Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk

°C

Utorok, 19. január 2021. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS Srbsko začalo očkovať vakcínou od čínskej spoločnosti Sinopharm

Vojak dostáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinopharm v Belehrade

Vojak dostáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinopharm v Belehrade

pred 11 minútami

BELEHRAD - Srbsko v utorok spustilo masívne očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a stalo sa prvou európskou krajinou, ktorá používa vakcínu vyrobenú čínskou spoločnosťou Sinopharm. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Šialený objav v bezpečnostnej zóne letiska: Ako je možné, že si to tri mesiace nikto nevšimol?!

Šialený objav v bezpečnostnej

pred 58 minútami

CHICAGO - Súd v Chicagu riešil koncom minulého týždňa prípad 36-ročného muža, ktorý strávil tri mesiace v bezpečnostnej zóne tamojšieho letiska. Býva v Los Angeles, no odmietol odcestovať domov údajne kvôli obavám z epidémie covidu-19. Ak zloží kauciu vo výške 1000 dolárov, súd mu uloží len zákaz vstupu na letisko, napísala agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Šéf WHO: Svetu hrozí katastrofický scenár, ľudstvo je na prahu morálneho zlyhania

KORONAVÍRUS Šéf WHO: Svetu

pred 59 minútami

ŽENEVA - Svet sa v distribúcii vakcíny proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálneho morálneho zlyhania. V pondelok to vyhlásil šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vyzval štáty a výrobcov, aby vakcíny rozdeľovali spravodlivejšie, v opačnom prípade podľa neho hrozí predĺženie pandémie. viac »


Epidemiológ upozorňuje na ďalší, málo známy príznak nákazy KORONAVÍRUSOM

Epidemiológ upozorňuje na ďalší,
Foto

pred hodinou

LONDÝN - Britský epidemiológ Tim Spector vedie aplikáciu ZOE COVID Symptom Study. Pacienti sa môžu zaregistrovať a nahlásiť príznaky, ktorými sa u nich prejavila koronavírusová infekcia. Štúdia iba nedávno odhalila ďalší, nie až tak známy symptóm ochorenia COVID-19. viac »


Ženu zbytočne poslali štyrikrát do karantény! Neuveríte, ako k tomu došlo

Ženu zbytočne poslali štyrikrát

pred hodinou

JERUZALEM - Tridsaťpäťročný muž pracujúci pre izraelské ministerstvo zdravotníctva zneužil pandémiu koronavírusu k osobnej pomste, keď svoju bývalú priateľku štyrikrát zbytočne poslal do karantény. Pre jej izoláciu pritom nebol najmenší dôvod, pretože nebola ani infikovaná, ani v kontakte s pozitívnou osobou, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na políciu. viac »


Hrozivá predpoveď nemeckého vedca: Najhoršie mesiace pandémie KORONAVÍRUSU ešte len prídu

Plné nemocnice v Taliansku

pred hodinou

BERLÍN - Pandémia ochorenia covid-19 sa zďaleka nekončí, Nemecko aj Európu čakajú možno až tri ďalšie mesiace, ktoré budú patriť k tým najzložitejším. V rozhovore so zahraničnými novinármi to v utorok vyhlásil nemecký sociálnodemokratický poslanec a epidemiológ Karl Lauterbach, ktorý v Nemecku podporuje tvrdé protiepidemické opatrenia. Veľké obavy má ... viac »


KORONAVÍRUS Krajiny EÚ majú úlohu zaočkovať do leta 70 percent dospelej populácie

KORONAVÍRUS Krajiny EÚ majú

pred hodinou

BRUSEL - Európska komisia (EK) vydala v utorok oznámenie, v ktorom vyzýva členské štáty EÚ, aby urýchlili proces očkovania v celej Únii: do marca by malo byť zaočkovaných najmenej 80 percent ľudí vo veku nad 80 rokov a 80 percent zdravotníckych a sociálnych pracovníkov. Do začiatku leta 2021 by členské štáty mali zaočkovať minimálne 70 percent dospelej populácie. viac »


KORONAVÍRUS Počet obetí na Ukrajine už prekonal hranicu 21-tisíc

KORONAVÍRUS Počet obetí na

pred hodinou

KYJEV - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 3939 na celkovo 1.167.655, vyplýva z utorňajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO). viac »


KORONAVÍRUS Počet úmrtí na COVID-19 v Európskej únii prekročil hranicu 400-tisíc

KORONAVÍRUS Počet úmrtí na

pred 2 hodinami

BRUSEL - Krajiny Európskej únie zaznamenali celkovo už viac ako 400.000 úmrtí na ochorenie COVID-19. V utorok to uviedla eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidisová v rámci diskusie s europoslancami o spoločnej očkovacej stratégii a boji proti pandémii. Informovala o tom agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS Situácia v Nemecku sa nezlepšuje: Vláda predĺžila lockdown

