BRATISLAVA - Ukrajina nie je pre Slovensko spoľahlivým susedom ani partnerom. Ukázala to v roku 2008 aj v súčasnosti pri tranzite plynu. Pre média to uviedol poslanec Národnej rady SR Richard Glück v reakcii na europoslanca Erika Kaliňáka (obaja Smer-SD), ktorý v rozhovore pre portál Interez povedal, že ak by sa Rusi dostali do Užhorodu, Slovensko by malo konečne spoľahlivého partnera.
archívne video
Ukrajina nie je spoľahlivý sused
Kaliňákove vyjadrenia boli podľa Glücka satirickou poznámkou a chcel tak poukázať na absurdnosť otázky, ktorú mu kládla moderátorka. "Faktom je, že Ukrajina nie je spoľahlivý sused. Ukázalo nám to aj v roku 2008. Ukázala nám to v zásade aj teraz, keď nám aj celej Európskej únii zastavila tok plynu cez územie Ukrajiny, čím zasadne, absolútne poškodila Slovensko a celú Európsku úniu," podotkol Glück.
Kaliňák v rozhovore ďalej povedal, že Slovensko muselo x-krát zachrániť Ukrajinu po tom, čo ekonomicky vybudovala konflikt s Ruskom. "Koľkokrát nám oni neboli ochotní pomôcť. Z toho pohľadu sú Rusi dôveryhodnejší partner pre nás v ekonomickej oblasti," poznamenal.
Opozícia kritizuje výroky predstaviteľov Smeru
Predseda hnutia PS Michal Šimečka by rád poznal názor predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) na vyjadrenia podpredsedu Smeru a europoslanca Erika Kaliňáka o tom, že ak by dobylo Rusko Ukrajinu, malo by Slovensko spoľahlivého suseda. Opozičné hnutie Slovensko tvrdí, že Smer viac a viac presviedča Slovensko o tom, že kolaboruje s Ruskom, a zrádza tak záujmy SR.
"Chcel som sa ho to opýtať aj na výbore, či si praje takýto scenár, žiaľ, nemal som na to príležitosť, keďže pán premiér odišiel," skonštatoval Šimečka. O Ficovej náklonnosti ku Kremľu je zároveň presvedčený. "Pretože všetko, čo robí, aj pred týmto samitom, ako by robil podľa inštrukcií ruského prezidenta Vladimíra Putina," argumentoval.
Hnutie Slovensko poukazuje na výroky podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara (Smer-SD), ktorý nepovažuje Rusko za bezpečnostnú hrozbu, či europoslanca Kaliňáka, ktorý hovorí o tom, že Rusko by bolo pre Slovensko spoľahlivejším susedom. Europoslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa podľa hnutia v Moskve stretol so šéfom ruskej tajnej služby. "Politici Smeru systematicky robia kroky, aby Slovensko vytrhli z bezpečnostného domu Európy a odovzdali nás Rusku," podotkol líder hnutia Slovensko Igor Matovič.
Opozícia chce Slovensko vtiahnuť do vojny, tvrdí Gašpar
Opozícia chce Slovensko a Európu vtiahnuť do vojny. Po štvrtkovom rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti to uviedol koaličný poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD). Premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa neho na výbore jasne deklaroval, s akými stanoviskami ide na samit Európskej rady a ako bude obhajovať národnoštátne záujmy Slovenska.
"Spôsob, akým hodnotia súčasnú politickú situáciu na úrovni Európskej únie (EÚ) alebo bezpečnostnú situáciu v súvislosti s vojnou na Ukrajine, jednoznačne nasvedčuje tomu, že majú záujem tak ako mnohí militantní lídri členských krajín EÚ, viesť ďalej tento konflikt, nechať ďalej zabíjať množstvo Ukrajincov aj Rusov, namiesto toho, aby sa snažili aj oni vlastným hlasom volať po mieri," podotkol Gašpar.
Vojna medzi EÚ a Ruskou federáciou
Poslanec si neželá, aby sa ukrajinsko-ruská vojna preklopila do vojny medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou. Tvrdí, že sú tu krajiny, ktoré o to záujem majú a Gašpar za tým vidí snahu o tretiu svetovú vojnu. Zároveň sa pýta, prečo sa lídri Únie, NATO či niektorých silnejších krajín EÚ nepokúšajú zvolať rokovanie o mieri, na ktorom by bola účastná Európa, Ukrajina a Rusko. "Prečo súbežne s rokovaniami, ktoré vedie americký prezident Donald Trump s Vladimirom Putinom, nerobí Európska únia takúto iniciatívu? Kde inde máme preukázať, že sme dôležitým hráčom geopolitiky, keď nie takouto vlastnou iniciatívu, ak máme záujem o mier," skonštatoval poslanec.
Slovenský premiér zároveň podľa Gašpara nie je izolovaný, pretože rokuje s administratívou Trumpa, ruským prezidentom Putinom, Čínou, Tureckom aj Brazíliou. Poznamenal, že Slovensko bezproblémovo komunikuje so šéfom NATO a Fico je prizývaný aj na všetky samity EÚ.
Na rokovaní výboru premiér oboznámil členov so stanoviskami SR, s ktorými odchádza na mimoriadny samit EÚ v Bruseli. Za kľúčovú považuje otázku obnovenia tranzitu plynu cez Ukrajinu na Slovensko, oznámil, že ak budú závery samitu obsahovať formuláciu o hľadaní riešenia obnovenia tohto tranzitu, nebude ich blokovať. Zopakoval, že Slovensko je proti vojenskej pomoci Ukrajine, nebude súhlasiť ani s prípadným návrhom na okamžitú finančnú zbierku, v prípade bilaterálnych dohôd však bude SR rešpektovať vôľu iných členských krajín EÚ.
Ukrajinské veľvyslanectvo odsúdilo vyjadrenia
Veľvyslanectvo Ukrajiny na Slovensku vo štvrtok kritizovalo najnovšie vyjadrenia nezaradeného slovenského europoslanca Erika Kaliňáka (Smer-SD) týkajúce sa vojny na Ukrajine. Uviedlo, že má v úmysle obrátiť sa pre to na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR s príslušnou nótou s cieľom získať "jasné vysvetlenie nevhodných vyjadrení" predstaviteľa vládnej strany.
Veľvyslanectvo tvrdí, že Ukrajina si zároveň vyhradzuje právo reagovať opatreniami na ochranu svojich národných záujmov. Tvrdenie Kaliňáka vníma ako spochybňovanie záväzku SR dodržiavať normy medzinárodného práva, ktorých hlavnou hodnotou je neporušiteľnosť suverenity a územnej celistvosti nezávislých štátov.
"V čase, keď ukrajinský národ už štvrtý rok po sebe hrdinsky vzdoruje rozsiahlej ruskej agresii a potrebuje podporu svetového spoločenstva, vysoký predstaviteľ vládnej strany susedného štátu, ktorý by mal mať najväčší záujem na zachovaní nezávislej, suverénnej a silnej Ukrajiny, otvorene stojí na strane agresora a praje mu okupáciu celého územia krajiny, ktorá sa stala jeho obeťou," uviedlo ukrajinské veľvyslanectvo na sociálnej sieti.
Podľa veľvyslanectva "nezodpovedné" vyhlásenia Kaliňáka podkopávajú snahy ukrajinskej a slovenskej strany o "návrat k pragmatickému, konštruktívnemu a obojstranne výhodnému dialógu na všetkých úrovniach vrátane formátu spoločných zasadnutí vlád".