Nedeľa, 28. november 2021. Meniny má Henrieta, zajtra Vratko.

Slovensko je za rozšírenie EÚ: Balkánske krajiny treba podporovať v integračných snahách

Spoločná fotografia účastníkov 10. stretnutia predsedov parlamentov krajín juhovýchodnej Európy s účasťou predsedov parlamentov členských krajín V4 v Budapešti
Spoločná fotografia účastníkov 10. stretnutia predsedov parlamentov krajín juhovýchodnej Európy s účasťou predsedov parlamentov členských krajín V4 v Budapešti
Zdroj: TASR/Ladislav Vallach
24.09.2021 13:28

BUDAPEŠŤ - Slovensko je za rozšírenie Európskej únie o balkánske krajiny, ktoré v ich snahách treba podporovať, povedal novinárom v piatok v Budapešti predseda Národnej rady SR Boris Kollár v úvode desiateho stretnutia predsedov parlamentov krajín juhovýchodnej Európy s účasťou predsedov parlamentov členských krajín Vyšehradskej štvorky (V4).


"Myslím si, že, bohužiaľ, niektoré západné krajiny majú nejaké výhrady alebo neakcelerujú ten proces, ale ja si myslím, že v tomto je veľmi dobrý formát V4 – a rovnako musím povedať aj slavkovský formát, rovnako to totiž preferuje a presadzuje aj Rakúsko," povedal predseda NR SR.

VIDEO Boris Kollár v Budapešti: Balkánske krajiny treba podporovať v integračných snahách

Podľa Kollárových slov je potrebné dať nejakú víziu alebo nejaké záruky aj týmto krajinám západného Balkánu, aby vedeli, že sa s nimi počíta, že majú pristupovať k prístupovým rokovaniam a majú spĺňať tie kapitoly.

"Je to veľmi dôležité jednak pre ich krajinu, lebo je to určitý reformný a očistný proces a tú krajinu dostane na vyššiu úroveň – samozrejme, aj k lepšiemu životu ich občanov –, a zároveň vlastne tým spĺňajú aj tie podmienky prístupových rokovaní," dodal. "Slovensko preferuje toto rozšírenie a budeme robiť všetko pre to, aby sme ich čo najskôr uvítali v našej spoločnej rodine," konštatoval Kollár.

Na schôdzke organizovanej Maďarskom sa zúčastňujú vysokí predstavitelia parlamentov Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Severného Macedónska a Srbska, ako aj predsedovia parlamentov vyšehradského zoskupenia – Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska.

Obyvatelia Čiernej Hory podporujú vstup svojej krajiny do EÚ

Vyše 80 percent obyvateľov Čiernej Hory podporuje vstup svojej krajiny do Európskej únie, povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár v Budapešti po bilaterálnej schôdzke s predsedom čiernohorského parlamentu Aleksom Bečičom.

"Vidia seba ako právoplatných členov EÚ. V tomto im chceme pomôcť. Určite ho (Aleksa Bečiča) pozvem na Slovensko, aby sme nadviazali tesnejšiu vzájomnú spoluprácu," povedal Kollár, podľa ktorého bola táto spolupráca aj v minulosti veľmi dobrá, len koronavírusová pandémia ju pribrzdila.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: TASR/Ladislav Vallach

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články