Liberáli z SaS navrhujú riešiť problém odnímania štátneho občianstva | Topky.sk

Pondelok, 20. máj 2019. Meniny má Bernard, zajtra Zina.

Liberáli z SaS navrhujú riešiť problém odnímania štátneho občianstva

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
13.03.2019 13:55

BRATISLAVA - Liberáli navrhujú riešiť problém odnímania štátneho občianstva systémovo a chcú obnoviť pôvodný právny stav existujúci do 16. júla 2010, keď jedinou formou straty štátneho občianstva bolo prepustenie zo štátneho zväzku na vlastnú žiadosť. Preto na blížiacu sa schôdzu Národnej rady SR predkladajú poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) návrh novely zákona o štátnom občianstve SR.


"Návrh zároveň vytvára podmienky na to, aby všetci, ktorí stratili štátneho občianstvo SR v dôsledku nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva od 17. júla 2010, mohli opätovne nadobudnúť štátne občianstvo SR bez splnenia podmienok, ktoré sa inak pre nadobudnutie občianstva vyžadujú," uviedli poslanci v dôvodovej práve k návrhu.

Nadobúdanie a strata občianstva sú upravené v zákone o štátnom občianstve Slovenskej republiky. Podľa ústavy „nikomu nemožno odňať štátne občianstvo Slovenskej republiky proti jeho vôli“. Kým zánik štátneho občianstva prepustením zo štátneho zväzku na vlastnú žiadosť evidentne spĺňa ústavnú podmienku, že nikomu nemožno odňať štátne občianstvo proti jeho vôli, v prípade straty štátneho občianstva nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva to podľa liberálov neplatí.

"Zákon o štátnom občianstve síce z hľadiska terminológie nehovorí o odňatí štátneho občianstva, ale o jeho strate. Z obsahového hľadiska však v prípade nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva ide o odňatie štátneho občianstva SR proti vôli občana. Vôľa nadobudnúť štátne občianstvo iného štátu totiž nemusí byť, a zväčša ani nie je, totožná s vôľou stratiť štátne občianstvo Slovenskej republiky. Občanom SR, ktorí nadobudli občianstvo iného štátu a oznámili túto skutočnosť úradom, je tak od 17. júla 2010, keď nadobudla účinnosť novela zákona o štátnom občianstve, odnímané štátne občianstvo Slovenskej republiky proti ich vôli," priblížili poslanci zo strany Sloboda a Solidarita.

Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR zákon o štátnom občianstve pripravil v období od 17. júla 2010 do januára 2019 o slovenský pas 2 754 ľudí. Najčastejšie stratili ľudia slovenské občianstvo prijatím českého (644). "O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (643), rakúske (425), britské (303), americké (133), maďarské (114), švajčiarske (69), austrálske (60), nórske (59), kanadské (48), holandské (47), írske (46), belgické (38), talianske (28), švédske (22), fínske (18), francúzske (15), dánske (desať), luxemburské (deväť), ruské (päť), čínske, novozélandské a poľské (po tri), islandské, ukrajinské (po dve), izraelské, španielske, srbské a singapurské (po jednom) a jedno je nezistené," uviedli.

Liberáli tvrdia, že vzhľadom na očakávaný odchod Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie (brexit) sa potreba umožnenia získavania cudzieho štátneho občianstva bez straty slovenského štátneho občianstva stane pre mnohých občanov SR ešte naliehavejšou.

"Vo Veľkej Británii žije okolo 76-tisíc (odhad britského Úradu pre národnú štatistiku z roku 2018) až 100-tisíc (odhad slovenského veľvyslanectva vo Veľkej Británii) slovenských občanov. Podľa údajov britského Úradu pre národnú štatistiku vo Veľkej Británii žije aj 4 000 občanov, ktorí sa narodili na Slovensku, ale majú britské občianstvo," uviedli s tým, že nie je v záujme Slovenskej republiky komplikovať takémuto množstvu slovenských občanov život a rovnako nie je v záujme SR riskovať, že príde o veľké množstvo kvalifikovaných slovenských občanov, ktorí by sa niekedy v budúcnosti mohli vrátiť aj so svojimi skúsenosťami domov.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články