Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

VIDEO Danko na tlačovej konferencii v uvoľnenej atmosfére a tričku: Prispeje na stožiar

Andrej Danko
Andrej Danko
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
17.07.2019 15:57

BRATISLAVA - Predseda parlamentu Andrej Danko dnes oznámil tlačovku k aktuálnym témam. Vyjadril sa na nej k stožiaru, k zahraničným pracovným cestám, návšteve Ruska i k sobotným pochodom. Neopomenul ani SMS komunikáciu s predsedom KDH Alojzom Hlinom.


VIDEO Tlačová konferencia Andreja Danka

Výstavba stožiara pred budovou Národnej rady SR nie je pretekmi s veľkosťou iných stožiarov, ide o to, aby Slovensko malo svoj stožiar. Povedal to dnes predseda NR SR Andrej Danko s tým, že stožiare sú bežné aj v iných krajinách, nielen v Maďarsku.

VIDEO Danko na tlačovej
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Informoval, že sám na výstavbu prispel deviatimi tisícmi eur. Zemné práce stoja 16-tisíc bez DPH, ďalšie časti vyjdú na 38-tisíc. Dodal, že ešte pred výstavbou 30-metrového stožiaru kontaktovali všetky zodpovedné úrady, vrátane pamiatkárov. Tento proces trval rok, dodal. Bude rád, ak sa stožiar podarí dokončiť 1. septembra. „Žiadna partizánčina sa tu nedeje,“ povedal Danko na brífingu pred NR SR.

K národnej rade pristupujem zodpovedne

Stožiar bude v najvyššej možnej výške. "Taká bola požiadavka. Podľa informácií čo mám, môže to byť 30 metrov. Na to som s úsmevom povedal, že pokiaľ viem, v Maďarsku to je 27. Keby stožiar mohol mať najviac technicky 20 metrov, mal by 20 metrov. Bude to dôstojné miesto na umiestnenie štátneho symbolu," vysvetlil s tým, že to môže byť dominanta, ktorá priláka ľudí. Ak príde nový predseda parlamentu, môže podľa Danka stožiar demontovať. "K národnej rade pristupujem zodpovedne, starám sa o ňu ako o vlastný majetok," dodal.

VIDEO Danko na tlačovej
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla uviedol, že zámer umiestniť pred parlamentom 30-metrový stožiar na magistráte hlavného mesta neposudzovali, keďže predpolie parlamentu - Námestie Alexandra Dubčeka je v majetku a správe Slovenskej republiky. "Hlavné mesto ani mestská časť Staré Mesto nie je správcom uvedeného priestoru. Návrh predsedu parlamentu nás prekvapil. My sa usilujeme hľadať inšpiráciu z iných miest inde ako vo výške stožiarov," dodal Bubla.

Ako uviedla hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad, tento zámer predsedu NR SR Andreja Danka sa rieši už takmer tri roky. "Čo sa týka samotného zásahu do panorámy, tak tam boli angažovaní Bouda Masár architekti s.r.o., aby bol stožiar postavený tam, kde nenarúša panorámu, pričom je to teraz viditeľné najmä z Palisád. Posudzovali to odborníci, pamiatkári z Krajského pamiatkového úradu Bratislava a má to stavebné povolenie," uviedla Konrad.

VIDEO Danko na tlačovej
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Danko by sa vzdal prezidentských výhod

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko by sa na mieste exprezidenta Andreja Kisku vzdal prezidentských výhod, pokiaľ chce ďalej pôsobiť v politike. Povedal to na stredajšej tlačovej konferencii. "Je to morálna otázka na Andreja Kisku, aké tituly si nechá, či bude svoje prezidentské výhody užívať v politickom boji. Keby som bol ja na jeho mieste, výhod sa vzdám," uviedol Danko. 


Prečítajte si aj: Exprezident Kiska reaguje na Kresákov návrh: V politike mi nikdy nešlo o žiadne peniaze ani výhody


O sobotňajšom pochode

V súvislosti so sobotňajším pochodom Hrdí na rodinu, na ktorom sa zúčastní, Danko povedal, že nejde o jednorazovú vec a s Alianciou za rodinu spolupracuje dlhšie. Dodal, že svoj názor na homosexuálne partnerstvá či adopcie takýmito pármi nezmenil. To si podľa jeho slov vyžaduje väčší časový úsek, vedecké poznanie a diskusiu. "Ja to odmietam, je to môj názor, neurážam nikoho, kto je na opačnej strane," dodal.

VIDEO Danko na tlačovej
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Reagoval aj na stratifikáciu nemocníc. Poznamenal, že návrh ústavného zákona ešte nevidel. Podotkol však, že je najvyšší čas niečo v zdravotníctve urobiť, odmieta ale rušenie nemocníc. Podľa svojich slov nechce vytvoriť sieť so zabetónovaním súkromných podnikateľských sektorov v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Myslí si, že štát má dostatok financií na investície, vidí však potrebu zmeny zákona o verejnom obstarávaní a stavebného zákona.


SaS chce spojiť hlasovanie o stratifikácii s vyslovením dôvery vláde


Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská predloží návrh reformy nemocníc formou ústavného zákona, informovala o tom v utorok. Tvrdí, že chce nájsť podporu naprieč politickým spektrom. Stratifikáciu predloží na prerokovanie vláde na najbližšom stretnutí 21. augusta. Vyzvala koaličné aj opozičné strany, aby sa dohodli na podpore jednej z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva za posledné roky.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: SITA, TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články