°C

Pondelok, 24. február 2020. Meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika.

FOTO Mexické úrady uzavreli hraničný vstupný bod: Zabránili viac ako 2000 migrantom vstúpiť do krajiny

Mexické úrady zabránili viac ako 2000 migrantom vstúpiť do krajiny.
Mexické úrady zabránili viac ako 2000 migrantom vstúpiť do krajiny.
Zdroj: SITA/ AP Photo/Marco Ugarte
19.01.2020 06:20

MEXIKO - Mexické úrady uzavreli v sobotu hraničný vstupný bod v južnom Mexiku po tom ako sa tisíce stredoamerických migrantov pokúsili prejesť cez most ponad riekou Suchiate, ktorá tvorí hranicu medzi Mexikom a Guatemalou, informovala agentúra AP.


Migranti, ktorí chcú požiadať o azyl v Mexiku, majú za normálnych okolností dovolené cez most prejsť. Mnoho migrantov sa však vyberie do Mexika len preto, aby sa cez neho dostali do USA. Príslušník mexickej námornej pechoty pod podmienkou anonymity pre AP povedal, že dostali rozkaz vytvoriť "ľudskú stenu" a  zastaviť tak tok migrantov.

Mexické úrady zabránili viac
Zdroj: SITA/ AP Photo/Moises Castillo

Mexický národný inštitút pre migráciu v sobotu na Twitteri uviedol, že posilnil viacero bodov pozdĺž južnej hranice krajiny, aby zaistil "bezpečné, usporiadané a regulárne prisťahovalectvo". Keď sa dav na moste cez rieku Suchiate zväčšoval, mexickí úradníci povolili niekoľkým desiatkam migrantov, aby v skupinách po 20 vstúpili do krajiny, zatiaľ čo hlas v amplióne varoval migrantov, aby sa nepokúšali prekĺznuť do Mexika bez toho, aby prešli cez imigračné filtre.

Mexické úrady zabránili viac
Zdroj: SITA/ AP Photo/Marco Ugarte

Guatemalské úrady odhadli počet migrantov, ktorí sa v sobotu nachádzali na moste nad riekou Suchiate alebo sa naň snažili dostať, na 2500. Rieku lemovali stovky príslušníkov Národnej gardy, aby zabránili nelegálnemu prechodu migrantov do Mexika. Hlas v amplióne ich stále dookola varoval, že osobám, ktoré sa snažia o tranzit cez krajinu, nemusí byť v USA udelený azyl, aj keď sa im tam podarí dostať.

Mexické úrady zabránili viac
Zdroj: SITA/ AP Photo/Marco Ugarte

Mexická vláda vyhlásila, že migrantom vstupujúcim do krajiny bez registrácie nebude povolený prechod z južnej hraničnej oblasti. Avšak tí, ktorí sa uchádzajú o azyl alebo iný druh ochrany v Mexiku, budú môcť oň požiadať a legalizovať svoj status v krajine. Šéf mexických ozbrojených zložiek v pohraničnej oblasti Vicente Hernandez migrantom na guatemalskej strane hranice povedal, že "v Mexiku sú príležitosti pre všetkých, musia sa len zaregistrovať".

Mexické úrady zabránili viac
Zdroj: SITA/ AP Photo/Marco Ugarte

Americký prezident Donald Trump na Mexiko vyvíja nátlak, aby spomalilo príval nelegálnych migrantov, ktorí prichádzajú k mexicko-americkej hranici. Trump v máji 2019 pohrozil, že na Mexiko uvalí clá, ak vláda nevyvinie viac úsilia na zastavenie migrantov. Mexická vláda nasadila 27.000 príslušníkov Národnej gardy s cieľom posilniť ochranu hraníc a viac ako 40.000 žiadateľom o azyl v Spojených štátoch dovolila počas spracúvania ich žiadostí zostať na mexickom území.


Galéria

Mexické úrady zabránili viac Mexické úrady zabránili viac Mexické úrady zabránili viac Mexické úrady zabránili viac Mexické úrady zabránili viac

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články