Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Ukrajina protestuje proti stanici BBC: Tá označila mestá na Kryme za ruské

Most spájajúci Rusko s Krymským polostrovom.
Most spájajúci Rusko s Krymským polostrovom.
Zdroj: SITA/Alexander Nemenov/Pool Photo via AP
26.01.2021 12:20

KYJEV - Ukrajina vyslovila protest proti britskej stanici BBC, ktorá vo svojej správe zahrnula Ruskom anektované krymské lokality do zoznamu ruských miest, kde sa konali demonštrácie na podporu opozičného aktivistu Alexeja Navaľného.


Ruská regionálna pobočka BBC zverejnila v sobotu 23. januára mapu, na ktorej bolo znázornených "122 ruských miest", kde sa konali protivládne protesty, informovala v pondelok večer spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL). Medzi nimi figurovali aj veľké krymské mestá ako Simferopol a Sevastopol. BBC označila túto mapu s vysvetľujúcim dodatkom, že "Rusko anektovalo Krym v roku 2014".

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko napriek tomu vyzval regionálnu pobočku tohto média, aby "nepropagovala ruskú perspektívu". "Sevastopol a Simferopol neboli nikdy ruskými mestami. Treba dodržiavať medzinárodné právo," uviedol Nikolenko. Moskva ilegálne anektovala Krymský polostrov začiatkom roku 2014 pričom o niekoľko týždňov nato začala podporovať proruských separatistov na východe Ukrajiny, píše RFE/RL. Tamojší stále pretrvávajúci ozbrojený konflikt si doteraz vyžiadal už vyše 13.000 mŕtvych.

Refat Čubarov - líder Medžlisu, najvyššieho exekutívno-reprezentatívneho telesa krymských Tatárov - položil BBC otázku, či chce ruská pobočka tejto stanice "pomáhať Rusku pri anexii Krymu". Vedenie BBC sa k danej záležitosti bezprostredne nevyjadrilo.

Desaťtisíce demonštrantov protestovali 23. januára v Rusku za prepustenie uväzneného Navaľného, ktorého ruské úrady šesť dní predtým zatkli a umiestnili do vyšetrovacej väzby po jeho návrate z Nemecka, kde sa liečil z údajnej otravy nervovoparalytickou látkou Novičok. Ruská polícia v tejto súvislosti rozohnala protestujúcich, na niektorých miestach i násilným spôsobom, a zatkla viac než 3700 ľudí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články