Brexit – odchod Británie z EÚ | Topky.sk - Bleskovky

°C

Štvrtok, 27. február 2020. Meniny má Alexander, zajtra Zlatica.

Brexit – Veľká Británia opúšťa Európsku Úniu

Barnier bude za Európsku úniu vyjednávať aj naďalej: Johnson chce dohodu do konca roka

Michel Barnier

Michel Barnier

25.02.2020 15:28

BRUSEL - Európska únia schválila mandát pre svojho hlavného vyjednávača Michela Barniera na rokovania o dohode o voľnom obchode s Veľkou Britániou. EÚ trvá na tom, že ak Británia chce čo najlepšiu dohodu, bude sa musieť prispôsobiť pravidlám a predpisom únie vo všetkých oblastiach od štátnej pomoci po environmentálne štandardy. viac »

Diskusie po brexite pokračujú: Treba sa venovať aj úpravám audiovizuálnych služieb

Diskusie po brexite pokračujú:

15.02.2020 11:50

BRATISLAVA - V rámci nastavenia budúcich vzťahov medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska bude v oblasti kultúry a mediálnej legislatívy dôležitou témou oblasť audiovizuálnych služieb. Konštatujú to autori dokumentu vymedzujúceho obsahové priority Slovenska pre rokovanie o budúcich ekonomicko-právnych vzťahoch ... viac »


Základom vzťahu EÚ s Britániou by mali byť pevné záväzky a zosúladenie vzájomných pravidiel

Ursula von der Leyenová

12.02.2020 16:39

LONDÝN - Základom budúcich vzťahov Európskej únie (EÚ) a Spojeného kráľovstva by mali byť pevné záväzky a dynamické zosúlaďovanie britských a úniových pravidiel, ktoré zaručia rovnaké podmienky a spravodlivú súťaž. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré v stredu pomerom hlasov 543 (za): 39 (proti): 69 (zdržalo sa hlasovania) schválil Európsky ... viac »


Polícia dostala varovanie: Severoírski militanti plánovali v Británii na brexit bombový útok

Britský premiér Boris Johnson

06.02.2020 21:10

BELFAST - Severoírski militanti chceli minulý týždeň prostredníctvom trajektu cez Írske more dostať do Británie nákladnú dodávku s inštalovanou náložou, ktorú hodlali odpáliť v čase, keď krajina vystúpila z Európskej únie. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na policajné zdroje. viac »


Pri dohodách nebudeme akceptovať pravidlá Európskej únie, tvrdí Raab

Dominic Raab

02.02.2020 20:05

LONDÝN - Veľká Británia sa v rámci akejkoľvek obchodnej dohody dosiahnutej po brexite nebude prispôsobovať pravidlám Európskej únie (EÚ). Uviedol to britský minister zahraničia Dominic Raab. viac »


Johnson plánuje od budúceho roka zavedenie kontrol na všetok tovar z EÚ

Boris Johnson

01.02.2020 18:52

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson chce od budúceho roka zaviesť úplné colné a pohraničné kontroly na všetok tovar privážaný do Británie z Európskej únie. viac »


Bývalý predseda eurokomisie Prodi očakáva návrat Británie do EÚ: Briti budú mať problémy, tvrdí

Romano Prodi

01.02.2020 14:21

RÍM - Bývalý predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi vníma vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ s ľútosťou, domnieva sa však, že krajina sa za najneskôr 20 rokov znova vráti do Únie. viac »


Historický moment pre Veľkú Britániu: FOTO Brexit sprevádzali oslavy aj protesty

Historický moment pre Veľkú
Foto

01.02.2020 11:57

VEĽKÁ BRITÁNIA - Veľká Británia po 47 rokoch oficiálne opustila Európsku úniu (EÚ). Stalo sa tak z piatka na sobotu presne o polnoci (23:00 miestneho času), viac než tri roky po tom, čo si občania v referende odhlasovali vystúpenie z eurobloku. Pozrite si fotografie z osláv v galérii. viac »


USA chce budovať s Britániou silné vzťahy: O členstvo v únii prišiel aj Gibraltár

Mike Pompeo

01.02.2020 08:00

WASHINGTON - Spojené štáty plánujú naďalej budovať silné vzťahy s Britániou aj po jej vystúpení z Európskej únie. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo to vyhlásil po tom, ako Spojené kráľovstvo v piatok oficiálne vystúpilo z 28-členného bloku. viac »


FOTO Dlho očakávaný brexit sa stal skutočnosťou: Ľudia v Londýne oslavujú aj smútia

FOTO Dlho očakávaný brexit
Foto

01.02.2020 07:05

LONDÝN - Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska v piatok o 23.00 h miestneho času oficiálne vystúpilo z Európskej únie. Informovala o tom BBC. Ukončenie členstva v medzinárodnej organizácii bolo na ostrovoch predmetom diskusií už od samotného pripojenia Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska k Európskemu hospodárskemu spoločenstvu ... viac »


Johnson vidí odchod z EÚ stále pozitívne: Brexit nie je koniec, ale začiatok, vyhlásil

Britský premiér Boris Johnson

01.02.2020 06:12

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson prisľúbil v piatok "novú éru priateľskej spolupráce" s Európskou úniou. Johnson to povedal vo video posolstve, ktoré odvysielali hodinu pred oficiálnym vystúpením Spojeného kráľovstva z EÚ. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


