°C

Piatok, 29. máj 2020. Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand.

Nový človek na čele SIS: Zakladal Lipšicovu NOVU a prichytil Kočnera a Tótha s Tománkovou z Čistého dňa

Vladimír Pčolinský sa oficiálne stal novým šéfom SIS.
Vladimír Pčolinský sa oficiálne stal novým šéfom SIS.
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
15.04.2020 11:01

BRATISLAVA - Do kresla šéfa SIS si po nástupe novej vlády sadne Vladimír Pčolinský. Ten je bratom poslanca Petra Pčolinského zo Sme rodina a figuroval aj v hnutí NOVA, ktorá zakladal spolu s Danielom Lipšicom a Milanom Krajniakom. Stojí aj za nemenej známou fotografiou Kočnera, Tománkovej a Tótha z marca 2017, kedy vrcholila kauza Čistý deň.


Novým šéfom Slovenskej informačnej služby (SIS) je Vladimír Pčolinský. Na návrh vlády ho v stredu do funkcie vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Na poste vystriedal Antona Šafárika, ktorý stál na čele tajnej služby od júla 2016.

Slovenská republika mala doteraz osem riaditeľov SIS. Dvakrát jej šéfoval Vladimír Mitro. Po ňom nasledovali Ivan Lexa, Jozef Magala, Karol Mitrík, Ladislav Pittner, Rudolf Žiak, Ján Valko a posledný Anton Šafárik.

Nový človek na čele
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Dôležitý orgán

Hlava štátu označila SIS za dôležitý orgán. Musí podľa nej konať autonómne a striktne v duchu zákonných oprávnení, aby dokázala plniť svoje poslanie, nie aby bola štátom v štáte. Upozornila na politický či stranícky vplyv. "Od vás, pán riaditeľ, budem očakávať predovšetkým osobnú autonómiu a samostatnosť, ktorou budete hájiť politickú nezávislosť informačnej služby, a to vo všetkých aspektoch, v ktorých SIS má a musí byť nezávislá," povedala.

Nový človek na čele
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Očakáva tiež posilnenie vonkajšej kontroly služby. Právomoci Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS sú podľa nej len formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba striktne dodržuje zákon. Pripomenula, že SIS má tiež poskytovať informácie o možnej protiprávnej a protiústavnej činnosti kompetentným orgánom, nie o nich informovať len v záverečných správach a primerane by mala informovať aj verejnosť.

Zľava bývalý riaditeľ SIS
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Rodinkárstvo Pčolinský odmieta

Pčolinský zdôraznil, že nie je blízky človek premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) ani stranícky nominant. Odmieta rodinkárstvo s politikmi, hoci jeho brat je poslanec Peter Pčolinský a jeho manželka zas poslankyňa Adriana Pčolinská (obaja Sme rodina). Ocenil, že ho doteraz žiadny politik nežiadal o dosadzovanie vlastných ľudí do tajnej služby.

Nový riaditeľ Slovenskej informačnej
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Za aktuálnu prioritu SIS považuje boj s pandémiou nového koronavírusu. Sledovať bude SIS prípadné bezpečnostné riziká, dezinformácie či ohrozenie zdravotníctva kybernetickými útokmi. Z dlhodobého hľadiska sa chce zamerať na boj proti korupcii na najvyšších miestach v politike, extrémizmu a organizovanému zločinu. Dôraz kladie aj na kontrolu výkonu vnútornej bezpečnosti SIS, personálne zmeny zatiaľ neplánuje. Za dôležitý považuje aj dôsledný výkon bezpečnostných previerok, a to aj v oblasti justície. Čo presne sa od SIS v tomto očakáva, bude podľa neho jasné z programového vyhlásenia vlády.

Na predchodcov nemá kritické slová, okrem situácie z 90. rokov

Doterajšie fungovanie spravodajskej služby a pôsobnosť svojich predchodcov hodnotil pozitívne, s výnimkou 90-tych rokov. Skonštatoval, že Šafárik sa výrazne zaslúžil napríklad o modernizáciu niektorých súčastí SIS a udržal pozitívne renomé SIS. To, ako tajná služba pristupovala k informáciám pri rôznych kauzách, zatiaľ zhodnotiť nevie. Nemá konkrétne informácie, čo sa zo strany SIS dostávalo k orgánom činným v trestnom konaní.

SIS bude podľa jeho slov do budúcna pristupovať k informovanosti verejnosti v zmysle zákona. Na zverejňovanie informácií chce využiť napríklad virtuálny priestor, sociálne siete aj cestu oficiálnych vyjadrení.

O koho ide

Vladimír Pčolinský je známy už z minulosti ako exriaditeľ kancelárie bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Svoje miesto si našiel aj počas Radičovej vlády, kedy bol ministrom vnútra Daniel Lipšic.

Nový riaditeľ Slovenskej informačnej
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Vtedy pôsobil ako zástupca riaditeľa kancelárie a riaditeľ organizačného odboru. S Lipšicom dokonca zakladal hnutie Nová väčšina (NOVA), ktoré v roku 2016 kandidovalo do parlamentu po boku OĽaNO. Tam pôsobil aj Milan Krajniak, no hnutie sa nepresadilo.

Nový človek na čele
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Stojí za známou fotografiou

Pčolinský sa "preslávil" aj inak. Bolo to práve v roku 2017, kedy bola na vrchole kauza Čistý deň a v hre bola aj diskreditácia Borisa Kollára. Ten neskôr na tlačovej konferencii ukazoval fotografiu, kde bok po boku sedia Marian Kočner, riaditeľka Čistého dňa Zuzana Tománková Miková a Peter Tóth, ktorý, ako sa neskôr ukázalo, sa mal podieľať aj na sledovaní Jána Kuciaka.

Vladimír Pčolinský má stáť za fotografiou Mariana Kočnera s riaditeľkou Čistého dňa Zuzanou Tománkovou a Petrom Tóthom z roku 2017
Nový človek na čele
Zdroj: Foto: Sme rodina

Práve za touto fotografiou totiž stojí Vladimír Pčolinský, ktorý sa v tom čase nachádzal tiež v Crowne Plaza. Stretnutie sa uskutočnilo krátko pred tlačovou konferenciou, kde bol spomínaný aj Kollár.


Galéria

Vladimír Pčolinský sa oficiálne Zľava bývalý riaditeľ SIS Nový riaditeľ Slovenskej informačnej Nový riaditeľ Slovenskej informačnej Vladimír Pčolinský sa stane Vladimír Pčolinský má stáť

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články