Oslava 70. výročia vzniku NATO vo Washingtone: Vystúpil aj šéf slovenskej diplomacie Lajčák | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Oslava 70. výročia vzniku NATO vo Washingtone: Vystúpil aj šéf slovenskej diplomacie Lajčák

Generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg a šéf americkej diplomacie Mike Pompeo rečnia na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO
Generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg a šéf americkej diplomacie Mike Pompeo rečnia na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO
Zdroj: TASR/AP/Pablo Martinez Monsivais
04.04.2019 12:05

WASHINGTON - Severoatlantická aliancia vznikla v dôsledku vývoja v Európe po druhej svetovej vojne. Vyhlásil to v stredu vo Washingtone minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý tam vystúpil ako jeden z hlavných rečníkov na konferencii s názvom "70 rokov NATO: Pripomínanie minulosti. Príprava na budúcnosť". Informoval o tom tlačový odbor MZVaEZ.


Minister Lajčák na podujatí, ktoré zorganizoval nezávislý inštitút Centrum pre analýzu európskej politiky (CEPA) so sídlom vo Washingtone, citoval bývalého amerického prezidenta Harryho Trumana, podľa ktorého by prípadná existencia Aliancie ešte pred rokom 1914 mohla znamenať predídenie dvom svetovým vojnám, ktoré svet zažil v 20. storočí. 


Čítajte aj: Kiska: Slovensko je bezpečné aj vďaka NATO, bezpečnosť však nie je samozrejmosťou


Snaha byť súčasťou ochranného dáždnika NATO motivovala podľa šéfa slovenskej diplomacie viaceré postkomunistické štáty na čo najskoršiu implementáciu politických a hospodárskych reforiem, normalizáciu vzťahov so svojimi susedmi, elimináciu nacionalistického populizmu a zároveň naplnenie národnej hrdosti.

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí Miroslav
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Princíp otvorených dverí

"Je smutné, že 30 rokov po páde Berlínskeho múru a od ukončenia studenej vojny pozorujeme v niektorých krajinách tendenciu spochybňovania úspechov, ktoré sme dosiahli," povedal Lajčák v druhý deň svojej pracovnej návštevy USA. Minister taktiež zdôraznil nevyhnutnosť zachovania princípu otvorených dverí pre ďalších potenciálnych uchádzačov o členstvo v Aliancii pod podmienkou nevyhnutného naplnenia stanovených kritérií tak, ako to bolo umožnené aj Slovensku v roku 2004.

Oslava 70. výročia vzniku
Zdroj: TASR - Dano Veselský

"Pre Slovensko znamená rok 2019 nielen 70. výročie založenia Severoatlantickej aliancie, ale aj 15 rokov nášho členstva v tomto významnom bezpečnostno-politickom klube," zdôraznil vo svojom prejave šéf slovenskej diplomacie. Lajčák v stredu vo Washingtone taktiež rokoval s poradcom prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Johnom Boltonom. Obaja nadviazali na februárovú návštevu ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea v Bratislave.

Sme na seba odkázaní

Lajčák vyzdvihol význam transatlantickej väzby, keďže Spojené štáty a Európa, či už na pôde NATO alebo v platforme Európska únia-USA, ostávajú naďalej najbližšími partnermi a kľúčovými spojencami. "Slovensko a Spojené štáty sú okrem historickej a hodnotovej blízkosti aj vzájomnými dôležitými obchodnými partnermi a investormi. Sme na seba odkázaní, hoci existujú otázky a témy, v ktorých sa nezhodneme. Spolu sme však silnejší," pripomenul Lajčák.


Čítajte aj: NATO má podľa Javorčíka stále potenciál rastu: Na neutralitu nemáme peniaze a garanta


Dôležitým bodom Lajčákovho programu v USA bola prezentácia priorít slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v roku 2019 na pôde Helsinského výboru amerického Kongresu. V tejto súvislosti konštatoval, že pre Slovensko bolo viac ako symbolickým momentom prevzatie tejto úlohy v roku 30. výročia pádu železnej opony a nežnej revolúcie.


Galéria

Generálny sekretár NATO Jens Minister zahraničných vecí Miroslav

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články