Afganistan a Taliban - udalosti v krajine po prevzatí moci Talibanom | Topky.sk
Sobota, 25. september 2021. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Afganistan

Auto Talibanu zasiahla nastražená bomba: Hlásia najmenej jedného zraneného

Ilustračné foto

Ilustračné foto

Video
pred 2 hodinami

KÁBUL - Najmenej jedna osoba utrpela zranenia v hlavnom meste východoafganskej provincie Nangarhár, kde v sobotu došlo k výbuchu bomby nastraženej na okraji cesty. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľa militantného hnutia Taliban. viac »

USA zmiernili sankcie voči Afganistanu, aby umožnili prísun humanitárnej pomoci

Situácia v Afganistane
Video

pred 5 hodinami

WASHINGTON - Spojené štáty v piatok ohlásil dve výnimky zo sankcií uvalených na Afganistan s cieľom umožniť prísun humanitárnej pomoci do krajiny ovládanej militantným hnutím Taliban. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


Taliban zavedie brutálne tresty: Popravy či odsekávanie končatín budú možno aj na internete

Militanti z hnutia Taliban
461

pred 23 hodinami

KÁBUL - Militantné hnutie Taliban zavedie v Afganistane tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk za krádeže. Agentúre AP to v rozhovore potvrdil jeden z predstaviteľov islamistickej skupiny Núrruddín Turábí. Podľa neho sú takéto tresty nevyhnutné pre boj so zločinom. Taliban sa podľa neho zatiaľ nerozhodol, či bude popravovať verejne. viac »


Mocnosti zaujali jednotný prístup k Afganistanu, tvrdí generálny tajomník OSN

Generálny tajomník OSN António

23.09.2021 09:37

NEW YORK - Pätica stálych členov Bezpečnostnej rady (BR) OSN má jednotný postoj k stabilite Afganistanu. Vyhlásil to v stredu generálny tajomník OSN António Guterres po rokovaní ministrov zahraničných vecí Británie, Číny, Ruska, Spojených štátov a Francúzska. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


Zdravotníctvo v Afganistane je na pokraji zrútenia: Ženy nemocnice radšej nenavštevujú

Zdravotná starostlivosť v Afganistane
Foto

22.09.2021 15:14

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala v stredu poplašné vyhlásenie o situácii v Afganistane. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. viac »


Afganistan pravdepodobne opustí VZ OSN: Oficiálne o to požiadal Taliban, ktorý je pri moci

Minister zahraničných vecí Afganistanu

22.09.2021 08:24

NEW YORK - Nový šéf afganskej diplomacie, vymenovaný do funkcie militantným hnutím Taliban, požiadal o možnosť prihovoriť sa k svetovým lídrom v rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN. Informoval o tom v utorok hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric, ktorého citovala agentúra AFP. viac »


Diplomati EÚ stanovili akčný plán pre vzťahy s Afganistanom

Vlajky EÚ pred budovou

21.09.2021 17:53

BRUSEL - Diplomati členských krajín EÚ schválili v utorok v Bruseli - vo formáte Rady EÚ pre všeobecné záležitosti - závery o Afganistane. Zdôraznili v nich záväzok Únie k mieru a stabilite v tejto krajine a podporu afganskému ľudu. Zároveň stanovili akčný plán EÚ pre Afganistan v blízkej budúcnosti. viac »


Taliban vymenoval námestníkov ministrov: Ženy medzi nimi nie sú

Taliban vymenoval námestníkov ministrov:

21.09.2021 11:07

KÁBUL - Afganské hnutie Taliban v utorok vymenovalo námestníkov ministrov novej afganskej vlády. Nie sú však medzi nimi žiadne ženy, informovala agentúra AP. viac »


Musíme predísť humanitárnej katastrofe v Afganistane, tvrdí minister Korčok

Musíme predísť humanitárnej katastrofe

21.09.2021 07:42

NEW YORK - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa v pondelok zúčastnil na neformálnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie venovanom situácii v Afganistane. Podujatie sa uskutočnilo popri Valnom zhromaždení OSN v New Yorku. viac »


Tri výbuchy v Afganistane si vyžiadali najmenej troch mŕtvych a 20 zranených

Tri výbuchy v Afganistane
Video

18.09.2021 11:37

KÁBUL - Najmenej troch mŕtvych a 20 zranených si vyžiadali v sobotu vo východnom Afganistane tri výbuchy, ktorých cieľom boli vozidlá patriace členom hnutia Taliban. K sérii explózií došlo v meste Džalalabad, metropole provincie Nangarhár. Píše o tom agentúra AP s odvolaním sa na očitých svedkov. viac »


Taliban nariadil afganským študentom návrat do škôl: Nariadenie nezahŕňa dievčatá

Bojovníci Talibanu

17.09.2021 16:18

ISTANBUL - Ministerstvo školstva fundamentalistického hnutia Taliban nariadilo všetkým afganským študentom navštevujúcim šiestu až dvanástu triedu a učiteľom mužského pohlavia, aby sa v sobotu vrátili do škôl. Informovala o tom v piatok agentúra AP. viac »


