Piatok29. marec 2024, meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava

Počas víkendu sa uskutoční celoplošné testovanie: Matovič informuje o zásadnej zmene

Igor Matovič
Igor Matovič (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19 sa bude realizovať počas najbližšieho víkendu, a to počas soboty (31. 10.) a nedele (1. 11.). V pondelok o tom rozhodol ústredný krízový štáb, počas zasadnutia o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽANO).

"Som veľmi rád, že sa nám potvrdil zmysel pilotného testovania a na základe toho môžeme mať nádej, že touto operáciou, ktorú by sme realizovali počas najbližšieho víkendu, dokážeme identifikovať desiatky tisíc infekčných ľudí, ktorých môžeme aj s ich rodinami poprosiť, aby strávili nasledujúcich desať dní v karanténe, a tým pádom nenakazili ďalších ľudí," uviedol Matovič.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Ako priblížil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), rozhodnutie zmeniť dni testovania na sobotu a nedeľu, namiesto pôvodného plánu testovať od piatka do nedele, súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko doplnil, že počas tejto noci sa bude velenie operácie venovať jej preplánovaniu.

Keďže testovanie bude počas dvoch dní, nie troch, bude podľa Zmeka potrebné doplniť kapacity personálu a tiež posúvať časy. Tie však nechcú príliš naťahovať, pretože personál podľa neho už počas pilotného projektu pracoval na hranici ľudských možností. Dodal, že každým odberným miestom má prejsť približne 35 ľudí za hodinu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) verí, že testovanie a následné pretestovanie spôsobí, že dokážeme zachytiť väčšinu nakazených. Počty infikovaných by tak mali podľa neho začať klesať. Myslí si, že akékoľvek iné riešenie by bolo drahšie, náročnejšie a drastickejšie pre ekonomiku. Verí, že môžeme byť aj inšpiráciou pre iné krajiny a po pretestovaní si budeme môcť do veľkej miery vydýchnuť.

"Vláda SR ponúka občanom našej krajiny jedinečný projekt, ktorý ponúka najväčšiu slobodu v situácii, v ktorej sa ocitli, pretože je naozaj kritická," skonštatoval Krajčí s tým, že ľudia môžu sami vidieť nárast hospitalizácii aj úmrtí. Upozornil, že situácia by sa len ďalej eskalovala a spôsobila by kolaps celého zdravotníctva.

Hoci sú v tomto týždni pozastavené stáže medikov a farmaceutov, Krajčí podľa svojich slov rokuje s dekanmi fakúlt, aby študentom ponúkli uloženie pracovnej povinnosti. "Stali by sa z nich zamestnanci, zdravotníci, ktorí by mohli začať chodiť do nemocnice, ktorú si vyberú. Realizovali by tam prax, ale zároveň by už plnili úlohy pod dohľadom lekára. Následne, keď bude nemocnica v situácii, že bude potrebovať pomoc, študentom môže byť uložená pracovná povinnosť," skonštatoval.

Naď zároveň potvrdil rokovania s vládami rôznych krajín o pomoci so zabezpečením materiálu i personálu. "Zatiaľ vychádzame z toho, že by sme to mohli zvládnuť vo vlastnej réžii," povedal. Verí, že počas utorka (27. 10.) zistia, kde sú medzery, a na základe toho budú vedieť špecifikovať zahraničným partnerom, či bude potrebná pomoc, napríklad v podobe zdravotníkov.

Premiér dodal, že na rokovaní štábu zvažovali len dva varianty, a to celoplošné pretestovanie alebo úplný lockdown. Naď informoval, že v pondelok rozhodli len o najbližšej fáze testovania. Po víkendovom celoplošnom testovaní sa má štáb zísť opäť a rozhodnúť, či bude ďalšie kolo testovania. Matovič tiež doplnil, že ak človek s pozitívnym výsledkom nešiel do karantény, ale išiel na ďalšie odbery, dostane pokutu. Zároveň potvrdil, že po celoplošnom pretestovaní sa zavedie testovanie na ochorenie COVID-19 na hraniciach. Skôr by to podľa jeho slov nebolo po technickej stránke a z kapacitných dôvodov možné, keďže ide o 60 hraničných priechodov.

Odberné tímy čaká extrémna záťaž

Náhle rozhodnutie skrátiť pôvodne trojdňové celoplošné testovanie na dva dni je masívnym vstupom do plánovaných príprav. Uviedol to zástupca združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Lukáš Baňacký. Starosta bratislavského Lamača zastupoval strešné združenie samospráv na pondelkovom rokovaní ústredného krízového štábu.

"Zaskočil nás návrh ministerstva obrany na skrátenie celej akcie. Určite sa nám hodí mať o jeden deň viac na prípravu, no nasadenie tých, ktorí budú zabezpečovať testovanie, bude enormné. Vychádza to, že budú musieť pracovať po 17 hodín oba dni," uviedol zástupca samospráv.

Informoval, že členovia odberných tímov, ktorých zabezpečia samosprávy, dostanú za jeden deň v rámci zmeneného formátu testovania aspoň zvýšenú odmenu. "Namiesto 70 eur za deň, ako bolo dohodnuté pri trojdňovom testovaní, to bude pri dvojdňovej akcii a zvýšenom počte hodín za jeden deň odmena 100 eur," povedal Baňacký o svojom návrhu, ktorí ministri na rokovaní ústredného krízového štábu podporili. Na rokovaní podľa jeho slov takisto spresňovali zoznam činností a aktivít, za ktoré sú zodpovedné jednotlivé strany zabezpečujúce organizáciu a logistiku celoplošného testovania.

Viac o téme: TestovanieZmenaDátumIgor MatovičKoronavírus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu