°C

Streda, 2. december 2020. Meniny má Bibiana, zajtra Oldrich.

Prvé reakcie na koniec Mazureka z ĽSNS! Mizíkova finta nevyšla

Milan Mazurek
Milan Mazurek
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
03.09.2019 14:29

BRATISLAVA - Najvyšší súd dnes potvrdil a dokonca sprísnil rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorý uznal už bývalého poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka zo strany ĽSNS za vinného z hanobenia rasy, národa a presvedčenia. Na rozsudok už stihli zareagovať viaceré politické subjekty a aj politológ.


Strana mala byť podľa politológa dávno rozpustená

Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Milan Mazurek sa dopustil nehoráznych odsúdeniahodných výrokov. Uviedol to politológ Grigorij Mesežnikov. Reagoval tak na dnešné rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý potvrdil vinu Mazureka v kauze jeho výrokov na adresu Rómov. 

„Stranu v apríli nerozpustili len pre formálne nedostatky podania návrhu. Táto strana mala byť už dávno rozpustená. Má svojich priaznivcov - viac než 200-tisíc voličov a počas svojho pôsobenie v parlamente si rady svojich priaznivcov rozšírila. Medzi ich sympatizantmi sú aj takí, ktorým nevadia rasistické výroky či popieranie holokaustu. Možno dnešné rozhodnutie niekoho prinúti sa aspoň zamyslieť, ale keďže poznám hodnotové nastavenie voličov tejto strany, som skeptický," dodal Mesežnikov.

Grigorij Mesežnikov
Prvé reakcie na koniec
Zdroj: SITA

Predseda ĽSNS Marian Kotleba po vynesení rozsudku povedal novinárom, že cieľom je zaviesť precedens, že „za vyjadrenie politického názoru môže človek byť normálne právoplatne odsúdený aj ako poslanec". Mesežnikov s precedensom nesúhlasí. „Niekoľkokrát sa odvolal, tak aký precedens? Strana je známa tým, že má na svojej kandidátke ľudí s rasistickým a xenofóbnym myslením. Prekračujú hranice zákonov. Ak sa bude súd nimi individuálne zaoberať, budú odsúdení a precedens nie je možný. Mali by sa nad sebou zamyslieť," myslí si politológ.

Reagoval aj Inštitút ľudských práv

„Fakt, že poslanec NR SR Milan Mazurek zvolený za túto stranu stratil dnešným rozhodnutím Najvyššieho súdu mandát v NR SR, považujeme za dostatočný dôvod, aby bolo konanie voči strane Kotleba -ĽSNS obnovené. Už od podania návrhu sa strana dopustila ďalších prehreškov, ale odsúdenie poslanca za hanobenie rasy, národa a presvedčenia a teda historicky prvá strata mandátu poslanca v moderných slovenských dejinách by mala stačiť aj najväčším skeptikom. Práve neukončené konanie voči Mazurekovi bolo jedným z argumentov súdu, prečo rozpustenie ĽSNS nateraz zamietol. Je úplne zjavné, že táto strana a jej predstavitelia nie sú demokrati, nemajú žiadnu úctu voči Ústave, zákonom a ľudským právam,“ vyhlásil Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv (IĽP).

Peter Weisenbacher
Prvé reakcie na koniec
Zdroj: SITA/Marko Erd

Progresívci hovoria o dôležitom momente

Strana Progresívne Slovensko na rozsudok súdu reagovala na sociálnej sieti. "Ukazuje sa, že veci môžu fungovať, ak správne nastavíme inštitúcie a necháme v nich konať čestných a kompetentných ľudí," uvádzajú v stanovisku progresívci.

Prvé reakcie na koniec
Zdroj: Facebook/Progresívne Slovensko

"Tých, ktorí sa doteraz cítili vo svojich protiprávnych rasistických prejavoch nedotknuteľní, musíme spravodlivo potrestať. Na čo sú nám reči o lepšej krajine, keď by sme dovolili extrémistom beztrestne útočiť na menšiny a tolerovali ich selektívnu snahu uprieť ľuďom právo na dôstojnosť," pokračuje Progresívne Slovensko vo svojom statuse.

Finta mu nevyšla

Člen Ústavnoprávneho výboru a predseda OKS Ondrej Dostál prirovnal Mazurekov prípad k prípadu Stanislava Mizíka z rovnakej politickej strany. Ten bol spod obžaloby oslobodený, kedy bol predmetný jeho status na sociálnej sieti.

Prvé reakcie na koniec
Zdroj: Facebook/Ondrej Dostál

"Ono tvrdiť, že som niečo nenapísal na FB, lebo neviem pracovať s počítačom, je predsa len čosi iné, ako tvrdiť, že som niečo nepovedal v rádiu," sarkasticky poznamenal Dostál v statuse.

Ešte viac ho to nabudilo

Mazurek novinárom uviedol, že bol pripravený na všetky varianty a rozsudok ho nezastraší. „Ešte viac ma to nabudilo, že to, čo robím, to, čo vyjadrujem, má hlavu a pätu," vyhlásil s tým, že vo vysielaní rádia len povedal pravdu, s ktorou súhlasí väčšina obyvateľov východného Slovenska. Podľa vlastných slov Mazurek ešte nevie, čomu sa bude po strate mandátu venovať.

Prvé reakcie na koniec
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici v apríli 2018 uznal poslanca Milana Mazureka vinným z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti a etnickej skupine a uložil mu trest 5 000 eur. Poslanec podľa súdu skutok spáchal ako verejný činiteľ vo vysielaní Rádia Frontinus v októbri 2016 vyjadreniami na adresu Rómov. Najvyšší súd SR dnes potvrdil vinu poslanca a zároveň mu zvýšil peňažný trest z 5 000 eur na 10 000 eur.

Prvé reakcie na koniec
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Ak by pokutu nezaplatil, náhradným trestom je šesť mesiacov väzenia. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je právoplatné. Podľa právneho poriadku dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec parlamentu odsúdený za úmyselný trestný čin, prichádza poslanec o svoj mandát. V pléne parlamentu by ho mal nahradiť Milan Špánik. Vyplýva to z výsledkov parlamentných volieb z roku 2016, ktoré sú zverejnené na stránke Štatistického úradu SR.

Hrnčiar je rád za toto rozhodnutie

Rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR pre poslanca parlamentu Milana Mazureka (ĽSNS) môže byť dobrým signálom aj do budúcna, myslí si podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd). Poslanec Ľubomír Galko (SaS) nie je podľa vlastných slov zástancom represií za vyslovenie názoru, zákonodarca by si však podľa neho mal uvedomovať, čo môže povedať, a čo nie. Mazurek rozhodnutím súdu stráca mandát poslanca Národnej rady SR.

Andrej Hrnčiar
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

"Prejavy extrémizmu a fašizmu sa v našej spoločnosti dlhodobo nadmieru tolerujú. Som presvedčený, že to môže byť dobrý signál aj do budúcna, že konečne sa prijalo takéto zásadné rozhodnutie," reagoval v utorok Hrnčiar.

Mali by sme si uvedomovať čo môžeme povedať a čo nie

Galko si myslí, že rozhodnutie súdu treba rešpektovať. "Takto je to nastavené. Nie som veľkým zástancom represií za vyjadrenie názoru. Na druhej strane, aj my by sme si ako poslanci mali uvedomovať, čo môžeme povedať, a čo už nie. Čo je v rozpore nielen s dobrými mravmi, ale aj so zákonom," odpovedal na otázky novinárov s tým, že Mazurekovi môže aj táto situácia priniesť voličské hlasy.

Ľubomír Galko
Zdroj: TASR - Martin Baumann

"Je to veľmi unikátna situácia, ktorá sa ešte v histórii SR a slovenského parlamentu nestala," reagoval na rozsudok riaditeľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Tomáš Kostelník.

Koniec pôsobenia Mazureka v parlamente je dobrá správa pre Slovensko, tvrdí Ravasz

To, že súd potvrdil vinu poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka za šírenie rasistických rečí, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz považuje za dobrú správu pre Slovensko. Ako dnes napísal na sociálnej sieti Facebook, dobrou správou je aj to, že sa Mazurekovo pôsobenie v slovenskom parlamente končí.

Ábel Ravasz
Ábel Ravasz
Zdroj: SITA/Viktor Zamborský

„Je neakceptovateľné, aby poslanec parlamentu šíril nenávisť, spochybňoval holokaust, aby sa vyjadroval na adresu menšín v našej krajine takým spôsobom, ako to v minulosti opakovane robil Milan Mazurek," napísal Ravasz.

Rasistické prejavy nie sú v demokratickej spoločnosti prípustné, tvrdí Žitňanská

Je smutné, že sme mali v parlamente poslanca, ktorý nemá problém hanobiť národ, rasu a presvedčenie. Na Facebooku to píše exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Reaguje tak na dnešný rozsudok Najvyššieho súdu SR, ktorým potvrdil vinu poslanca NR SR Milana Mazureka v kauze jeho výrokov na adresu Rómov.

Lucia Žitňanská
Lucia Žitňanská
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

„Na druhej strane je dobré, že sa objavil rozsudok, ktorý nebol vedený formalistickou snahou sudcu vyhnúť sa zodpovednosti za svoje rozhodnutie. Nastavili sme pravidlá a treba ich dodržiavať. Len tak si viac a viac ľudí uvedomí, že rasistické prejavy nie sú v demokratickej spoločnosti prípustné a že za ne nasleduje spravodlivý trest," napísala Žitňanská na sociálnej sieti.

Pollák: Rozsudok nad Mazurekom potvrdil, že Kotlebovci sú extrémistická strana

Rozsudok súdu nad poslancom parlamentu za ĽS NS Milanom Mazurekom „potvrdil, že Kotlebovci sú extrémistická strana“. Tvrdí to poslanec Európskeho parlamentu a bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák.

Peter Pollák
Peter Pollák
Zdroj: TASR – Jakub Kotian
Stanovisko Polláka poskytol hovorca hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Matúš Bystriansky.

 

Súd podľa Polláka svojím rozhodnutím dal nádej všetkým ľuďom túžiacim po spravodlivosti. „Nenávisť nemôžeme v žiadnom prípade tolerovať nikomu, ani poslancom národnej rady. Vyhlásenia členov Kotlebovej ĽSNS ako aj ich skutky nám spôsobujú hanbu po celom svete. Hovoriť, že holokaust nikdy nebol, znamená znevažovať smrť tisícok obetí. Mnohé národy, aj Slováci trpeli počas druhej svetovej vojny pre falošnú ideológiu o nadradených a podradených ľuďoch, o nadradenej a podradenej rase. Musíme zabrániť všetkými prostriedkami, aby sa história nikdy neopakovala,“ uviedol Pollák v stanovisku k rozhodnutiu súdu.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články