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

pred 6 hodinami

BERLÍN - Nemecká vláda chce súčasný čiastočný lockdown v krajine predĺžiť do 15. februára a zaviesť povinné nosenie medicínskych ochranných masiek v obchodoch a verejnej doprave. Zatvorené by tak naďalej mali zostať školy i väčšina obchodov. Vyplýva to z návrhu uznesenia, ktorý má k dispozícii denník Die Welt a v utorok popoludní sa ním bude na videkonferencii ... viac »


KORONAVÍRUS V Číne pribudlo siedmy deň po sebe viac než 100 nových prípadov

Ľudia v Číne dodržiavajú

pred 6 hodinami

PEKING - V Číne pribudlo už siedmy deň po sebe viac než 100 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Uviedla to v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje čínskeho Národného zdravotného výboru. viac »


KORONAVÍRUS Juhoafrický variant je o 50 percent nákazlivejší, potvrdili experti

KORONAVÍRUS Juhoafrický variant je

pred 6 hodinami

JOHANNESBURG - Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát identifikovali v Južnej Afrike, je oproti predošlým mutáciám nákazlivejší, neexistuje však dôkaz, že by spôsoboval aj vyššiu úmrtnosť. Oznámili to tamojší experti, ktorých citovala agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS V Maďarsku pribudlo viac ako 500 ďalších prípadov, hrozivé číslo umrtí

KORONAVÍRUS V Maďarsku pribudlo

pred 8 hodinami

BUDAPEŠŤ - Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 573 nových prípadov nakazených novým druhom koronavírusu, čím celkový počet infikovaných od začiatku pandémie stúpol na 353.276. V súvislosti s chorobou COVID-19 zomrelo ďalších 111 chorých, informoval v utorok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu. viac »


KORONAVÍRUS Smelé plány Európskej únie: Do leta má byť zaočkovaných až 70 percent dospelých

KORONAVÍRUS Smelé plány Európskej

pred 9 hodinami

BRUSEL - Do leta 2021 by malo v krajinách EÚ podľa Európskej komisie (EK) dostať vakcínu proti novému koronavírusu do 70 percent dospelých ľudí. Príslušný návrh chce EK zverejniť v utorok, píše agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS Šľachetný čin venezuelského prezidenta: Maduro posiela do Brazílie zásoby kyslíka

Venezuelský prezident Nicolás Maduro

pred 10 hodinami

CARACAS - Venezuelský prezident Nicolás Maduro schválil zaslanie zásob kyslíka do Brazílie s cieľom pomôcť v tamojšom boji s ochorením COVID-19. Informovala o tom v pondelok agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Hrozná štatistika v malom štáte: Gibraltár stratil od začiatku roka viac ľudí než vo vojne

KORONAVÍRUS Hrozná štatistika v

pred 10 hodinami

GIBRALTÁR - Maličké britské zámorské územie Gibraltár na juhu Pyrenejského polostrova v pondelok oznámilo, že od začiatku roka stratilo viac ľudí z dôvodu nákazy koronavírusom, než z akéhokoľvek iného dôvodu v minulom storočí. Informovala o tom tlačová agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Trump uvoľnil opatrenia: Cestujúci z väčšiny Európy a Brazílie môžu vstúpiť do USA

Cestujúci na letisku

pred 11 hodinami

WASHINGTON - Dosluhujúci prezident USA Donald Trump zrušil v pondelok zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny krajín Európy a Brazílie. Urobil tak len dva dni pred odchodom z úradu, informuje agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Situácia v Taliansku sa zlepšuje: Prvýkrát za tri týždne pribudlo menej ako 10-tisíc infikovaných

KORONAVÍRUS Situácia v Taliansku

pred 11 hodinami

RÍM - Počet potvrdených denných prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku klesol v pondelok prvýkrát za tri týždne pod 10.000. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AP. viac »


Videosummit EÚ bude najmä o pandémii: Očkovanie je absolútnou prioritou, odkazuje Michel

Predseda Európskej rady Charles

pred 12 hodinami

BRUSEL - Predstavitelia členských krajín Európskej únie budú na štvrtkovom videosummite diskutovať o otázke možných výhod vyplývajúcich z očkovania proti koronavírusu, uviedla agentúra DPA. viac »


Šokujúca správa z Nórska: Po očkovaní proti KORONAVÍRUSU malo zomrieť 23 ľudí

Šokujúca správa z Nórska:

pred 19 hodinami

OSLO - Správy o údajných úmrtiach po očkovaní proti koronavírusu sa množia. V súčasnosti sa šíria správy o tom, že v Nórsku po očkovaní zomrelo 23 ľudí. 13 z nich údajne v dôsledku vedľajších účinkov očkovania. Čo je na tom pravdy? viac »


Španielsko zaznamenalo nový víkendový rekord: Pribudlo viac ako 84-tisíc nových prípadov

Španielsko zaznamenalo nový víkendový

pred 21 hodinami

MADRID - Počet nových nakazených koronavírusom v Španielsku dosiahol nový rekord 84.287 za jeden víkend, na ochorenie COVID-19 zomrelo ďalších 455 ľudí. V pondelok večer o tom informovalo španielske ministerstvo zdravotníctva. viac »


Najčítanejšie články