°C

Streda, 5. august 2020. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Za svieži dych zaplatíte infekciou: Nebezpečná kozmetika na FOTO útočí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
17.11.2018 13:20

BRATISLAVA - Pred najbližším nákupom v drogérii by ste mali opäť zvýšiť svoju pozornosť. Hlavný hygienik SR Ján Mikas varuje pred používaním ústnej vody, krémami na telo, farbou na vlasy a na tetovanie.


Úrad verejného zdravotníctva (ďalej ÚVZ) SR na svojej stránke upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v EÚ, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Taliansku, Nemecku a Nórsku.


Čítajte aj: Sľubujú vlhké prsia a urobiť ženu krásnou! Nebezpečná kozmetika na Slovensku, môže vám zničiť život


Toxická farba na tetovanie

Zelená farba na tetovanie v 30-mililitrovej fľaštičke GRAFFITI GREEN od americkej značky ETERNAL INK, ktorú dováža talianska firma MICROMUTAZIONI, obsahuje aromatický amín toluidine, ktorý by sa nemal nachádzať vo výrobkoch na tetovanie. Číslo výrobnej dávky je 08/01/2016 a krajinou pôvodu je USA.

ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR

Ústna voda poškodzuje sliznicu

V ústnej vode tyrkysovej farby Anti-Plaque Mundspülung (anti-plaque mouthwash) balenej v 500-mililitrovej fľaši od značky Elina med bola zistená prítomnosť patogénneho mikroorganizmu pseudomonas aeruginosa. „V prípade poškodenia pokožky alebo slizníc môže dôjsť k zvýšeniu rizika infekcie,“ varuje úrad. Čiarový kód výrobku je 4326470477941. Krajinou pôvodu je Bulharsko. Výrobcom je bulharská spoločnosť CHEMCOS Ltd.

ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR

Krémy na telo môžu spôsobiť alergické reakcie

Nebezpečné sú aj krémy na zosvetlenie pokožky dovážané z Anglicka. Ich krajinou pôvodu je Pobrežie Slonoviny, kde ich vyrába firma Dream Cosmetics.

ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR

Výrobky obsahujú látku hydrochinón. „Hydrochinón je látka, ktorá je určená len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie,“ vystríha ÚVZ SR.

ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR
ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR

Nebezpečná farba na vlasy

Analýzou bolo zistené, že hnedá farba na vlasy Hair Color Natural Brown (50 gramov) od značky Black Rose, obsahuje látku p-phenylenediamine, ktorá patrí medzi látky s vysokým alergénnym potenciálom. Nedostatočným zreagovaním látok môžu vzniknúť v zmesi rôzne toxické látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie. Krajinou výrobku pôvodu je India, kde ho vyrába tamojšia spoločnosť Henna Export Corporation. Dovozcom je holandská firma Suhail Cosmetics. Číslo čiarového kódu je 8158650009866.

ÚVZ SR upozorňuje na
Zdroj: ÚVZ SR


Galéria

Ilustračné foto ÚVZ SR upozorňuje na ÚVZ SR upozorňuje na ÚVZ SR upozorňuje na ÚVZ SR upozorňuje na ÚVZ SR upozorňuje na ÚVZ SR upozorňuje na

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články