Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk
Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS Chlapík má po prekonaní infekcie zničenú kariéru: Vážny zásah do povolania, zmenšená kapacita pľúc!

Ilustračné foto

Ilustračné foto

FotoVideo
pred 3 hodinami

BRNO - Potápal sa na Maldivách a v jaskyniach vo Francúzsku, V Brne je inštruktorom potápania. Po prekonaní ochorenia covid-19 a obojstrannom zápale pľúc sa ale 48-ročný Tomáš Blaška nemôže potápať už šesť mesiacov a je práceneschopný. Vo Fakultnej nemocnici u sv. Anny v Brne bol desať dní v umelom spánku a kapacita jeho pľúc sa zmenšila na polovicu... viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Bombastické odhalenie vedcov: Opatrenia proti šíreniu KORONAVÍRUSU pomohli vyhubiť inú pliagu

Bombastické odhalenie vedcov: Opatrenia

pred 5 hodinami

SEATTLE - Viaceré výskumy preukázali, že počas pandémie koronavírusu bol zaznamenaný výrazný pokles prípadov bežnej sezónnej chrípky. Z výsledkov štúdie, ktorú realizovalo Stredisko Freda Hutchinsona pre výskum rakoviny v americkom Seattli vyplýva, že niektoré chrípkové kmene oslabli alebo dokonca úplne zanikli. viac »


KORONAVÍRUS Moskva prichádza s novinkou vo forme lotérie: Zaočkovaní ľudia môžu vyhrať auto

KORONAVÍRUS Moskva prichádza s

pred 10 hodinami

MOSKVA - Starosta Moskvy Sergej Sobjanin v nedeľu oznámil, že obyvatelia ruského hlavného mesta, ktorí sa dajú zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti novému koronavírusu, budú súťažiť o auto. Moskva k takejto lotérii pristúpila v snahe urýchliť očkovaciu kampaň, ktorá už stagnuje, a to aj napriek naopak narastajúcemu počtu infikovaných, približuje agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Zástupca EMA o vakcíne od Astrazenecy: Nemali by ju dávať ani ľuďom nad 60 rokov

KORONAVÍRUS Zástupca EMA o

pred 13 hodinami

AMSTERDAM - Krajiny by sa mali vyhýbať podávaniu vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Astrazeneca aj ľuďom starším ako 60 rokov, povedal v nedeľu popredný predstaviteľ Európskej agentúry pre lieky (EMA) Marco Cavaleri. Vyjadril sa tak v dôsledku obáv spôsobených zriedkavými prípadmi krvných zrazenín, ktoré sa vyskytli po očkovaní touto látkou... viac »


KORONAVÍRUS Opatrenia totálne ignorovali: VIDEO Obrovský večierok v Paríži, polícia použila aj slzotvorný plyn

Ilustračné foto
Video

pred 14 hodinami

PARÍŽ - Parížska polícia v noci na nedeľu opäť rozohnala nepovolený pouličný večierok, na ktorom sa pod holým nebom zišli stovky mladých ľudí, pričom nedodržiavali opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu ani nočný zákaz vychádzania platný po 23.00 h. Polícia na akcii zadržala troch ľudí, pričom na rozhodovanie davu použila aj slzotvorný plyn. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS V Rusku pribudlo najviac infikovaných od 13. februára

Koronavírus sa stále šíri

pred 15 hodinami

MOSKVA - Pandemická situácia v Rusku sa už niekoľko dní zhoršuje. Za uplynulých 24 hodín tam pribudlo 14.723 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom (deň predtým 13.510), čo predstavuje 50-percentný nárast od začiatku tohto týždňa a najviac od 13. februára, informovala v nedeľu agentúra TASS s odvolaním sa na federálne krízové centrum. viac »


KORONAVÍRUS Prípady smrti po zaočkovaní: Štúdia odhalila krutú pravdu o vakcinácii starších ľudí

Ilustračné foto

včera o 23:59

BERLÍN - Nemeckí vedci riešia otázku, prečo vo februári zomreli na Covid-19 dvaja zaočkovaní obyvatelia domova dôchodcov. Je to dostatočný dôvod na to, aby sa všeobecne preskúmala účinnosť očkovania u starších ľudí. Berlínska nemocnica Charité to teraz urobila a dospela k dôležitým zisteniam o priebehu imunizácie. viac »


Vedci zrejme vyvrátili jednu z najznámejších teórií o KORONAVÍRUSE: Toto vás pred covidom neochráni!

Vedci zrejme vyvrátili jednu

včera o 22:01

MONTREAL - Ak užívate vitamín D v domnienke, že vás ochráni pred COVID-19, zrejme budete sklamaní. Nová štúdia odborníkov z McGill University v Kanade zistila, že neexistujú žiadne genetické dôkazy o užívaní tohto vitamínu a zníženom riziku nákazy. viac »


Vážne ochorenie po očkovaní proti KORONAVÍRUSU: Toto si o ňom myslí odborník!

