°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Chcel zabiť čo najviac moslimov a zavraždiť mal aj sestru: Nóra obžalovali z terorizmu

Philip Manshaus
Philip Manshaus
Zdroj: SITA/Cornelius Poppen, NTB scanpix via AP, File
17.02.2020 15:04

OSLO - Nóra podozrivého z augustového pokusu o útok v mešite v Osle, ktorý si vyžiadal jednu ľahko zranenú osobu, formálne obžalovali z terorizmu. Dvadsaťdvaročný Philip Manshaus je okrem toho obžalovaný z vraždy nevlastnej sestry, ktorej sa dopustil pred spomínaným incidentom. Začiatok súdneho procesu s mladíkom je naplánovaný na 7. mája a uskutoční sa v Osle.


Prokurátori Manshausa podozrievajú zo zabitia jeho 17-ročnej nevlastnej sestry Johanne Zhangjia Ihle-Hansen. Tú v ich dome na predmestí Baerum štyrikrát strelil loveckou puškou - tri razy do hlavy a raz do hrude. Ako uvádza agentúra AP, muž krátko na to odišiel do neďalekej mešity, kde traja muži pripravovali oslavy sviatku Íd al-adhá. Mal na sebe helmu s kamerou, nepriestrelnú vestu a bol vyzbrojený loveckou puškou a pištoľou. Z pušky štyrikrát vystrelil na sklenené dvere, keď ho premohol jeden z mužov. Počas bitky Manshaus ešte dvakrát vystrelil, ale nikoho nezasiahol. Úmyslom útočníka bolo údajne "zabiť čo najviac moslimov".

Podľa nórskych médií Manshausa k útoku inšpirovali marcové útoky na mešity na Novom Zélande, ktoré si vyžiadali 51 mŕtvych, a augustová streľba v americkom Texase, kde útočník zastrelil 22 ľudí. Nórska spravodajská služba PST informovala, že rok pred Manshausovým útokom dostala na neho "nejasný" tip, ale nebolo to dosť na to, aby konali, pretože nemali žiadne informácie o "konkrétnych plánoch" na útok.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články