Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk
Pondelok, 19. apríl 2021. Meniny má Jela, zajtra Marcel.

Koronavírus vo svete

Hrozivé odhalenie meteorológov: V máji ľudstvo prekročí extrémne nebezpečný míľnik

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 6 hodinami

MELBOURNE - Najnovšie výsledky meraní atmosférického oxidu uhličitého sú dôkazom, že ľudstvo minulý mesiac prekonalo ďalší nelichotivý rekord, ktorý má byť opätovne prekonaný už o pár týždňov. Odborníci preto čoraz viac apelujú na potrebu znižovania emisií CO2 a upozorňujú na potrebu zavádzania efektívnych opatrení, pretože súčasný trend smeruje k ... viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Nová štúdia: Riziko nákazy KORONAVÍRUSOM je až päťkrát väčšie u týchto ľudí

Nová štúdia: Riziko nákazy

pred 6 hodinami

LONDÝN - U príslušníkov amerického námorníctva, ktorí predtým neprekonali COVID-19, je zhruba päťkrát väčšie riziko nákazy než u tých, ktorí už ochorenie majú za sebou. Vyplýva to zo štúdie, ktorej výsledky zverejnil časopis Lancet Respiratory Medicine. viac »


Akoby mi niekto sedel na hrudi, povedal Tomáš (45): Po COVIDE mu pomohli špeciálne cvičenia

Akoby mi niekto sedel
Video

pred 7 hodinami

PRAHA – Koronavírusová infekcia neobišla ani Tomáša (45). Prejavila sa u neho zimnicou, následne zvýšenou teplotou a neskôr sa pridružili aj dýchacie ťažkosti. Muž tvrdí, že sa cítil, akoby mu nieto sedel na hrudi. Výrazne mu však pomohli špeciálne dýchacie cvičenia. viac »


KORONAVÍRUS EÚ zvažuje nepredĺženie zmluvy s AstraZenecou pre meškanie dodávok

KORONAVÍRUS EÚ zvažuje nepredĺženie

pred 7 hodinami

BRUSEL - Európska komisia nemusí predĺžiť zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca o nákupe vakcín proti covidu, a to pre opakované oneskorovanie dohodnutých dodávok. Zmluva aktuálne platí do konca júna. Uviedol to v nedeľu eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorého citovala agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Nedovoľme, aby nás pandémia rozdelila ako ľudí i spoločnosť, tvrdí Steinmeier

Frank-Walter Steinmeier

pred 10 hodinami

BERLÍN - Poprední nemeckí politici vrátane spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a kancelárky Angely Merkelovej spolu s predstaviteľmi cirkvi si v nedeľu v koncertnej sieni v Berlíne (Konzerthaus) pripomenuli pamiatku takmer 80.000 obetí koronavírusovej pandémie a pozostalým vyjadrili sústrasť. Uviedli to nemecké médiá. viac »


Muž (61) s rakovinou sa nakazil KORONAVÍRUSOM: Medicínsky zázrak! Lekári neverili tomu, čo nastalo

Muž (61) s rakovinou

pred 19 hodinami

MNÍCHOV - Znie to ako zázrak: Po infikovaní koronavírusom u 61-ročného človeka zmizla väčšina rakovinových buniek v tele. Čo si o tom myslia lekári? viac »


Ďalšia hrozba pre svet?! Vedci vo Wu-chane objavili neznáme KORONAVÍRUSY

Ďalšia hrozba pre svet?!

pred 19 hodinami

WU-CHAN - Neznáme koronavírusy, ktorých prítomnosť zaznamenali laboratórni vedci pred piatimi rokmi a zmienili sa o nich vo viacerých štúdiách, vedú k špekulácii o možnom porušovaní protokolov biologickej bezpečnosti. Dôkazom sú správy čínskych univerzít popisujúce výsledky analýz niektorých poľnohospodárskych produktov. viac »


Zdvihnutý prst civilizácii: Predpovede expertov! Tieto zmeny môže priniesť pandémia KORONAVÍRUSU

Zdvihnutý prst civilizácii: Predpovede

včera o 00:01

PRAHA - Epidémia koronavírusu môže spoločnosti v dlhodobom horizonte priniesť aj pozitívne veci. Zhodli sa na tom českí experti. Podľa ekonómky možno predpokladať napríklad zmenu vzťahu k životnému prostrediu a obmedzenie kongresovej turistiky. Epidemiológ zase vidí priestor na to, aby sa ľudia viac zamysleli nad vlastným zdravím a životným štýlom. ... viac »


Na COVID umierajú štyridsaťroční otcovia, tvrdí primár Martin: Situáciu zhoršila britská mutácia

Martin S.
FotoVideo

včera o 21:14

SOKOLOV – Britská mutácia nového koronavírusu si v českom Sokolove vyžiadala tvrdú daň. Nemocnica v danom regióne praskala vo švíkoch. Tamojší primár interného a covidového oddelenia Martin Straka sa domnieva, že ak by Sokolov a ďalšie regióny neuzavreli, celé Česko by spoznalo, čo zažívali v talianskom Bergame. viac »


Krajina je na pokraji katastrofy: Nezvládnutý boj s KORONAVÍRUSOM! Lekári opísali strašné dôsledky

Krajina je na pokraji
FotoVideo

včera o 19:59

RIO DE JANEIRO - Lekári bez hraníc vyzývajú brazílske úrady, aby uznali závažnosť koronavírusovej krízy a predišli ďalším zbytočným stratám na životoch. Podľa tejto medzinárodnej zdravotníckej a humanitárnej organizácie nedostatok politickej vôle adekvátne zakročiť zabíja Brazílčanov po tisícoch. viac »


