Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

Summit EÚ: Lídri predĺžili sankcie proti Rusku a plánujú rozšíriť sankcie voči Turecku

Lídri EÚ za okrúhlym stolom na summite EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli
Lídri EÚ za okrúhlym stolom na summite EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli
Zdroj: TASR/Kenzo Tribouillard, Pool via AP
11.12.2020 06:35

BRUSEL - Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ vo štvrtok večer, v rámci summitu v Bruseli, odobrili predĺženie sankcií voči Ruskej federácii o ďalších šesť mesiacov, do 1. júla 2021. Informoval o tom hovorca predsedu Európskej rady Barend Leyts na svojom účte na Twitteri.


Leyts spresnil, že lídri počas tematického bloku venovanom zahranično-politickej agende hovorili o potrebe nových vzťahov medzi EÚ a Spojenými štátmi a o predĺžení sankcií proti Rusku. Sankcie ešte musia potvrdiť ministri členských krajín vo formáte Rady EÚ. Šéfovia štátov a vlád sa rozhodli rozšíriť sankcie voči Rusku, ktorých platnosť sa končí koncom januára 2021. Sankcie budú predĺžené do 31. júla 2021 a o ich ďalšom osude rozhodnú lídri na budúcoročnom júnovom summite EÚ.

Ide o sankcie, ktoré Únia zaviedla v roku 2014 po ruskej anexii polostrova Krym. Odvtedy členské štáty tieto sankcie pravidelne predlžujú, väčšinou s odkazom na nerešpektovanie Minských mierových dohôd. V praxi tieto sankcie viedli k zastaveniu rokovaní o zrušení vízovej povinnosti, odkladu novej základnej dohody o spolupráci medzi oboma stranami, zmrazeniu aktív a víz pre viacerých vysokopostavených ruských vládnych úradníkov a k cieleným obchodným, finančným a vojenským obmedzeniam. Moskva v reakcii na sankcie EÚ zakázala dovoz potravín z členských krajín Únie do Ruska.

Ursula von der Leyenová
Zdroj: SITA/Johanna Geron, Pool via AP

Sankcie voči Turecku

Lídri členských krajín Európskej únie sa v piatok nadránom počas summitu v Bruseli dohodli, že rozšíria sankcie voči Turecku v súvislosti so sporom okolo ložísk ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora. Informovala o tom agentúra AP. "Turecko sa, bohužiaľ, zapája do jednostranných krokov a provokácií a stupňuje svoju rétoriku voči EÚ, jej členským štátom a európskym lídrom," uviedlo 27 lídrov EÚ v spoločnom vyhlásení zo summitu.

Podľa agentúry DPA sa lídri zároveň dohodli, že voči Turecku zatiaľ nezvažujú uvalenie výrazne prísnejších sankcií, a to aj napriek výzvam Grécka a Cypru, ktoré sú členskými krajinami EÚ. Šéfovia štátov a vlád na októbrovom summite EÚ zamietli sankcie voči Ankare s nádejou, že sa podarí prikročiť k "pozitívnej agende" s Tureckom, avšak s podmienkou, že turecká strana ukončí aktivity vo východnom Stredomorí, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom.

Turecký prezident Recep Tayyip
Zdroj: SITA/Turkish Presidency via AP, Pool

Lídri uviedli, že táto ponuka naďalej zostáva na stole, ak je Turecko pripravené pristúpiť na "skutočné partnerstvo" a začať s EÚ skutočný dialóg, a ak Ankara preukáže vôľu riešiť rozdiely prostredníctvom dialógu a v súlade s medzinárodným právom.

Vzhľadom na to, že lídri doteraz odpoveď nedostali, vyzvali ministrov zahraničných vecí 27 členských štátov EÚ, aby zostavili zoznam ďalších mien v súvislosti so zavedením "reštriktívnych opatrení". Lídri EÚ požiadali šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella, aby vypracoval správu týkajúcu sa aj rozšírenia sankcií voči Turecku a predložil ju do marca budúceho roku.

