°C

Streda, 19. február 2020. Meniny má Vlasta, zajtra Lívia.

USA s Talibanom rokujú o harmonograme odchodu amerických vojakov: Chcú dospieť k dohode

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Carolyn Kaster
04.07.2019 08:50

WASHINGTON - Vyjednávači Spojených štátov a predstavitelia afganského militantného hnutia Taliban finišujú rokovania o tom, kedy a za akých podmienok odídu z Afganistanu americkí vojaci a vojaci NATO. Plánovaný odchod vojsk už dlhšie spomína americký prezident Donald Trump.


Prizvanie Talibanu, hoci ide o hnutie s bohatou históriou vraždených útokov proti americkým vojakom a afganským predstaviteľom aj civilistom, sa začalo už dávnejšie spomínať v amerických diplomatických kruhoch ako nevyhnutnosť, ak chcú Američania dospieť k dohode o budúcnosti Afganistanu, ktorá nebude len na papieri, ale bude sa aj realizovať.

Ako vo štvrtok médiám prezradil jeden z hovorcov Talibanu Suhail Šahín, nezhody medzi USA a Talibanom stále pretrvávajú v otázke, kedy presne majú Američania a ďalšie zahraničné jednotky z Afganistanu odísť. Taliban by si prial, aby to bolo čo najskôr, Američania požadujú viac času. Stredajšie rokovania sa podľa Šahína pretiahli do neskorých nočných hodín a pokračovať budú aj vo štvrtok.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články