Škótska premiérka Sturgeonová so sľubom: Posilní kampaň za nezávislosť Škótska po brexite

Nicola Sturgeonová

31.01.2020 16:39

LONDÝN - Škótska premiérka Nicola Sturgeonová má záujem ešte výraznejšie presadzovať nezávislosť Škótska po tom, ako Spojené kráľovstvo v piatok vystúpi z Európskej únie. viac »


Politici reagujú na piatkový brexit: Odchod Veľkej Británie nie je dobrou správou pre Slovensko

Politici reagujú na piatkový
Foto

31.01.2020 12:10

BRATISLAVA - Odchod Veľkej Británie z Európskej únie nie je dobrou správou pre Slovensko a jeho občanov. Pozitívne však je, že sa končí éra jeho neustáleho odkladania, ktorá všetkých len znechucovala a nič nepriniesla. V reakcii na piatkový brexit to uviedla opozičná SaS. Informoval Ondrej Šprlák z komunikačného oddelenia strany. viac »


Veľká Británia definitívne opúšťa Európsku úniu: Nie je to koniec, je to zrod novej éry

Veľká Británia definitívne opúšťa
Foto

31.01.2020 06:30

LONDÝN - Veľká Británia oficiálne opúšťa Európsku úniu (EÚ). Stane sa tak dnes o polnoci stredoeurópskeho času, teda o 23:00 tamojšieho času. Premiér Boris Johnson bude pri tejto príležitosti predsedať mimoriadnej schôdzi kabinetu v severnom Anglicku a po nej sa plánuje prihovoriť národu. V Londýne prichystali aj svetlú šou, v rámci ktorej budú hodiny ... viac »


Hlasovanie nebolo o tom, či súhlasíme s brexitom, vysvetľujú Pollák a Šimečka

Peter Pollák

30.01.2020 20:35

BRUSEL – Hlasovanie o ratifikácii Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) nebolo o súhlase s brexitom. V rozhovore to povedali poslanci Európskeho parlamentu (EP) Peter Pollák (EPP/Oľano) a Michal Šimečka (Renew/PS). Vďaka ratifikácii dohody bude nasledovať ročné prechodné obdobie, počas ktorého sa vzťahy medzi EÚ a Britániou takmer ... viac »


Slovenskí europoslanci: Brexit je realitou, treba sa zamerať na budúce vzťahy

Slovenskí europoslanci: Brexit je

29.01.2020 19:20

BRUSEL - Brexit je realitou, netreba sa sťažovať, ale myslieť skôr na vytvorenie čo najlepších vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom v budúcnosti. Uviedli to v stredu slovenskí europoslanci v súvislosti so schválením dohody o brexite Európskym parlamentom (EP). viac »


Brexit bude smutným dňom a lekciou pre nás všetkých, tvrdí Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

29.01.2020 19:05

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu uviedol, že odchod Británie z EÚ, ktorý je naplánovaný na piatok 31. januára, bude "smutným dňom" a "lekciou pre nás všetkých". Informovala o tom agentúra AFP. viac »


Spojené kráľovstvo definitívne opúšťa EÚ: Europoslanci ratifikovali Dohodu o brexite

Spojené kráľovstvo definitívne opúšťa

29.01.2020 18:50

BRUSEL - Spojené kráľovstvo definitívne opúšťa Európsku úniu (EÚ), Európsky parlament (EP) dnes ratifikoval Dohodu o brexite. Za ratifikáciu hlasovalo 621 zo 751 europoslancov, 49 bolo proti a 13 sa zdržalo. Ratifikácia dohody bola poslednou prekážkou brexitu s dohodou. V prípade, ak by ju EP neratifikoval, nastal by takzvaný tvrdý brexit. viac »


Historické hlasovanie: Európsky parlament bude schvaľovať brexitovú dohodu

Hlasovanie o novom šéfovi

29.01.2020 10:05

BRUSEL - Európsky parlament bude v stredu na historickom hlasovaní schvaľovať podmienky odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Europoslanci budú najprv o brexitovej dohode diskutovať a následne ju schvaľovať. Očakáva sa, že dohodu jednoznačne podporia. Na historickom zasadnutí nebudú chýbať rozlúčkové prejavy či dokonca hudba. viac »


Vďaka Dohode o vystúpení ostávajú práva Slovákov v Spojenom kráľovstve garantované

Boris Johnson

25.01.2020 16:10

LONDÝN - Vďaka Dohode o brexite ostávajú práva Slovákov v Spojenom kráľovstve garantované. Britská strana však v priebehu roka 2021 plánuje postupne ukončiť uznávanie občianskych preukazov členských štátov Európskej únie (EÚ) za účelom cestovania do Spojeného kráľovstva. Až budúcnosť teda ukáže, aké budú vzťahy medzi EÚ a Britániou. V rozhovore pre ... viac »


Británia odchádza: Johnson podpísal dohodu o vystúpení krajiny z Európskej únie

Boris Johnson

24.01.2020 19:40

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson podpísal v piatok "rozvodovú" dohodu medzi svojou krajinou a Európskou úniou. Stalo sa tak po tom, ako rovnaký krok predtým spravili na slávnostnom podujatí bez prítomnosti médií dvaja vrcholoví bruselskí činitelia. viac »


Najčítanejšie články