Vážne ochorenie po očkovaní

včera o 21:59

BERLÍN - Z Izraela pribúdajú správy o myokarditíde po očkovaní proti koronavírusu, miestne úrady vidia v tom súvislosť. Nemecký kardiológ Thomas Meinertz upokojuje: Z miliónov očkovaní je zaznamenaných len niekoľko prípadov. Väčšina z nich mala tiež mierny priebeh. viac »


Odborníci varujú: POZOR na komáre! V meste sa objavil nebezpečný tropický vírus

Odborníci varujú: POZOR na

včera o 21:00

LOS ANGELES - Ako keby sme už nemali plné ruky práce s pandémiou koronavírusu, teraz sa pridali obavy z ďalšieho patogénu. Západonílsky vírus bol zistený u mŕtveho vtáka v USA. Predstavuje to hrozbu? viac »


KORONAVÍRUS Zvýšená miera nákazy v Moskve: Starosta zavedie týždeň bez práce

 Sergej Sobianin

včera o 18:17

MOSKVA - Starosta ruskej metropoly Moskva Sergej Sobianin pre narastajúci počet prípadov koronavírusu v sobotu oznámil, že zavedie tzv. týždeň bez práce. Vzťahovať sa bude na všetkých zamestnancov okrem pracovníkov kritickej infraštruktúry, informovala agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Večierok pod holým nebom aj napriek opatreniam: Vo Francúzsku zasahovala polícia

KORONAVÍRUS Večierok pod holým

včera o 17:50

PARÍŽ - Polícia rozohnala v noci na sobotu v Paríži nepovolený večierok za účasti stoviek ľudí, ktorí sa zišli pod holým nebom a nedodržiavali opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS Neuveriteľné: Milióny vakcín J&J boli možno kontaminované, škoda vznikla v jednej z fabrík

KORONAVÍRUS Neuveriteľné: Milióny vakcín

včera o 12:44

WASHINGTON - Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v piatok oznámil, že milióny dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J), ktoré boli vyrobené v problematickom závode v meste Baltimore, nesmú byť použité z dôvodu možnej kontaminácie. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP. viac »


VIDEO Ľudia v šoku: Vo vakcinačnom centre pustili lesbické porno!

VIDEO Ľudia v šoku:
Video

včera o 09:57

SAN JOSE - V očkovacom stane na Kostarike rozhodne nevládol nijaký stres. Práve naopak. Ľudia čakajúci na vakcínu mali možnosť zabaviť sa pohľadom na film pre dospelých, ktorého dej sa odvíjal na obrazovke priamo nad ich hlavami. Kto za tento pikantný prešľap môže, zatiaľ nie je známe. Upozorňujeme, že obsah nie je vhodný pre osoby mladšie ako 18 rokov. viac »


KORONAVÍRUS Británia hlási 8125 nových nakazených, lekári vyzývajú na odklad uvoľňovania

Ilustračné foto

včera o 06:08

LONDÝN - Spojené kráľovstvo hlásilo v piatok 8125 nových prípadov ochorenia COVID-19 za posledných 24 hodín – je to najvyšší denný počet od 26. februára, keď krajina zaznamenala 8523 prípadov nákazy. Informovala o tom britská stanica Sky News. viac »


KORONAVÍRUS Británia hlási 8125 nových infikovaných: Lekári vyzývajú na odklad uvoľňovania

Zdravotnícky personál vo Veľkej

11.06.2021 21:57

LONDÝN - Spojené kráľovstvo hlásilo v piatok 8125 nových prípadov ochorenia COVID-19 za posledných 24 hodín – je to najvyšší denný počet od 26. februára, keď krajina zaznamenala 8523 prípadov nákazy. Informovala o tom britská stanica Sky News. viac »


KORONAVÍRUS Štúdie odhalili, u ktorých ľudí očkovanie poriadne nezaberá! Ste medzi nimi?

KORONAVÍRUS Štúdie odhalili, u

11.06.2021 20:00

BERLÍN - Očkovanie proti Covid-19 nepomáha v požadovanom rozsahu ľuďom s určitými predchádzajúcimi chorobami. Teraz to dokázalo niekoľko štúdií. O ktoré osoby ide? viac »


KORONAVÍRUS Neuveriteľne účinná: Ďalšia štúdia podporila kombináciu týchto vakcín!

KORONAVÍRUS Neuveriteľne účinná: Ďalšia

11.06.2021 19:59

SAARBRÜCKEN - Podľa predbežných zistení nemeckých vedcov kombinácia vakcín proti koronavírusu od spoločností AstraZeneca a Biontech/Pfizer zvyšuje imunitnú odpoveď tela výrazne viac, ako je to v prípade očkovania iba vakcínou AstraZeneca. Vedci zo Saarbrückenu skúmali obranné reakcie 250 ľudí z rôznych testovacích skupín. Niektorí z nich dostali obe... viac »


KORONAVÍRUS EMA neodporúča vakcínu od AstraZenecy ľuďom s týmto syndrómom

KORONAVÍRUS EMA neodporúča vakcínu

11.06.2021 19:58

AMSTERDAM - Európska agentúra pre lieky (EMA) neodporúča používať vakcínu Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca proti novému koronavírusu u ľudí, ktorí mali syndróm kapilárneho úniku. EMA o tom informovala v piatok na svojej internetovej stránke. viac »


Ďalšia epidémia vo Veľkej Británii? Na tomto mieste sa objavila nová nákaza!

Ďalšia epidémia vo Veľkej
Video

11.06.2021 19:55

LONDÝN - Na titulné stránky sa vo Veľkej Británii dostáva ďalší vírus. Minister zdravotníctva Matt Hancock vo štvrtok potvrdil, že boli objavené dva prípady takzvaného vírusu opičích kiahní. viac »


Ďalšia obeť trombózy po očkovaní proti KORONAVÍRUSU? Muž dostal TÚTO vakcínu!

Ilustračné foto

11.06.2021 19:53

LIPSKO - Muž v Lipsku zomrel na následky trombózy mozgových žíl. K smrteľnému ochoreniu podľa hovorkyne univerzitnej nemocnice došlo pravdepodobne v dôsledku očkovania vakcínou spoločnosti Astrazeneca. Laboratórne testy ešte nie sú ukončené. viac »


Najčítanejšie články