Brexit – odchod Británie z EÚ | Topky.sk
Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Brexit – Veľká Británia opúšťa Európsku Úniu

Prekvapivý výsledok prieskumu v Británii: Takto hodnotia ľudia brexit s odstupom času

Ilustračné foto

Ilustračné foto

26.12.2021 15:45

LONDÝN – Viac ako šiesti z desiatich Britov hodnotia brexit – vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie – ako negatívny alebo horší, než čakali. Vyplýva to z nového prieskumu, podľa ktorého sa len 14 percent respondentov domnieva, že brexit prebehol lepšie, ako očakávali. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA. viac »

EÚ uzavrela s Britániou dohodu o rybolovných kvótach v spoločných vodách

EÚ uzavrela s Britániou

22.12.2021 14:56

BRUSEL - Európska únia uzavrela s Britániou pobrexitovú dohodu o kvótach na rybolov v spoločných vodách na rok 2022. Oznámil to v stredu na Twitteri eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius. Informáciu priniesla agentúra AFP. viac »


Počet občanov EÚ žijúcich v Británii za rok rapídne klesol: Dôvodmi sú KORONAVÍRUS aj brexit

Počet občanov EÚ žijúcich

17.09.2021 15:50

LONDÝN - Počet občanov Európskej únie žijúcich v Spojenom kráľovstve klesol za minulý rok o 200.000. Ukázali to údaje zverejnené v piatok britským Národným štatistickým úradom (ONS). Informácie priniesli spoločne tlačové agentúry PA Media a DPA. viac »


Lídri EÚ apelovali na Britániu: Je potrebné dodržiavať pobrexitovú obchodnú dohodu

Summit G7

12.06.2021 14:40

CARBIS BAY - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali v sobotu na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Urobili tak počas summitu krajín G7, ktorý sa koná v anglickom letovisku Carbis Bay v... viac »


Spolupráca medzi EÚ a Veľkou Britániou bude pokračovať: Europoslanci schválili dohodu

Europarlament sa bude na

28.04.2021 13:26

BRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v stredu dohodu o budúcich vzájomných vzťahoch Európskej únie so Spojeným kráľovstvom. Informovala o tom agentúra AP. viac »


Šéfovia politických frakcií Európskeho parlamentu zaradili pobrexitovú dohodu do programu plenárky

Európsky parlament odhlasoval spustenie

22.04.2021 16:25

BRUSEL - Vedúci politických skupín Európskeho parlamentu (EP) sa vo štvrtok dohodli na tom, že do budúcotýždňového plenárneho programu europarlamentu zaradia hlasovanie o dohode o obchode a budúcej spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. viac »


Dôsledky brexitu cítiť až teraz, uviedol bývalý hlavný vyjednávač

Michel Barnier

01.04.2021 12:40

BRUSEL - Dôsledky rozhodnutia Spojeného kráľovstva vystúpiť z Európskej únie cítiť až teraz, niekoľko rokov po referende z júna 2016, v ktorom Briti rozhodovali o členstve svojej krajiny v Únii. Podľa portálu Euractiv.com to v stredu uviedol dnes už bývalý hlavný vyjednávač EÚ pre brexit a pre pobrexitové vzťahy s Britániou Michel Barnier. viac »


Súčasťou britského pobrexitového plánu je aj rozšírenie jadrového arzenálu

Súčasťou britského pobrexitového plánu

16.03.2021 15:34

BRITÁNIA - Britský premiér Boris Johnson predstavil v utorok Dolnej snemovni parlamentu správu o bezpečnosti, obrane a zahraničnej politike. Jej súčasťou je okrem iného aj plán rozšíriť britský arzenál jadrových zbraní, informovala agentúra AFP. viac »


Británia schválila 97 percent žiadostí občanov EÚ o povolenie pobytu v krajine

Británia schválila 97 percent

25.02.2021 17:54

LONDÝN - Británia schválila 97 percent žiadostí európskych občanov, ktorí chcú v krajine zostať žiť aj po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré vo štvrtok zverejnila britská vláda. viac »


Eurokomisia povolila prenos osobných údajov občanov Európskej únie do Británie aj po brexite

Eurokomisia povolila prenos osobných

19.02.2021 17:51

BRUSEL - Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že prijala návrh, ktorý umožní prenos osobných údajov občanov Európskej únie do Spojeného kráľovstva. Rozhodnutie z Bruselu britská vláda privítala, čo v správe pre médiá potvrdil štátny tajomník pre digitalizáciu Oliver Dowden. viac »


Vyjednávač Londýna Frost bude viesť rezort vzťahov s Európskou úniou

Splnomocnenec britskej vlády pre

17.02.2021 21:52

LONDÝN - Vyjednávač Londýna, ktorý viedol britské "rozvodové" rozhovory s Európskou úniou, bol poverený vedením vzťahov Spojeného kráľovstva s európskym spoločenstvom. viac »


