Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk
Utorok, 28. september 2021. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela.

Koronavírus vo svete

Najväčší rozdiel medzi alergiou a covidom podľa lekárov: Sledujte tento jeden PRÍZNAK

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 3 hodinami

COLLEGE PARK - Jeseň sa práve začala, čo nie je dobrá správa pre mnohých alergikov. Vo vzduchu je totiž viac alergénov, ktoré dráždia oči a dýchaciu sústavu. Veľa príznakov alergie sa pritom môže prekrývať so symptómami ochorenia COVID-19. Lekári prezradili, ktorý príznak prezradí, že nemáte alergiu, ale práve covid. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Matka (57) nemala 20 rokov menštruáciu: Po prvej dávke vakcíny začala krvácať

KORONAVÍRUS Matka (57) nemala

pred 3 hodinami

LONDÝN - Istá Britka po menopauze tvrdí, že po prvej dávke vakcíny od spoločnosti AstraZeneca začala krvácať. Lekári vylúčili spojenie s vakcináciou a pacientku poslali na vyšetrenie. To však neukázalo nič vážne. Podľa expertov by sa ženy mali nechať očkovať bez obáv o svoju plodnosť. viac »


Očkovanie nepomáha len proti KORONAVÍRUSU: TOTO je ďalšia vec, na ktorú má dobrý vplyv!

Očkovanie nepomáha len proti

pred 11 hodinami

WASHINGTON - Očkovanie dobre chráni pred ťažkými priebehmi a smrťou na covid-19. Ale nielen to. Podľa americkej štúdie má pozitívny vplyv aj na psychiku očkovaných. viac »


Budú vznikať aj ďalšie nebezpečné varianty KORONAVÍRUSU? Vedkyňa má jasnú ODPOVEĎ!

Koronavírus zle znáša mierne

pred 15 hodinami

OXFORD - Agresívny delta variant koronavírusu spôsobuje na celom svete silné vlny infekcií. Imunologička Sarah Gilbertová pochybuje, že dôjde k ešte nebezpečnejšej mutácii. Podľa vývojárky vakcíny Astrazeneca zvyšujúca sa imunita zmení správanie vírusu. viac »


KORONAVÍRUS Vyšetrovanie WHO v Číne bude pokračovať: Posledné výskumy nepriniesli výsledok

KORONAVÍRUS Vyšetrovanie WHO v
Video

pred 23 hodinami

NEW YORK - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa rozhodla spustiť nové vyšetrovanie pôvodu pandémie nového druhu koronavírusu. Na takýto krok sa odhodlala polroka po tom, ako jej predošlé vyšetrovanie dospelo k nie veľmi jasným záverom. S odvolaním sa na nedeľné oznámenie WHO o tom v pondelok informovala tlačová agentúra DPA. viac »


Šéf Moderny o tom, kedy sa skončí pandémia KORONAVÍRUSU: A takáto zima čaká nezaočkovaných!

Šéf Moderny o tom,

pred 23 hodinami

CAMBRIDGE - Generálny riaditeľ firmy Moderna predpokladá, že pandémia by mohla byť ukončená v priebehu jedného roka. Dôvodom je zvyšujúca sa produkcia vakcín a narastajúci počet zaočkovaných osôb. Stéphane Bancel zároveň načrtol vývoj ochorenia COVID-19 v zimných mesiacoch a uviedol, že zložité obdobie čaká najmä nezaočkovaných. viac »


KORONAVÍRUS Austrálsky premiér avizoval uvoľnenie prísnych cestovných reštrikcií

Austrálsky premiér Scott Morrison
FotoVideo

včera o 10:30

SYDNEY - Austrálsky premiér Scott Morrison očakáva, že jeho krajina ešte tento rok uvoľní prísne karanténne opatrenia pre prichádzajúcich zo zahraničia. Informovala o tom v pondelok agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Nóri oslavovali zrušenie reštrikcií, polícia riešila desiatky výtržností

Ľudia v Nórsku vyšli
FotoVideo

včera o 08:44

OSLO - Polícia v Nórsku v nedeľu hlásila desiatky narušení verejného poriadku a násilných potýčok vrátane hromadných bitiek vo veľkých mestách po tom, ako ľudia zaplnili ulice, bary, reštaurácie i nočné kluby a oslavovali ukončenie pandemických obmedzení, ktoré trvali viac než rok. Informovala o tom v pondelok agentúra AP. viac »


Neuveriteľný nápad vedcov: Takto chcú najnovšie bojovať s KORONAVÍRUSOM

Koronavírus zle znáša mierne

včera o 00:01

KASSEL - Podľa vedcov by stredne mierne až slabé elektrické impulzy mohli masívne oslabiť koronavírus alebo ho dokonca vypnúť - bez útoku na zdravé bunky v ľudskom tele. viac »


KORONAVÍRUS Koniec povinnej karantény: TÁTO krajina má 90% zaočkovanosť, uvoľňuje opatrenia

KORONAVÍRUS Koniec povinnej karantény:

26.09.2021 07:58

DUBLIN - Írsko od soboty ruší povinnú hotelovú karanténu pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich do krajiny. V Írsku je proti koronavírusu úplne zaočkovaných viac ako 90 percent dospelých, postupne tam preto rušia väčšinu protipandemických opatrení, píše agentúra AFP. viac »


U Čecha sa po teste na COVID-19 objavil vážny zdravotný problém: Musel podstúpiť operáciu

Na snímke zdravotník odoberá

26.09.2021 06:57

PRAHA - Mužov pretrvávajúci výtok z nosa po teste na COVID-19 nespôsobila alergia, ako sa domnieval. Podľa novej správy mu unikala z mozgu cerebrospinálna tekutina. Obvykle sa táto komplikácia vyskytuje u ľudí, ktorí majú defekt lebky. Tento muž z Českej republiky však žiadne problémy pred testovaním nemal. viac »


Mala to byť školská rada o COVIDE: Matka spôsobila škandál, nikdy som nemala análny sex!