Veliteľ armády Talibanu sľubuje tvrdé potlačenie afganských disidentov: Destabilizujú krajinu

Bojovníci Talibanu
Video

15.09.2021 16:55

ISLAMABAD - Nový šéf ozbrojených síl Talibanu Kárí Fasihuddín prisľúbil tvrdé potlačenie afganských disidentov, ktorí podľa neho destabilizujú krajinu vyjadreniami o odpore, etnických právach a demokracii. Informovala o tom v stredu agentúra AP. viac »


Európska únia poskytne Afganistanu 100 miliónov eur: Musíme odvrátiť riziko hladomoru

Ursula von der Leyenová

15.09.2021 11:03

ŠTRASBURG - Európska únia poskytne Afganistanu v rámci humanitárnej pomoci ďalších 100 miliónov eur, vyhlásila v stredu na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pri predstavení svojej druhej správy o stave Únie. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


Talibovia prehľadali českú ambasádu v Afganistane: Našli desiatky fliaš alkoholu

Saláhuddín Rabbání

14.09.2021 21:56

KÁBUL - Členovia afganského radikálneho hnutia Taliban pri prehliadke narýchlo opustených budov v Kábule našli v jednej z nich desiatky fliaš alkoholu. Medzi nimi boli aj české značky. Na šíriacom sa videu talibovia vyťahujú plechovky Plzenského Prazdroja, slivovicu Jelínek a prezerajú si aj zelenú fľašu Becherovky. V utorok o tom informoval český portál iDNES.cz. viac »


Taliban v Afganistane povolí 400 športov: Účasť žien však nepotvrdil

Taliban v Afganistane povolí

14.09.2021 21:09

KÁBUL - Taliban v Afganistane povolí 400 športov, oznámil v utorok nový minister pre telesnú výchovu a šport Bašír Ahmad Rustamzaj. Nepotvrdil však, či vláda povolí aj účasť žien. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


Sieť al-Káida môže podľa známeho denníka z Afganistanu ohroziť bezpečnosť USA už o rok či dva

Bojovníci Talibanu

14.09.2021 20:37

WASHINGTON - Teroristická sieť al-Káida by sa mohla v Afganistane znova zoskupiť do jedného až dvoch rokov. Uviedli to v utorok najvyšší predstavitelia americkej rozviedky s tým, že niektorí členovia teroristickej skupiny sa už do krajiny vrátili. Informoval o tom denník The New York Times (NYT). viac »


Podľa slovenských europoslancov má byť Afganistan poučením: Pomoc zabráni migrácii

Bojovníci Talibanu

14.09.2021 20:01

BRUSEL - Reakcia EÚ na krízu v Afganistane bola v utorok predmetom rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom. Situáciu zhodnotili aj slovenskí europoslanci z hlavných politických frakcií EP. viac »


Tisíce Afgancov protestovali v Kandaháre proti Talibanu: Hnutie ďakuje svetu a vyzýva USA

Situácia v Afganistane

14.09.2021 16:00

KANDAHÁR - Tisíce Afgancov protestovali v utorok v meste Kandahár proti hnutiu Taliban, ktoré sa v polovici augusta zmocnilo vlády v krajine. Dôvodom bol príkaz na vysťahovanie, ktorý dostali od novej vlády. Informoval o tom podľa agentúry Reuters nemenovaný predstaviteľ bývalej afganskej vlády. Zábery z demonštrácie odvysielala aj miestna televízia. viac »


Francúzsko prispeje na núdzovú humanitárnu pomoc v Afganistane: Daruje sumu 100 miliónov eur

Situácia v krajine je
FotoVideo

14.09.2021 06:12

PARÍŽ - Francúzsko prispeje na núdzovú humanitárnu pomoc v Afganistane po naliehavej výzve zo strany Organizácie Spojených národov (OSN) sumou 100 miliónov eur. Potvrdil to v pondelok v Ženeve francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian. viac »


Rokovanie s Talibanom je podľa OSN nevyhnutné: Treba predísť kolapsu ekonomiky

Generálny tajomník OSN António

13.09.2021 18:38

ŽENEVA - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval v pondelok medzinárodné spoločenstvo zapojiť sa do rokovaní s islamistickým hnutím Taliban v záujme vyhnúť sa totálnemu kolapsu afganskej ekonomiky. Informuje o tom agentúra AFP. viac »


Prísne pravidlá Talibanu: Študenti budú rozdelení podľa pohlavia, ženy musia mať predpísaný odev

Prísne pravidlá Talibanu: Študenti

12.09.2021 13:30

KÁBUL - Afganské ženy môžu aj naďalej študovať na univerzitách, vrátane postgraduálnych programov. Študenti však budú rozdelení na základe pohlavia a nosenie islamského odevu bude povinné. Uviedol to v nedeľu minister pre oblasť vysokoškolského vzdelávania novej afganskej vlády vytvorenej hnutím Taliban. viac »


Najčítanejšie články