Toto je 19 slovenských inkvizítorov, ktorí chceli zúfalým ženám urobiť zo života peklo | Topky.sk

Nedeľa, 17. február 2019. Meniny má Miloslava, zajtra Jaromír.

Toto je 19 slovenských inkvizítorov, ktorí chceli zúfalým ženám urobiť zo života peklo

 Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
11.12.2015 15:00

BRATISLAVA - Niektorí naši poslanci sa včera poriadne vyfarbili. Až 19 zákonodarcov by totiž poslalo ženu do basy za to, že sa nechá umelo oplodniť. Aj v 21. storočí sa teda v našom parlamente nájdu stredovekí inkvizítori. Ktorí to sú?


Do Ústavy chcela trojica navrhovateľov presadiť zákaz akéhokoľvek úmyselného potratu, zákaz eutanázie a asistovanej samovraždy, zákaz všetkých umelých zásahov spôsobujúcich delenie ľudského vajíčka, zákaz umelého oplodnenia, asistovanej reprodukcie, ale aj registrovaných partnerstiev. V ďalšom súvisiacom návrhu, ktorý rovnako nezískal dostatočnú podporu, žiadali zrušiť súčasný zákon o umelom prerušení tehotenstva.

Toto je 19 slovenských
Zdroj: thinkstock.com

Zákon navrhovali Kuffa, Kvasnička a Mikloško

Zmenu navrhovali poslanci Štefan Kuffa, Marián Kvasnička (obaja nezaradení) a Jozef Mikloško (KDH). Nie všetci však hlasovali proti. Našlo sa 19 poslancov, ktorí si myslia, že by žena mala ísť za umelé oplodnenie do väzenia na 5 až 12 rokov. V návrhu zákona sa okrem iného píše, že "Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, a vykoná, podstúpi alebo umožní akýkoľvek zásah s cieľom vytvoriť nenarodené dieťa v ktoromkoľvek štádiu jeho vývoja geneticky identické s inou ľudskou bytosťou alebo s iným nenarodeným dieťaťom, či živými, alebo mŕtvymi."

Toto je 19 slovenských
Zdroj: Thinkcstock.com

Z poslaneckého klubu Smeru za tento návrh zdvihli ruku dvaja politici - Marián Kéry a Ján Podmanický.

Toto je 19 slovenských
Zdroj: nrsr.sk

Najviac poslancov hlasovalo za prijatie návrhu z klubu KDH. Medzi nimi aj známe mená ako Július Brocka, Pavol Hrušovský či exminister školstva Martin Fronc. Dokopy ich bolo suverénne najviac, až 11.

Toto je 19 slovenských
Zdroj: nrsr.sk

K návrhu sa pripojili aj poslanci Obyčajných ľudí. Patrili medzi nich Martin Fecko, Helena Mezenská, Richard Vašečka a podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová.

Toto je 19 slovenských
Zdroj: nrsr.sk

Zmena zákonov nakoniec neprešla, ale vyššie zmienení 19-ti poslanci si svojim hlasovaním vyrobili poriadnu hanbu. Zo 101 prítomných poslancov hlasovalo proti 14 poslancov a 65 sa zdržalo.


Galéria

 Ilustračné foto Rokovanie NR SR

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články