Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk
Štvrtok, 9. február 2023. Meniny má Zdeno, Zdenko, Ronald, zajtra Gabriela.

Koronavírus vo svete

WHO varuje: Aj vy ste si mysleli o pandémii toto? Zabudnite, takáto je pravda

Ilustračné foto

Ilustračné foto

04.02.2023 12:15

ŽENEVA - Odborníci dospeli k záveru, že pandémia ochorenia COVID-19 naďalej zostáva celosvetovou zdravotnou núdzou. Dúfajú však, že sa dostávame do bodu prechodu. Pokračovanie v klasifikácii pandémie ako mimoriadnej udalosti ale neznamená, že situácia je taká vážna ako predtým. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Lekári varujú nezaočkovaných ľudí, ktorí prekonali COVID-19: Toto vám hrozí najmenej ďalších 18 mesiacov

Lekári varujú nezaočkovaných ľudí,

02.02.2023 12:15

HONGKONG - Nezaočkovaní ľudia, ktorí prekonali COVID-19, majú vyššie riziko úmrtia a kardiovaskulárnych ochorení. Podľa autorov štúdie ich zistenia naznačujú, že lekári by mali pacientov s covidom monitorovať aspoň rok po zotavení. Iní experti zistili, že čiastočne účinná môže byť aj ochrana získaná reinfekciou. viac »


V súvislosti s pandémiou KORONAVÍRUSU stále platí najvyšší stupeň výstrahy

V súvislosti s pandémiou
Foto

30.01.2023 11:04

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa rozhodla zachovať najvyšší stupeň pohotovosti v súvislosti s pandémiou COVID-19. Uvádza sa to vo vyhlásení WHO zverejnenom v pondelok v Ženeve. viac »


KORONAVÍRUS V Pchjongjangu úrady po piatich dňoch zrušili lockdown

KORONAVÍRUS V Pchjongjangu úrady

30.01.2023 09:31

SOUL - Úrady v severokórejskej metropole Pchjongjang odvolali päť dní trvajúci lockdown, ktorý bol zavedený z dôvodu šírenia respiračných ochorení. Oznámila to v pondelok ruská ambasáda v Pchjongjangu, informuje agentúra AP. viac »


Američania skúmali súvislosť medzi vakcínou proti covidu a chrípky a možné zvýšené riziko mŕtvice u ľudí!

Američania skúmali súvislosť medzi
Video

29.01.2023 22:00

NEW YORK – Americká správa potravín a liečiv (FDA) skúmala možnú súvislosť medzi podaním očkovacej látky proti covidu a chrípke v ten istý deň a mozgovými príhodami u ľudí starších ako 65 rokov. Táto otázka vzišla z databázy hlásení nežiaducich účinkov vakcín v americkom Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). viac »


Čína schválila dva vlastné lieky proti KORONAVÍRUSU

Koronavírus v Číne
Foto

29.01.2023 14:00

PEKING - Čína schválila dva perorálne podávané lieky, vyvinuté domácimi odborníkmi, pre pacientov s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19, informoval v nedeľu čínsky Národný úrad pre liečivá (NMPA). TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters. viac »


Žena vraj trpí hrozným vedľajším účinkom očkovania proti COVIDU-19: Tvrdá kritika, toto nesedí!

Žena vraj trpí hrozným
Video

28.01.2023 06:00

NEW YORK - Istá Američanka zverejnila video, v ktorom zachytila, ako jej vakcína proti covidu-19 od spoločnosti Pfizer údajne spôsobila nekontrolovateľné chvenie nôh. Za krátky čas z videa stal hotový hit internetu. Mnohí užívatelia zosmiešňujú ženino tvrdenie a kritizujú ju za to, že šíri dezinformácie. viac »


Krízový výbor WHO diskutuje o stupni výstrahy pred KORONAVÍRUSOM vo svete

Tedros Adhanom Ghebreyesus

27.01.2023 19:43

ŽENEVA — V ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa v piatok začalo zasadnutie krízového výboru WHO, ktorý diskutuje o tom, či koronavírusová pandémia stále predstavuje globálnu hrozbu, informuje agentúra AFP. viac »


Počet úmrtí súvisiacich s KORONAVÍRUSOM klesol o takmer 80 percent, tvrdia úrady

Počet úmrtí súvisiacich s

26.01.2023 08:29

PEKING - Počet denných úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 od začiatku januára v Číne klesol o takmer 80 percent, oznámili miestne úrady. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


Desivé výsledky novej štúdie: COVID-19 môže poškodiť placentu a nenarodené dieťa

Desivé výsledky novej štúdie:
Video

24.01.2023 23:59

VIEDEŇ - Nová štúdia MedUni Vienna ukazuje, prečo by sa najmä tehotné ženy mali naďalej chrániť pred infekciou Covid-19. Od začiatku pandémie patrili do rizikovej skupiny, no vedci teraz zistili, že choroba môže poškodiť placentu a následne aj plod. Týkalo sa to najmä matiek bez očkovania proti Covidu. viac »


Nový subvariant KORONAVÍRUSU XBB.1.5: V USA tvorí už polovicu nových prípadov

Nový subvariant KORONAVÍRUSU XBB.1.5:

20.01.2023 20:06

WASHINGTON - Takmer polovicu nových prípadov ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch tvorí nový koronavírusový subvariant XBB.1.5. V piatok to ukázali dáta amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). TASR prevzala správu z agentúry Reuters. viac »


KORONAVÍRUS Južná Kórea od 30. januára zruší povinné rúška vo väčšine vnútorných priestorov

