Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Turecko odsúdilo výzvu Európskeho parlamentu na uvalenie sankcií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (Zdroj: SITA/Turkish Presidency via AP, Pool)

ANKARA - Turecko v piatok odmietlo nezáväznú štvrtkovú rezolúciu Európskeho parlamentu (EP) požadujúcu okrem iného zavedenie sankcií za jeho "jednostranné a nezákonné" kroky voči Cypru vrátane nedávnej návštevy prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republike. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Poslanci EP v rezolúcii vyzývajú Ankaru aj na stiahnutie tureckých vojakov z Cypru, ako aj na zrušenie rozhodnutia o čiastočnom otvorení letoviska Varoša a žiadajú jeho návrat "právoplatným obyvateľom".

Hovorca tureckého ministerstva zahraničných vecí Hami Aksoy v piatok obvinil poslancov EP zo zaujatosti a ich návrh označil za "odtrhnutý od reality". Ak EÚ podľa neho zachová tento prístup a spôsob myslenia, nebude schopná konštruktívne prispieť k urovnaniu cyperskej otázky.

"Turecko bude naďalej rozhodne chrániť svoje vlastné práva aj práva cyperských Turkov bez toho, aby sa poklonilo k vyhrážkam a vydieraniu", píše sa vo vyhlásení rezortu tureckej diplomacie s tým, že Ankara je stále pripravená na dialóg a rokovania.

Cyprus už dlhšie vyzýva na svojich partnerov v EÚ, aby sprísnili sankcie uvalené na Ankaru, najmä v súvislosti so sporom okolo ložísk ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora. Tento návrh podporuje napríklad Francúzsko, ktoré od predstaviteľov členských štátov EÚ žiada, aby prijali opatrenia - vrátane možných sankcií - proti Erdoganovi za sériu "provokácií".

Vzťahy medzi Tureckom a Cyprom sú dlhodobo napäté aj z dôvodu rozdelenia ostrova v roku 1974, keď tam došlo k povstaniu cyperských Grékov a následnej vojenskej intervencii Turecka. V južnej časti Cypru v súčasnosti žije prevažne etnicky grécke obyvateľstvo, zatiaľ čo sever krajiny obývajú prevažne etnickí Turci. Suverenitu Severocyperskej tureckej republiky uznáva iba Ankara.

Tento konflikt eskaloval naposledy 15. novembra, keď Erdogan navštívil letovisko Varoša. Táto oblasť Cypru mala v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) zostať nedotknutá, kým sa tam nevrátia cyperskí Gréci vyhnaní v roku 1974. Začiatkom októbra však Ersin Tatar, vtedajší predseda vlády Tureckom okupovanej časti Cypru, s Erdoganovou podporou Varošu, opustenú štvrť v meste Famagusta, známom kedysi ako Perla Stredomoria, čiastočne otvoril pre verejnosť.

Viac o téme: OdsúdenieSankcieTureckoEurópsky parlamentUvalenie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu