Na post šéfa úradu pre nahlasovanie korupcie kandidujú policajti, právnici či expríslušník SIS | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Na post šéfa úradu pre nahlasovanie korupcie kandidujú policajti, právnici či expríslušník SIS

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
04.06.2019 13:00

BRATISLAVA – Novým predsedom úradu pre nahlasovanie protispoločenskej činnosti chce byť bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS), niekoľko právnikov a úradníkov. V utorok ich vypočúvala komisia, poslanci Národnej rady SR a verejnosť v hoteli Bôrik v Bratislave.


Kandidát Miloš Birtus je bývalý príslušník SIS, niekdajší projektový manažér a terajší policajt v Národnej finančnej jednotke Národnej kriminálnej agentúry. V minulosti sa so SIS opakovane súdil pre prepustenie zo zamestnania. Všetky spory podľa vlastných slov vyhral a zo SIS nakoniec odišiel na vlastnú žiadosť. 

Birtus tvrdí, že počas svojej práce v SIS riešil morálne dilemy, ku ktorým sa nechcel bližšie vyjadrovať, vzhľadom na utajované skutočnosti. Na otázky týkajúce sa jeho práce v SIS reagoval vo viacerých prípadoch rovnako s odkazovaním sa na tajnosť informácií a exkluzívnemu právu SIS informovať o svojej činnosti.

Druhou vypočúvanou kandidátkou bola právnička Zuzana Dlugošová, ktorá sa podľa vlastných slov venovala vo svojej kariére ochrane slabších aj pred Ústavným súdom aj na Európskom súde pre ľudské práva. Na Právnickej fakulte Univerzity Komenského sa zaslúžila o zavedenie právnej etiky ako povinného predmetu. Od roku 2014 pracuje ako poradkyňa Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v Bratislave pre oblasť právneho štátu.

„Chcem, aby verejnosť začala vnímať skutočnosť, že oznamovanie nekalých alebo neetických praktik nie je donášanie, nie je bláznovstvo, ale je to správna vec,“ uviedla ako jeden zo svojich cieľov v prípade jej úspešného zvolenia do čela úradu. Obaja kandidáti si dávali za prvý cieľ po prípadnom zvolení do úradu informačnú kampaň pre verejnosť. 

Predsedom úradu pre nahlasovanie korupcie chce byť aj policajt z kauzy v Moldave

O post predsedu úradu pre nahlasovanie protispoločenskej činnosti sa uchádza aj policajt Tibor Draskoczy. Ide o riaditeľa obvodného oddelenia Policajného zboru Moldava nad Bodvou a bol ním aj počas medializovanej policajnej razie v roku 2013. Draskoczy tvrdí, že bol v čase razie v Moldave nad Bodvou na rehabilitácii, avšak o prípade vie podľa vlastných slov všetko. So správnosťou zásahu odkazuje aj na rozhodnutie Ústavného súdu SR. Dodal však, že "keď sa rúbe les, tak lietajú triesky a mohlo sa stať, že došlo aj k ublíženiu niekomu inému".

Počas svojej výpovede povedal, že sa s korupciou stretol vo svojej kariére niekoľkokrát. Podľa vlastných slov navrhol pre korupciu aj prepustenie policajta. V otázke prípadnej politickej nezávislosti a jeho neskorumpovateľnosti spomenul na prípad z 90. rokov, keď počas vlády Vladimíra Mečiara odobral vodičský preukaz zaťovi vtedajšieho ministra financií Júliusa Tótha.

Od utorka odborná porota vypočúva 11 kandidátov na post predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. V utorok bude vypočutých prvých šesť. V stredu (5. 6.) ďalších päť kandidátov.

Vypočuli ďalších uchádzačov

Komisia pre výber kandidátov na predsedu nového Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti vypočula dnes šiestich uchádzačov o tento post. V poobedňajších hodinách sa najskôr pred komisiu postavil Tomáš Jacko. Pôsobí ako odborný asistent na Ekonomickej univerzite v Bratislave a na čiastočný úväzok aj na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Ako povedal Jacko, téma boja proti korupcii ho zaujala ešte v čase, keď pracoval pre Transparency International Slovensko. Aj keď podľa neho na Slovensku naďalej existuje pomerne vysoká neochota nahlasovať korupciu, o tejto problematike sa špeciálne po vražde novinára Jána Kuciaka začalo viac hovoriť. "Slovensko je v situácii, že spoločnosť žije týmito témami," skonštatoval. Ako šéf úradu chce presadzovať tri zásady jeho fungovania, konkrétne efektívnosť, dôveryhodnosť a tiež osvetu o problematike nahlasovateľov korupcie medzi verejnosťou.

Kandidát Daniel Krošlák zase pôsobí na Slovenskej inšpekcii životného prostredia a zároveň externe vyučuje právo na vysokej škole. Z pozície predsedu úradu by chcel spojiť svoju odbornú pripravenosť so zámerom byť verejne užitočný. Zároveň si podľa vlastných slov stanovil niekoľko cieľov, napríklad zvyšovať povedomie o oznamovaní korupcie, podporovať rozvoj poradenskej činnosti v tejto oblasti alebo napríklad rozvíjať spoluprácu s podobnými inštitúciami v zahraničí. "Čo bude veľmi dôležité, je nájsť vhodný personál," dodal.

Okrem spomíných kandidátov vypočuli aj Moniku Filipovú. Vypočúvanie pokračuje v stredu, pred komisiu sa má postaviť ešte päť uchádzačov.

Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave. Na čele úradu má byť predseda, ktorého volí a odvoláva Národná rada SR spomedzi kandidátov navrhnutých vládou. Prejsť musia verejným vypočutím a hodnotením komisiou, ktorá má päť členov. Po jednom členovi navrhol prezident, vláda, verejný ochranca práv, Rada pre štátnu službu a poradný orgán vlády v oblasti mimovládnych organizácií a rozvoja občianskej spoločnosti.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články