Mala to byť školská
Video

25.09.2021 22:11

AUSTIN - Zasadnutie školskej rady v meste Austin v americkom štáte Texas nabralo na podivných obrátkach po tom, ako jedna z prítomných matiek vstala a začala rozprávať o knihe zo školskej knižnice pojednávajúcej o pikantných záležitostiach. viac »


Kedysi ohnisko KORONAVÍRUSU, teraz najnižší prírastok prípadov v krajine: Takto to dokázali!

Kedysi ohnisko KORONAVÍRUSU, teraz
Video

25.09.2021 19:53

NEW YORK - Počas pandémie vírusu SARS-CoV-2 sa v Spojených štátoch vyskytlo viacero ohnísk nákazy, napríklad v New Yorku, Texase či na Floride. Niektorým z nich sa podarilo dostať na opačný koniec a v súčasnosti slávia úspech v tom, že hlásia rekordne nízke prírastky infikovaných. Reč je napríklad o Kalifornii. viac »


KORONAVÍRUS Zahraničným študentom neuznali očkovanie: Riešia to podaním ďalších dávok

KORONAVÍRUS Zahraničným študentom neuznali

25.09.2021 12:41

PrRAHA - Niektorí zahraniční študenti sa v Česku nechávajú opätovne očkovať proti koronavírusu, keďže ČR im vakcináciu z ich domovskej krajiny neuznáva, hoci ide o rovnakú očkovaciu látku. Informoval o tom v sobotu spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na rektorku Mendelovej univerzity v Brne Danušu Nerudovú. viac »


KORONAVÍRUS Jasné odporúčanie expertov: Na tieto miesta nechoďte ani vtedy, keď dostanete tretiu dávku

KORONAVÍRUS Jasné odporúčanie expertov:
1423

25.09.2021 11:46

GAINESVILLE - Svet v súčasnosti čelí otázke, či poskytovať alebo neposkytovať posilňovacie dávky vakcín osobám, ktoré sú už plne zaočkované. Výskum ukázal, že čas a najmä existencia variantu delta majú vplyv na účinnosť vakcín. Stále by ste sa preto mali vyhýbať aktivitám a miestam, kde hrozí zvýšené riziko nákazy. Takými sú napríklad reštaurácie. viac »


Český premiér Babiš sa dá zaočkovať treťou dávkou vakcíny proti KORONAVÍRUSU: Pozná presný dátum

Andrej Babiš

25.09.2021 06:30

PRAHA - Český premiér Andrej Babiš uviedol v piatok v predvolebnej debate na Českej televízii (ČT), že sa nechá zaočkovať treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. viac »


Infekcia v penise a semenníkoch! Robí KORONAVÍRUS z mužov impotentov?

Infekcia v penise a

24.09.2021 23:00

MNÍCHOV - Zoznam symptómov, ktorými trpia pacienti s dlhodobým Covidom (Long Covid), je rozsiahly. Okrem vyčerpania a bolesti v súčasnosti existujú aj náznaky, že muži by v dôsledku infekcie mohli trpieť problémami s potenciou a plodnosťou. Čo je za tým? viac »


KORONAVÍRUS Biden vyzval krajanov, aby sa zaočkovali treťou dávkou vakcíny: Dostane ju aj on

Joe Biden

24.09.2021 21:30

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden v piatok vyhlásil, že "tretia dávka vakcíny proti koronavírusu poskytne zaočkovaným doteraz najvyššiu úroveň ochrany. Podľa vlastných slov aj on sám čoskoro dostane posilňovaciu dávku. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters. viac »


KORONAVÍRUS 55-tisíc dávok vakcíny v Bosne a Hercegovine exspirovalo

Koronavírus v Bosne a

24.09.2021 18:17

SARAJEVO - Dovedna 55.000 dávok proticovidovej vakcíny od firmy AstraZeneca v Bosne a Hercegovine exspirovalo. Tamojšie úrady teraz hľadajú subjekt, ktorý tieto očkovacie látky bezpečne zlikviduje, informovala v piatok agentúra AP s odvolaním sa na úrad verejného zdravia Republiky srbskej, jednej z dvoch správnych častí Bosny a Hercegoviny. viac »


Štúdia odhalila záhadu: Prečo táto skupina ľudí menej často ochorie na KORONAVÍRUS?

Štúdia odhalila záhadu: Prečo

24.09.2021 17:00

HIROŠIMA - Za posledný rok spôsobilo niekoľko štúdií úžas. Ukázali, že u fajčiarov je menšia pravdepodobnosť, že sa nakazia ochorením Covid-19, ako u nefajčiarov. Teraz je jasné, čo ich chráni. viac »


KORONAVÍRUS Nórsko sa od soboty vráti do normálu: Celoštátne uvoľňovanie opatrení

Nórska premiérka Erna Solbergová

24.09.2021 16:49

OSLO - Nórsko od soboty 16.00 h zruší takmer všetky zostávajúce obmedzenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 a život v krajine sa vráti do normálu. Oznámila to v piatok premiérka Erna Solbergová, ktorú citoval internetový denník The Local. viac »


Najčítanejšie články