Danko vyslovil jasnú predstavu: Povolebné priority? Zdravie, vzdelanie a doprava, tvrdí šéf SNS | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Danko vyslovil jasnú predstavu: Povolebné priority? Zdravie, vzdelanie a doprava, tvrdí šéf SNS

Andrej Danko
Andrej Danko
Zdroj: TASR/Martin Baumann
21.07.2019 16:20

BRATISLAVA – Ak bude Slovenská národná strana sedieť za koaličným stolom aj po budúcoročných voľbách, prioritou budú diaľnice. Uviedol to predseda SNS a Národnej rady SR Andrej Danko.


„Tak razantne, ako sme pristúpili k systému obnovy majetku v armáde, tak razantne, ako sme zdvihli mzdy učiteľom, by som riešil diaľnice," dodal šéf národniarov s tým, že štát sa musí ľuďom postarať o tri elementárne veci, ktorými sú zdravie, vzdelanie a doprava. „Bez zmeny stavebného zákona a zákona o verejnom obstarávaní diaľnice nebudú hotové ani do roka 2050. Mám jasnú predstavu, ako by som stavebný zákon zmenil, nastavil kompetencie stavebných úradov či ako by som vylúčil účastníkov stavebných konaní. V stavebných konaniach máme veľa špekulantov," vysvetlil Danko.

Podľa predsedu parlamentu je hrozné, ak ľudia musia cestovať z malého mesta do Bratislavy sedem hodín autobusom či vlakom. „Chápem, že sú nahnevaní. Stojí sa v zápchach. Potom volia zúfalého Kotlebu, pretože on im dáva nádej nejakého vzdoru. Neuvedomujú si, že je to stratený hlas, zbytočne blokujú vlastenecké hlasy. To sa musí riešiť," dodal.

Danko vyslovil jasnú predstavu:
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Danko kritizoval aj investície do železničných tratí a obnovy vozňov. Podľa neho to nemá logiku. „Často je vidieť vozne, ktoré zažili aj naši dedovia. O tomto sa treba rozprávať, že Slovensko zaspalo. Tridsať rokov sa tu drancovalo hospodárstvo, ekonomika, neinvestovalo sa. Štát nemal systém prirodzenej obnovy. Keď napríklad nedávate peniaze do opravy pilierov mosta, tak most spadne. Namiesto toho, aby to stálo 10-tisíc, to bude stáť milión. To isté je aj s vlakmi. Toto je problém, ktorý treba riešiť. Treba nastaviť systém obnovy vlakov. Nielen ich dať zadarmo, ale aj zabezpečiť, aby bolo na vlaky každý rok vyčlenených 100 - 200 miliónov eur na obnovu, vyraďovanie starých a kúpu nových vlakov," dodal predseda parlamentu.

Keď to nepredloží Smer, predložím to ja

Ak Smer-SD nepredloží návrh na zmeny pri vymáhaní výživného, urobí to predseda parlamentu Andrej Danko. Povedal to s tým, že návrh predloží na prerokovanie do Národnej rady SR na jeseň. Po novom by mal alimenty od neplatičov vymáhať štát a nie matky.


Prečítajte si aj: VIDEO Danko na tlačovej konferencii v uvoľnenej atmosfére a tričku: Prispeje na stožiar


"Nemôže sa predsa zožierať žena s mužom, s ktorým sa rozviedla a ktorý jej neplatí alimenty. Štát jej musí nejaké minimálne dávky preplatiť. Keď to nepredložia, predložím to ja na jeseň," povedal Danko s tým, že na predloženie návrhu od koaličného partnera stále čaká. Vysvetlil, že 'sociálka' by mala preplatiť nejaké sumy a zvyšok by sa od neplatičov alimentov vymáhal z pozície štátu. Chce tak sprísniť vymáhanie príspevkov, aby rozvedené či slobodné matky nemuseli platiť exekútorov a vymáhať financie samy.

Danko vyslovil jasnú predstavu:
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Danko vysvetlil, že SNS chce prispieť k podpore mladých ľudí do 33 rokov. "Tak, ako si všímame dôchodcov v niektorých oblastiach, tak by sme mohli zvýhodňovať aj mladých a ženy s deťmi," dodal. Zmeny vo vymáhaní výživného v minulosti avizoval Smer-SD. Mali by byť súčasťou balíka opatrení na podporu mladých rodín spolu s predĺžením materskej, či nižšou daňou z pridanej hodnoty na dojčenské potreby. Informoval o nich predseda Smeru-SD Robert Fico ešte v roku 2018. Realizovať by sa mali v rokoch 2019 až 2020. Najskôr chceli podľa jeho slov presadiť zmeny pri vymáhaní výživného, čo by mal po novom robiť štát.


Galéria

Andrej Danko

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články