Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Guterres žiada vytvorenie pravidiel na reguláciu sociálnych sietí

António Guterres
António Guterres
Zdroj: TASR/Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP, File
29.01.2021 06:55

NEW YORK - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vo štvrtok žiadal vytvorenie celosvetových pravidiel na reguláciu sociálnych sietí ako Facebook a Twitter. Informovala o tom v piatok agentúra AP.


Guterres je podľa svojich slov presvedčený, že takéto spoločnosti by nemali mať moc rozhodnúť v prípadoch, ako bolo napríklad zrušenie používateľského účtu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Namiesto toho by mal byť podľa Guterresa vytvorený mechanizmus s regulačným rámcom a pravidlami, na základe ktorých by sa takéto kroky dali podniknúť v súlade so zákonom.

"Nemyslím si, že môžeme žiť vo svete, kde je príliš veľa moci zverenej obmedzenému počtu spoločností," povedal. Sociálna sieť Twitter Trumpovi v januári natrvalo zrušila účet. Spoločnosť tento krok zdôvodnila rizikom ďalších násilností. Zároveň dospela k záveru, že Trumpove príspevky porušovali zásady týkajúce sa podnecovania k násiliu. Facebook a Instagram Trumpove účty dočasne zablokovali.

Guterres povedal, že sa "zvlášť obáva" moci týchto spoločností. Poukázal na množstvo informácií, ktoré zhromažďujú o každom z nás i na nedostatok kontroly. Táto skutočnosť si podľa neho vyžaduje "vážnu diskusiu".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články