Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk

°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Koronavírus vo svete

Nová zbraň proti KORONAVÍRUSU? Vedci vyvinuli prevratný krvný test!

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 4 hodinami

COLUMBUS - Vedci vyvinuli krvný test a nový bodovací systém, ktorý môže lekárom pomôcť predpovedať, ktorým pacientom s COVID-19 hrozí vážny priebeh ochorenia. Nová štúdia publikovaná v časopise EBioMedicine poskytuje ďalšiu prelomovú metódu, vďaka ktorej by sa nemocnice mohli odľahčiť od množstva hospitalizovaných pacientov. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Španielsko má ako prvá krajina v EÚ viac ako milión nakazených koronavírusom

Španielsko má ako prvá

pred 4 hodinami

MADRID - Španielsko sa stalo prvou krajinou Európskej únie, kde zaznamenali viac než milión potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva tam za uplynulých 24 hodín pribudlo 16.973 infikovaných, čím ich celkový počet stúpol na 1.005.295. O 156 na 34.366 sa zvýšil aj počet úmrtí, informuje agentúra AFP. viac »


Situácia sa prudko zhoršuje aj v Rakúsku, zaznamenali najvyšší denný nárast prípadov

Situácia sa prudko zhoršuje

pred 5 hodinami

VIEDEŇ - Rakúsko za posledných 24 hodín zaznamenalo 1958 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o doteraz najvyšší denný nárast, informovali v stredu tamojšie ministerstvá vnútra a zdravotníctva, píše agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS Štúdia, ktorá konšpirátorov uzemní: Na Covid-19 sa umiera až 5-krát viac ako na chrípku!

KORONAVÍRUS Štúdia, ktorá konšpirátorov

pred 5 hodinami

BRATISLAVA - Sme uprostred jednej z najväčších pandémii za posledné desaťročia - Covid-19, no čo je ešte nepríjemnejšie, v plnom prúde je aj chrípková sezóna. Tieto 2 ochorenia sa príznakmi prekrývajú a preto aj mnohí konšpirátori ochorenie často zľahčujú. Najnovšia štúdia im však dáva jasne najavo, že sa mýlia. Ochorenie, ktoré spôsobuje najnovší koronavírus ... viac »


KORONAVÍRUS Česko hlási za stredu zatiaľ rekordných 8840 nových prípadov a 51 úmrtí

KORONAVÍRUS Česko hlási za

pred 7 hodinami

PRAHA - V Českej republike v stredu do 18.00 h potvrdili rekordných 8840 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o prekonanie najvyššieho priebežného prírastku z predchádzajúceho dňa, keď úrady hlásili ďalších 6814 infikovaných. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva. viac »


VIDEO Spor o rúško v lietadle eskaloval: Nazúrená žena kašľala na ostatných pasažierov

Pasažierka kašľala na ostatných
Video

pred 7 hodinami

BELFAST - Rozruch na palube letu EasyJet: Žena musela pred vzletom opustiť lietadlo, pretože nemala nasadené rúško. Podľa britských novín „Mirror“ k incidentu došlo pred letom z Belfastu do Edinburghu. Muž natáčal nahnevanú cestujúcu, ktorá kašlala na ďalších ľudí v kabíne, keď ju letová posádka sprevádzala z lietadla. viac »


KORONAVÍRUS Rumunsko i Bulharsko hlásia rekordné prírastky prípadov nákazy

KORONAVÍRUS Rumunsko i Bulharsko

pred 8 hodinami

BUKUREŠŤ/SOFIA - Rumunsko v stredu oznámilo, že za posledných 24 hodín pribudlo 4848 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je doteraz najvyšší denný prírastok infikovaných od vypuknutia pandémie. Informovala o tom agentúra AP. viac »


Británia poriadne pritvrdila v opatreniach proti KORONAVÍRUSU: Najnovší zákaz sa týka aj sexu!

Britský premiér Boris Johnson

pred 9 hodinami

LONDÝN - Vo Veľkej Británii počet infekcií rastie už niekoľko dní. Vláda zavádza nové opatrenia, aby mala šírenie pod kontrolou. Tie siahajú až do spální obyvateľstva. viac »


KORONAVÍRUS Do nemocníc v Česku príde pomáhať 28 amerických lekárov

KORONAVÍRUS Do nemocníc v

pred 10 hodinami

PRAHA - Do Česka príde bojovať s pandémiou nového koronavírusu aj 28 vojenských lekárov zo Spojených štátov. Pomoc zdravotníkov z Texasu a Nebrasky dohodol s americkým veľvyslancom v ČR Stephenom Kingom český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček. O tom, kedy by mali doraziť, sa momentálne rokuje, informoval v stredu Český rozhlas (ČRo). viac »


KORONAVÍRUS Česko ide do lockdownu: Už o pár hodín začnú platiť prísne opatrenia

Český premiér Andrej Babiš

pred 12 hodinami

PRAHA - Česká vláda pristúpila v stredu k ďalším opatreniam v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, informovala spravodajská televízia ČT24. Od štvrtka od 6.00 h bude uzavretý maloobchod. Výnimku majú predajne základného sortimentu. Veľkoobchod bude bez obmedzenia. viac »


KORONAVÍRUS V Poľsku sa situácia neustále zhoršuje: Najvyšší denný prírastok infikovaných

