové straty (v oblasti) biodiverzity". 

"Musíme urýchlene prejsť k spoločnosti neutrálnej z hľadiska emisií CO2 a zvrátiť škody spôsobené prírode - napr. prostredníctvom "zelených peňazí a energií či využívaním iných spôsobov poľnohospodársko-potravinárskej produkcie (...), napísal vo svojej správe Lambertini. "Málokto mal možnosť zúčastniť sa na skutočných historických premenách, toto je naša šanca," dodal. Podľa neho by mal svet "prijať novú globálnu dohodu o prírode a ľuďoch". Šlo by podľa Lambertinho o podobnú dohodu, aká bola schválená v roku 2015 v Paríži a ktorá sa týkala klímy.

Drancovaním Zeme ohrozujú ľudia už i svoju vlastnú existenciu

Za posledných 50 rokov sa populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov na Zemi znížili v globálnom meradle až o 60 percent. Konštatuje to v najnovšej v utorok zverejnenej Správe o stave planéty - Living Planet Report 2018 organizácia WWF (Svetový fond na ochranu prírody). Správu zverejňuje WWF každé dva roky. Najväčší pokles zaznamenali experti za posledných 50 rokov pri sladkovodných živočíchoch (83 percent) a živočíchoch z tropických pralesov (89 percent). Dôvodom ohrozenia biodiverzity je najmä poľnohospodárstvo, ubúdanie a degradácia prirodzeného prostredia živočíchov, najmä lesov, pralesov či mokradí a nadmerné využívanie prírodných zdrojov.

Autori správy varujú, že ľudia svojou činnosťou ohrozujú už i vlastnú existenciu. "Náš každodenný život závisí od zdravia planéty. Na planéte s narušenou klímou, zničenou krajinou, prázdnymi oceánmi, riekami a lesmi ľudí nečaká budúcnosť naplnená šťastím, zdravím a prosperitou," uviedol generálny riaditeľ WWF International Marco Lambertini. Správa WWF upozorňuje, že plocha územia, ktorá ostáva nedotknutá človekom, sa má do roku 2050 znížiť na desať percent. Príčinou je najmä poľnohospodárstvo, rastlinná i živočíšna výroba. Svet podľa WWF Living Planet Report 2018 stratil medzi rokmi 1990-2015 až 129 miliónov hektárov lesa, čo je rozloha Severnej Ameriky.

WWF vyzýva preto jednotlivcov, firmy a svetových lídrov, aby sa k situácia postavili s patričnou vážnosťou a reflektovali ju i v strategických dokumentoch, ako napríklad dohoda o zmene klímy či Dohovor OSN o biologickej diverzite. "Sme prvou generáciou, ktorá má vďaka vedcom a odborníkom jasný obraz o význame prírody pre ľudstvo a našom vplyve na životné prostredie. A môžeme byť poslednou generáciou, ktorá má šancu zmeniť hrozivý vývoj," vyzvala v tejto súvislosti riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Pripomenula že celosvetové údaje o ubúdaní živočíchov potvrdzuje i situácia na Slovensku. Podľa Národnej stratégie ochrany biodiverzity je u nás ohrozených až 70 percent druhov rýb, všetky druhy obojživelníkov, takmer 92 percent druhov plazov, 46 percent hniezdiacich druhov vtákov a 69 percent druhov cicavcov. "Hlavnou príčinou je ťažba dreva, ktorá neustále narastá. Ročne sa u nás vyťaží asi 9,5 milióna kubických metrov dreva, pričom za posledné dve dekády sa objem zdvojnásobil,” upozornila Plassmann.

Zvýraznila aj fakt, že v dôsledku nedostatku financií klesá počet programov na záchranu ohrozených druhov. Nepriaznivý stav sa týka aj stavu vodných tokov na Slovensku. V dobrom stave nie je takmer polovica z nich. V Európe je to 60 percent, na čo reaguje aj aktuálna  kampaň na ochranu vôd, do ktorej sa okrem WWF pripojili stovky ďalších organizácií.

Viac o téme: LondýnSvetový fond na ochranu prírody
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu