Strany vstupujú do predvolebnej kampane, minúť môžu tri milióny eur | Topky.sk

°C

Nedeľa, 26. január 2020. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

Strany vstupujú do predvolebnej kampane, minúť môžu tri milióny eur

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
05.11.2019 07:50

BRATISLAVA - Politické strany a hnutia v utorok vstupujú do oficiálnej predvolebnej kampane. Avizoval to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), ktorý v pondelok vyhlásil termín volieb do Národnej rady (NR) SR na 29. februára 2020.


Predvolebná kampaň sa začína zverejnením rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov. Končí sa 48 hodín pred voľbami. Strany na ňu môžu minúť maximálne tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Vyplýva to zo zákona o volebnej kampani. Legislatíva za volebnú kampaň označuje akúkoľvek činnosť politickej strany, hnutia, ich koalície a kandidátov, za ktorú sa obvykle platí a smeruje k propagácii ich činnosti, cieľov a programu za účelom získania volenej funkcie.

"Rozumie sa tým činnosť v prospech aj v neprospech subjektov," upresňuje zákon. Strany a hnutia musia mať zriadené transparentné účty. Do limitu nákladov sa podľa zákona započítava aj "rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a cenou obvyklou a náklady na propagáciu politickej strany, ktoré politická strana vynaložila v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články