Pondelok29. apríl 2024, meniny má Leo, Lea, zajtra Anastázia

Kosovský premiér dúfa v normalizáciu vzťahov so Srbskom ešte v tomto roku

Albin Kurti
Albin Kurti (Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys))

PRIŠTINA - Kosovský premiér Albin Kurti v stredu vyjadril nádej, že sa mu tento rok podarí normalizovať vzťahy so Srbskom. Belehrad medzičasom obvinil Prištinu zo zablokovania dodávok srbskej meny - dinára - na spoločných hraniciach, informujeme podľa správy agentúry AFP.

"Normalizáciu vzťahov so Srbskom si želám v tomto roku, v roku 2024. V ďalších rokoch a desaťročiach chcem, aby sme zvíťazili v otázkach, ako je sociálna nerovnosť, zmena klímy a bezpečnostné hrozby," uviedol Kurti pre agentúru AFP. Srbská centrálna banka medzičasom ostro odsúdila stredajší incident na srbsko-kosovských hraniciach a zopakovala, že je potrebné zrušiť diskriminačné, nezákonné a poburujúce opatrenia, čím zrejme odkazovala na nové nariadenie vlády v Prištine, zakazujúce používanie srbského dinára v obchodných transakciách.

Kosovskí Srbi nebudú potrestaní za držbu dinárov

Dodávky dinárov podľa srbskej banky slúžili na vyplatenie miezd, dôchodkov, sociálnych dávok a iných platieb Srbom žijúcim v Kosove. Kosovské úrady v súvislosti s incidentom uviedli, že na hraničný priechod prišlo srbské vozidlo so žiadosťou o dovoz dinárov, ale bolo informované, že do oblasti môžu dodávať valuty iba oprávnené spoločnosti. Podľa Kurtiho srbská mena nie je v Kosove oficiálne zakázaná, zdôraznil však, že zákonným platidlom pri obchodných transakciách je len euro. V rozhovore pre AFP tiež zdôraznil, že kosovskí Srbi nebudú potrestaní za držbu dinárov.

V súčasti je v platnosti jednomesačné prechodné obdobie

Zároveň podotkol, že v súčasti je v platnosti jednomesačné prechodné obdobie, ktoré má za cieľ zmierniť dopady nového vládneho nariadenia a umožniť tak ďalšiu diskusiu a poskytnúť čas na vyriešenie problémov. V Kosove žije približne 120.000 príslušníkov srbskej menšiny, ktorí stále po vojne v 90. rokoch používali srbský dinár, pretože buď pracujú pre srbské úrady alebo dostávajú dôchodok zo Srbska. Kosovo prijalo euro v roku 2002, hoci formálne nie je členom Európskej únie (EÚ) alebo eurozóny. Kosovo sa odtrhlo od Srbska v roku 2008 po krvavej vojne. Srbsko odmieta uznať nezávislosť Kosova, ktorého obyvateľstvo tvoria prevažne etnickí Albánci, a pokladá ho za svoju provinciu.

Viac o téme: VzťahySrbskoKosovo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu