FOTO Optická ilúzia, ktorá vám zamotá hlavu: Pozrite sa na diamant, čo vidíte? | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

FOTO Optická ilúzia, ktorá vám zamotá hlavu: Pozrite sa na diamant, čo vidíte?

Zdroj: Twitter/Arthur Shapiro
10.06.2019 09:53

WASHINGTON - Vedci z Americkej univerzity vo Washingtone zverejnili optickú ilúziu, ktorá doslova manipuluje ľudský mozog. Zdá sa, že stacionárny diamant sa v ilúzii pohybuje do rôznych smerov. Autori prezradili, v čom spočíva záhadný trik.


Séria blikajúcich hrán a dobre načasovaného osvetlenia v mozgu spôsobuje dojem, že diamant sa pohybuje hore, dole, doľava a doprava. Napriek tomu sa však nehýbe. Výskumníci Oliver Flynn a Arthur Shapiro z Americkej univerzity túto ilúziu nazvali "Perpetual Diamond" (Večný diamant). 

"Smer pohybu je určený relatívnymi moduláciami jasu medzi okrajovými pásmi a pozadím," vysvetlili autori ilúzie. Efekt je vytvorený blikajúcim osvetlením diamantu a pozadia, ktoré klame mozog v spôsobe, akým spracováva informácie. Rôzne stimuly z optickej ilúzie mozog totiž prijíma odlišne. Štvorec za diamantom je rozdelený na štyri časti. Diamant bliká vo chvíli, keď zabliká aj príslušný kvadrant. Existuje niekoľko variácií tohto hlavolamu, v každom putuje diamant iným smerom.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články