Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk

°C

Štvrtok, 9. júl 2020. Meniny má Lujza, zajtra Amália.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS WHO spustila vyšetrovanie vlastnej reakcie na pandémiu

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Tedros Adhanom Ghebreyesus

pred 32 minútami

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá čelí kritike Spojených štátov za svoj postup v koronavírusovej kríze, zriadila vo štvrtok nezávislú komisiu - jej úlohou je zhodnotiť reakciu samotnej WHO na pandémiu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Počet obetí pandémie dosiahol 550-tisíc

KORONAVÍRUS Počet obetí pandémie

pred 2 hodinami

PARÍŽ - Celosvetový počet úmrtí v dôsledku choroby COVID-19 dosiahol vo štvrtok 550.000, informovala agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Bulharsko opäť zaviedlo niektoré epidemiologické opatrenia

Koronavírus v Bulharsku

pred 2 hodinami

SOFIA - Bulharsko sprísnilo vo štvrtok epidemiologické opatrenia po náraste počtu prípadov nákazy koronavírusom. Kluby a bary sa opäť zatvorili, športové zápasy sa budú hrať pred prázdnymi tribúnami, píše agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľov ministerstva zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Maroko začína otvárať hranice po prísnom uzavretí krajiny

KORONAVÍRUS Maroko začína otvárať

pred 2 hodinami

RABAT - Maroko začne od budúceho týždňa postupne otvárať vzdušné a námorné hranice po jednom z najprísnejších uzavretí hraníc na svete, ktoré uväznilo tisíce turistov v krajine a tisíce Maročanov v zahraničí bez toho, aby sa mohli vrátiť domov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie marockej vlády. viac »


KORONAVÍRUS Po štyroch dňoch bez úmrtia pribudli v Maďarsku dve obete

Koronavírus v Maďarsku

pred 6 hodinami

BUDAPEŠŤ - Po štyroch dňoch bez úmrtia na ochorenie COVID-19 pribudli v Maďarsku dve obete. Novým druhom koronavírusu sa nakazilo za uplynulých 24 hodín desať ľudí, celkovo ich je už 4220, uviedol vo štvrtok vládny informačný server koronavirus.gov.hu. viac »


KORONAVÍRUS Tokio hlási najvyšší denný počet nových prípadov nákazy

KORONAVÍRUS Tokio hlási najvyšší

pred 7 hodinami

TOKIO - Hlavné mesto Japonska Tokio zaznamenalo vo štvrtok 224 nových prípadov koronavírusovej infekcie. Ide o najvyšší denný počet prípadov od vypuknutia pandémie, píše agentúra DPA s odvolaním sa na spravodajstvo japonskej televízie NHK. viac »


KORONAVÍRUS Novinári musia ísť po rozhovore s infikovaným Bolsonarom do samoizolácie

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro

pred 7 hodinami

RIO DE JANEIRO - Brazílskym novinárom, ktorí robili rozhovor s nakazeným prezidentom Jairom Bolsonarom, nariadil ich zamestnávateľ samoizoláciu, kým nebudú mať negatívny test na koronavírus SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS Mesto Tulsa po Trumpovom mítingu hlási nové prípady nákazy

Tisíce prívržencov amerického prezidenta

pred 8 hodinami

WASHINGTON - V americkom meste Tulsa, kde sa koncom júna konalo predvolebné zhromaždenie amerického prezidenta a nominanta Republikánskej strany na znovuzvolenie Donalda Trumpa, zaznamenali zvýšený počet prípadov nákazy koronavírusom. Vo štvrtok o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady. viac »


Epidemiológovia pripustili ten najhorší možný scenár: KORONAVÍRUS sa možno šíri vzduchom!

Epidemiológovia pripustili ten najhorší

pred 8 hodinami

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia pripustila, že koronavírusová infekcia sa prenáša priamo vzduchom. Definitívne potvrdené to však podľa epidemiologičky WHO Marie van Kerkhoveovej nebolo. Je známe, že SARS-CoV-2 sa prenáša kvapôčkami, ktoré ale rýchlo klesajú na zem. viac »


Experti varujú pred fajčením: Súvislosť medzi ním a ochorením COVID-19!

Experti varujú pred fajčením:

pred 10 hodinami

LONDÝN - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že fajčenie sa spája s vyšším rizikom ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 a úmrtia naň u hospitalizovaných pacientov, hoci WHO nevie presne uviesť, o koľko je toto riziko väčšie. viac »


KORONAVÍRUS Muž (†51) trpko oľutoval, že išiel na párty: Kajal sa na Facebooku, na druhý deň zomrel

KORONAVÍRUS Muž (†51) trpko
Foto

pred 10 hodinami

LAKE ELSINORE - Muž z Kalifornie, ktorý sa na párty nakazil koronavírusom, vyjadril svoju ľútosť na Facebooku. O deň neskôr zomrel na následky COVID-19. Ešte pred smrťou sa obával toho, že infikoval aj svoju rodinu. O tom, že na večierku bol človek so symptómami, sa dozvedel príliš neskoro. viac »


KORONAVÍRUS Mesto Houston zrušilo zjazd predstaviteľov Republikánskej strany v Texase

Starosta mesta Houston Sylvester

pred 11 hodinami

HOUSTON - Starosta mesta Houston zrušil v stredu nachádzajúci zjazd Republikánskej strany v americkom štáte Texas. Starosta Sylvester Turner uviedol, že takéto rozhodnutie bolo prijaté s cieľom ochrániť zdravie "zamestnancov, delegátov i verejnosti". Upozornil pritom, že Houston je momentálne v rámci pandémie tzv. hotspotom, informuje agentúra AFP. viac »


Roman uväznený na filipínskom letisku! FOTO Neuveriteľné, čo si Európan vytrpel kvôli pandémii

Roman Trofimov
Foto

pred 18 hodinami

MANILA - V koži Romana Tromifova z Estónska by sa nechcel ocitnúť nik. Európan totiž kvôli koronavírusovej pandémii uviazol na medzinárodnom letisku v Manile. Bol tam viac ako sto dní. viac »


KORONAVÍRUS Fínsko otvára svoje hranice cestujúcim zo 17 krajín vrátane Slovenska

Fínska vlajka

pred 20 hodinami

HELSINKI - Fínsko od 13. júla uvoľní svoje cestovné obmedzenia pre občanov 17 európskych krajín. Rozšírený zoznam krajín, medzi ktorými sa nachádza aj Slovensko, zverejnila fínska vláda v stredu večer na svojej webovej stránke. viac »


KORONAVÍRUS Kanada zvládla boj s pandémiou lepšie ako USA, tvrdí premiér Trudeau

KORONAVÍRUS Kanada zvládla boj

pred 21 hodinami

OTTAWA - Kanada boj proti koronavírusu zvládla lepšie ako mnohí jej spojenci vrátane Spojených štátov. Vyhlásil to v stredu kanadský premiér Justin Trudeau. Ten sa k stagnujúcemu prístupu USA v súvislosti s nákazou verejne vyjadruje len zriedkavo, konštatovala agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS V Česku zatiaľ v stredu pribudlo 90 nových prípadov infekcie

KORONAVÍRUS V Česku zatiaľ

pred 22 hodinami

PRAHA - Počas stredy zatiaľ v Česku pribudlo 90 nakazených novým koronavírusom, presný údaj bude známy vo štvrtok ráno, informoval pred 18.00 h SELČ spravodajský portál Novinky.cz. V utorok zaznamenali 119 nových prípadov, počet sa teda vrátil nad stovku. viac »


Slovinsko znovu zavádza prísne opatrenia: Epidemiológovia upozorňujú na nezodpovedné správanie

Slovinsko znovu zavádza prísne

pred 23 hodinami

ĽUBĽANA - Slovinsko sa rozhodlo obmedziť verejné a súkromné zhromaždenia na maximálne desať ľudí, pretože zaznamenalo zvýšené počty nových prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19. Viac ľudí sa môže zhromaždiť len pod podmienkou, že bude urobený zoznam všetkých prítomných. V stredu to oznámil hovorca slovinskej vlády pre pandémiu Jelko Kacin, ktorého ... viac »


Američania zvádzajú tuhý boj s KORONAVÍRUSOM: Viceprezident oznámil hrozivú štatistiku

Viceprezident USA Mike Pence

včera o 18:46

WASHINGTON - Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, oznámil v stredu americký viceprezident Mike Pence. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Merkelová vyzvala na rýchlu dohodu o pláne ekonomickej obnovy EÚ

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Foto

včera o 16:31

BRUSEL - Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu popoludní v bruselskom sídle Európskeho parlamentu predstavila plány nemeckého predsedníctva v Rade Európskej únie a vyzvala na celoeurópsku dohodu pre plán hospodárskeho oživenia EÚ. viac »


KORONAVÍRUS Počet prípadov infekcie na Ukrajine presiahol 50-tisíc

KORONAVÍRUS Počet prípadov infekcie

včera o 16:05

KYJEV - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine presiahol v stredu 50.000, informovala agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO). viac »


Orbán si nedával servítku pred ústa: Európa neriešila dobre krízu, migráciu, ale ani koronakrízu

Predseda maďarskej vlády Viktor
Foto

včera o 15:48

BUDAPEŠŤ - Európa neriešila patrične ekonomickú krízu v roku 2008, migračnú krízu, ale ani pandémiu koronavírusu. Konštatoval to v stredu v rámci videokonferencie Európa bez cenzúry predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, podľa ktorého na uvedené problémy reagovali inak na východe a inak na západe kontinentu. viac »


Najčítanejšie články