Spochybňovanie členstva v NATO je problém, zhodujú sa Cséfalvayová a Klus | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Spochybňovanie členstva v NATO je problém, zhodujú sa Cséfalvayová a Klus

Katarína Cséfalvayová
Katarína Cséfalvayová
Zdroj: SITA/Marko Erd
30.03.2019 07:35

BRATISLAVA - Je znepokojujúce, že princípy členstva v NATO, spolupráca so spojencami a hodnotové ukotvenie Slovenska na Západe sú zo strany politikov stále viac spochybňované. Pri príležitosti piatkového (29. 3.) 15. výročia vstupu Slovenska do NATO to vyhlásila predsedníčka Zahraničného výboru Národnej rady SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).


Podobný názor vyjadril aj opozičný poslanec Martin Klus (SaS). "Každý kto dnes spochybňuje naše členstvo v NATO, ale aj naše spojenecké úlohy a záväzky, nás vedome či nevedome vystavuje riziku, že sa tragické chvíle, kedy po našich uliciach pred polstoročím jazdili invázne tanky, môžu kedykoľvek zopakovať," povedal.

Martin Klus
Martin Klus
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Obaja poslanci sú presvedčení, že mať garantovanú bezpečnosť a stabilitu je pre Slovensko kľúčové. Klus poukazuje na "smutnú históriu" Moldavska, Gruzínska či Ukrajiny, ktoré nie sú členmi NATO. Cséfalvayová zasa varuje pred zhoršujúcim sa bezpečnostným prostredím na európskom kontinente. "To si vyžaduje úzku medzinárodnú spoluprácu pri hľadaní riešení v záujme udržania stability a mieru," myslí si koaličná poslankyňa.


Čítajte aj: Gajdoš: Postupne sme sa stali skutočne dôveryhodným členom NATO


Cséfalvayová vyzýva koalíciu

Podľa Cséfalvayovej je preto stále žiaducejšie, aby bola na rokovanie NR SR čím skôr predložená nová Bezpečnostná stratégia v znení schválenom vládou SR. "Zároveň očakávam, že predseda vlády a ďalší zodpovední politici urobia všetko preto, aby sa plánovaná investícia spojencov do rekonštrukcie našich letísk uskutočnila," konštatovala poslankyňa s tým, že koalíciu v minulosti podporila najmä preto, že sa vláda zaviazala podporovať rozvoj transatlantických vzťahov ako základného piliera zaručenia bezpečnosti SR.

Spochybňovanie členstva v NATO
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Výročie vstupu Slovenska do NATO si v piatok pripomenuli viacerí slovenskí politici, vrátane prezidenta Andreja Kisku a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Pred Prezidentským palácom bola vztýčená vlajka NATO, na Ministerstve obrany SR sa pri tejto príležitosti konal slávnostný nástup Ozbrojených síl SR. 


Galéria

Katarína Cséfalvayová Martin Klus

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články