KORONAVÍRUS Južná Kórea od

20.01.2023 09:34

SOUL - V Južnej Kórei od 30. januára zrušia povinnosť nosiť rúška vo väčšine vnútorných priestorov. Vyžadovať sa budú naďalej vo verejnej doprave a v zdravotníckych zariadeniach. V piatok to podľa agentúry AFP oznámili tamojšie úrady. viac »


Hongkong ruší povinnú karanténu pre ľudí s KORONAVÍRUSOM: Opatrenia majú vrátiť ich život do normálu

Hongkong ruší povinnú karanténu

19.01.2023 12:58

HONGKONG - Hongkong s platnosťou od 30. januára zruší povinnú karanténu pre ľudí nakazených ochorením COVID-19. Informovali o tom vo štvrtok miestne úrady s tým, že ide o súčasť opatrení, ktoré majú vrátiť život v Hongkongu do normálu, aký bol bežný pred vypuknutím pandémie. TASR informuje na základe správy agentúry AP. viac »


Vedci jasajú: V laboratóriu v Bangladéši má byť uzamknutá kľúčová zbraň proti KORONAVÍRUSU

Vedci jasajú: V laboratóriu

19.01.2023 12:15

COVENTRY - Nový, vysoko infekčný variant vírusu SARS-CoV-2 je pochmúrnou pripomienkou toho, že pandémia sa ani zďaleka neskončila. Dobrou správou však je, že odborníci pravdepodobne vyvinuli kľúčovú zbraň proti tomuto ochoreniu. Ide o vakcínu v spreji, ktorú bude možné aplikovať cez nos. V súčasnosti je táto alternatíva v štádiu testovania. viac »


Hrozivé podozrenie: Posilňujúca vakcína proti omikronu môže súvisieť s týmto život ohrozujúcim zdravotným stavom

Hrozivé podozrenie: Posilňujúca vakcína
Video

17.01.2023 05:58

WASHINGTON/PRAHA - Americký bezpečnostný monitorovací systém upozornil, že posilňujúca dávka bivalentnej vakcíny proti covidu-19 upravená na typ vírusu omikron amerického výrobcu liekov Pfizer Inc (PFE.N) a jeho nemeckého partnera BioNTech by mohla súvisieť s určitým typom mozgovej mŕtvice u starších dospelých. Podľa tlačovej agentúry Reuters to vyplýva... viac »


Apokalypsa v Číne: Tisícpercentný nárast prípadov COVIDU-19! Vyjadrenie úradov šokuje

Situácia v Číne s
Video

15.01.2023 21:15

PEKING - Čína minulý mesiac po masívnych protestoch zrušila prísne obmedzenia týkajúce sa pandémie koronavírusu. Zrejme nikto však nečakal taký masívny nárast infekcií. Za mesiac zomrelo v Číne na covid 60 000 ľudí. Tamojšie úrady ale napriek týmto alarmujúcim číslam tvrdia, že vrchol epidémie už majú za sebou. viac »


KORONAVÍRUS WHO apelovala na Čínu, aby pokračovala vo zverejňovaní informácií o vlne covidu

Očkovanie proti koronavírusu v

15.01.2023 07:37

PEKING - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) apelovala na Čínu, aby aj ďalej zverejňovala informácie o vlne nákazlivých ochorení COVID-19. Čínska vláda totiž v sobotu oznámila takmer 60.000 úmrtí na covid od začiatku decembra, ale urobila tak až po týždňoch sťažností, že odmieta svetu povedať, čo sa vlastne v súvislosti s infekčnou chorobou v Číne... viac »


Dôležité odhalenie o materskom mlieku matiek zaočkovaných proti COVIDU-19: Toto by ste mali vedieť

Dôležité odhalenie o materskom

15.01.2023 06:00

GAINESVILLE - Nová štúdia Floridskej univerzity zverejnená v časopise Journal of Perinatology priniesla ďalšie dôkazy o tom, že materské mlieko matiek zaočkovaných proti COVID-19 poskytuje ochranu dojčatám, ktoré nemôžu prijať vakcínu. Ide o zistenia nadväzujú na výskum realizovaný v roku 2021. viac »


Čína hlási takmer 60-tisíc úmrtí v spojitosti s KORONAVÍRUSOM od uvoľnenia opatrení

Čína hlási takmer 60-tisíc

14.01.2023 13:00

PEKING - Čína zaznamenala od 8. decembra 2022 do 12. januára tohto roku 59.938 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, uviedol v sobotu Ťiao Ja-chuej, vedúci Úradu lekárskej správy spadajúceho pod Národný zdravotný výbor. Ide o prvý veľký počet obetí, ktorý čínska vláda zverejnila, odkedy začiatkom decembra uvoľnila prísne opatrenia, píše agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Cestujúci z Číny budú musieť pred odletom ukázať negatívny test

KORONAVÍRUS Cestujúci z Číny

13.01.2023 17:25

PEKING - Pasažieri prichádzajúci do Českej republiky letecky z Číny sa budú musieť pred odletom preukázať negatívnym testom na koronavírus. Oznámilo to v piatok české ministerstvo zdravotníctva, informuje TASR. viac »


Z tohto čísla sa vám zatočí hlava: V Číne sa očakáva 3,7 milióna infikovaných za deň! Takto ich rátajú

Koronavírus v Číne
Video

12.01.2023 22:00

PEKING - Podľa modelových výpočtov nezávislých výskumníkov by masívna koronavírusová vlna v Číne mohla dosiahnuť svoj prvý vrchol v piatok s 3,7 miliónmi nových infekcií denne. Ako informoval londýnsky spracovateľ údajov Airfinity, počet úmrtí na Covid v krajine pravdepodobne o desať dní neskôr vzrastie na maximum 25 000 denne. viac »


Najčítanejšie články