Erdoganovej strane sa nepozdávajú výsledky volieb: V Istanbule prepočítajú všetky hlasy | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

Erdoganovej strane sa nepozdávajú výsledky volieb: V Istanbule prepočítajú všetky hlasy

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/Presidential Press Service via AP, Pool
07.04.2019 19:10

ISTANBUL - Turecká vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) v nedeľu oznámila, že sa obráti na ústrednú volebnú komisiu a bude žiadať prepočítanie všetkých hlasov odovzdaných v komunálnych voľbách v meste Istanbul. Agentúra AFP uviedla, že hlasovacie lístky sa prepočítavajú už vo viacerých z celkovo 39 volebných obvodov Istanbulu.


Ešte v sobotu pritom hovorca AKP Ömer Čelik informoval, že AKP bude akceptovať výsledky komunálnych volieb bez ohľadu na to, kto bude po prerátaní hlasov v Istanbule a Ankare vyhlásený za víťaza. Hoci AKP, ktorej členom je aj prezident Recep Tayyip Erdogan, získala spolu so svojím koaličným partnerom v komunálnych voľbách minulú nedeľu celkovo viac ako 50 percent hlasov, porážka jej kandidátov na post primátorov v hlavnom meste, ako aj ekonomickom centre krajiny, by pre ňu predstavovala zásadný neúspech.

Komunálne voľby v Turecku boli vnímané ako test podpory Erdoganovi v situácii, keď štát s 81 miliónmi obyvateľov čelí hospodárskej recesii s dvojcifernou infláciou, rastúcim cenám potravín a vysokej miere nezamestnanosti. Erdogan a AKP zvíťazili v každých voľbách od roku 2002, keď sa táto strana dostala k moci. Podľa analytikov súvisí výsledok nedeľňajších komunálnych volieb práve s ekonomickou stagnáciou Turecka.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články