Sobota, 23. október 2021. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Musíme predísť humanitárnej katastrofe v Afganistane, tvrdí minister Korčok

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
21.09.2021 07:42

NEW YORK - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa v pondelok zúčastnil na neformálnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie venovanom situácii v Afganistane. Podujatie sa uskutočnilo popri Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.


V utorok o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. "Hlavnou úlohou EÚ a celého medzinárodného spoločenstva na čele s OSN je zabrániť humanitárnej katastrofe v Afganistane, kde takmer polovica obyvateľov trpí nedostatkom základných potravín. Očakávame, že Taliban umožní doručenie tejto pomoci najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva," zdôraznil Korčok.

Okrem humanitárnej pomoci ministri hovorili o nevyhnutnosti dodržiavania ľudských práv v Afganistane, pričom ďalšie kroky militantného hnutia Taliban budú posudzovať na základe konkrétnych skutkov, nie vyhlásení. "Predpokladom akejkoľvek dlhodobej stability je dodržiavanie základných ľudských práv a politických slobôd, ochrana žien a príslušníkov etnických a náboženských menšín," spresnil šéf slovenskej diplomacie.

EÚ považuje za kľúčové pristupovať k riešeniu dôsledkov situácie v Afganistane v spolupráci a koordinácii s regionálnymi partnermi. Podľa Korčoka je možné zabrániť destabilizácii Afganistanu len spoločnými silami.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články