Štvrtok2. máj 2024, meniny má Žigmund, zajtra Galina

Kontrola verejných obstarávaní má prvé výsledky: Remišová plánuje rušiť predražené tendre

Veronika Remišová
Veronika Remišová (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA – Kontrola predražených verejných obstarávaní na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) má svoje prvé výsledky. Informovala o tom podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) v stredu na tlačovom brífingu.

Vicepremiérka plánuje rušiť dva tendre. Prvý z nich sa týka takmer 15 miliónov eur, táto zákazka sa dá podľa slov vicepremiérky vykonať aj za štyri milióny eur. Verejné obstarávanie vyhlásila bývalá vláda podľa tvrdení Remišovej dva dni pred vymenovaním novej vlády.

Predmetom pochybností boli obstarávania týkajúce sa informačného systému riadenia IT aktív a poradenských služieb v oblasti optimalizácie IT aktív. Na margo 15-miliónového tendra Remišová uviedla, že nedostatkom bol aj fakt, že celý projekt mali manažovať hlavne externé firmy a zákazka nebola rozdelená na menšie celky, čím sa zákazka zbytočne predražovala. 

Vicepremiérka kritizuje v prípade tohto tendra aj nesúlad štúdie uskutočniteľnosti s predpokladanou hodnotou zákazky (štúdia hovorila o cene zákazky na úrovni štyroch miliónov eur). Predražený 15-miliónový tender chce vicepremiérka zrušiť a neskôr vyhlásiť nový. „Zároveň je ho nutné nastaviť tak, aby bol oveľa efektívnejší a aby na ňom spolupracovali najmä interní zamestnanci,“ dodala.

„Druhou zákazkou, ktorú v tejto fáze rušíme, je komplexný informačný systém riadenia výkonnosti podpory, ktorý bol za viac ako šesť miliónov eur. Tento projekt sa mal týkať samotného ÚPVII a keďže tento úrad sa má následne transformovať, tento projekt je zbytočný a obsahovo nepotrebný,“ vysvetlila Remišová.

Ako dodala, na úrade našla aj ďalšie „nášľapné míny“, ako napríklad zmluvu na zabezpečenie stravovania, ktorú vyhrala firma blízka slovenskému oligarchovi. Za túto zmluvu chce Úrad pre verejné obstarávanie podľa slov Remišovej dať úradu pokutu 17.000 eur.

Ďalej uviedla, že medzi jej priority patrí aj náhrada externých konzultantov internými zamestnancami. "Štát najíma vo veľkej miere externých konzultantov. Bývalé vedenie podpísalo mnohé zmluvy s externými dodávateľskými konzultantskými spoločnosťami, kde práca jedného konzultanta za jeden deň stojí 900 eur, čo je suma, za ktorú robí štátny úradník celý mesiac," vysvetlila vicepremiérka.

„Je neprijateľné, aby sa o to viac teraz ako inokedy vyhadzovali peniaze na rôzne predražené, nezmyselné a nepotrebné tendre,“ uviedla Remišová s tým, že informatizácia bola dlhodobo považovaná za „čiernu dieru“, v ktorej sa strácali stámilióny verejných peňazí.

Reaguje aj Raši

Súčasná podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) o predražených tendroch na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) buď klame, alebo tému nemá naštudovanú. Uviedol to podpredseda strany Smer-SD a bývalý vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši na stredajšom tlačovom brífingu opozičnej strany.

Remišová sa rozhodla zrušiť dve verejné obstarávania úradu, ktoré sú podľa nej predražené. Na margo prvého 15-miliónového tendra, ktorého cieľom bolo podľa Rašiho to, aby všetky orgány verejnej moci nakupovali optimálne a najekonomickejšie napríklad hardvéry či softvéry, Remišová povedala, že predpokladaná hodnota zákazky neodzrkadľovala výsledky štúdie uskutočniteľnosti.

Tá však podľa Rašiho bola vypracovaná len na prvú časť projektu, ktorá mala byť financovaná z európskych peňazí. Táto prvá časť bola vyhlásená na štyri milióny, teda presne na sumu, ktorá vyšla aj zo štúdie uskutočniteľnosti. „Tá druhá časť, voliteľná, ktorá mala byť financovaná zo štátneho rozpočtu a z úspor, ktoré sa vygenerujú z prvej časti projektu, mala mať objem viac ako deväť miliónov eur,“ vysvetlil Raši s tým, že vygenerovaná suma v konečnom dôsledku mohla byť aj o 30 % nižšia.

Ako ďalej uviedol Remišovej predchodca, keby tento projekt fungoval štyri roky, verejné inštitúcie by mohli ušetriť 30 miliónov eur. „Tým, že pani Remišová projekt zastavila, urobila to, že potenciálnu úsporu 30 miliónov eur v budúcnosti takisto zastavila,“ dodal Raši.  Raši vyzval súčasnú koalíciu, aby čo najskôr prijali zákon o hmotnej zodpovednosti. „Možno toto bude prvý príklad, kde sa budeme pýtať, či takýmto rozhodnutím politik nepripravil štát o mnohomiliónové úspory,“ upozornil.

Na margo rámcovej zmluvy o konzultačných službách Raši uviedol, že táto zmluva v súčasnosti nie je plnená a Remišovú vyzval, aby ani jedno euro z tejto zmluvy neminula. „Ak si úrad týchto drahých externých konzultantov zakontrahuje, nech rovno z úradu odíde,“ vyzval Remišovú.

Viac o téme: Veronika RemišováZa ľudí
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu