Piatok19. apríl 2024, meniny má Jela, zajtra Marcel

Desivé odhalenie infektológa: Len ťažko uveriť, čo zistil o pacientovi chorom na COVID-19

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

LONDÝN - Britský pacient s oslabeným imunitným systémom mal 505 dní COVID-19. Informovala o tom agentúra AP. Luke Blagdon Snell z britského nadačného fondu Guy's & St. Thomas' povedal, že ide pravdepodobne o najdlhšiu známu infekciu tohto druhu.

Snellov výskum sa zameral na mutácie vírusu, ktoré sa objavujú u ľudí s dlhodobou infekciou. Zahrnul deväť pacientov, ktorí mali pozitívny test na koronavírus najmenej osem týždňov. Všetci mali oslabený imunitný systém buď kvôli transplantáciám, alebo vírusu HIV, rakovine či ďalším chorobám. Pravidelné testovanie preukázalo, že covid mali v priemere 73 dní. Dvaja z nich mali testy pozitívne dlhšie ako rok. Dovtedy bol za najdlhší priebeh covidu-19 považovaný prípad, kedy bol vírus na základe PCR testu u dotyčného identifikovaný 335 dní.

Desivé odhalenie infektológa: Len
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Trvajúci COVID-19 sa líši od dlhého covidu. "Termín dlhý covid znamená, že vírus už v tele nie je, ale pretrvávajú symptómy. Pri trvajúcej infekcii vírus v tele stále je a replikuje sa," vysvetlil infektológ. Pri testovaní sledovanej skupiny sa vykonávalo aj genetické vyšetrenie, ktoré preukázalo, že vírus v čase mutoval, ale u žiadneho z pacientov sa nevytvoril nebezpečný variant.

Pacient s najdlhším priebehom choroby mal pozitívny test začiatkom roku 2020. Dostal antivirálny liek Remdesivir a zomrel vlani. Vedci nezverejnili mená účastníkov štúdie a v tomto prípade ani príčinu úmrtia. Oznámili iba, že pacient trpel niekoľkými ďalšími chorobami. Z celej skupiny prežilo päť pacientov. Dvaja z nich sa uzdravili bez liečby, dvaja ju dostali a jeden covid stále má, takže je pozitívny 412 dní.

Desivé odhalenie infektológa: Len
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Pretrvávajúce prípady covidu sú zriedkavé, ale odborníci upozorňujú na nebezpečenstvo, ktorému čelia ľudia s oslabenou imunitou. Hrozí im ťažký priebeh a musia sa chrániť aj v čase, keď vlády rušia ochranné opatrenia aj nosenie rúšok. Patológ Wesley Long povedal, že je ťažké stanoviť, kto je ohrozený. "Je ohľaduplné nasadiť si rúško v dave a je to tiež spôsob, ako chrániť ostatných." 

Viac o téme: Veľká BritániaKoronavírusCOVID-19Dlhodobý covid
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu