Problémová kozmetika: FOTO Hygienik varuje pred nebezpečnými výrobkami na telo, ruky preč | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Problémová kozmetika: FOTO Hygienik varuje pred nebezpečnými výrobkami na telo, ruky preč

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images, ÚVZ SR
19.08.2018 21:50

BRATISLAVA - Nižšie uvedené nebezpečné kozmetické výrobky nahlásili kontrolné orgány v Chorvátsku, Francúzsku a v Nemecku prostredníctvom rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX). Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom informoval na svojej stránke.


Červená farba na tetovanie 

Za nebezpečnú bola označená červená farba na tetovanie Bright Red od značky Intenze. Číslo výrobnej dávky je SS258. Krajinou pôvodu je USA. Produkt vyrába americká spoločnosť Intenze Products Inc. Farba sa predáva v 30-mililitrovej plastovej fľaštičke.  

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

Hlavný hygienik SR Ján Mikas varuje, že vo výrobku bolo zistené prekročené povolené množstvo pre bárium (62 mg/kg -1), ortuť (0,32 mg/kg -1) a kadmium (0,62 mg/kg -1).

Oranžová farba na tetovanie 

Nevyhovela ani oranžová farba na tetovanie Bright Orange od značky Eternal Ink. Ide o výrobnú dávku E081. Krajinou pôvodu je USA. Výrobcom je americká spoločnosť Eternal Ink, Inc.  Farba sa predáva v 30-mililitrovej plastovej fľaštičke.   

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

Vo výrobku bolo zistené prekročené povolené množstvo pre bárium (75 mg/kg -1) a olovo (14,7 mg/kg -1).

Čierna farba na tetovanie 

Mikas upozorňuje aj na čiernu farbu na tetovanie Black Sabbath od značky World Famous tattoo ink. Číslo výrobnej dávky je WFBS170506. Krajina pôvodu je USA. Výrobcom je americká spoločnosť World Famous Tattoo Ink.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

Predáva sa v 30-militrovej plastovej fľaštičke. Vo výrobku bolo zistené prekročené povolené množstvo pre bárium (92 mg/kg -1).

„Vyššie uvedené výrobky nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up (Resolution ResAP(2008)1 on requirements and criteria for the safety of tattoos and permanent make-up),“ objasnil štátny hygienik.

Mydlá do kúpeľa v tvare koláčikov

RAPEX upozornil aj na výrobok do kúpeľa v tvare koláčika Apple & Raspberry bath Mallow od značky Bomb cosmetics s čiarovým kódom 5 037028 259085. Výrobcom je anglická spoločnosť Get fresh cosmetics LTD.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

„Výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva,“ vysvetľuje Mikas.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

Kozmetika na bielenie pokožky

Nebezpečný je aj výrobok na bielenie pokožky Lightening Beauty Lotion od značky BSQ.

Číslo výrobnej dávky je L 16351A. Krajina pôvodu a výrobca nie sú známi. Dovozcom je holandská firma Aheco African Food & Cosmetics BV.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR


Prečítajte si ja: Slovenky, POZOR! Táto maskara obsahuje ťažké kovy, hygienik varuje aj pred gélom na vlasy


„Vo výrobku na bielenie pokožky sa nachádza látka kojic acid v množstve 2,66 g/100 g,“ varuje ÚVZ SR s tým, že výrobok nie je bezpečný z dôvodu vysokého obsahu látky, ktorá je aplikovaná na veľký povrch pokožky.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

„Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike,“ uzavrel Mikas.


Galéria

Ilustračné foto ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články