Britský premiér Johnson sľúbil, že podnikne kroky proti bariére v Írskom mori

Boris Johnson

03.02.2021 15:41

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson v stredu sľúbil, že "urobí všetko, čo je potrebné", vrátane pokusu o zrušenie časti pobrexitovej dohody medzi Britániou a EÚ, a to s cieľom "zabezpečiť, aby v Írskom mori nebola žiadna bariéra". Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica Sky News. viac »


EÚ odsúdila vyhrážky voči pobrexitovým colníkom v Severnom Írsku

Šéfka Európskej komisie Ursula

02.02.2021 16:55

BRUSEL - Európska komisia (EK) v utorok dôrazne odsúdila "akékoľvek vyhrážky" voči personálu, ktorý má na starosti colné kontroly v Severnom Írsku zavedené v dôsledku vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ. Uviedol to pre médiá hovorca EK Eric Mammer. viac »


Europoslanci označili pobrexitovú dohodu za dobré, hoci slabé riešenie

Europoslanci označili pobrexitovú dohodu

14.01.2021 16:28

BRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z výborov pre zahraničné veci a medzinárodný obchod označili vo štvrtok za dobrú tzv. vianočnú dohodu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o vystúpení z EÚ. Zároveň však žiadajú riadnu parlamentnú kontrolnú právomoc a dôkladný prístup ku všetkým informáciám. viac »


Studená sprcha po brexite: VIDEOreportáž z Holandska, šokovanému Britovi zhabali desiatu

Studená sprcha po brexite:

13.01.2021 19:00

AMSTERDAM - Holandská televízna stanica NPO 1 zachytila ​​v reportáži problém, s ktorým sa môžu po brexite stretávať Briti pri príchode do štátov Európskej únie. Holandskí colníci totiž kvôli zákazu dovozu niektorých potravín zabavili jednému z vodičov chlieb s údeninou, ktorý si viezol ako desiatu. "Vitajte v brexite, pane," hovorí v reportáži prekvapenému... viac »


Dopravcovia varujú: Zásobovanie Severného Írska môže skolabovať

Dopravcovia varujú: Zásobovanie Severného

11.01.2021 21:17

DUBLIN - Zásobovanie Severného Írska môže "o niekoľko dní skolabovať" v súvislosti s pobrexitovými kontrolami tovaru, ktorý prúdi do tejto britskej provincie. V pondelok to vyhlásili dopravcovia, ktorých cituje agentúra AFP. viac »


Škótsko má v otázke brexitu jasno: Krajina sa podľa premiérky Sturgeonovej chce vrátiť do EÚ

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová

02.01.2021 19:42

EDINBURG - Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v sobotu predstaviteľom Európskej únie (EÚ) odkázala, že Škótsko "dúfa", že sa čoskoro do EÚ vráti ako samostatná krajina. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


Británia definitívne vystúpila z EÚ: Začali platiť nové pravidlá z brexitovej dohody

Británia definitívne vystúpila z

01.01.2021 06:20

LONDÝN - Veľká Británia definitívne vystúpila z Európskej únie. Vo štvrtok o 23.00 h miestneho času (polnoc SEČ) sa skončilo prechodné obdobie, počas ktorého bola súčasťou jednotného trhu a colnej únie, a začala sa predbežne uplatňovať nová obchodná dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. viac »


Španielsko a Británia sa dohodli: Gibraltár sa pripojí k schengenskému priestoru

Španielsko a Británia sa

31.12.2020 17:30

MADRID - Španielsko a Británia dosiahli vo štvrtok predbežnú dohodu o budúcom štatúte Gibraltáru. Táto britská enkláva, nachádzajúca sa na juhu Pyrenejského polostrova a susediaca so Španielskom, sa pripojí k bezvízovému schengenskému priestoru, uviedla španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzalezová Layaová, ktorú citovala agentúra AFP. viac »


Otec sa Borisovi Johnsonovi obrátil chrbtom: Požiadal o vydanie francúzskeho pasu

Boris Johnson

31.12.2020 13:00

PARÍŽ - Otec britského premiéra Borisa Johnsona vo štvrtok vyhlásil, že v záujme zachovania blízkych vzťahov s Európskou úniou po odchode Británie z EÚ (brexite) požiadal o francúzsky pas, uviedla agentúra Reuters. viac »


Brexit je dokonaný: Zákon k obchodnej dohode s Európskou úniou dostal súhlas kráľovnej

Britská kráľovná Alžbeta II.

31.12.2020 06:04

LONDÝN - Ratifikačný zákon k pobrexitovej obchodnej dohode s Európskou Úniou dostal oficiálny súhlas britskej kráľovnej Alžbety II. Zákon tak vstúpil do platnosti. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP. viac »


Najčítanejšie články