KORONAVÍRUS Všetky pandemické ukazovatele sa v Česku postupne zlepšujú

KORONAVÍRUS Všetky pandemické ukazovatele

včera o 12:47

PRAHA - V Česku pribudlo v piatok ďalších 3206 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je o 1613 menej než pred týždňom. Vyplýva to z údajov, ktoré v sobotu zverejnilo ministerstvo zdravotníctva ČR, informoval server iDNES.cz. viac »


Vedci prezradili, ako je to s mortalitou u pacientov s britským variantom KORONAVÍRUSU

Vedci prezradili, ako je

včera o 08:23

LONDÝN - Podľa dvoch nových britských štúdií majú pacienti s takzvaným britským variantom koronavírusu vyššiu vírusovú nálož. Nepotvrdilo sa však, že by táto nákazlivejšia mutácia zároveň mala za následok horší priebeh ochorenia COVID-19 alebo vyššiu mortalitu. Štúdiu tento týždeň zverejnili vedecké časopisy The Lancet Infectious Diseases a The Lancet Public Health. viac »


Tehotným ženám v Británii odporúčajú vakcínu od Pfizer/BioNTech alebo Moderny

Tehotným ženám v Británii

včera o 06:14

LONDÝN - Tehotné ženy v Británii by mali dostať očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna, pretože existuje viac údajov z praxe, ktoré ukazujú, že sú bezpečné. V piatok to oznámil britský verejný úrad, ktorý dáva odporúčania pre očkovanie obyvateľstva. viac »


Veľká nádej v boji s KORONAVÍRUSOM: Firma vyvinula nový liek, je za tým nákaza spred ôsmich rokov!

Veľká nádej v boji

16.04.2021 22:00

TICINO - Vďaka vzorke krvi od muža, ktorý bol infikovaný vírusom Sars v roku 2003, sa teraz vedcom podarilo vytvoriť špeciálnu zmes protilátok: Táto látka má chrániť pred ťažkým priebehom Covid-19. viac »


Neprekonali ste ešte COVID? Vedci zistili, o koľko vyššie riziko máte, že sa nakazíte!

Neprekonali ste ešte COVID?

16.04.2021 21:35

LONDÝN - U príslušníkov amerického námorníctva, ktorí predtým neprekonali covid-19, je zhruba päťkrát väčšie riziko nákazy ako u tých, ktorí už nákazu majú za sebou. Vyplýva to zo štúdie medzi viac ako 3000 mladými príslušníkmi námorníctva USA. Štúdia, ktorej výsledky zverejnil odborný časopis Lancet Respiratory Medicine, ďalej uvádza, že zhruba desať... viac »


KORONAVÍRUS Dali ste sa očkovať vakcínou od Pfizeru? Do roka bude zrejme potrebná táto vec

KORONAVÍRUS Dali ste sa

16.04.2021 21:32

WASHINGTON - Do roka po podaní oboch dávok vakcíny proti koronavírusu od americkej firmy Pfizer vyvinutej s nemeckou spoločnosťou BioNTech, budú ľudia "pravdepodobne" potrebovať aj tretiu dávku. Povedal to v rozhovore pre stanicu CNBC odvysielanom vo štvrtok výkonný šéf Pfizeru Albert Bourla, informovala agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Čínska vakcína dosiahla účinnosť 80% pri prevencii úmrtí

Vakcína od čínskej spoločnosti

16.04.2021 20:50

SANTIAGO - Vakcína CoronaVac od čínskej spoločnosti Sinovac dosiahla účinnosť 67 percent pri prevencii príznakového ochorenia COVID-19 a 80-percentnú účinnosť v prevencii úmrtí, informovala v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na výsledky získané počas očkovacej kampane v Čile. viac »


KORONAVÍRUS Taliansky premiér oznámil, že uvoľňovanie pandemických opatrení sa začne 26. apríla

Taliansky premiér Mario Draghi

16.04.2021 19:25

RÍM - Taliansky premiér Mario Draghi v piatok oznámil, že uvoľňovanie pandemických opatrení v krajine sa začne 26. apríla. viac »


KORONAVÍRUS Dve tretiny zo 4,2 milióna registrovaných v Maďarsku už zaočkovali

KORONAVÍRUS Dve tretiny zo

16.04.2021 19:15

BUDAPEŠŤ - Na očkovanie proti novému druhu koronavírusu sa v Maďarsku zaregistrovalo dosiaľ 4.219.000 ľudí, z ktorých 66 percent už zaočkovali, informoval v piatok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu. viac »


Dve matky sa vybrali do zahraničia na plastiku pŕs: Odmietli ísť do karantény, skončili na súde!

Dve matky sa vybrali

16.04.2021 18:07

DUBLIN - V Írsku sa v súčasnosti pretriasa prípad dvoch mamičiek, ktoré sa po návrate zo Spojených Arabských Emirátov, kde boli na plastickej operácii, vyhli povinnej hotelovej karanténe zavedenej vládou. Ich situácia rozdeľuje verejnosť na dva tábory. viac »


KORONAVÍRUS Rakúsko začne v máji znovu celoštátne otvárať

Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf

16.04.2021 18:05

VIEDEŇ - Rakúsko plánuje začať od mája s pomalým znovuotváraním podnikov a prevádzok, ale za prísneho hygienického režimu. V krajine boli pre pandémiu koronavírusu dlhé mesiace zatvorené reštaurácie, kaviarne, hotely a voľnočasové zariadenia, pripomenula v piatok tlačová agentúra DPA. viac »


Najčítanejšie články