Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Prieskum OSN: Dve tretiny ľudí si myslia, že sme v stave klimatickej núdze

António Guterres
António Guterres
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber
27.01.2021 09:00

PARÍŽ - Takmer dve tretiny z 1,2 milióna ľudí, ktorí sa zapojili do celosvetového prieskumu, uviedli, že ľudstvo zažíva stav klimatickej núdze. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu OSN, označovaného za najväčší prieskum verejnej mienky o klimatickej zmene.


Mladí a starí, bohatí a chudobní respondenti v 50 krajinách, kde žije viac ako polovica svetovej populácie, si tiež vybrali zo škály politických možností riešenia problému, uviedli vedci z Rozvojového programu OSN (UNDP) a Oxfordskej univerzity.

Zistenia naznačujú, že globálne klimatické hnutie, ktoré sa dostalo do popredia v roku 2019 i v súvislosti s hnutím okolo vtedy 16-ročnej Švédky Grety Thunbergovej, stále silnie, aj keď jeho rozsah zatienila koronavírusové pandémia.

"Znepokojenie týkajúce sa stavu klimatickej núdze je oveľa rozšírenejšie, ako sme si predtým mysleli," uviedol v rozhovore pre agentúru AFP Stephen Fisher, sociológ z Oxfordu, ktorý pomohol navrhnúť prieskum a spracovať údaje. Dodal, že veľká väčšina tých, ktorí pripúšťajú existenciu stavu klimatickej núdze, žiada urgentné a komplexné kroky.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články