Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Vyliečil sa druhý človek chorý na HIV! Podľa lekárov ho zachránila táto jedna vec

Adam Castillejo Zobraziť galériu (3)
Adam Castillejo (Zdroj: Twitter/CNN)

LONDÝN - Na svete sa vyliečil druhý človek s vírusom HIV, ktorý spôsobuje chorobu AIDS. Muž z Londýna ukončil antoretrovirálnu liečbu pred viac ako tridsiatimi mesiacmi a jeho testy na prítomnosť HIV sú teraz negatívne. Za vyliečením podľa lekárov stojí transplantácia kostnej drene, ktorú podstúpil kvôli rakovine. S odvolaním sa na článok vo vedeckom magazíne The Lancet HIV o tom v utorok informoval spravodajský web BBC.

Štyridsaťročný Adam Castillejo pôvodom z Venezuely, podstúpil v Londýne transplantáciu kostnej drene v rámci liečby Hodgkinovho lymfómu, čo je zhubné nádorové ochorenie lymfatických uzlín. Darca kmeňových buniek, ktoré mu boli transplantované, mal nezvyčajnú genetickú mutáciu vďaka, ktorej sú nositelia imúnne voči vírusu HIV. Teraz je tak proti HIV chránený aj Castillejo.

Do súčasnej doby je muž z Londýna len druhým človekom po Američanovi Timothym Ray Brownovi, označovanom ako berlínsky pacient, u ktorého po skončenej liečby nie je vírus HIV detekovaný. U Browna lekári HIV zistili v roku 1995 a po jedenástich rokoch sa u neho rozvinula ešte leukémie. V roku 2007 a potom znovu v roku 2008 mu lekári v Berlíne transplantovali kostnú dreň od darcu s mutáciou, vďaka ktorej sú nositelia imúnni voči vírusu HIV. Brown ihneď po prvej transplantácii prestal užívať antivirotiká a do súčasnej doby u neho testy neodhalili prítomnosť vírusu HIV. 

Timothy Ray Brown
Zobraziť galériu (3)
Timothy Ray Brown  (Zdroj: SITA/AP/Eric Risberg)

Pôvodne nebola identita londýnskeho pacienta známa, teraz sa ale rozhodol ukázať tvár. Informácie o jeho pravdepodobnom vyliečenie bola zverejnená už pred rokom. S definitívnym tvrdením, že sa vyliečil, boli však lekári opatrní a oznámili to až teraz, pretože desiatky mesiacov po liečbe nemá v krvi, spermiách ani tkanive vírus HIV. "Takmer určite to predstavuje vyliečenie HIV," uviedol vedúci výskumu Ravindra Kumar Gupta z Cambridgeskej univerzity a dodal, že muž je skoro dva a pol roka v remisii a bez antiretrovirálnej liečby. 

Vyliečil sa druhý človek
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Transplantácia spomínaných kmeňových buniek sa však pravdepodobne nestane liečbou pre milióny pacientov na svete žijúcich s HIV. Ide totiž o invazívnu terapiu primárne využívanú na liečbu rakoviny, nie HIV. Súčasná antiretrovirálna liečba je navyše veľmi efektívne, čo znamená, že pacienti môžu aj vírusom žiť dlhý a naplnený život. Gupta v tejto súvislosti uviedol, že liečba, ktorú podstúpil Castillejo, je riskantná a je poslednou možnosťou využívanou pre pacientov s HIV, ktorí majú zároveň malígne nálezy. "Nejde preto o liečbu, ktorá by bola široko ponúkaná pacientom s HIV, ktorí podstupujú úspešnú antiretrovirálnu terapiu," dodal. Vyliečený pacient však podľa BBC predstavuje nádej, že liek na HIV prinesie moderná génová terapia.

Viac o téme: PacientHIVAIDS
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu