Gajdoš: Postupne sme sa stali skutočne dôveryhodným členom NATO | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Gajdoš: Postupne sme sa stali skutočne dôveryhodným členom NATO

Peter Gajdoš
Peter Gajdoš
Zdroj: TASR - Martin Baumann
29.03.2019 13:35

BRATISLAVA - Záväzky v rámci NATO si Ozbrojené sily (OS) SR plnia a budú plniť serióznym spôsobom. Pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenska do NATO to povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Urobil tak počas slávnostného nástupu Ozbrojených síl (OS) SR v priestoroch Ministerstva obrany (MO) SR.


"Bolo to možno dlhé obdobie mnohých reorganizácií a úloh, ktoré sme v hodnote záväzkov, cieľov, síl dodržali a som presvedčený o tom, že ich aj serióznym spôsobom plníme a budeme plniť. Ale neplníme ich iba v prospech Severoatlantickej aliancie, ale v každom prípade aj na zabezpečenie obrany SR a bezpečnosti občanov," ozrejmil minister vzhľadom na uplynulé 15-ročné obdobie.

Gajdoš: Postupne sme sa
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Zdôraznil, že bez zodpovedného plnenia úloh v rámci obrany krajiny by nemohlo byť Slovensko akceptovateľným a dôveryhodným členom Severoatlantickej aliancie. "Z môjho pohľadu OS SR už 15 rokov prispievajú k spoločnému úsiliu aliancie o kolektívnu bezpečnosť. Profesionalita slovenských vojakov sa ukázala vo všetkých spoločných operáciách NATO a samozrejme aj na všetkých spoločných cvičeniach," tvrdí náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko. Velenie armády podľa jeho slov vyvíja maximálne úsilie na plnenie všetkých záväzkov.

Gajdoš: Postupne sme sa
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Zmeko ozrejmil, že v rámci operácií NATO v uplynulých 15 rokoch Slovensko otočilo v rotáciách zhruba osem a pol tisíca vojakov. Zdôraznil však, že presné štatistiky sú zložité aj vzhľadom na to, že niektorí príslušníci nasadzovaní v stálych štruktúrach sú následne nasadení aj do jednotlivých operácií.

Gajdoš: Postupne sme sa
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Šéf rezortu doplnil, že proces plnenia záväzkov voči aliancii je postupný. "Postupne sme sa stali skutočne dôveryhodným, adekvátnym, kompatibilným, interoperabilným členom," zdôraznil. Na otázky ohľadom dohody o obrannej spolupráci s USA odpovedal, že o tom bude rokovať koaličná rada.

Gajdoš: Postupne sme sa
Zdroj: TASR - Dano Veselský


Galéria

Peter Gajdoš

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články