KORONAVÍRUS V Poľsku sa

pred 12 hodinami

VARŠAVA - Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Poľsku sa od utorka zvýšil o 10.040, čo je najvyšší denný prírastok infikovaných od začiatku pandémie. Informovala o tom v stredu agentúra PAP s odvolaním sa na údaje poľského ministerstva zdravotníctva. viac »


Starý kontinent sa trápi s KORONAVÍRUSOM: Rekordný počet nových prípadov za týždeň

Starý kontinent sa trápi

pred 13 hodinami

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia v stredu oznámila, že európske štáty hlásili za minulý týždeň vyše 927.000 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Ide o vôbec najvyšší prírastok za jeden týždeň od začiatku pandémie, upozornila agentúra AP. viac »


Český vicepremiér a šéf krízového štábu Hamáček sa infikoval KORONAVÍRUSOM

Jan Hamáček

pred 13 hodinami

PRAHA - Českému vicepremiérovi a ministrovi vnútra Janovi Hamáčkovi diagnostikovali nákazu novým druhom koronavírusu. Predseda sociálnych demokratov sa dal otestovať po stretnutí s ministrom poľnohospodárstva Miroslavom Tomanom, u ktorého sa infekcia potvrdila v nedeľu, informoval v stredu spravodajský webový portál Novinky.cz. viac »


KORONAVÍRUS v Európe mocnie: Rekord v počte infikovaných hlásia aj Slovinsko a Chorvátsko

KORONAVÍRUS v Európe mocnie:

pred 14 hodinami

ĽUBĹANA/ZÁHREB - Slovinsko a Chorvátsko zaznamenali za posledných 24 hodín najvyšší denný nárast počtu prípadov infekcie novým druhom koronavírusu, informovali v stredu tamojšie úrady. viac »


Naši východní susedia hlásia zlé správy: Ukrajina zaznamenala najvyšší nárast počtu prípadov

Naši východní susedia hlásia

pred 17 hodinami

KYJEV - Ukrajina zaznamenala najvyšší denný nárast počtu prípadov infekcie novým druhom koronavírusu, informovala v stredu agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany. viac »


V Británii stále vyčíňa KORONAVÍRUS: Johnson oznámil sprísnenie protipandemických opatrení

Britský premiér Boris Johnson

pred 19 hodinami

MANCHESTER - Britský premiér Boris Johnson oznámil v utorok sprísnenie protipandemických opatrení v meste Manchester a jeho priľahlých oblastiach, ktoré začnú platiť od piatka. Informovala o tom agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS Situácia v Česku je čoraz vážnejšia: Najvyšší nárast prípadov aj úmrtí

KORONAVÍRUS Situácia v Česku

pred 20 hodinami

PRAHA - V utorok pribudlo v Česku 11.984 potvrdených prípadov koronavírusu. Je to najvyšší denný nárast od začiatku epidémie. V krajine je teraz viac ako 113.000 nakazených. Väčšina z nich má mierny priebeh choroby. Hospitalizovaných ale pribúda, momentálne ich je viac ako 4000, z toho 634 vo vážnom stave. S Covidom-19 doteraz v ČR zomrelo 1619 ľudí. ... viac »


Kateřina (36) bola popieračka KORONAVÍRUSU, po opakovanej nákaze sa bojí o svoju budúcnosť

Kateřina (36) bola popieračka

včera o 22:00

PRAHA – Češka Kateřina (36) priznáva, že patrila medzi popieračov koronavírusu. V rozostupe sedem týždňov sa však covidom-19 infikovala dvakrát. Jej prípad poukazuje na skutočnosť, že imunita po prekonaní vírusu nie je istá. viac »


KORONAVÍRUS Melania Trumpová sa pre kašeľ neobjaví na predvolebnom zhromaždení

Manželka amerického prezidenta Melania

včera o 21:49

WASHINGTON - Prvá dáma Spojených štátov Melania Trumpová zrušila pre "pretrvávajúci kašeľ" svoju účasť na utorňajšom predvolebnom zhromaždení v meste Erie v americkom štáte Pennsylvánia, kde sa mala objaviť po boku svojho manžela Donalda Trumpa. Informovala o tom hovorkyňa Bieleho domu Stephanie Grishamová, píše agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Talianske regióny Kampánia a Lombardsko zavádzajú nočný zákaz vychádzania

KORONAVÍRUS Talianske regióny Kampánia

včera o 21:09

NEAPOL - V juhotalianskom regióne Kampánia, do ktorého patrí aj Neapol, pravdepodobne od tohto víkendu zavedú nočný zákaz vychádzania. Jeho cieľom bude spomaliť šírenie nákazy koronavírusom, keďže tento región, ako aj celé Taliansko, za posledné týždne zaznamenávajú zvýšený počet prípadov infekcie. Informoval o tom v utorok britský denník The Guardian ... viac »


KORONAVÍRUS Česko na pokraji kolapsu: Situácia je neúnosná, minister ohlási ďalšie opatrenia

KORONAVÍRUS Česko na pokraji

včera o 20:00

PRAHA - V Českej republike v utorok do 18.00 h potvrdili 6814 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 89 úmrtí. V oboch prípadoch ide o doposiaľ najvyššie priebežné prírastky, ktoré Česko zaznamenalo od vypuknutia pandémie. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva a informácií televízie ČT24. viac »


Najčítanejšie články