°C

Štvrtok, 24. september 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor, zajtra Vladislav.

Sľubujú vlhké prsia a urobiť ženu krásnou! Nebezpečná kozmetika na Slovensku, môže vám zničiť život

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
09.11.2018 21:00

BRATISLAVA – Štátny hygienik opäť upozorňuje na nebezpečnú kozmetiku. Tentokrát ide o masky na tvár, farby na vlasy a gélový krém na poprsie. Na sklonku októbra o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na svojej stránke.


Je pravdepodobné, že na našom trhu sa predávajú nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Spojenom kráľovstve, Nemecku a Lotyšsku. 

Pleťové masky obsahujú mikroorganizmy a plesne 

V dvoch výrobných dávkach pleťovej masky Indian Healing Clay (454 gramov) od americkej značky Aztec Secret Health and Beauty bol zistený prekročený povolený limit pre celkový počet mikroorganizmov.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

Ide o aeróbne mikroorganizmy a plesne. Dátum spotreby je marec alebo jún 2020. Dovozcom je anglická firma Great London Beauty.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

Farby na vlasy obsahujú nadmerné množstvo chemikálií

Thajské farby na vlasy Permanent Powder Hair Colour (6 gramov) od značky Bigen Hoyu, ktoré vyrába thajská spoločnosť Hoyu Cosmetics (Thailand) Co. Ltd. obsahujú nadmerné množstvo látky p-phenylenediamine. Dovozcom je holandská firma Hoyu Cosmetics (Nederland) BV.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

„Farby na vlasy nie sú bezpečné, pretože látku PPD je možné používať len v oxidačných kozmetických výrobkoch na farbenie vlasov,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

Gélový krém na poprsie môže vyvolať alergie

Zvlhčujúci gélový krém na poprsie Moisturizing cream/gel for breast area od značky Bust Size, ktorý vyrába ruská firma ZAO Laboratoriya Emansi, obsahuje zakázanú zmes konzervačných látok methylchloroisothiazolinone a methylisothiazolinone.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR

„Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb,“ varuje Mikas.

ÚVZ SR varuje pred
Zdroj: ÚVZ SR


Galéria

Ilustračné foto ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred ÚVZ SR varuje pred

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články