Turecko označilo sankcie za zaujaté a protiprávne

Za "zaujatú" a "protiprávnu" označilo Turecko v piatok prípravu rozširovania sankcií Európskej únie voči tamojšej vláde v súvislosti so sporom okolo ložísk zemného plynu a ropy vo východnom Stredozemí. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na turecké ministerstvo zahraničných vecí. Lídri krajín EÚ v piatok nadránom počas summitu v Bruseli vyzvali ministrov zahraničných vecí členských štátov na zostavenie zoznamu ďalších tureckých mien v súvislosti so zavedením "reštriktívnych opatrení".

"Turecko sa, bohužiaľ, zapája do jednostranných krokov a provokácií a stupňuje svoju rétoriku voči EÚ, jej členským štátom a európskym lídrom," uviedlo 27 lídrov EÚ v spoločnom vyhlásení zo summitu. Na prijatie ráznejších krokov voči Turecku apelujú najmä Cyprus, Grécko a Francúzsko, približuje AFP.

Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/Presidential Press Service via AP, Pool

Naopak, najmä Nemecko, Taliansko a Poľsko sú proti rozširovaniu sankcií alebo uvaleniu obchodného embarga na Turecko, ktoré je členským štátom NATO. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tiež v piatok povedal, že sankcie Spojených štátov voči Ankare pre nákup ruských obranných systémov sú prejavom "neúcty" ku "dôležitému spojencovi NATO," píše agentúra Reuters s odvolaním sa na tureckú štátnu tlačovú agentúru Anadolu.

Von der Leyenová pripustila možnosť zlyhania rokovaní s Britániou

Rokovania so Spojeným kráľovstvom v súvislosti s dohodou o budúcom partnerstve sa nevyvíjajú dobre, uviedla v piatok na summite EÚ v Bruseli predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Tlačové agentúry Reuters a AFP informovali, že šéfka eurokomisie počas stretnutia s premiérmi a prezidentmi členských krajín EÚ priznala, že pravdepodobnosť dohody o budúcich obchodných vzťahoch s Britániou je veľmi nízka.

Brexit a budúce vzťahy medzi Bruselom a Londýnom neboli na pracovnom programe summitu, von der Leyenová však informovala o svojim stredajších rokovaniach s britským premiérom Borisom Johnsonom. "Situácia je zložitá. Hlavné prekážky zostávajú," opísala situáciu a spresnila, že pravdepodobnosť scenára bez dohody je vyššia než dosiahnutie dohody.

Predsedníčka EK Ursula von
Zdroj: SITA/Olivier Hoslet, Pool via AP

"Uvidíme v nedeľu, či bude dohoda možná," dodala s odkazom na výsledok jej rokovaní s Johnsonom, podľa ktorých vyjednávači z oboch strán dostali šancu na preklenutie troch zostávajúcich sporných otázok do konca tohto týždňa. Európska komisia, ktorá v mene celej EÚ vedie rokovania so Spojeným kráľovstvom, vo štvrtok predstavila mimoriadne a časovo obmedzené opatrenia pre oblasť rybného hospodárstva, ako aj pre cestnú a leteckú dopravu, ktoré začnú platiť od 1. januára 2021, ak sa nepodarí dohodnúť sa s britskou stranou.

Von der Leyenová pri tejto príležitosti ocenila aj pokrok dosiahnutý pri implementácii dohody o brexite, ktorý v utorok oznámili podpredseda EK Maroš Šefčovič a šéf úradu britskej vlády Michael Gove: dohoda ponecháva v platnosti brexitové ustanovenia týkajúce sa režimu na írsko-severoírskych hraniciach.

Spojené kráľovstvo oficiálne opustilo Európsku úniu 31. januára 2020 a 31. decembra, po skončení takzvaného prechodného obdobia, opustí aj jednotný trh EÚ a colnú úniu. Ak nebude uzavretá dohoda o budúcom partnerstve, obchodné vzťahy medzi euroblokom a Britániou sa budú riadiť iba pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).


Galéria

Lídri EÚ za okrúhlym Ursula von der Leyenová Turecký prezident Recep Tayyip Recep Tayyip Erdogan Predsedníčka EK Ursula von

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články