Erdogan vylúčil rokovania so sýrskymi Kurdmi: Vyzval ich, aby sa vzdali | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Erdogan vylúčil rokovania so sýrskymi Kurdmi: Vyzval ich, aby sa vzdali

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/AP Photo/Burhan Ozbilici
16.10.2019 14:30

ANKARA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu dôrazne vylúčil rokovania s kurdskými ozbrojencami v Sýrii, pričom uviedol, že ich jedinou možnosťou je zložiť zbrane a vzdať sa. Erdogan zároveň odmietol výzvy zahraničných mocností vrátane USA, aby po týždni ofenzívy v Sýrii vyhlásil prímerie, píše agentúra AFP.


 "Niektorí (svetoví politickí) lídri sa to snažia sprostredkovať... V histórii Tureckej republiky však nikdy nedošlo k takej veci, že by tento štát sedel za jedným stolom s teroristickou organizáciou," povedal Erdogan v rámci prejavu v tureckom parlamente. "Náš návrh je taký, že dnes v všetci teroristi zložia zbrane, svoju výzbroj a všetko, zničia všetky svoje pasce a opustia bezpečnú zónu, ktorú sme určili," povedal. Dodal, že toto by bol "najrýchlejší spôsob", ako vyriešiť situáciu v Sýrii.

Turecká ofenzíva proti Sýrskym demokratickým silám (SDF) vedených Kurdmi na severovýchode Sýrie sa začala 9. októbra. Podľa Ankary je jej cieľom zbaviť oblasť turecko-sýrskych hraníc "teroristov" a vytvoriť "bezpečnú zónu" na repatriáciu sýrskych utečencov. Samotný Erdogan povedal, že hneď ako bude vytvorená bezpečnostná zóna "siahajúca zo (sýrskeho pohraničného) mesta Manbidž po iracké hranice", tak turecká operácia s označením Prameň mieru "sama skončí".  


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články