Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Martin Chren sa vysmial návrhu uvrhnúť Slovensko do stredoveku: Toto odkázal Mikloškovi

Chren sa vysmial plánovanému návrhu.
Chren sa vysmial plánovanému návrhu.
Zdroj: topky
11.12.2015 09:50

BRATISLAVA - Traja konzervatívni poslanci chceli dostať do Ústavy citlivé zmeny etických zákonov. Okrem iných aj zákaz interrupcií či zákaz registrovaného partnerstva. Niektorých kolegov z poslaneckých lavíc to zaskočilo a označili to za návrat do stredoveku. Poslanec Martin Chren sa dokonca navrhovateľom zmien verejne vysmial na sociálnej sieti.


Do Ústavy chceli presadiť zákaz akéhokoľvek úmyselného potratu, zákaz eutanázie a asistovanej samovraždy, zákaz všetkých umelých zásahov spôsobujúcich delenie ľudského vajíčka, zákaz umelého oplodnenia, asistovanej reprodukcie, ale aj registrovaných partnerstiev. V ďalšom súvisiacom návrhu, ktorý rovnako nezískal dostatočnú podporu, žiadali zrušiť súčasný zákon o umelom prerušení tehotenstva.

To sa nepáčilo Martinovi Chrenovi zo SKOKU!. "Hm. Jozef Mikloško, prosím ťa, keď dnes v parlamente seriózne navrhuješ zákon, aby každý, kto ide na umelé oplodnenie, šiel do väzenia na 5 až 12 rokov, tak potom na koľko rokov by mal ísť do basy Duch Svätý?," odkázal na scoiálnej sieti Martin Chren. Člen liberálnej strany chcel aj na tomto príklade demonštrovať hlúposť návrhu troch konzervatívnych poslancov.

Návrh stroskotal

Mikloško mu na to zatiaľ neodpovedal, no jeho iniciatíva v parlamente stroskotala. Ústava SR sa o nové zákazy dopĺňať nebude. Poslanci NR SR dnes nepodporili novelizáciu najvyššieho zákona štátu, do ktorého sa mal dostať hore uvedené zákazy.

Zmenu navrhovali poslanci Štefan Kuffa, Marián Kvasnička (obaja nezaradení) a Jozef Mikloško (KDH). V ďalšom súvisiacom návrhu, ktorý rovnako nezískal dostatočnú podporu, žiadali zrušiť súčasný zákon o umelom prerušení tehotenstva.

Ukončenie života nenarodeného dieťaťa chceli pripustiť opoziční poslanci len vtedy, ak je život matky bezprostredne ohrozený. Vtedy ich návrh nezakazoval činnosti, ktoré sú v rámci jej liečby bezprostredne nevyhnutné na záchranu jej života a pri ktorých nie je možné ako ich prípadný následok vylúčiť neúmyselné a nepriame ukončenie života nenarodeného dieťaťa. "Táto výnimka platí, len ak život matky nenarodeného dieťaťa nie je možné zachrániť bez takého prípadného následku na jej nenarodené dieťa," tvrdili.

Chceli garantovať právo na život aj nenarodeným

Trojica poslancov uviedla, že hlavným cieľom zmien je garantovať nenarodeným deťom od ich vzniku právo na život, nedotknuteľnosť, ochranu zdravia, zachovanie ľudskej dôstojnosti, ako aj ďalšie základné práva a slobody, ktoré sú vzhľadom na špecifické postavenie nenarodeného dieťaťa objektívne možné.

Poslanci chceli do zoznamu zákazov pridať aj zákaz prenosu nenarodených detí, eugenických praktík vo vzťahu k osobám a nenarodeným deťom, zákaz náhradného materstva či akéhokoľvek klonovania človeka a nenarodeného dieťaťa.

V súvislosti s navrhovaným ústavným zákazom registrovaných partnerstiev požadovali do ústavy doplniť vetu, podľa ktorej "Žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva a žiadnym iným osobám ako manželom nesmie byť právnym poriadkom SR priznaná osobitná ochrana a osobitné práva a osobitné povinnosti, ktoré sú právnym poriadkom SR priznané iba manželstvu a manželom. Registrované partnerstvo sa zakazuje".


Nástroje k článkuZDROJ: Topky.sk, TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články