Štúdia priniesla nechutné zistenie: Ľudia každý týždeň nevedomky zjedia tento hnus | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Štúdia priniesla nechutné zistenie: Ľudia každý týždeň nevedomky zjedia tento hnus

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
15.06.2019 14:05

SYDNEY - Človek za týždeň priemerne vypije a zje päť gramov plastu, čo je ekvivalent kreditnej karty, tvrdí štúdia Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Podľa vedcov ľudia týždenne skonzumujú 2000 čiastočiek umelej hmoty menších ako jeden milimeter, 90 percent ich pochádza z vody. Časť plastov prijmeme aj z piva, soli, alebo kôrovcov.


Štúdiu pre organizáciu vypracovali vedci z univerzity v austrálskom Newcastli. Ľudia podľa nich za týždeň priemerne skonzumujú 1769 čiastočiek plastu z kohútikovej aj balenej vody, 182 z kôrovcov, 11 zo soli a 10 z piva, výsledné číslo sa ale pre každého jedinca môže líšiť v závislosti od regiónu, z ktorého pochádza. Štúdia napríklad cituje z výskumu, podľa ktorého je v Európe vo vode dvakrát menej plastových častíc, ako v Spojených štátoch alebo Indii. 

VIDEO Šokujúci nález v tropickom raji: Toto si vedci nepredstavovali ani v tom najhoršom sne

Dlhodobý vplyv na zdravie človeka ešte nie je presne známy. Podľa britského serveru The Telegraph niektoré štúdie preukázali, že vysoké množstvo plastov v našom systéme spôsobuje ľahké zápaly dýchacej sústavy. Niektoré druhy umelej hmoty obsahujú prídavné látky a chemikálie, ktoré môžu ovplyvňovať plodnosť alebo zvyšovať riziko rakoviny.

Štúdia priniesla nechutné zistenie:
Zdroj: Getty Images

Plasty ľudia našli už aj na dne Mariánskej priekopy alebo v arktickom ľade. Podľa Marca Lambertiniho, generálneho riaditeľa WWF, by táto štúdia mala slúžiť ako varovanie pre svetové vlády. "Nielenže plasty zamorujú naše rieky a moria a zabíjajú vodné živočíchy - sú aj v nás všetkých a ich konzumácii sa nemôžeme vyhnúť. Ak chceme túto krízu zvládnuť, je bezodkladne potrebné zasiahnuť v globálnom meradle," uviedol Lambertini.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články